Skocz do zawartości

Czeskie i słowackie DVB-T na terenie płd. Polski


peter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanie jakiej anteny trzeba użyć żeby w Jaworznie ze odebrać całodobowe czeskie muxy z k38 k45 k48

Najlepiej kierunkowej o dużym zysku, siatkowa o której kolega wyżej wspomina nic nie da. Po drugie musisz antenę wysoko umieścić i nie mieć żadnych przeszkód na południowy - zachód. Nie sugeruj się odbiorem MUX 1 i MUX 2 gdyż one są nadawane z innych obiektów i zmniejszą mocą.

MUX 3 - K48 - Ostrawa ul Śląska , Hladnov, Hostalkovice .

MUX 4 - K45 - Ostrawa ul Śląska , ul. Lanva

MUX R7 - K38 - Ostrawa ul Śląska , ul. Lanva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam , jestem totalnym nowicjuszem w DVB-T gdyż korzystam z platformy nc+ ,jednak chciałbym sie dowiedzieć co musze zrobić aby odbierac słowackie muxy w Nowym Sączu(30 km od granicy słowackiej i 50 km od starej lubovni i jakies 65 od Bardejova)...z góry dziekuje za pomoc ...aha tuner dvb-t mam wbudowany w dekoder PACE ale jesli trzeba zakupie specjalnie inny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość Anonymous

Strasznie śmieciowy kanał, którego nie da się oglądać ze względu na proporcje, fatalną jakość obrazu i dźwięku, ale przede wszystkim program. Kolejny śmieciowy Slagr TV z tego samego MUX-a jest przy nim o niebo lepszy. Całe szczęście w polskim DVB-T jeszcze aż takich gniotów nie ma i oby nigdy nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Witam, mieszkam w Częstochowie, w miejscu oddalonym w linii prostej o 131,5 km od czeskiego nadajnika "ostrawa hostalkowice", nadającego z mocą 100kW. Posiadam zwykłą, antenę siatkową. Z zamontowaną płytką SWA-7 (Wzmocnienie: 28-38 dB, Szumy: 1,7 dB, Impedancja wejściowa: 300 Ohm, wyjściowa: 75 Ohm), wieczorową porą odbierałem czeski MUX na kanale 37 oraz bardzo, bardzo sporadycznie drugi MUX na kanale 54. Zakupiłem mocniejszą płytkę SWA-9701 (Wzmocnienie: 40-45 dB, Szumy: 1,4 dB, Impedancja wejściowa: 300 Ohm, wyjściowa: 75 Ohm), na której nie odbierałem ani 37 ani 54 kanału. Proszę o pomoc w wyborze, jaki wzmacniacz antenowy powinienem użyć, w celu poprawnego odbioru obydwu czeskich MUX-ów. Z góry dziękuję za pomoc.

 

PS. Może jeszcze czegoś innego użyć? Może wzmacniacz na kabel? Posiadam 3 sprzęty do odbioru DVB-T: T-HD 1000, Arriva T65 i telewizor z mpeg-4 TOSHIBA 40RL833.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam ok. 50 km od Ostrawy, więc bliziutko tyle tylko, że w terenie górskim. Jakiś czas temu przekręciłem antene (normalnie jest nastawiona na Skrzyczne) i coś tam czeskiego łapało, ale z zakłóceniami, dodatkowo wtedy polskie odbiera chyba z Katowic i też nie wszystko działało jak należy. Planuję wymienić antene, bo obecna jest stara i w kiepskim stanie. Teraz pytanie czy warto zainwestować w jakąś kierunkową antene i wtedy powinno mi łapać zarówno czeskie jak i polskie kanały czy raczej z racji trudnego terenu i tak to nic nie da i wtedy starczy kupić zwykłą antenę i zostawić ustawioną na Skrzyczne?

 

Nie ukrywam, że takie np. CT Sport bardzo by mi pasowało mieć w domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować zakupić nową antenę i ustawić czeskie MUX, a obecną zostawić na polskie MUXy i spiąć je sumatorem. Najlepiej napisz z skąd jesteś to może znajdziemy też inne rozwiązanie.

 

Za bardzo nie chciałbym się bawić w jakieś spinanie itp, bo już teraz to mam jakoś na dziko podpięte i dziadek narzeka, że czasem nie ma sygnału (bo teraz tylko jego telewizor odbiera DVB-T.

 

Jestem z Brennej, jak patrzę na mapy zasięgu dla nadajników Ostrava Hostalkovice i Praded jestem na granicy zasięgu, bo jedna górka trochę zasłania, aczkolwiek nie całkowicie. Choć np. czeskie radio Helax, nadawane z Ostrawy śmiga mi w samochodzie wszędzie w okolicy, nawet jak się schowam za jakąś górkę, ale to pewnie jakoś inaczej działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Póki co nie liczył bym na poprawny odbiór, gdyż nadajniki słowackie nadają z niską mocą przynajmniej do połowy 2015 roku. Zawsze możesz jednak spróbować czy da radę. Słowacy w okolicy nadają na:

MUX 1 - K35

MUX 2 - K52

MUX 3 - K32

MUX 4 - K39

Żeby w ogóle próbować coś odebrać z tej strony musisz ustawić antenę do polaryzacji pionowej (V), inaczej nawet nie masz co wyszukiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co nie liczył bym na poprawny odbiór, gdyż nadajniki słowackie nadają z niską mocą...

Ja też tak myślałem dopóki nie sprawdziłem. Nie było to aż takie proste, bo trzeba było wypróbować różne wzmacniacze i ustawienia ant. siatkowej na strychu, ale ostatecznie odbiór mnie zaskoczył. Teraz praktycznie co wieczór i rano a przy tropo cały czas mam odbiór 4 słowackich MUX-ów, z nadajnia który ma moc około 15kW w odległości 170km a po dodaniu tłumienia wychodzi jeszcze mniej.

P.S. nie bez znaczenia jest też lokalizacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakich kanałach odbierasz te multipleksy ? Do mnie dociera sygnał słowackiego MUX 2 i MUX 3, ale niestety w chwili obecnej nie mam jak ustawić anteny w polaryzacji pionowej. Natomiast słowacki MUX 1 i MUX 4 zakłóca mi nadajnik Wręczyca w Częstochowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na mojej wiosce (dokładnie Sulików) 10 km od Zgorzelca kilka domów dalej mój kumpel odbiera CT1 HD, CT2 HD, CT Sport HD a u mnie w domu dosłownie 500m dalej nie ma sygnału... :P

 

Ale co do czeskiej naziemnej telewizji chociaż oni potrafią umieścić sportowy kanał publicznej telewizji w DVB-T u nas to marzenia :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...