Skocz do zawartości

Kabel Triset-113 - biały i czarny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję dobrać kabel Triset-113, ale występuje on w kilku wersjach, z których interesują mnie 2 podstawowe:

http://www.hollex.pl/kabel/kabel-sateli ... set-113-1m

http://www.hollex.pl/kabel/kabel-sateli ... -czarny-1m

To chyba nie jest tak, że ten biały nie nadaje się do instalowania na zewnątrz (balkon)? I że tylko czarny żelowany nadaje się na balkon?

Bardzo bym prosił o informację, czy ktoś z powodzeniem wykorzystuje ten biały Triset-113 na zewnątrz, łącząc konwerter z odbiornikiem.

Z góry dziękuję i pozdrawiam, życząc wszystkim wspaniałego Nowego Roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Triset113 - żelowany czarny do zastosowań zewnętrznych, odporny na warunki atmosferyczne. Triset113 biały pvc do zastosowań wewnątrz. Moja firma łączy oba te przewody w instalacjach RTV-SAT. Czarny trochę oporny bo dość sztywny :). Budujesz instalacje na odcinku zew. z przewodu żelowanego a wew. biały. Łączysz je wysokiej jakości przejściówką ze złączami kompresyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Chcąc je połączyć, trzeba dodatkowo zastosować złącza, co w niewielkim stopniu dodatkowo wpływa na osłabienie sygnału.

A z kolei zastosowanie czarnego na całej długości aż do odbiornika to po pierwsze gorsza estetyka, a po drugie większa trudność przy wielu "zakrętach" ze względu na tę sztywność.

Stąd moje pytanie. Czy naprawdę biały sobie nie poradzi w polskich warunkach atmosferycznych?

Fajnie by było, gdyby odezwał się ktoś kto miał lub ma ten biały na zewnątrz, żeby potwierdził lub zaprzeczył, że jakieś problemy występują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Ja mam Triset-113 biały i od prawie 2 lat jest na zewnątrz - żadnych problemów. Zresztą mam też jakieś stare 15-letnie kable na zewnątrz do drugiej anteny i wszystko działa mimo, że kabel już się w niektórych miejscach rozłazi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable czarne są przystosowane do długoletniej pracy na zewnątrz (trudne warunki atmosferyczne). Popatrz ile biały przewód wytrzymuje poza budynkiem - kilka lat i izolacja jest do niczego. Na wiosce mam czarny, który wytrzymuje już ponad 20 lat (fakt to nie triset). Biały do satki po 10 latach już nie nadaje się do niczego. Kable można również kłaść pod tynkiem. Policz czy się opłaca oszczędzać te kilka gr. na mb. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Prawidłowa instalacja RTV-SAT opiera się na dobrze dobranych przewodach zew i wew. Gdybanie, o tym, że ktoś ma 2 lata inst. opartą na białym kablu jest mało profesjonalną informacja. Taką instalację żaden inwestor nie odbierze bo nie spełnia norm. Startuje w przetargach na wykonanie takowych instalacji i w specyfikacjach zawsze mówią o przewodach zew. i wew. Także, jak chcesz mieć instalację prof. zastosuj przew. zew. i wew. a gadanie, że są straty to amatorka bo przy dobrze wykonanej instalacji te straty są tak minimalne, że nie wpływają znacznie na poziom sygnału w gniazdu abonenckim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ja częściej niż inni coś majsterkuję na balkonie, przerabiam w instalacji itd. Nie opłaca mi się czarny, a biały nie zdąży zgnić. Ale jest jeden, na szczęście to nie mój, tylko kogoś innego z tego samego domu. Ma 15 lat i służy do naziemniej. Miękki jak kluska, strach go dotykać. Ale wciąż działa :) Jak ktoś ciągnie kable po dachach, kamienicach, gdzie dostęp jest trudny, albo robi to komuś na zlecenie to zdecydowanie polecam czarny, żelowany, albo drogi miedziany. Jak ktoś ma parę metrów na balkonie, na wyciągnięcie ręki to olać. Anteny szybciej gniją i korodują jak białe kable. Lepiej za to zainwestować w złącza komprecyjne lub inne wodoodporne wynalazki. Woda w złączach straszny syf robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

A ja u siebie czarny daję od konwertera do zaraz pod dachem skrzynki uziemiającej - płytka Axing 9 wejściowa, do której z jednej strony wkręcam 8 kabli z konwerterów (czarnych) a z drugiej 8 kabli do multiswitcha (białych). Dodatkowo wkręcone są zabezpieczenia przepięciowe - a płytka po to aby to wszystko uziemić i zamknąć w metalowej skrzyneczce - dla bezpieczeństwa - w końcu to strych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...