Skocz do zawartości

Serwer NAS do domu


Rekomendowane odpowiedzi

Ja Ci powiem że miałem podobną sytuacje z penem 16GB ale była tragedia bo speedy to była porażka kabaret od razu oddałem i dostałem w zamian USB 2.0 z zapisem 15mb/s Patriota.

 

No i po tych waszych rozmowach chyba sobie sprawie kolejnego Pena ale takiego który ma zapis 30mb/s a co do USB 3.0 zastanawiam się na HUBEm bo mam tak jak wcześniej mówiłem dysk A-DATA z zapisem 92mb/s i to jest szybkość tyle że jade po karcie PCI na USB 3.0

 

A jak dla mnie kol Barti bez 2 zdań powinien przemyśleć sprawę z tym dyskiem bo będzie się krzywił że osiąga takie speedy a nie inne ale jednak sprzedawca bez względu czy to było online czy osobiście ma u mnie minusa o takich sprawach się informuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

@asiafan

Mylisz jednostki. mb/s to megabity/s. Megabajty/s opisuje się tak: MB/s

 

Ja tylko od siebie dodam, że bez problemu osiągam odczyt i zapis na poziomie 90 - 100 MB/s na przenośnym dysku Samsung M3 (1TB, 5400rpm, 2.5 cala) po USB 3.0. Przykładowo transfer pliku 1 GB trwa ok 10 sekund. Także te 5400 obrotów nie jest jakimś specjalnym problemem. Za to ta błoga cisza - bezcenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@asiafan

Mylisz jednostki. mb/s to megabity/s. Megabajty/s opisuje się tak: MB/s

Gdyby się czepiać pisowni jednostek: nie istnieje coś takiego jak mb - przynajmniej ja o milibitach w praktyce nie słyszałem ;)

Bity oznaczamy małym b, bajty dużym B, "mega" zawsze przez duże M. Czyli Mb - megabity, MB - megabajty. I nie przyjmuję tłumaczenia, że w smartfonach, srajfonach i tym podobnych ciężko przytrzymać 'Shift' ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Co do chmury to w sumie masz też rację. Ja jednak boję się korzystać z tego wynalazku. :roll: Boję, że ktoś niepowołany (a choćby z administracji firmy zarządzającej taką chmurą) uzyska dostęp do moich danych. Pal sześć zdjęcia, gdyż moje zdjęcia są typowo rodzinne typu "imieniny u cioci" ;), czy też fotki z wakacji, jednak mam też sporo różnych ważnych, prywatnych dokumentów, które boję się "powierzać" chmurze... :?

Do chmury w necie zamierzam kopiować w zasadzie tylko prywatne fotki, właśnie typu "imieniny u cioci", czy wyjazdy na wycieczki, wakacje, gdyż jak wspominałem ich ewentualny "wyciek" raczej nikomu do niczego się nie przyda. I tylko dlatego, że w przypadku najbardziej czarnego scenariusza - płonie mieszkanie wraz z NASem i wszelkimi innymi kopiami zapasowymi - archiwalne fotki są nie do powtórzenia. Natomiast również nie zamierzam powierzyć chmurze plików zawierających dane osobowe (cóż, najwyżej niech spłoną... ;))

Pozdrawiam w Nowym roku.

 

Tak trochę jako ciekawostka - ostatnie wersje pakietu Cloud Sync, który w NAS-ach Synology służy jak można się łatwo domyslić do synchronizacji z chmurami, umożliwiają szyfrowanie plików. Własnie przewalam w chmurę trochę GB, nie tylko fotek. Najwyżej mnie rozszyfrują ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość activa42
@asiafan: każdy ma swoje podejście do tematu. 40MB/s to na pewno połowę mniej niż 80MB/s.

Jedno i drugie to mało jak się ma setki GB (bliże terabajta) do przekopiowania. I tak trzeba "w tło" puścić i iść na piwo. :mrgreen:

 

Dedykowane oprogramowanie do backupów zwykle tak działa, a przynajmniej to zawarte w DSM Synology, że kopiowane są tylko dane, które uległy zmianie od poprzedniego backupu. Czyli albo zostały dodane, albo zmodyfikowane. Pełna kopia zapasowa zostaje wykonana zazwyczaj tylko raz - za pierwszym razem, potem już tylko "różnice".

Ja bym się pochylił nad ZFS. [beep]nie elastyczny system plików (w sumie bije do niedawana genialnego Veritas FS) - ale ma kilka ciekawych rzeczy - np. snapshoty - czyli migawki. Migawka "zamrazą" stan zmodyfikowanych pików. Jest to lepsze od backupu bowiem zmodyfkowany przez pomyłkę plik można odzyskać. Ponadto bogaty wybór opcji redundancji danych. Jest nawet opcja wg b.dobra dla archiwalnych zbiorów - możliwość awarii więcej niż z dysków w puli. W zasadzie to czyni backup zbędnym, co innego replikacja istotnie cennych plików do zupełnie innej lokalizacji by ustrzeć się przed zdarzeniami o charakterze katastrofy. Z ciekawszych cech ZFS - dynamiczne quota'y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90mbit to max dla Synology nawet jak się ma dobry dysk Caviara dla serverów.Ja się jednak teraz pilnuje dysk ma 1TB a zajęte nie całe 300GB a do skasowania 100gb od już :D

 

Trzeba będzie się jednak w przyszłości pozbyć obecnego zestawu i zastapić nowszym bo więcej funkcji działa. A stare już wycofane i nie wspierane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Była już tutaj rozmowa na temat wyboru  NASA  jaki co itd.

 

Mam jednak pytanie  dot  downloadu.   Czy jest jakiś średni  NAS  który  posiada jakąś aplikacje  lub jakiś  download  manadrzerek  który  wspiera  SSH  ?  Chodzi o to że mamy ip l/p   lub jak kto woli  domene l/p  i wskazujemy mu katalog który ma pobrać i jedzie i tyle.

 

 

Na moim zabytkowym Synology jest taki download ale nic nie pobiera. Wskazuje mu pełną ścieżke  login  hasło  loguje się i stoi i nic się nie dzieje.  Inne  pobierania to ja sobie moge ustawić na ile  GB chce jako link  z dem  4k i działa ale ja chce ftp  po ssh.

Edytowane przez Barti
Skoro wiesz, że był już tutaj taki wątek to po kiego grzyba zakładasz nowy? Wyszukiwarka na forum nie działa? Połączono ze sobą dwa wątki. Wątek o tej tematyce już istnieje w niniejszym dziale forum. Nie dublujemy wątków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odkopuję, bo dawno tu nie zaglądałem:

@asiafan: z takimi pytaniami najlepiej udać się na specjalizowane fora poświęcone serwerom NAS - parę kliknięć w Google i na pewno znajdziesz odpowiednie.

Tam siedzą użytkownicy, którzy, że tak napiszę żyją tymi sprawami i z pewnością doradzą czy możliwość istnieje, jakie użyć oprogramowanie, jak skonfigurować, itp. Może da radę i na Twoim, jak napisałeś, zabytkowym Synology, może wystarczy pobrać/dokonfigurować jakiś pakiet, itp.?

Edytowane przez Stanley99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...