Skocz do zawartości

TBS6983 (twin/dual) - następca TBS6925?


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba zbliża się następca TBS6925. TBS zapowiada model 6983. Będzie zbudowany w oparciu o klocki STM, tj.: demodulator STV0910ADB (advanced) i tuner STV6120. Pojawi się za ok. miesiąc, cena nieznana (należy się spodziewać, że będzie droższy od 6925).

 

Będzie to dual tuner, przy czym będzie mógł pracować albo jako pojedynczy i wtedy obsłuży dane o większej prędkości transmisji, albo w trybie dual jest podział przez pół (nadal jednak da spore możliwości). Ma to wyglądać następująco:

 

W trybie pojedynczym:

- QPSK do 135 Msps

- 8PSK do 90 Msps

- 16APSK do 67,5 Msps

- 32APSK do 54 Msps

 

Gdy używany jako karta dwugłowicowa:

- QPSK do 67,5 Msps

- 8PSK do 45 Msps

- 16APSK do 33,75 Msps

- 32APSK do 27 Msps

 

Karta pojawia się, ponieważ na TBS6925 są problemy ze stabilnym odbiorem sygnału EUMETcast (10°E, 11,263 GHz, pol. H, SR: 33000, nadawany w ACM z modulacjami 8PSK 3/5 i 16APSK 2/3) i wygląda na to, że nie można ich rozwiązać aktualizacją sterownika (EDIT: A jednak można - zostało to poprawione poprzez aktualizację sterowników)

 

TBS pracuje we współpracy z EUMETcast, by dopracować sprzęt do odbioru usługi i zapowiada, że klienci EUMETcast będą mogli wymienić swoje TBS6925 (EDIT: Z uwagi na usunięcie problemów przez aktualizację sterowników w 5925/6925 - temat nieaktualny)

 

Z góry ostrzegam, że nie wiadomo, czy blindscan będzie szybszy, czy lepiej będzie łapać niskie SR-y (czy w ogóle będzie) i jak z czułością, karta jest robiona pod EUMETcast, a reszta spraw obawiam się, że nie będzie priorytetem... Zobaczymy, na pewno jak się pojawi - postaram się ją ściągnąć ;) Sam produkt zapowiada się jednak bardzo ciekawie, bo karty twin/dual są w PC widziane praktycznie jak dwie osobne karty. Daje to duże możliwości analizy, choćby można jednocześnie analizować i podglądać jednocześnie kanały z różnych transponderów, a nawet satelitów. Porównywanie czy na danej stacji jest emitowane to samo lub czy feed z jednego wydarzenia na różnych satelitach jest taki sam staje się wręcz banalne. Obydwie karty zachowują zaawansowane możliwości, ale przy 16APSK nie uda się tak badać emisji z SR ponad 33750 ksps, a w 32APSK ponad 27000 ksps (wtedy trzeba korzystać z karty trybie pojedynczym). Nadal nie wiemy co siedzi w OpenBox-ach SX4/SX6 (EDIT: Wiemy STiH237 to układ ze zintegrowanym demodulatorem w jednej kostce, czyli coś nieco innego), ale jeśli to byłyby te klocki, a sterowniki nie zostaną spartolone, to kto wie, może na kompach znowu poszlibyśmy do przodu z możliwościami DX? ;)

 

Edycja 14.08.2014: dodane uwagi na bazie aktualnego stanu wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Mr.Orbita masz może jakieś info czy karta bedzie miala odpowiednika USB ? czytam pierwsze testy na DVBHispano to jednak zapowiada się ciekawie pomijam to że współpraca z aplikacjami EBS pozostawia wiele do życzenia (jak narazie ale myślę że to szybko się zmieni).

Jak nie będzie wyjścia to pozostaje zakup 6983 ale chyba trzeba będzie też powoli odkładać złotówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie będzie wersji USB :( Natomiast sama karta no trzeba przyznać - wymiata. Niskie SR znajduje jak OpenBox SX6, a nawet lepiej, bo jak pisze tam Satesco SR 185 znalazło narzędzie TBS BlindScan :D To by właściwie oznaczało, że temat niskich SR mamy rozpykany na czynniki pierwsze i nie będzie już niczego, co mogłoby się ukryć przed naszym wzrokiem na satelitach :D (Poza rzecz jasna DVB-S2X, NS3 czy innymi egzotykami, to nadal pozostaje poza zasięgiem :/ )

 

Współpraca z EBS poprawi się dopiero gdy crazycat dostanie kartę i będzie mógł zrobić wsparcie w bibliotece StreamReader oraz swoich narzędziach. Aktualnie EBS korzysta z trybu BLScan2, czyli sposobu w jaki blindscan robi też narzędzie TBS BlindScan, nie zwraca ono szczegółowych parametrów, a możliwości są ograniczone (brak konstelacji itp.) Mam tu pewne obawy, bo w przeciwieństwie do TBS6925 - TBS6983 zawiera całkiem nowe klocki i przygotowanie wsparcia pod zupełnie nową elektronikę zależy po pierwsze w dużej mierze od dostępności dokumentacji oraz od tego, czy crazycat znajdzie czas na wprowadzenie tak dużych zmian. Początki mogą być trudne... Na pewno na plus idzie, że TBS6925 i TBS6983 korzystają z tego samego mostku PCI-e - dla obydwu kart to SAA7160ET. Pozostałe klocki są od STM, więc ich obsługa musi być w jakimś stopniu zbliżona, chyba nie odkrywaliby koła na nowo i nie pisali całkiem nowych sposobów komunikacji z własną elektroniką? Zrobiliby pod górkę producentom odbiorników. Przekonamy się o tym zapewne wkrótce ;)

 

Poza TBS BlindScan oraz EBS w takim samym trybie powinno zadziałać narzędzie BLScan2 w linii poleceń od crazycat'a, bo też korzysta z tego samego trybu.

 

Na razie najgorszym problemem będzie coś innego - większość programów i DVB playerów przy odbiorze MIS i PLS korzysta z funkcji z bibliotek StreamReader, a te na razie raczej nie zadziałają i póki nie pojawią się poprawki, to podgląd na MIS i PLS będzie chyba tylko przez narzędzie TS Recorder od TBS oraz być może przez OEM-ową wersję DVB Dream, która chyba korzysta ze sposobu wybierania MIS i PLS przez sterowniki TBS, a nie bibliotekę StreamReader. Nie wiem, czy ProgDVB ma też gadanie po sterownikach, czy tylko przez moduł TBS-BDAExt. AltDVB i SmartDVB gadają z PLS/MIS tylko przez moduły/biblioteki od crazycat'a, więc z 6983 na razie sobie z tym na pewno nie poradzą. TransEdit nigdy nie wspierał PLS/MIS, więc tu nic się nie zmieni.

 

Mam nadzieję, że crazycat otrzyma lub otrzymał już kartę do testów, bo od wsparcia w jego bibliotekach i sofcie bardzo dużo zależy w świecie DX.

 

Ciekawi mnie jak zachowa się karta w przypadku np. kanału Fox News Channel rozsianego na kilku pozycjach w ACM, np. na 45°E z 12,524V SR 30000 FEC 3/4 - na 6925 nie było stabilnego odbioru i nawet po ostatniej poprawce sterowników pod EUMETcast karta gubi tam pakiety. Może 6983 będzie radzić sobie lepiej. Ale do rzetelnego sprawdzenia potrzeba obsługi MIS, bo tam jest MIS odpalony.

 

Dzięki za info o testach na DVB Hispano, nie zaglądałem tam ostatnio, a tam ciekawe rzeczy się dzieją :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

20337.jpg

 

TBS 6925 u góry, TBS 6983 u dołu. Wbrew pozorom elektroniki nie jest mniej, część jest tym razem z tyłu karty ;) W zestawie dodatkowa przejściówka do zasilania, nie wiem, czy jej podpięcie jest niezbędne, ale wychodząc z założenia, że niedobór prądu zaszkodzi, a nadmiar nie - podpiąłem ;) Na dniach szersze info, a pełny bogaty opis będzie w SAT Kurierze, ale nie najbliższym, bo są inne fajne nowości od TBS ;) Czego nie widać na fotce to karta jest w wersji sprzętowej V13, taka jest partia testowa, te sprzedażowe (gdy karta trafi do sprzedaży) mogą być nowsze.

 

PS: Zwracam uwagę na unikatowy zacny kubeczek :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...W zestawie dodatkowa przejściówka do zasilania, nie wiem, czy jej podpięcie jest niezbędne, ale wychodząc z założenia, że niedobór prądu zaszkodzi, a nadmiar nie - podpiąłem...

 

I don't know what to think,but from technical support,I was told that there is no need for the power cable.Indeed since January I have never used this cable.But I see now that everyone who received these samples use this cable.Perhaps this version 13 hdw needs an additional power?It's true,mine's v12.

best regards

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wszystkich oczekujących na info, jestem bardzo zawalony robotą, oddajemy do druku SAT Kurier 9/2014 i muszę się temu poświęcić, ale mam dużo do napisania, podzielę się wszystkimi spostrzeżeniami jak tylko się obrobię, będę miał też prośbę do posiadaczy 5925/6925, ale to jak tylko pozbędę się z głowy innych spraw...

 

@satesco - I heard that additional power is needed for DiSEqC motor if power consumption with LNB and motor is higher than card can handle or card acting incorrectly (eg. problem with installing drivers). I don't know what is the maximum current that card can supply, probably somewhere over 400 mA. I don't use DiSEqC motor, got actuators with dedicated positioners instead, but connected this additional power anyway - I got very strong PC power supply so no problem for me and I thought that additional power won't harm card, but not enough power can (maybe in very rare cases) bring some problems, so decided to connect this. I did not check how card working without this connector. Too precious to make any risk :P;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mr.Orbita,

 

I want to thank you for reply.I agree with you that it is better to move antenna directly from positioner rather than through receivers or cards.All my moving antennas have separate positioner,even for H-H mount.For this reason I have not used power supply cable.And yet remains to be seen whether out of DiSEqC motor power cable is needed.Anyway your comments about diseqc motor and power supply has been welcome and necessary.

On the other hand,when you have time to make blindscan with this card,you will have the joy to find the lowest symbol rates.Unbelievable!The lowest from all satellites I've found is at 62.0E in C-band:4072 R,139,1/2,followed by 12717 V,144,2/3 on Eutelsat 12 West A at 12.5W.

Kind regards

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jakoś w końcówce zeszłego tygodnia wyszła aktualizacja sterowników do wersji 1.0.0.2. U mnie zauważyłem poprawkę szybkości lock na wyższych SR, reszta wydaje się bez zmian. Pamiętam o obiecanym Wam opisie karty, mam go niemal gotowego, obecnie naskrobałem 4 strony w Wordzie ;) Ale mam naprawdę duży nawał innych zajęć i nie zdążyłem jeszcze go skończyć, wrzucę jak tylko się obrobię ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna aktualizacja sterownika, do 1.0.0.4, właśnie wrzucam u siebie. Z tego co czytałem w sieci niestety zgubiła się karta, którą miał otrzymać crazycat, co powoduje, że póki co nie ma wsparcia bezpośredniego i nie wiadomo kiedy będzie...

 

EDIT: Coś próbowano zrobić z paskami sygnału i niestety nieco je zepsuto :/ Siłę sygnału mam niemal cały czas 98% więc nie niesie ze sobą zbyt wiele informacji, poprzednio wprawdzie była odwrócona (tj. im mniej, tym lepszy sygnał) ale chociaż jej wskazania były pomocne... Muszą trochę zmniejszyć wskazania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem nieco czasu na poruszenie jednej kwestii, którą chciałbym rozpracować zanim wstawię opis i do czego potrzebowałbym pomocy kogoś chętnego z TBS 6925.

 

Otóż 6983 generalnie łapie BlindScanem wszystko, co tylko się da i jest zgodne z DVB-S/S2 (oprócz PLS, bo tam jak wiadomo kod jednak trzeba podać). Ale zauważyłem, że w porównaniu do 6925 są częstotliwości, których później nie można odebrać ani w AltDVB, ani TransEdit, ani w niczym innym. Nie jest to na pewno kwestia sygnału, bo doskonale pamiętam, że póki 6925 miałem w PC, to choćby 11,074 GHz, pol. V z Telstara 12 (15°W) działało mi na 6925 bez problemów z zapasem mocy. Chodzi tu konkretnie WYŁĄCZNIE o NIEKTÓRE transmisje danych - wyłącznie dane, żadne inne częstotliwości nie są tym dotknięte. 6983 znajduje je przez BlindScan, ale później nie chce ich w niczym odebrać.

 

Podejrzewam, że 6983 nie otwiera jakiegoś typu strumienia (w CrazyScan jest Transport Stream, ale są też Continuous, Packetized i chyba Generic) albo po prostu mam jakoś walnięty egzemplarz - tego też nie mogę wykluczyć, ciężko porównać, bo mało kart w obiegu. Jeśli to nie kwesta egzemplarza, to też nie koniecznie jest to błąd, bo z tych nieodbierających na 6925 i tak jak wskoczył sygnał, to był śmietnik w strumieniu. Zapytacie więc jakie to ma wobec tego znaczenie? Otóż robiąc BlindScan gdy znajdę kupkę częstotliwości, to później z tych, które nie działają nie wiem, czy to są dane, czy może feedy, które zdążyły się wyłączyć. Dlatego byłoby dobrze dojść w czym rzecz.

 

Analizowałem różne możliwości. Najpierw myślałem, że może chodzi o ACM/VCM i jeśli modulacja się zmienia, to trzeba wskazać poprawną, ale EUMETcast z 10°E działa bez tego, a przecież jest ACM/VCM. Drugie podejrzenie miałem takie, że pamiętam że zdarzały się transmisje, w których MIS był „0” i pomyślałem sobie, że może jest problem bez wskazania MIS. Ale to też odrzuciłem, bo choćby na 45°E bułgarska paczka działa jak dawniej, czyli bez podania MIS nieco tnie i wyszukują się kanały z losowych strumieni.

 

I tu proszę o pomoc kogoś z 6925, dostępem do Telstara 12 (15°W) i odrobiną czasu.

 

Niestety mam problem, aby jednocześnie zapakować 6983 i 6925, a znowu przekładanie kart wymaga sporej ilości wolnego czasu, z czym u mnie bardzo ciężko :( (sami widzicie, jest sobota po północy, a ja działam). Proszę o pomoc posiadaczy 6925, aby wspólnymi siłami zlokalizować co konkretnie nie działa, tj. znaleźć zasadę i zorientować się, czy jest to błąd, czy też 6983 tak ma.

 

Proponuję dwa testy na 15°W (jest tam nieco danych, więc będzie dobre do porównania). Zrobiłem pełny BlindScan u siebie. Znalazło mi 38 aktywnych transponderów, z tego 15 było bez sygnału przy późniejszym skanowaniu w AltDVB. Są na czerwono poniżej - znalezione przez BlindScan, ale bez sygnału później (z 6925 miałem tak, że jeśli coś znalazł BlindScan to i później sygnał był).

 

Lista transponderów 15°W

 

10,997 GHz, pol. V, SR: 2894, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK (działa, Zagros TV)

10,999 GHz, pol. H, SR: 1000, FEC: 3/4; DVB-S2/32APSK

11,009 GHz, pol. V, SR: 3164, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK

11,032 GHz, pol. V, SR: 2130, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK (działa, Kirkuk TV)

11,074 GHz, pol. V, SR: 44990, FEC: 5/6; DVB-S2/QPSK

11,076 GHz, pol. H, SR: 2200, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK (działa, Or-Hahim jako Broadnet, ale są przerwy w emisji, więc nie przejmujcie się jak Wam nie wyszuka)

11,123 GHz, pol. V, SR: 21538, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK (działa, paczka DMC)

11,124 GHz, pol. H, SR: 21600, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK (działa, paczka DMC)

11,150 GHz, pol. H, SR: 21600, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK (działa, paczka DMC)

11,150 GHz, pol. V, SR: 19275, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK (działa, paczka DMC)

11,454 GHz, pol. V, SR: 1777, FEC: 3/4; DVB-S2/32APSK (działa, dane)

11,481 GHz, pol. V, SR: 2089, FEC: 3/4; DVB-S2/32APSK

11,486 GHz, pol. V, SR: 3424, FEC: 3/4; DVB-S2/32APSK

11,494 GHz, pol. H, SR: 20762, FEC: 2/3; DVB-S2/16APSK

11,557 GHz, pol. H, SR: 2807, FEC: 3/4; DVB-S2/QPSK

11,581 GHz, pol. H, SR: 1533, FEC: 3/4; DVB-S2/32APSK

11,589 GHz, pol. V, SR: 2894, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK (działa, stacje EXRN Radio Network jako SCOPUS)

11,592 GHz, pol. V, SR: 1074, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK (działa, dane)

11,603 GHz, pol. H, SR: 5885, FEC: 2/3; DVB-S/QPSK (działa, BYU TV)

11,610 GHz, pol. H, SR: 4053, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK (działa, The Fight Network)

11,624 GHz, pol. V, SR: 1370, FEC: 3/4; DVB-S2/16APSK

11,630 GHz, pol. V, SR: 1323, FEC: 2/3; DVB-S2/16APSK (działa, dane)

11,659 GHz, pol. H, SR: 2240, FEC: 3/4; DVB-S2/32APSK

11,671 GHz, pol. V, SR: 3703, FEC: 8/9; DVB-S2/16APSK

11,676 GHz, pol. V, SR: 1000, FEC: 4/5; DVB-S2/QPSK

11,686 GHz, pol. H, SR: 11955, FEC: 8/9; DVB-S2/16APSK (działa, dane)

12,508 GHz, pol. H, SR: 3197, FEC: 7/8; DVB-S/QPSK (działa, feed NBC bez nazwy)

12,511 GHz, pol. V, SR: 7552, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK (działa, ESPN)

12,517 GHz, pol. H, SR: 3197, FEC: 7/8; DVB-S/QPSK (działa, feed NBC DAD-4)

12,521 GHz, pol. H, SR: 3197, FEC: 7/8; DVB-S/QPSK (działa, feed NBC DAD-5)

12,571 GHz, pol. V, SR: 2900, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK (działa, feed The 700 Club bez nazwy)

12,589 GHz, pol. V, SR: 9600, FEC: 2/3; DVB-S2/16APSK (działa, dane)

12,605 GHz, pol. V, SR: 2000, FEC: 1/2; DVB-S/QPSK (działa, dane)

12,608 GHz, pol. H, SR: 19276, FEC: 2/3; DVB-S/QPSK (działa, paczka ADTH)

12,647 GHz, pol. V, SR: 1440, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK

12,654 GHz, pol. H, SR: 3581, FEC: 2/3; DVB-S2/16APSK

12,675 GHz, pol. V, SR: 14163, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK (działa, paczka DMC)

12,725 GHz, pol. H, SR: 4053, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK

 

Pierwsza prośba: zrobić pełny BlindScan 15°W na 6925 i wrzucić znalezione częstotliwości do porównania.

 

Druga prośba: sprawdźcie na 6925 częstotliwości, które na swojej liście zaznaczyłem na czerwono w CrazyScan – jaki to typ strumienia oraz ew. inne charakterystyczne cechy (pilot, roll-off). Generalnie szukamy czegoś, co łączy wszystkie te częstotliwości na czerwono. Myślę też, że warto sprawdzić te częstotliwości z danymi, które u mnie zadziałały – też jaki to typ strumienia. Może to coś podpowie. Szczególnie kierowałbym się w stronę typu strumienia, myślę, że tu jest coś na rzeczy i nie koniecznie to błąd, a wręcz przeciwnie (tu jest ciekawa lektura: http://rickcaylor.websitetoolbox.com/po ... rs-6839636 - chodzi o to, że nie zawsze strumień musi mieć pakiety po 188 bajtów i jest możliwe, że 6925 sztucznie przerabiała "niepasujące" jej strumienie, niszcząc ich zawartość - wiele osób widziało tnące się kanały z ACM/VCM - podejrzewam, że tu jest coś na rzeczy, te kanały nie powinny się ciąć, a 6983 potrzebuje do wstrojenia dostać info jak strumień jest zbudowany, jeśli inaczej niż standardowo).

 

Jest ktoś chętny do pomocy? Jeśli nie znajdzie się ktoś z zasobem czasu, to pewnie docelowo zrobię to sam, ale sprawa się mocno przedłuży, a byłoby lepiej zadziałać szybko, póki sterowniki do 6983 są ostro rozwijane i są na warsztacie, więc łatwiej o ewentualne poprawki.

 

Dodatkowa lista – transpondery data, które są na flysat.com, ale nie znalazł ich u mnie BlindScan. Tu może być po prostu sytuacja, że dane się zdezaktualizowały, ale nikt nie zgłosił do usunięcia. Mimo wszystko jakby ktoś chciał i miał czas, to też można zbadać...

 

11,012 GHz, pol. V, SR: 3992, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK

11,036 GHz, pol. V, SR: 2307, FEC: 3/5; DVB-S2/8PSK

11,050 GHz, pol. V, SR: 3750, FEC: 2/3; DVB-S2/16APSK

11,584 GHz, pol. H, SR: 1587, FEC: 3/4; DVB-S2/16APSK

11,584 GHz, pol. V, SR: 2835, FEC: 3/4; DVB-S2/32APSK

11,586 GHz, pol. H, SR: 1436, FEC: 3/4; DVB-S2/16APSK

11,598 GHz, pol. H, SR: 2200, FEC: 3/4; DVB-S2/32APSK

11,616 GHz, pol. H, SR: 7417, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK

11,621 GHz, pol. V, SR: 1000, FEC: 3/4; DVB-S2/32APSK

11,631 GHz, pol. H, SR: 1500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK

11,652 GHz, pol. V, SR: 1000, FEC: 3/4; DVB-S2/32APSK

12,519 GHz, pol. V, SR: 4292, FEC: 3/4; DVB-S2/32APSK

12,573 GHz, pol. H, SR: 4716, FEC: 3/4; DVB-S2/32APSK

12,658 GHz, pol. V, SR: 2000, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK

 

Jednocześnie jak napisałem na wstępie sprawa dotyczy tylko niektórych transmisji danych i są one wyszukiwane na BlindScanie, więc możliwości wykrywania nie tracimy. Później tylko nie ma pewności, czy to był np. feed, który wyłączono zanim zdążyliśmy przeskanować, czy też transmisja danych, bo nie sprawdzimy tego, przynajmniej póki na 6983 nie będzie działać CrazyScan. Może w nim dałoby się wykryć (mam nadzieję) typ strumienia i będziemy mieć pewność, że to nieistotne dane, a nie coś innego.

 

Puściłem też do TBS ogromne zgłoszenie zbierające wszystkie błędy namierzone w oryginalnym sofcie TBS BlindScan, łącznie 9 tematów, mam nadzieję, że TBS przyjrzy się sprawie i udoskonali swój soft, aby było więcej do wyboru póki CrazyScan i reszta nie współpracują jak na razie z 6983.

 

Z bieżących sukcesów zaliczyłem SR 185 na Hispasacie na 6983, jednak sygnał mam w zupełności OK do odbioru ;) Wszystko zbieram do opisu, który zamierzam wstawić wkrótce na forum, najlepiej gdyby tematy odbioru niektórych transmisji danych oraz poprawek TBS BlindScan do tego czasu się wyjaśniły ;) Z góry dzięki za wszelkie komentarze, sugestie itp. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za info i pomoc w tej sprawie :D To wyjaśnia czemu tylko dane - tylko dane są tak transmitowane. 6925 u mnie też nigdy nie odbierała takich strumieni poprawnie, ale przynajmniej pozwalało to stwierdzić, że to są dane i oddzielić od częstotliwości z feedami, które wyłączono zanim zabrałem się za skan. Jednocześnie jakaś tragedia to nie jest, bo ani TV ani radio na tym nie ucierpią, ale byłoby fajnie wiedzieć czemu 6983 się tak zachowuje, zgłosiłem sprawę ;) Kieruję się w stronę podejrzenia z poprzedniego mojego postu, że jest coś na rzeczy w związku z przetwarzaniem danych w takim strumieniu i wymaga on jakiegoś specjalnego traktowania. 5925/6925 wpuszczały uszkodzone pakiety, a 6983 ich nie przepuszcza, ale ponieważ te transmisje wyszukuje, to pewnie odbierać się je da, tylko trzeba czegoś jeszcze, by ta karta zaskoczyła. Czego dokładnie, to nie wiem, ale być może jest to sprawa otwarta i w zasięgu ręki - kiedyś też nie wiedzieliśmy jak odebrać MIS (ani co to jest), a później także PLS. Być może i w tym zakresie - jak to poprawnie ugryźć - odkrycie dopiero przed nami ;) Raczej nie podejrzewam, żeby to był jakiś błąd.

 

Gorsze wiadomości pojawiły się od crazycat'a - jego karta zgubiła się, to powoduje, że na razie wszystkie programy polegające na StreamReaderEx-BDA z 6983 nie będą mieć w bliskiej perspektywie pełnego wsparcia (CrazyScan całkiem nie startuje, BLScan też nie, BLScan2 robi blindscan, ale wypuszcza ograniczoną ilość informacji oraz nie pokazuje postępu operacji, EBS działa bez wykresów widma - tylko blindscan i lock bez konstelacji, SmartDVB bez blindscanu, wyboru MIS i PLS, AltDVB bez wyboru MIS i PLS). Możliwości podglądania transmisji PLS są w ogóle dość ograniczone, w zasadzie chyba tylko nagrywając przez TS Recorder (aczkolwiek tego jeszcze nie testowałem), nie ma też podglądu na SNR i precyzyjne informacje o strumieniu (roll-off dla DVB-S2 itp.). Na razie karta nie pojawiła się także w sprzedaży...

 

Czekam na info co do TBS BlindScan oraz kwestii danych i wrzucę swoje wnioski ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc - można kupować ;) Karta pojawiła się w oficjalnym sklepiku TBS za 249,99 USD Do tego przesyłka albo EMS za niecałe 8 USD albo DHL za niecałe 18 USD (sugeruję DHL) oraz tematy podatkowe. W opisie błąd - póki co 6983 z CrazyScan nie działa.

 

http://www.buydvb.net/tbs6983-professio ... p-116.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta jest już w drodze. :) EBSPro w wersji Alpha 12.0.0 posiada już wsparcie dla TBS6983. Szybkość blindscanu jest rewelacyjna. Mr.Orbita rozumiem, że jest możliwość jednoczesnego skanowania polaryzacji H i V z tego samego satelity przy założeniu, że mamy podłączone dwa niezależne koncentryki? Czy EBSPro widzi osobno dwie głowice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AdikDVB - poprzednio moja odpowiedź była krótsza, ale akurat skończyłem majstrować moje wnioski, więc częściowo łączę ją z tym opisem, a zostawiam poza opisem początek:

 

EBS Pro widzi 6983 jak dwie karty opisane jako A i B, ale nie próbowałem go używać dla jednoczesnego skanu w EBS Pro z obydwu głowic - normalnie nie można odpalić dwóch EBS, bo drugi się zawiesza, ale może dałoby się odpalić, jeśli zainstaluje się drugi raz do innego katalogu? Trzeba będzie poeksperymentować, nie siedzę zbytnio w EBS Pro.

 

Wsparcie 6983 w EBS Pro jest nadal ograniczone, ponieważ program polega na StreamReaderEx-BDA od crazycat'a. Także wersja 12 nadal bez skanu widma, podglądu na konstelację i bez części parametrów technicznych. Przy próbie odpalenia RF Scan - komunikat RF Scan not supported, BlindScan po odpaleniu zgłasza, że BLScan jest niewspierany i zamiast tego można skorzystać z BLScan2.

 

Mam nadzieję, że karta dotrze do Ciebie szybko i też będziesz mógł się pobawić i poczuć tą moc - urządzonko jest fajne i mimo że nie wszystkie aplikacje z nią działają, to jestem z 6983 bardzo zadowolony i gorąco polecam wszystkim DX-erom 8)

 


Prezentuję moje wnioski z korzystania z 6983 przez ostatnie ok. 2 miesiące. Nie jest to typowy test, ten pojawi się w jednym z nadchodzących wydań drukowanych magazynu SAT Kurier. Zapowiadałem ten wpis już dawno i proszę mi wybaczyć za poślizg, ale mam ekstremalnie dużo pracy, zresztą sami widzicie o której godzinie wstawiam ten post - powinienem spać... Robiłem co mogłem, ale i targi SAT Krak 2014 i konieczność jednoczesnego przygotowywania tekstów do drukowanego SK całkowicie mnie pochłonęły :oops:

 

BlindScan

 

Co tu dużo gadać. Karta wymiata w tej kwestii. Są dwa aspekty, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze BlindScan łapie niskie SR i to naprawdę chyba każde. Taki 256 ks/s BlindScanuje się bez problemów, a przy TBS 6925 BlindScan zlatywał co najwyżej do ok. 900 ks/s. Tu jest przepaść na korzyść 6983. W zasadzie zaczynam dochodzić do wniosku, że nie ma takiej transmisji zgodnej DVB-S/S2, którą przed 6983 można ukryć (nie licząc PLS, bo do tego jednak potrzebny jest typ PLS i kod). BlindScan łapie absolutnie wszystko i z tym łączy się druga ciekawa sprawa.

 

Jak ktoś ma OpenBoxa SX4/6 (@zuchnet zwrócił mi na to porównanie uwagę – dzięki ;) ) to zauważył pewnie, że BlindScan tam działa bardzo ciekawie – jak wpiszemy np. całe pasmo choćby na 15°W, gdzie nie ma transponderów od 10,7 do 10,95 GHz, to odbiornik wygląda, jakby bardzo szybko pomijał ten martwy zakres i za momencik wskakują pierwsze transpondery od 10,95. I to samo jest na 6983. Generalnie jeśli zapodamy jakieś parametry, gdzie ewidentnie nie ma sygnału, to 6983 bardzo szybko przelatuje ten fragment. Ja to nazywam inteligencją BlindScan. 6925 nie miała czegoś takiego i męczyła się także w miejscach, gdzie nie ma absolutnie sygnału. Inny przykład – jeśli puścimy obydwie polaryzacje na 10,95 do 11,7 na 22°W, to polaryzację H robi dość długo, a V – mniej niż 10 sekund, stwierdzając słusznie, że nic tam nie ma (bo w naszej wiązce nie ma).

 

Ktoś może pomyśleć, że jeśli tak szybko przelatuje, to może pominąć coś słabego. Moje doświadczenia mówią, że nie. BlindScan łapie ekstremalnie słabe sygnały, nawet tak słabe, że nie jest ich w stanie później odebrać. Np. skanując 57°E karta wyczuła sygnał na 11,605 GHz, pol. H, SR: 45000, FEC: 4/5 (DVB-S2/QPSK) – pakiet Zuku z wiązki East Africa. Poprawnie wskazało parametry transpondera, więc nie ma mowy o pomyłce. W AltDVB po wbiciu tych parametrów pokazało sygnał, ale jakieś 47% jakości, co jest niewystarczające do wydłubania danych. Pamiętam, że jakiś tuner też tak potrafił, tj. pokazywał sygnał, jeśli był na granicy, ale nie umożliwiał odbioru. 6983 robi tak samo.

 

Wydaje mi się, że być może użyty chip bada pasmo i sprawdza, czy poziom sygnału nie jest zbyt niski, przelatuje to, co nie daje absolutnie żadnych szans na wstrojenie.

 

Ale co ciekawe wcale nie wpływa to na przyśpieszenie BlindScanu, ponieważ w zamian karta o wiele ostrzej męczy miejsca, gdzie sygnał może być, próbuje naprawdę czasami bardzo długo wyłapać coś. Karta potrafi w mniej niż 10s pominąć 250 MHz, na których nic nie ma, a potrafi też mielić 20 minut inne 250 MHz, gdzie jest sporo dziwnych transmisji z danymi (np. 21,5°E między 12,5, a 12,75 GHz). Nie ma reguły jak długo potrwa BlindScan, wszystko zależy co przeszukujemy – im więcej dziwnych transmisji, tym karta bardziej się stara je namierzyć i mieli dłużej.

 

Łącząc to wszystko w pewnym momencie zacząłem czuć taką swego rodzaju pewność, że jeśli mi 6983 czegoś nie znajdzie, to tego po prostu nie ma, nie jest to DVB lub brakuje mi tak dużo sygnału, że nie mam po co piłować (piłowaniem nazywam próby lock, lock, lock, lock, lock... jak robię nie raz na 6925).

 

Przez ostatnie dwa miesiące BlindScanowałem niemal całą orbitę, głównie przez TBS BlindScan, o nim napiszę nieco dalej. Łącznie zrobiłem BlindScan na różnych pozycjach SAT może nawet kilkaset razy (to nie żart!) Moja ocena skuteczności to jakieś 99%. W przypadku SR powyżej 1000 ksps zdarzyło mi się może kilka razy, że karta coś pominęła. Poniżej 1000 ksps już zdarza się to nieco częściej – nie jest to tak, że za każdym razem się uda wyłapać wszystko. Na 21,5°E mamy trzy przekazy stacji radiowych z SR poniżej 1000 ksps i wyszukiwało mi trzy (zrzut), ale też zdarza się karcie któryś przegapić.

 

20905.jpg

 

Serce roście :D Powyżej 21,5°E z wyszukanymi jednocześnie wszystkimi trzema niskimi SR :D

 

Generalnie jednak jak pisałem – postęp w porównaniu do 5925/6925 jest gigantyczny. BlindScan na duży plus!

 

Czułość/Sensitivity

 

Choćby na przykładzie transpondera Zuku uważam, że czułość 6983 stoi na wysokim poziomie. Karta radziła sobie lepiej z wieloma słabszymi sygnałami na orbicie w różnych miejscach. Na wspomnianej pozycji 57°E wszystkie słabsze sygnały wskakują bez problemów (K24, BW TV, 7 channel, SE TV). Antenę mam nieco rozjechaną i nie ma czasu jej poprawić ostatnio, w efekcie na 7°W mam słabe wyniki, ale mimo tego karta poradziła sobie z większą ilością transponderów niż 6925. Nie notowałem konkretnie, ale ogólnie jest lepiej. Konkretnie porównanie utrudnia brak dostępu do C/N, RF Level, czy BER z 6983, bo na razie nie działa z nią CrazyScan, a inne softy tych danych nie podają…

 

Paski sygnału/Signal bars

 

6925 od zawsze cierpiała na problem małych różnić we wskazaniach siły sygnału oraz łatwe uzyskiwanie 98% jakości (co jest maksimum). Przez to trudno było tak naprawdę ocenić sygnał po samych paskach, bo nic z nich nie wynikało za bardzo.

 

W 6983 jest inaczej. Maksymalna jakość sygnału to też 98%, ale o wiele trudniej tą wartość osiągnąć. Minimum to jakieś 45%, później spada do 0. Skala jest tu raczej rozłożona, więc pasek reaguje aktywnie i nawet na takim Hot Bird-zie widać różnice sygnałów między transponderami.

 

Natomiast siła na sterownikach 1.0.0.4 niestety dość często wskazuje 98%. Wydaje mi się, że aktualnie raportuje zbyt wysokie wartości i w małym zakresie, bo najmniejsze wskazania widziałem po 80%. Mimo tego w trakcie przesuwania anteny widać zmiany i jest to jakaś pomoc.

 

Wskazania siły sygnału w sterownikach 1.0.0.4 z jednej strony poprawiono, a z drugiej – popsuto. Starsze sterowniki (1.0.0.2) pokazywały wartości niższe i bardziej się zmieniały przy przesuwaniu anteny, więc lepiej było widać co się dzieje, ale był tam zabawny błąd, który powodował, że wskazania były odwrócone, tj. im mniejsza siła, tym lepiej. Próbując to poprawiać przy okazji niestety zawężono skalę oraz źle ustawiono maksimum, które pokazuje się zbyt często. To sprawia, że już siła nie pomoże przy precyzyjnym ustawieniu anteny, a na 1.0.0.2 pomagała, choć była odwrócona (nie miało to większego znaczenia, w końcu i tak procenty to jakieś przeliczenia informacji z demodulatora w dB).

 

Za to sterowniki 1.0.0.4 dodatkowo przyśpieszyły łapanie wstrojenia, także na niskich SR (choć i tak czasami trzeba się uzbroić w cierpliwość, np. AltDVB przywiesza się póki karta nie złapie lock lub nie pokaże braku sygnału) oraz poprawiły sytuacje z zawieszaniem się karty, jeśli źle zamknęliśmy program do odbioru DVB (bo np. się zawiesił – karta na 1.0.0.2 się blokowała, na 1.0.0.4 nie zdarzyło mi się to ani razu).

 

W kwestii pasków 6983 ma dodatkowy duży pozytyw. Otóż jeśli przestawiamy antenę, to 6925 nie miała czegoś takiego, co jest znane z tunerów, tj. że jadąc anteną jak się trafi, to wskakują wartości siły i jakości sygnału. 6925 przestawała jakby kontaktować i trzeba było przestroić częstotliwość, żeby sygnał zaskoczył (jeśli trafiliśmy już anteną). 6983 ma to zrobione nieco lepiej, tj. jest coś takiego, że jeśli jedziemy anteną i nie potrwa to bardzo długo, to przez jakiś czas 6983 jeszcze jest jakby w gotowości i pokaże wskazania jak go złapie. Przy dłuższym oczekiwaniu traci tą zdolność. Generalnie jednak jest lepiej i bardzo mi ta zmiana pomaga.

 

Niskie SR/Low SR

 

Jak wspomniałem przy BlindScanie – karta w zasadzie znajduje wszystko, na 12,5°W BlindScan chwycił mi SR 143 ks/s, ale… wydaje mi się, że ogólnie SR poniżej 200 ks/s już nie zawsze wskakuje za pierwszym razem. Co więcej – nie zawsze udaje się odebrać sygnał znaleziony na BlindScanie – SR 143 ks/s znalazł BlindScan, ale nie odebrałem go w żadnym programie. I wydaje mi się, że nie jestem w tym osamotniony, bo na zgłoszeniu na Flysat nie ma PID-ów, a nie byłoby problemem ich podanie, gdyby sygnał udało się odebrać.

 

20336.png

 

20907.jpg

 

Powyżej 12,5°W z SR 143 ksps wyszukanym na dwa sposoby - u góry TBS BlindScan, a na dole BLScan2

 

Odebrałem natomiast SR 185 ks/s z 30°W, choć nie za pierwszym razem. Nie miałem na razie możliwości zbadać pasma C (SR 139 ks/s) oraz Ka, gdzie wykryto na 16°E SR 128 ks/s (ale ten działa – użytkownik Onacila pokazał w sieci zrzut ze SmartDVB z PID-ami stacji).

 

20906.jpg

 

Stacja radiowa z SR 185 ksps z 30°W w AltDVB

 

Ogólnie moje zdanie na temat niskich SR jest takie, że karta wykrywa wszystko na BlidnScanie, choć nie zawsze za pierwszym razem. Natomiast wydaje mi się, że odbiór wymaga pewniejszego sygnału.

 

Jednocześnie wszystkie 256 ks/s, które zauważyłem, czyli z 10°E, 12,5°W, 21,5°E oraz 4,8°E u mnie na 6983 śmigają :D na 6925 na żadnej takiej częstotliwości nie miałem sygnału.

 

20904.jpg

 

20903.jpg

 

Dwa razy odbiór SR 256 ksps - u góry na 21,5°E, niżej z 10°E, stacje grają płynnie, bez cięcia, lock jest szybko, jeśli trafi się w centralną częstotliwość.

Proszę wybaczyć nieaktualne transpondery i nazwy satelitów - mam za mało czasu i jestem za leniwy, żeby to korygować

 

Dwie głowice/Two tuners

 

Wszystko to wyżej jest ważne, ale 6983 ma jeszcze coś. To karta dwugłowicowa! To jest niesamowita zaleta – podpiąłem u siebie 180 cm i 120 cm i mogę jednocześnie oglądać i BlindScanować różne pozycje sat. Startując dowolne aplikacje 6983 identyfikuje się jako dwie osobne karty podpisane jako A i B i po prostu wybieramy jedną, coś robi, a druga może robić coś całkiem innego ;)

 

Sterowniki 1.0.0.4 wymagają tu jeszcze pewnych poprawek, gdyż Cjcr (autor EBS Pro) zauważył, że jeśli korzystamy z tunera B i go wyłączymy – tuner A przestaje działać do restartu komputera (możliwe, że pomaga też wyłączenie i włączenie karty przez Menedżer urządzeń w systemie), podobno na 1.0.0.2 jest z tym OK. Mi się to jeszcze nie trafiło, ale przyznam też, że nie zwracałem na to uwagi, tylko po prostu korzystałem z głowicy A i B w zależności od potrzeb.

 

Soft

 

Tak naprawdę największym zgrzytem w 6983 jest brak softu znanego z 6925 (co jednak nie jest winą TBS, bo ich soft działa). CrazyScan póki co nie działa z kartą, to powoduje wiele dalszych ograniczeń począwszy od trudnego dostępu do sygnałów PLS oraz wielostrumieniowych MIS – po prostu większość programów nie potrafi narzucać kodów PLS i wybierać MIS. Z narzędzi od crazycat’a działa tylko konsolowy BLScan2, który ogólnie BlindScanuje tak jak narzędzie od TBS – TBS BlindScan, przez sterowniki, a nie gadając bezpośrednio z kartą. To samo z EBS Pro, który opiera się o StreamReader-Ex BDA od crazycata i też korzysta z BLScan2.

 

Bez tych narzędzi jest się trochę ograniczonym, aczkolwiek podstawowe możliwości myślę, że są OK. Pozostaje mieć nadzieję, że uda się w przyszłości dodać wsparcie dla 6983 na poziomie znanym z 6925…

 

TBS BlindScan wymaga niestety poprawek i to wielu. Wszystkie uwagi zebrałem i przesłałem do TBS, aby spróbowali się nad tym pochylić... Po pierwsze – częstotliwości w oknie są sortowane nie wiadomo wg czego, skanując obydwie polaryzacje nowe parametry po zmianie polaryzacji potrafią się pakować i na początek listy i w środek. Nie widzę żadnej reguły, chociaż mam podejrzenia, że jest to związane z przeszłością tego programu (kiedyś pokazywał częstotliwości przed przeliczeniem LOF, więc np. 1276 mogło wskazywać 11,026 z dolnego pasma albo 11,876 z górnego). Drugi błąd – wygląda na to, że na liście nie wszystkie częstotliwości się pokazują. Program jakby próbował usuwać duble, tylko w zły sposób, bo między polaryzacjami. Gdy się zapisuje wyniki do pliku – danych jest więcej (czasami mimo wszystko zdublowane…) Do tego przy podawaniu zakresu nie można wpisać 11700 jako końca (ale można 11699), bo wywala błąd, że częstotliwość musi być mniejsza niż… 11900 (przecież jest, 11700

 

Ogólnie TBS BlindScan potrzebuje czułości ze strony programistów… A na razie jesteśmy na niego przy 6983 skazani, ewentualnie na BLScan2 (albo można zapłacić za EBS Pro, ale też nie uzyskamy tam takich możliwości jak na 6925).

 

Wszystkie dostępne aplikacje, które robią BlindScan na 6983, robią go w ten sam sposób, poprzez sterowniki TBS na bazie informacji dostarczonych przez TBS jak z tego korzystać. Oznacza to, że wszędzie (TBS BlindScan, EBS Pro, BLScan2) są te same ograniczenia, wśród nich:

- nie widać faktycznego postępu blindscanowania (TBS BlindScan pokazuje fałszywy pasek, EBS Pro po prostu zapełnia cały od razu i skanuje, BLScan2 nie pokazuje jakie częstotliwości są przetwarzane – robi to BLScan, ale on z 6983 nie działa),

- wartości SR są zmniejszone (im większy SR, tym większy rozjazd, tak samo dzieje się w TBS BlindScan, np. 27500 jest raportowany jako 24794). Ten temat zgłosiłem do TBS jako błąd po ich stronie,

- brak jest zaawansowanych danych o wyszukanych transmisjach, w EBS Pro: Spectral Inversion zawsze Auto, RollOff zawsze 0.35 (wartość nieprawdziwa), Pilot zawsze Auto, RFLevel zawsze -40 dBm, SNR zawsze 10,0 dB, nie jestem pewny czy Coding Mode rozpoznaje, ale chyba też nie i zawsze pisze CCM nawet jak jest ACM/VCM.

 

Z 6983 jak wspomniałem nie działa CrazyScan, a EBS Pro (także najnowsza testowana wersja 12) nie pozwala na RFScan oraz nie ma podglądu konstelacji. Wszystko to zmieni się, jeśli crazycat dorobi w przyszłości wsparcie dla 6983 w swojej bibliotece StreamReaderEx-BDA. Do tego musiałby mieć 6983, ale karta nie dotarła do niego i sprawa zawisła w martwym punkcie.

 

20902.jpg

 

Tak wygląda wsparcie poszczególnych funkcji na karcie TBS 6983 w EBS Pro w wersji testowej 12.0.0.0 (Device Info)

 

Odbiór PLS i MIS/PLS and MIS receiving

 

Ponieważ są nieco mniejsze możliwości programowe co do odbioru PLS i MIS, to poświęciłem nieco czasu kilka dni temu i potestowałem sposoby na dobranie się do takich emisji na 6983.

 

1) TS Recorder pozwala na wstrojenie się w PLS z podaniem kodu, a następnie jeśli jest MIS, to trzeba wskazać strumień, bo inaczej będzie rwało sygnał. Niestety przy zamknięciu program czyści ustawienia karty, co powoduje, że na innych aplikacjach PLS ustawiony w TS Recorder nie ruszy. Za to można nagrywać strumienie i podglądać pośrednio (tj. nie na żywo).

 

2) To ważne! SmartDVB potrafi wybierać PLS i MIS na 6983, ale trzeba zmienić w Ustawieniach urządzenia (Device Settings) autodetekcję (u mnie karta została rozpoznana jako... TBS 5925) na TBS New Interface. Po tej zmianie wywali błąd, trzeba zrestartować SmartDVB i... działa. SmartDVB ma nieco namieszane przy edycji transponderów w logice - żeby ustawić PLS trzeba ustawić też MIS, co jest trochę niewygodne, ale idzie się przyzwyczaić. Najlepsze jest jednak coś innego - SmartDVB nie czyści ustawień PLS/MIS na karcie, co oznacza, że po jego zamknięciu (trzeba go zamknąć, bo blokuje dostęp do karty) wybrane PLS i MIS działają choćby na AltDVB :D Trzeba jednak pamiętać, że jeśli mamy PLS inny niż standardowy, to nie działają zwykłe transpondery DVB-S2 - to nie błąd. Żeby odzyskać możliwość strojenia do zwykłych DVB-S2 trzeba odpalić znowu SmartDVB i przejść na częstotliwość w DVB-S2 bez PLS. To czyści ustawienia karty. Ogólnie jednak tym pokrętnym sposobem można sobie podglądać PLS i MIS na 6983 póki nie pojawi się coś lepszego. W SmartDVB działa to całkiem na żywo (tylko edycja transponderów wymaga poprawek), a niektóre inne programy mogą skorzystać z jego ustawień (o ile same ich nie resetują).

 

Instrukcja krok po kroku:

1) Włączyć SmartDVB, zmienić w Ustawieniach urządzenia autodetekcję na TBS New Interface.

2) Dodać transponder z PLS, w edycji wskazać MIS oraz podać tryb PLS (0, 1, 2 = Root, Gold, Combo) i kod PLS.

3) Wyszukać kanały. PLS działa od tej chwili na SmartDVB, można dodać transponder z innym MIS, żeby mieć komplet kanałów i możne też oglądać na żywo.

4) Wybrać kanał i zamknąć SmartDVB - wybrany PLS i MIS będą aktywne na 6983 w innych programach (np. AltDVB), nie działają natomiast zwykłe DVB-S2 (jak na 6925/5925, to nie błąd).

 

Powrót do odbioru zwykłego DVB-S2 (jeśli zamknęliśmy SmartDVB, by podglądać PLS np. na AltDVB):

1) Włączyć SmartDVB.

2) Wybrać kanał ze zwykłego transpondera DVB-S2 bez PLS lub przeskanować jakiś.

 

Inne uwagi/Other findings

 

Z innych istotnych spraw – dzięki pomocy @zuchnet-a wyżej doszliśmy do wniosku, że 6983 na razie potrafi wyszukać blindscanem, ale nie pokaże później sygnału na transponderach pracujących w trybie Continuous. Tak są nadawane wyłącznie dane, żadne regularne kanały TV ani stacje radiowe. Szczegóły są we wcześniejszych postach, więc nie będę dublować. 5925/6925 pokazywały sygnał, ale strumień był uszkodzony i gubiły się pakiety danych. Trwają prace nad opanowaniem tematu na 6925 na Linuksie, o czym wspomniałem w wątku 6925.

 

Wracając do 6983 - sprawa dotyczy tylko niektórych transmisji danych (bo np. dane nadawane jako Transport Stream działają) i są one wyszukiwane na BlindScanie, więc możliwości wykrywania nie tracimy. Później tylko nie ma pewności, czy to był np. feed, który wyłączono zanim zdążyliśmy przeskanować, czy też transmisja danych, bo nie sprawdzimy tego, przynajmniej póki na 6983 nie będzie działać CrazyScan. Może w nim dałoby się wykryć (mam nadzieję) typ strumienia i będziemy mieć pewność, że to nieistotne dane, a nie coś innego.

 

Anomalie/Accidental problems

 

Zdarzyły mi się dwie nietypowe sytuacje z 6983 odkąd jej używam (tj. jakieś dwa miesiące) – raz karta z niewiadomego powodu utknęła na górnym paśmie i nie chciała odbierać częstotliwości z dolnego pasma, pomogło wyłączenie i włączenie karty w Menedżerze urządzeń.

 

Druga sytuacja – TBS BlindScan skanował bez końca (i nic nie znajdował). Po pół godziny, gdy nic się nie działo (niby pasek się animował, ale nie pojawiały się w oknie żadne częstotliwości) wybrałem Stop i zamknąłem TBS BlindScan i włączyłem AltDVB – okazało się, że karta nie odbiera nic. Na to także pomogło wyłączenie i włączenie. Są to jednak póki co sytuacje odosobnione. Na tyle BlindScanowania, ile zrobiłem, to są sytuacje całkowicie wyjątkowe.

 

Wnioski/Summary

 

Uważam, ze ogólnie 6983 zwłaszcza z uwagi na niskie SR i skuteczny BlindScan to będzie genialny produkt, który pomoże nam namierzyć gigantyczną ilość transmisji dotychczas dla nas niewidocznych. Jednocześnie trzeba jednak mieć na uwadze, że w tej chwili wsparcie softu jest słabsze niż w 6925 i na razie nie wykorzystamy wszystkich możliwości drzemiących w tym urządzeniu. Mam nadzieję, że to się zmieni…

 

Zastrzegam, że to moje prywatne przemyślenia oraz obrazują one stan z października 2014. Nowe sterowniki lub wsparcie softu mogą zmienić sytuację. Z pewnością będę trzymać rękę na pulsie i na bieżąco informować w wątku. Spodziewam się w najbliższym czasie aktualizacji sterowników oraz liczę na poprawki w TBS BlindScan, ale zobaczymy co się uda ;)

 

Jeśli są jakieś pytania, wątpliwości itp. - śmiało, postaram się (na tyle na ile mam wiedzy) odpisać ;)

 

If there are any questions about 6983, feel free to ask, I'll try to answer & help as much as I can ;) English only.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne Mr.Orbita za tą obszerną relacje

Kartę należy kupić bez dwóch zdań i tak też zrobię a jako że Mikołaj zbliża się dużymi krokami będzie jak znalazł do tego czasu nam też cichą nadzieję że któryś z polskich dystrybutorów będzie już miał ją w sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

@Mr.Orbita - dzięki za relację!

 

Karta od kilku dni gości w moim PC. EBSPro po skopiowaniu do dwóch odrębnych katalogów działa niezależnie (Tuner-A / Tuner-B). Niestety aplikacja już dwukrotnie zawiesiła się podczas jednoczesnego skanowania (zawisł Tuner-A co widać poniżej).

 

EBS_Dual_Scan_800x600.jpg

 

Ciekawym modelem będzie TBS-6908 - wyposażony aż w cztery wejścia LNB (rozszerzona wersja TBS-6983).

 

http://wxsatpicture.free.fr/tbs6925/6908.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ciekawym modelem będzie TBS-6908 - wyposażony aż w cztery wejścia LNB (rozszerzona wersja TBS-6983).

 

http://wxsatpicture.free.fr/tbs6925/6908.htm

 

Następca TBS 6985 tylko, że TBS 6985 nie odbiera transmisji wielostrumieniowych. W przypadku TBS 6908 będzie taka mozliwość :D Ciekawe kiedy karta się pojawi w sprzedaży ?

 

Więc warto poczekać i nie kupować TBS 6983, a poczekać na TBS 6908.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...