Skocz do zawartości

Antena w Będzinie - oś. Syberka


Jardel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mieszkam również na Syberce, w której części mieszkasz dokładnie, w blokach na dolnej Syberce czy koło kościoła?

Pytam gdyż namiary które podałeś wskazują Zabrze :D

 

Pytam, ponieważ jest duża różnica u nas w odbiorze, i w nie których miejscach wystarczy antena pokojowa, a w nie których dobra ze wzmacniaczem, więc pomogę Ci wybrać dobrą antenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za zainteresowanie :) Mieszkam blisko pawilonu na Zwycięstwa. W podanym linku gdy klikniesz na którąś ze stacji, np. Katowice-Kosztowy, to otwiera się nowe okienko zawierające mapę terenu w linii prostej od nadajnika do mojego bloku oraz wąską mapkę z zaznaczoną dokładną lokalizacją bloku i mieszkania (lokal narożny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim wypadku na pewno antena kierunkowa, jak i nawet siatkowa, będzie słabo odbierać MUX 1. U nas na osiedlu najlepiej sprawdzają się anteny logarytmiczne, większość mieszkańców jak i również ja korzystam z tego typu anteny. Jak będziesz kupował są różne rodzaje anten logarytmicznych na dane pasmo, tzn. K2-K69 (ja taką mam), K6-69 i K21-K69, wszystkie poradzą sobie doskonale ze wzmacniaczem LG2, ale sugerowałbym zakup właśnie K2-K69 lub K6-K69 dlatego, bo za nie długo ma być uruchomiony w paśmie VHF, i te anteny są właśnie na to pasmo. Na osiedlu jest sklep z antenami, kiedyś mieli w ofercie anteny logarytmiczne ale nie wiem czy dalej mają, możesz zajrzeć i zobaczyć, znajduje się w wieżowcach na 9 Maja w bloku 7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena o której piszę jest pasywna, możesz nie używać wzmacniacza i spróbować bez ale jak wystąpi problem z prawidłowym odbiorem MUX 1 to będziesz musiał zainwestować w wzmacniacz. MUX 1 nadaje z mniejszą mocą i w zasłoniętych przez inne budynki i górkę są z nim problemy na poprawny odbiór na naszym osiedlu. Osobiście też miałem problemy z poprawnym odbiorem MUX 1 bez wzmacniacza a mieszkam na 10 piętrze :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:brawo: no to nieźle. Jutro będę miał czas to pochodzę za anteną logarytmiczną. Kupię ze wzmacniaczem, zawsze będę mógł odłączyć. Jak nie znajdę to kupię przez neta, szczególnie zważając na szersze pasmo.

 

Na tej stronce, którą zapodałem w pierwszym poście pisze, że MUX1 w Kosztowach ma dość sporą moc 50.000 kW. Jest tu wykaz nadajników dla mojej lokalizacji.

895fb78f77e31545med.jpg

 

Profil terenu od nadajnika w Kosztowach do mnie.

9c6348b9e4f3ad35med.jpg

 

I w końcu coś co mnie boli, kierunek w linii prostej do nadajnika w Katowicach. Najlepiej byłoby wejść na dach i ustawić antenę kierunkową :> , ale chyba tak nie można. Mam nadzieję, że antena logarytmiczna wystarczy.

0601c7d95ad58625med.jpg

 

Coś takiego aktywnego znalazłem, ale nie podają pasma: http://satteam.pl/p454,antena-logarytmi ... tywna.html. Kierunkowość (kąt odbioru) w tej antenie nie jest zła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę mieszkasz w bloku nr 6. A co do listy nadajników którą opublkowałeś:

Na pewno odbierz

Katowice Kosztowy - MUX 1 MUX 2 MUX 3 ewentualnie doświetlenie z Bytkowa.

Wisła Skrzyczne - MUX 2

Dąbrowa Górnicza / Siemianowice Śląskie - MUX 4

 

Nie masz co liczyć na odbiór z nadajników w Częstochowie, Krakowie, Opolu, Rybniku, Ormontowicach oraz doświetleń MUX 3 z innych lokalizacji.

 

Ewentualnie przy korekcji ustawień anteny po montażu możesz dodatkowo, jeśli chcesz upolować czeskie MUX 1 i MUX 2, które w tej części Syberki można odebrać bez problemu.

 

Co do anteny lepiej ta: http://satteam.pl/p411,antena-logarytmi ... sywna.html, bez wzmacniacza a jak będziesz miał problem z odbiorem MUX 1 wzmacniacz bez problemu kupisz na ul. Jasnej i 9 Maja oraz w M1 na stoisku Cyfrowego Polsatu koło Praktikera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 1) tej anteny nie testowałem, co do 2) tą antenę zamontowałem u teściowej w Sosnowcu w podobnych warunkach jak u ciebie i działadl poprawnie jako pasywna.

 

A tak od siebie, ja również nie mam balkonu i miałem trudne warunki żeby mojego "giganta" zamontować ale jakoś dałem radę, i z przyczyn technicznych zamontowana jest na takim uchwycie: cb151bbffa339ea0df28fd3e5a0efe05.jpg&w=349&h=361

Czasami trochę nią telepie, ponieważ kto był na Syberce wie jakie u nas są czasami podmuchy wiatru :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zakupiłem tą małą antenę logarytmiczną ze wzmacniaczem. Panowie ze sklepu mi taką doradzili, a miałem brać większą antenę logarytmiczną, ale bez wzmacniacza. Odbiera tragicznie, minimalnie lepiej jest bez wzmacniacza i tylko TVN, skierowana w stronę elewacji mojego bloku. Z ciekawości wziąłem swoją starą akademicką pokojową antenę siatkową, taką małą, ze wzmacniaczem, 300 ohm. Łapie większość programów:

- bez wzmacniacza średni siła jest na poziomie 30-40%

- ze wzmacniaczem średnia siła jest na poziomie 70-80% (wystawiona za okno), zdarza się 100% ale obraz nie jest super jakości - niewyraźne napisy.

 

Teraz zastanawiam się nad:

1) średnią zewnętrzną anteną siatkową, raczej ze wzmacniaczem

assk1.jpg

 

2) dużą zewnętrzną anteną siatkową, raczej ze wzmacniaczem

um970.gif

 

3) dookółną

ATK-SATURN1.jpg

 

4)takim cudem techniki - nie wiem jak się nazywa, ma sąsiad z parteru

atk_digitactiva.jpg

 

5) biquadową

biquad.jpg

 

6) zwykłą kierunkową, którą mają moi rodzice na Zagórzu, super obraz (ale i inne warunki)

 

7) takim cudem techniki polecanym przez Panów ze sklepu

IdProS20_Main_da0c3cbf.jpg.

 

Jakieś pomysły? Korci mnie ten biquad, ale bezpieczniej byłoby wziąć antenę siatkową średniej wielkości, hmm tylko ze wzmacniaczem czy bez? Trzeba się śpieszyć święta za pasem :crazy:8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie do "polskiego" DVB-T najlepszą z wymienionych przez Ciebie anten powinna być ta ostatnia, zwykła kierunkowa na pasmo UHF też powinna być ok, ale jak to w życiu bywa nie zawsze teoria pokrywa się z praktyką :? Zastanawiające jest dlaczego na logarytmicznej nie miałeś poprawnego odbioru :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jardel

Musiałeś źle podłączyć kabel do anteny logarytmicznej skoro nie chciała odbierać.

 

Co do wyboru anten co przedstawiłeś:

4) Twój sąsiad ma od dawna zamontowaną ( około 2 lata ) , sam się zastanawiałem jak mu to odbiera, ale jakoś ogarnia i jak sam stwierdził odbiera lepiej niż siatkowa co dałeś na zdjęciu 2), bo miał ją zanim zamontował cudeńko 4).

Tak od siebie, jeśli poprawnie podłączyłeś kabel i nie miałeś poprawnego odbioru to po za kupie polecanej 7) nie zdziw się że też nie będzie odbierać poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nadajnik zasłonięty, to bez wzmacniacza wiele się nie zdziała.

I wcale mnie nie dziwi, że spośród wymienionych anten ta z nr 4 działa najlepiej. Ona ma najlepszy, najnowszy wzmacniacz i to dzięki niemu tak jest. W dzisiejszych czasach liczy się przede wszystkim nowoczesna technika, a wszystkie te pręty i druty mają drugorzędne znaczenie, czego przykładem może być w/w biquad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale antena Telmor Digit (nr 4) to w zasadzie też antena logarytmiczna tylko zamknięta w ładnej obudowie ;) Wzmacniacz owszem często jest potrzebny ale jeśli na jego wejściu nie zapewni się jako takiego niezakłóconego sygnału to on sam cudów nie zdziała przecież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej wiary w nowoczesną technikę... Może jednak nowoczesny wzmacniacz potrafić zdziałać "cuda", tzn. to co kiedyś wydawało się cudami. A jeśli nawet w plastikowej obudowie jest antena logarytmiczna, to dlaczego działa ona lepiej od typowej anteny logarytmicznej zakupionej przez założyciela tego tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale antena Telmor Digit (nr 4) to w zasadzie też antena logarytmiczna tylko zamknięta w ładnej obudowie ;) Wzmacniacz owszem często jest potrzebny ale jeśli na jego wejściu nie zapewni się jako takiego niezakłóconego sygnału to on sam cudów nie zdziała przecież.
Wygląda jak logarytmiczna, ale de facto nią nie jest. Poza tym bez zasilania ona jest tylko ozdobą a nie anteną.

 

@mprw - wystarczy że źle zarobisz kabel i antena nie odbierze poprawnie sygnału nawet jak będzie miała wzmacniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam, z góry przepraszam za odkop, ale może ktoś z mieszkańców Syberki zauważył pogorszenie/brak sygnału MUX2 ? Mieszkam na Walki Młodych 9, pierwsze piętro, korzystam z anteny siatkowej z SWA2000/4T. W ostatnich dniach prawie wcale nie mam MUX2.

Panowie z Emitela obiecali, że jutro będą się kontaktować w tej sprawie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...