Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ogólnie to nie dziwota, bo i Czesi i czeskie organa zarządzające są bardziej rozsądne, normalne niż u nas, więc i decyzje o ofercie programowej są lepsze. Niemożliwe by tam było marnowanie miejsca na disco-czecho czy telewizję pseudo-religijną. Takie decyzje wręcz by oburzyły Czechów. Do takiego poziomu świadomości społecznej, rozsądku Polska nie dojdzie jeszcze długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrą Czesi mają ofertę telewizji naziemnej :) Jest więcej sportu niż w Polsce, więcej filmu, więcej bajek, wygląda dość ciekawie ta oferta ;)

Może dlatego, gdyż tam nie robi się konkursów na zawartość MUX, tylko operator zgłasza rezerwacje na danym terenie na dany kanał jak jest wolny i nadaje. A czeskie instytucje ( takie jak nasze UKE i KRRiTV ) działają o wiele szybciej niż w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązałem problem z tym pinem. Dobra była wskazówka, że to jest jakiś uniwersalny kod i zadziałał. U mnie to 8888.

Natomiast Ostravy nie złapałem, a z Pradziada jakieś szczątki sygnału idą, wiec jak dopieszczę tą antenkę bardziej to mux 3 powinien zadziałać. Co ciekawe najlepszy odbiór jest w szafie :D nawet za oknem nie ma jakości 100%, a w szafie owszem.

Nie wie ktoś czy z Frydka będzie kiedyś mux 3?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jaką częstotliwość (kanał) masz obliczonego tego biquada? Jeśli antena dopasowana do częstotliwości czeskiego MUX-3 nie pomoże to może warto pomyśleć o jakiejś antenie kierunkowej i ewentualnie wzmacniaczu? Ja bym taką antenę próbował ustawić na Ostrawę, po drodze powinna jeszcze odebrać polski lokalny MUX-L2 oraz nie powinno być problemów większych z odbiorem multipleksów z Wisły, które ta sama antena odbierałaby nieco "bokiem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antenka jest zrobiona jako double biquad.

Wymiary są na 714mhz na pradziada, ale odbiera tylko szczątki, z lysej hory 602 i 738 odbiera dobrze(sila do ok 40-50% jakość 100%) na pewno gdybym polaził z nią to w koncu bym odebrał w którymś miejscu w chałupie.

L2 (682)odbiera w każdym miejscu w domu.

mux3 chyba doswietlenie z zabrza tez wszedzie odbiera.

Wiekszy klopot jest z muxami z kosztów i lepiej ściąga wlasnie ze skrzyczne, ale bez rewelacji(sila 20% jakość do 60%)

 

Antene kierunkowa testowalem, ale niestety wlasciciel nie zgadza się na dodatkowe anteny.

Jak byla na strychu i przez otwarte okienko wychodzila na zachód to lapal wszystkie muxy z pradziada, ale w taki sposób odbierać to też problem właściciel robil i musialem oddać antenkę. Jedyna opcja to w mieszkaniu lub w okolicy anteny sat, tyle że jak była ustawiona obok to i tak nic z czech nie łapało, więc albo wzmacniacz jakiś albo sobie ten muxy 3,4,7 sobie odpuszczę, chyba że znajdę odpowiednią lokalizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie, dorobiłem jeszcze jedną parę kwadratów (w sumie 6 kwadratów) i nie było efektów.

Postanowiłem pójść za Twoją radą i zrobiłem reflektor z pudelka od pizzy i 3 warstw folii aluminiowej, bo żadnej blachy niestety nie posiadam. Efekt mnie totalnie zaskoczył. Odbiera wszystkie PL MUX (1,2,3) po okolo 50/50, MUX CZ 1,2 z Lysej Góry (30-40/100) oraz MUX CZ 1,2,3 z Pradziada(10/100). Jedynie Ostrava nie daje sie odebrać, pojawia się jakies 2% siły i 0 jakości, ale to za mało by uzyskać mozliwość zapisu stacji. Przypomnę, ze odbior jest w domu na 1 piętrze. Więc myślę, ze to i tak dobry wynik.

Pozdrawiam i dzięki za pomoc. Z Ostravą powalczę w wolnym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Strona z aktualnościami Słowackiego DVB-T:

 

- http://www.zive.sk/dvb-t-vysielanie

 

"@marcin6660

 

Niestety Towercom nic nie działa w tej sprawie... A zwiększenie mocy choćby nadajnika Bardejov/Stebnicka Magura zwiększyło by szansę na odbiór dla Podkarpacia i Małopolski...

 

A użytkownik @a.d. otrzymał taką odpowiedź od RU - Urzędu Regulacji Łączności Elektronicznej i Usług Pocztowych(czyli odpowiednik Polskiego UKE):

 

"RU nie otrzymał żadnego oczekującego polecenia od spółki Towercom w celu zwiększenia wydajności(mocy) dla tych nadajników:(Namestovo-Magurka, Stara Lubovna-Kotnik, Bardejov-Magura, Poprad-Hola)

 

Dziękuję za zrozumienie.

Pozdrawiam serdecznie,

Roman Vavro, rzecznik RU"

 

Przypominam postanowienia Genewskie dla Słowackiego DVB-T, a w szczególności dla nadajnika Bardejov/Stebnicka Magura:

 

"Według planu GE-06 wszystkie emisje z obiektu Bardejov/Stebnicka Magura w paśmie UHF będą prowadzone z mocą 50 kW ERP.

Towercom juz w roku 2013(po wyłączeniu analogu w Polsce) planuje podnieśc moc na niektorych obiektach(tam gdzie nie bedzie kolizji z TV-mobilna, ktorej przejście na kanały docelowe planowane jest prawdopodobnie na 2015r.) do wartości skoordynowanych w Genewie.

 

Mux 5 K37 V Bardejov Stebnická Magura 47,00 21E1446 49N2136 888 m 70 m 50 kW 602 MHz D

Mux 2 K40 V Bardejov Stebnická Magura 47,00 21E1446 49N2136 888 m 70 m 50 kW 626 MHz D

Mux 4 K46 V Bardejov Stebnická Magura 47,00 21E1446 49N2136 888 m 70 m 50 kW 674 MHz D

Mux 6 K47 V Bardejov Stebnická Magura 47,00 21E1446 49N2136 888 m 70 m 50 kW 682 MHz D

Mux 1 K49 V Bardejov Stebnická Magura 47,00 21E1446 49N2136 888 m 70 m 50 kW 698 MHz D

Mux Vp K54 V Bardejov Stebnická Magura 47,00 21E1446 49N2136 888 m 70 m 50 kW 738 MHz D"

 

Jak i również ciekawą tabelkę ilustrującą bodajże te docelowe kanały również z innych nadajników DVB-T na Słowacji: http://zapodaj.net/711aac08ea648.jpg.html"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W STV HD następują przełączenia pomiędzy 1 i 2 w HD. Z tego co wiedzę w EPG właśnie na STV HD (trzeci kanał w MUX3) Tour de France będzie w HD jak i w sd na STV 2. Coś jak u nas kiedyś z 1 i 2. Nie wiem czy to zrozumiałe opisałem ale wieczorem na STV HD widzę transmisję z 1 w HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...