Skocz do zawartości

HDD + SSD w Laptopie


Rekomendowane odpowiedzi

...

Jeżeli ktoś ma zamiar kupić SSD i bawić się w przenoszenie folderów tymczasowych, profili itp na HDD, to niech sobie odpuści.

A po co ktoś miałby robić tak nieprzemyślane kroki, przecież to zupełnie bezcelowe?

Ponieważ w sieci roi się od poradników jak "zoptymalizować" system pod SSD właśnie dzięki takim przenoszeniem wszystkiego co się da na HDD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@asiafan, dysku SSD fizycznie nie da się "zajeździć", to w zwykłym użytkowaniu absolutnie niewykonalne.

 

Zresztą, robiono nawet testy obciążeniowe, z których SSD wychodziły zwycięsko, tak więc jakieś kłopoty Samsunga można przyrównać do niegdysiejszej wpadki OCZ z dyskami Vertex 2, których kontrolery sprawiały w pewnych okolicznościach problemy.

 

Statystycznie znacznie więcej problemów jest z dyskami HDD i jakoś nikt o tym nawet nie wspomina, ciekawe dlaczego? :)

 

Tak więc śmiem twierdzić, że da się używać SSD długie lata i to bez zachowania jakichkolwiek środków ostrożności zalecanych przez fachowców na wielu portalach.

Nie trzeba zatem wyłączać indeksowania, czy też usługi windows search, a jedyne co jest dla tych dysków absurdem, to defragmentacja, która jedynie może utrudnić odczyt danych, a nie przynosi ze względu na zupełnie inny sposób zapisu żadnych wymiernych korzyści.

 

PS.

W laptopach można instalować drugi dysk w zatoce na napęd optyczny, który dziś jest poniekąd anachronizmem. W razie potrzeby można podpiąć zewnętrzny napęd optyczny pod USB.

 

Wszystko rozumiem i tak jak powiedziałem ten laptop jest używany przez seniora a to co robione jest na nim już wymieniłem

SSD to prawie 500 zeta i bym brał dysk 256gb ja obecnie mam 320GB i powiem tak nawet jeśli miałbym przejść na SSD to i tak żadnych danych z tego 320gb nie usune i nie sprzedam nawet jak będzie nieużywany bo zawsze się dysk przyda

ja dysków nie sprzedaje a mam ich dużo począwszy od syku 4.3GB z lat 90s

 

napędu nie usunę bo korzystam wiem śmieszne ale korzystam :brawo: mimo iż mamy USB 3.0 to jak w rodzinie dostaną płytke to gdzie włoży do kuchenki mikfalowej :brawo:

 

 

jeśli już co zapodajcie mi jaki dysk wybrać np

 

http://allegro.pl/dysk-ssd-samsung-840- ... 60905.html

 

http://allegro.pl/dysk-ssd-plextor-m6s- ... 37387.html

 

http://allegro.pl/dysk-ssd-crucial-m500 ... 31865.html

 

 

czy SATA 2 czy 3 to dla mnie bez róźnicy bo oba to kosmos jeśli rozmawiamy o zwykłeym dysu 7200 320/500GB 2.5 do laptopa.

 

Nie korzystam z defragmentacji jeśli ktoś ma dysk 320Gb zajęte 60gb siedzi na Wordzie/Excelu WWW poczta to po co mu defragmentacja.

 

Jedynie baterie potrzbuje nowa org nie chce zamiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiedxy SATA II a SATA III jest różnica - w pierwszym przypadku dysk SSD będzie ograniczany no i przez to będzie wolniejszy niż w porównaniu do drugiej opcji gdzie dysk będzie działał "pełną mocą" .

Co do wyboru to powiedz ile pieniędzy jest do wydania oraz jaka pojemność dysku jest pożądana :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że nie ma 320gb w SSD zmusza mnie do wyboru 250GB a 120 zdeczko za mało bo jeśli już SSD to planuje zapodać 2 partycje i pierwsza to system + apki a 2 wszystkie smieci/dane które mam + to co się regularnie nadpisuje czyli *.doc *.xls jpg

500gb jest drogie i bezcelowe i nie wykorzystam tyle.

 

+ od czasu do czasu IStore dla IPADA połączenie by jakiegoś PDFa wysłać. Jednak w tym wypadku do wiem że reinstall systemu totalny bo całkowicie inne stery są pod SSD mimo iż wszystko jest to samo.

W Sata 2 i 3 jest różnica ale weź pod uwage że 3gb/s nie wykorzystasz nawet nie wykorzystujesz pełnej przepustowości transferu na dyskach 3.5 w kompach.

 

Ale to co mam teraz 320gb 5400 a którykolwiek SSD to jak PUNTO a BMW x6 . Samo włączanie i wyłączanie systemu .Nie wiem jaka sytuacja ze skanowanie w NODzie czy to zajeżdża dysk .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@asiafan, dysku SSD fizycznie nie da się "zajeździć", to w zwykłym użytkowaniu absolutnie niewykonalne.

 

O to bardzo dziwne :) Może dzisiejsze dyski choć są na gorszych pamięciach to mają ogólnie większą żywotność bo to te "starsze" padały jak muchy. Ja swego czasu miałem Onyx 32GB na sam system Win7 i XBMC, wolne było zawsze ok 4-6Gb, padł po ok 3,5 roku. Początkowo się zawieszał, przestał być wykrywany co jakiś czas, aż w ogóle się nie wzbudził :) Możliwe, że padła sama elektronika ale już mi się nie chciało zgłębiać tematu.

 

Ponieważ w sieci roi się od poradników jak "zoptymalizować" system pod SSD właśnie dzięki takim przenoszeniem wszystkiego co się da na HDD.

 

bo te poradniki powstawały w 2008/9 roku kiedy to właśnie SSD miały problemy wieku dziecięcego. Potem tylko kopiowano te pomysły na innych stronach w późniejszym czasie. Ja sam z tego korzystałem, choć dziś już tak nie robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wyłączyć np. hibernację

Hibernacja to tworzenie jednego dużego pliku przy hibernowaniu.

 

i indeksowanie

W większości przypadków przeważa odczyt przy budowaniu indeksu.

 

I NA TYM ZAKOŃCZYĆ.

Nie są to usługi maksymalnie zarzynające zapisami ciągle w tych samych plikach.

 

Jeżeli ktoś ma zamiar kupić SSD i bawić się w przenoszenie folderów tymczasowych

[/qyoyte]Pliki tymczasowe, pamięc wirtualna i ew. prefetch.

Dwa pierwsze to tylko część profilu. Prefetch jest niezależny od profilu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wyłączyć np. hibernację

Hibernacja to tworzenie jednego dużego pliku przy hibernowaniu.

Raz na całą sesję pracy z komputerem.

Skąd ten pomysł dla SSD bo wiem jest niemalże obojętny dla jego pracy?

 

i indeksowanie

W większości przypadków przeważa odczyt przy budowaniu indeksu.

Zapis będzie wtedy ja się pojawi nowa informacja do zindeksowania.

W domowym komputerze indeksowanie nie ma za dużo pracy.

 

I NA TYM ZAKOŃCZYĆ.

Nie są to usługi maksymalnie zarzynające zapisami ciągle w tych samych plikach. Zły traf.

 

Jeżeli ktoś ma zamiar kupić SSD i bawić się w przenoszenie folderów tymczasowych

Pliki tymczasowe, pamięc wirtualna.

Pliki tymczasowe są i w profilu i poza nim. Pamięć wirtualna jest poza profilem.

 

 

Nie wiem skąd czerpiesz powyższe rewelacje, ale nie mają one związku z rzeczywistością.

Dyski SSD nie mają problemów z żadnymi systemami plików i działają w systemach windowsowych od Visty do W8.1 absolutnie bezproblemowo.

Jeśli nie mają to czemu M$ wrócił do dawnego archaicznego FAT'a?

Dlaczego w innych systemach plików innych systemów operacyjnych pojawiły się opcje konfifguracyjne dla SSD?

Czemu dla profesjonalnych zastosowań produkuje się hybrydowe dyski?

Dla zabawy?

 

że dyski SSD czują się najlepiej, gdy jedynie połowa ich pojemności jest zajęta przez dane.

No to rozwiń tę teorię.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to bardzo dziwne :) Może dzisiejsze dyski choć są na gorszych pamięciach to mają ogólnie większą żywotność bo to te "starsze" padały jak muchy.

Przeczytaj ze zrozumieniem zdanie, które sam skleciłeś.

Poprawę niezawodności uzyskano głownie po analizie zapisów plików tymczasowych, pamięci wirtualnej itd. Wzięto typowy system operacyjnypod lupę czyli Window Vista/windows 7. Podjęto próby rozłożenie fizycnie takich zapisów w różne miejsca dostępnego miejsca. Opracowywano techniki ogólnie nazywane wear levelling. To one poprawiły niezawodność a nie jakość pamięci. Od tego czesu tech techniki zostały rozbudowane o nowe features (w zasadzie każdy producent ma swoje własne).

Problemem jest tez to że w przypadku Windows mamy jeden filesystem (partycję C:). Rozjechanie się danych pliku tymczasowego lub powiązanych z nim metadanych prowadziło do uszkodzenia tych cześciach systemu pików gdzie jest jedynie odczyt (za wyjątkiem aktualizacji systemu). W większości przypadków dysk SSD/pamięć flash gdzie doszło do uszkodzenia zapisu daje się potem normalnie i poprawnie sformatować. Tyle ze system już padł. Otóz gdyby wzorem d. unixów gdzie było wiele filesystemów nazwanych potocznie "systemowymi" to ew. uskzodzenie systemu plików dla plików tymczasowych nie spowoduje uszkodzeń reszty. System zawisł, ale restart i wsio OK. Taka "awaryjność" która znika po reboocie może byc w części zastosowań akceptowalna.

 

Ja swego czasu miałem Onyx 32GB na sam system Win7 i XBMC, wolne było zawsze ok 4-6Gb, padł po ok 3,5 roku. Początkowo się zawieszał, przestał być wykrywany co jakiś czas, aż w ogóle się nie wzbudził :) Możliwe, że padła sama elektronika ale już mi się nie chciało zgłębiać tematu.

3,5 roku i do śmieci? Kiepski wynik na cudo które ma byc takie trwałe i niezawodne. Dyski HDD pracują niezawodnie znacznie dłużej.

 

Ponieważ w sieci roi się od poradników jak "zoptymalizować" system pod SSD właśnie dzięki takim przenoszeniem wszystkiego co się da na HDD.

Nie wszystkiego co się da. Niestety ale Windows w kwestii podziału partycji systemowej na różne systemy plików nie jest wdzięczną platfromą

 

bo te poradniki powstawały w 2008/9 roku kiedy to właśnie SSD miały problemy wieku dziecięcego. Potem tylko kopiowano te pomysły na innych stronach w późniejszym czasie. Ja sam z tego korzystałem, choć dziś już tak nie robię.

Uogólnienie, bowiem właśnie dopiero niedawno pojawiają sie modyfikacje systemów plików pod SSD. Nie jest to 6 lat jak piszesz.

 

Nie jestem wrogiem SDD w ogólności, jedynie technologia dysków wyprzedziła systemy operacyjne, które wcześniej wepchnięto w jak się teraz okazało ślepą uliczkę gdzie niektó4ym systemom jest ciężko się wycofać i skierować sie na inne rozwiązania/koncepcje. Tylko tyle.

Linuxa, BSD da sie skonfigurować tak że dysk SSD będzie się czuł świetnie. Windows nie jest tak elastycznym systemem. To pierwsze pokazuje ze szybciej będzie to działa niezawodnie na rozwiązaniach opartych na linuksie np. Android.

Dla moich wymagań niestety SSD byłby jeszcze jedynie kosztownym wydatkiem na dodatek skarbonką do dokładania kasy.

Na wielką rewolucję w świcie Windows nie liczę.... Od wielu lat są szumne zapowiedzi M$, jedynie zapowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ta154san, zamiast pisać powyższe banialuki, podaj chociaż raz jakieś konkrety, byle z wiarygodnego źródła, że dyski SSD mają jakoby problemy z jakimkolwiek systemem plików.

 

Niepierwszy raz wiedziesz nudne i niespójne logicznie monologi na temat swoich niesprawdzonych teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem do ASUSA i po 3 h dostałem odpowiedź że ten mój ASUS obsługuje tylko SATA II .

 

Patrząc na allegro 2 modele dysków SSD ostro się sprzedają niektórzy biorą nawet 500gb po 48sztuk

 

a ja tak jak mówiłem partycja C tylko na system + podstawowe apki partycja E bo D to napęd na pozostałe śmieci .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. poszukajmy u źrodła np. ext4 ....

 

https://ext4.wiki.kernel.org/index.php/ ... _Questions

 

 

Can I use ext4 on Solid-state drives (SSD)?

 

Yes, SSD is generally no different to ext4 than any other block device. With modern solid-state disks, you can even put the journal on the SSD as well

- warunek - modern SSD disks aby używać systemu plików z księgowaniem. dotyczy EXT4 a także NTFS które obecnie ma podobne mechanizmy ksiegowania.

 

Istotne słówka:

generallly - czyli nie zawsze

modern - czyli wykonany wg wcześniejszych standardów -> nie.

 

NASFree sytem dla NAS'a:

 

http://wiki.nas4free.org/doku.php?id=do ... ual_device

 

Opis typu zasobu dla wykorzystania w puli:

Cache 	One or more drives, usually SSD drives. Used to cache storage pool data. These devices provide an additional layer of caching between main memory and disk. For read-heavy workloads, where the working set size is much larger than what can be cached in main memory, using cache devices allow much more of this working set to be served from low-latency, low-seek-time media. Using cache devices provides the greatest performance improvement for random read-workloads of mostly static content, and filesystem metadata. 

 

W przypadku nowoczesnego sytemu plików ZFS dyski SSD widzą najlepiej w roli cache dla danych. No i przypadkiem przewija sie znamienne static content. Czyli nie głównego, niezawodnego nośnika danych i nie dla często modyfikowanych danych nawet jako cache.

Pomijam dedykowane dla profesjonalnych macierzy dyskowych dyski SSD. Nie ta klasa cenowa.

Nie jest to opis z 2009 roku....

 

Nie che mi się więcej teraz szukać.

 

 

Wracając do Twojego zarzutu.

Dasz mi 100% gwarancje że to co kupię za niemałą monetę nie jest cichą podróba z chińskiej manufaktury?

 

A rozmiar dysku? Bo takie mizerne 128GB dla mnie to b. mało na te aplikacje które używam i potrzebuję regularnie. I co zgodnie z radami z tego wątku podłączam zewnętrzny HDD i cały zysk małego poboru mocy trafia szlag. Nie mówiąc o irytujących kablach, podłączeniach i tym całym [beep]stwie.... Ja nie używam komputera do przeglądania facebooka. Czasem muszę mieć od zaraz przynajmniej drugie tyle "małej" przestrzeni roboczej i gdzie będzie intensywny zapis. Nadal dysk SSD rozwiązaniem? Czyli jednak podpinamy dysk HDD niestety porzez USB, dla wykonania pracy i tak najcześciej poza domem. Jaki sens i jaka w tym logika. Restartuje system b. rzadko, dodam, bowiem ile on startuje to mam głęboko gdzieś od czegoś jest hibernacja. System operacyjny ma działać non-stop a nie być ciągle restartowany - taki nawyk z poprzedniej pracy. Za hasło potrzebny reboot całości dla partycjonowanego serwera to od razu byłby bilet do Kuronia.

 

Co innego przechowalnia muzyki jako dysk z accesspointem wifi zasilany bateryjnie. Tu bezapelacyjnie tak ale minimum jak dla mnie 320GB ( a i to "maławo")

 

 

 

P.S. kolejna porcja po angielskawemu....

 

 

- SSDs cannot overwrite existing data, data must be erased before writing to the same location.

- SSDs are divided into blocks.

- Blocks are divided into pages.

- Data can be written to an empty page.

- Only blocks can be erased.

- In order to reuse pages that contain invalid data, the valid data must be first copied to another block, then the old block erased. This is called "Garbage Collection".

 

Decide Which File System to Use

Activating SSD trim support is mandatory tuning. Trim is not supported for all file systems on all Linux kernels so it's very important that you select a file system that has trim support in your kernel version. Starting with 3.0 of the kernel, mounting with trim is supported for btrfs, ext4, (v)fat, gfs2, nilfs2, and xfs file systems. There is an fstrim utility that can be used with btrfs, ext3, etx4, ocfs2, and xfs.

 

Increase Use of tmpfs

Since reducing writes to the SSD is the major objective you should decide what directories can be moved to tmpfs. I decided to move /tmp, some /var and even thumbnails to tmpfs. Another critical item to move to tmpfs is the web browser and/or server cache. You will have to decide how much you can move based on available memory, the more the better. Of course, keep in mind all tmpfs is cleared with each reboot.

 

AHCI is Required!

SSD trim support is very important! The Linux kernel requires the SATA controller set to AHCI mode to use trim support. Most motherboards have an option in the BIOS or UEFI, just make sure its set for AHCI.

 

Perform a Secure Erase

Never take an SSD that has been used and simply copy over it! If you read about how SSDs work you learned that previous data can cause a slowdown, and an operating system format will not resolve the problem, in fact, it may make it worse. To demonstrate the issue let's compare the SSD and HDD with this process:

- Take two previously used identical HDDs.

- Partition and format them with the operating system identically.

- Copy identical data to both HDDs, or use a disk [beep]licator.

Both HDDs will have identical physical locations for all of the data. Now perform the same steps on two identical SSDs with one or both of them previously used. Although the OS will report identical sectors, directories, etc. the true physical location of data will be different and they will perform differently. Any previously used SSD must first be Security Erased prior to partitioning to restore the SSD to it's factory state and closer to its factory performance.

 

Formatting the File System

Unlike an HDD, when data is rewritten to an SSD the old data is deleted and the new data written to a different area, the old data must eventually be erased by the SSD. Another difference is that although the smallest data that can be written is a page such as 4k, the smallest data that can be erased is the much larger erase block size which may be 512k! If your SSD is MLC then 4k formatting will be fine, if it's an SLC the erase block size is much smaller and varies depending on SSD model. The details are described in the links provided above. Most often the default file system block size is fine, although you may want to look into this if your SSD uses SLC flash.

 

Prepare FSTAB Entries

You should prepare the new FSTAB entries before copying a source drive to avoid copying data moved to tmpfs. Changes made to this system include:

- Added discard to the ext4 file system to activate SSD trim support.

- Added noatime to reduce writes, note that it is known some applications have problems with this but they are rare.

- Added nodiratime to reduce writes.

- Moved some directories to tmpfs.

 

Elevator Setting

Most Linux systems use I/O scheduling algorithms designed for HDDs. For instance, some order disk writes to the same device to reduce total seek time. Since SSDs are so fast and don't have any seek time, the I/O scheduler for an SSD should be deactivated because it adds unnecessary overhead. There are two ways to achieve this:

- If the only drive(s) in the system are SSD, add elevator=noop to the kernel boot options. This is typically done in the boot manager configuration.

- If the main drive is an SSD and there is a very low use HDD, consider adding elevator=noop to the kernel boot options.

- if the system uses SSDs and HDDs heavily, noop should be activated only for the SSDs, not the HDDs. This usually involves adding a startup script. How this is accomplished varies depending on the Linux distribution so you need to do some basic research for your distribution. You may find this useful: https://wiki.archlinux.org/index.php/SS ... _Scheduler

 

Swappiness

This only applies if the swap file is moved to the SSD. The swappiness value affects the activity of the swap file. If you placed the swap file on the SSD you should reduce the swappiness of Linux. There are many good explanations but simply put: Linux tries to anticipate when something might need to be swapped and does it anyway. By reducing swappiness Linux is less likely to do this so swap writes are reduced. Swappiness is a value from 0 to 100, the higher the more swappiness. You can check your current value using:

 

Never Do This!

- Never perform defragmentation, it serves no purpose but to increase SSD wear and slow it down.

- Never use utilities that overwrite a file repeatedly such as shred, unlike an HDD each SSD rewrite is to a different area, the rm command is sufficient.

 

---------

 

 

Uniksy (oraz BSD) pozwalają na elastyczne konfigurowanie systemu. W Windows nie jest tak łatwo. Te n ostani system musiałby rpześc gruntowną przebudowę i dać więcej swobów w konfiguracji isntlaacji niż tylko wpychanie wszystkiego na jedem filesystem C:

 

Producenci na masowy rynek konsumpcyjny próbują zapewne coś zrobić "za windows" i stosują dodatkowe własne algorytmy, które mają wyleiminować problemy z uzyciem SSD. Nie zawsze bnęda ujanwione wszystkie istotne informacje ozastosowanych algorytmach, które mogłyby jak najlepiej zoptymalizować system pod maksymlaną wydajność / maksymalną niezawodność dysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ta154san, że też Ci nie żal pieniędzy jakie są płacone za transfer przez wpisy na tym forum, że znowu zasypujesz wątki zwyczajnymi ... śmieciami z wiki, niczym kilku znanych z nazwiska i imienia polityków.

 

Mówiąc o wiarygodnych źródłach z pewnością nie miałem na myśli wikipedii. :D

 

Mówisz, że potrzebna Ci dyskowa przestrzeń i dzisiaj to zwyczajna norma.

U siebie mam na laptopach taki układ, na system i aplikacje dysk SSD 120, albo 256GB, a na pozostałe dane dysk HDD 1, albo 2TB.

Uważasz, że takie zestawienie dysków jest złe, albo niepraktyczne :?:

Praktyka pokazuje co innego, a realizuję na tych komputerach zadania stricte profesjonalne, a nie jakieś zabawy.

 

ps.

Nie ma mowy o żadnej plątaninie przewodów, gdy zainstalujesz dysk HDD w zatoce po napędzie optycznym :!: rozwiązanie proste i praktyczne, jako że masz wówczas pełny transfer, zgodny ze specyfikacją kontrolera, a nie nędzę, jaką oferuje USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja przypominam iż przeznaczeniem w moim Asusie jest SATA 2 nie 3 i dysk 256Gb i będę jednak musiał potraktować nowy system

 

ale

 

to nie jest oranie po dysku

kopiowanie wypalanie jest od święta głownie to jest pobieranie załączników doc jpg png i drukowanie

 

na chwile obecną moja równia pochyła wygina się w kierunku dysku SSD czemu? nie korzystałem z takich speedów jeszcze a chce obadać a słyszę już narzekania że wolno się otwiera już nawet jak odpalam zwykłego FF to coś się musi wyrzeźbić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja przypominam iż przeznaczeniem w moim Asusie jest SATA 2 nie 3 i dysk 256Gb i będę jednak musiał potraktować nowy system

...

A co ma z przeproszeniem, piernik do wiatraka?

Nowe standardy są kompatybilne wstecznie, więc kontroler SATA 2 z powodzeniem obsłuży i nowszy dysk, tyle że nie na maksymalnych osiągach.

SSD znacznie przeżyje Twojego laptopa, więc wykorzystasz go i w następnej maszynie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie dyski SSD mają po prostu działać w komputerze w różnych operacjach.

Jakie oranie dysku? Jak dysk nie wykonuje podstawowych operacji to dziękuje do widzenia dla dysku :) SSD ma po prostu działać i tyle, bez różnicy czy to edytor biurowy czy też filmy albo jeszcze inne operacje. Obciążony czy nie - ma po prostu robić swoje i tyle.

asiafan - chcesz SSD kupuj, różnicę w szybkości wykonywanych działań na pewno zauważysz - to nie HDD gdzie głowica zaiwania jak szalona :) Komfort pracy o wiele wyższy no i cisza bo w SSD nie ma części ruchomych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja przypominam iż przeznaczeniem w moim Asusie jest SATA 2 nie 3 i dysk 256Gb i będę jednak musiał potraktować nowy system

...

A co ma z przeproszeniem, piernik do wiatraka?

Nowe standardy są kompatybilne wstecznie, więc kontroler SATA 2 z powodzeniem obsłuży i nowszy dysk, tyle że nie na maksymalnych osiągach.

SSD znacznie przeżyje Twojego laptopa, więc wykorzystasz go i w następnej maszynie. ;)

 

 

Piernik Wiatrak tyle samo liter dajcie sobie spokój z tym hasłem bo wątpie bardzo czy ktoś w ogóle zna znaczenie tego hasla.

 

To ze są wstecz kompatybilne to ja wiem

 

Czy przeżyje to raczej odwrotnie

mam jeszcze starszego laptopa a tam bateria już tak zajechana że komp działa +- 10 minut i znowu trza ładować ale tam to dopiero wszystko chodzi wolno a dysk rzeźbi i rzeźbi

 

dysk ssd sobie zapodam +- grudzień wcześniej musze zapodać coś innego

 

 

gorzej jest z wyborem dysku 3.5 do kompa 250gb nie więcej byłem w salonie u qmpla ten znowu swoje 5400 tylko ja chce 7200/64 tyle że nie wiem który sobie zapodać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...