Skocz do zawartości

Antena odporna na wiatr ...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mieszkanie 10 piętro , posiadam obecnie antenę 80 z cyfry i jak bardziej wieje anteną "telepie" i na tv kratka na kratce.

 

Szukam , przeglądam temat anten i coraz bardziej nie wiem jaka wybrać ... corax , triax ... itd , itp .

 

Proszę o jakieś wskazówki jaką wybrać aby była bardzo odporna na wiatr. Z góry dziękuję za wskazówki.

 

Pozdrawiam. Piotrek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupić antenę, w której nie ma plastiku po za obejmą konwertera, ja osobiście używam antenę Triax model TD78 zamocowaną na dachu na wysokości pięciu pięter i takie zjawisko nie występuje podczas wiatru.

Oprócz Triaxa polecę Ci też dobre i odporne na wiatr anteny Televes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam podobny problem, zmieniłem z oryginalnej C+ 70 cm na 90 cm bez plastiku i mam duże problemy podczas wiatru. Uchwyt mam solidny krótki, ale antena majda się wraz z konwerterem. AGC na TVN 24 skacze od 60% do 75% a przy większych podmuchach obraz całkiem zanika. :evil:

Potrzebuje solidnej anteny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrym rozwiązaniem, które zastosowałem w swojej antenie są dodatkowe nawet dość cienkie rurki (1 - 2 szt) usztywniające czaszę w różnych płaszczyznach np. od jej skraju do balustrady balkonu, ściany (jeśli jest taka możliwość) już po precyzyjnym ustawieniu anteny.

Oczywiście rozwiązanie możliwe dla anteny stałej.

Zakłócenia odbioru przy silnym wietrze praktycznie ustały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dalej jak wczoraj zostalem wezwany do korekcji ustawień anteny sat. Czasza 90cm, w całości Alu, ale niestety puścił jeden spaw od rury mocowania i antena się obniżyła i się telepie. Także nie tylko antena ma znaczenie, ale też uchwyt do balkonu czy komina.

Podstawą jest solidne mocowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie z kominem mam bardzo stabilne i starałem się zrobić jak najkrótsze, ale niestety to mało pomogło talerz lekko drga w miejscu mocowania z uchwytem. Tak samo zachowuje się uchwyt konwertera. Martwi mnie to, że nawet delikatne drgania powodują spadek jakości odbioru, pomimo, że sygnał ustawiam pod miernik i lepiej się nie da, przynajmniej według miernika.

Najlepszy sygnał jest na Tunerze Vu+Duo SNR:84% AGC: 71% jak nie ma wiatru.

Na tunerze cyfry Sagem sygnał jest średnio o 10-15% słabszy.

Antena na dachu(domek), żadnych drzew w zasadzie idealne warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną sytuację. Nic nie chroni przed wiatrem moją antenę. Mocowanie masztu opisałem w poście powyżej. Antena stalowa z porządnym uchwytem stalowym. Chyba 85! Konwertery dwa (jeden Quad, drugi Twin) zamontowane na Hot Brid i na Astrę wraz odpowiednim przełącznikiem. Trzy przewody spuszczone swobodnie po elewacji i sprowadzone do mieszkania. W czasie wiatru ma czym majtać. A mimo to, po ostatnich wichurach jakie były na Dolnym Śląsku, gdzie spadały dachówki, przewracało drzewa, ani razu obraz się nie "zająknął". Antena zamontowana trzy lata temu. I po jednym solidnym przeglądzie przed jesienią ubiegłego roku. Po którym nic nie zauważono i nie stwierdzono.

Czasem się dziwię, jak wybieracie anteny, maszty, kable itp. i kto w końcu wam to wszystko montuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda sytuacja(lokalizacja) jest inna. Ja mieszkam w takim miejscu, że pierwsze wiatrołapy(drzewa) mam w zasięgu około 1 km. Nic dosłownie przed domem z tej strony gdzie jest antena nie ma, tylko pole.

Poprzednia antena chyba 60 z C+ dawała spokojnie radę nic się nie działo tylko z programami HD był kłopot, dlatego wymieniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na spokojnie.

Mój maszt jest z rury grubościennej (jak wspomniałem w poście powyżej - grubość ścianki 6-7 mm) - do której na jednym końcu przyspawałem blachę stalową o grubości bodajże minimum 5 mm o wymiarach30X40 cm. Ta blacha wraz z rurą jest przymocowana do komina na sześć śrub (licząc po trzy po jednej stronie rury) z kołkami rozporowymi o długości około 10 cm. Dodatkowo wzdłuż rury po wykonaniu uprzednio odpowiednich otworów, przykręciłem kolejne trzy śruby (nie pamiętam ich wymiarów) z kołkami rozporowymi (wcześniej umieszczonymi w ścianie komina) - które przechodzą przez rurę masztu, blachę do niej przyspawaną i do ściany komina. Jeśli już tak masz, to masz naprawdę stabilny maszt! I jesteś w połowie drogi do zamontowania odpowiedniej anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maszt skróciłem do minimum oraz zrobiłem krótkie ramie z zastrzałem, ale jest to tylko maszt (mocowanie) z marketu wiec sama rora jak i blacha nie jest najgrubsza.

Tylko, że z moich obserwacji wynika, że maszt nie jest tu problemem.

Mocowanie (zawieszenie) anteny i połączenie talerza z zawieszeniem, tu jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie! Problem jest z marny maszt, który nabyłeś w markecie. A obserwacje nic nie dają. Jeśli maszt podda się tylko jeden milimetr, to przelicz sobie ile się zabiera na czaszy. A potem dodaj dalej na wysięgnik, na którym jest uchwyt konwertera lub konwerterów. I jeszcze kable, które mam umocowane po zejściu od konwertorów z przełącznikiem umocowanym za czaszą anteny i dalej bezpośrednio do masztu. To musi trzymać, to nie zabawa. I tu jest przyczyna.

I jeśli antena jest też z marketu to tak, jak byś montował antenę tą otrzymaną od nc+ lub od Cyfrowego Polsatu. Szkoda czasu i roboty dla tych warunków, w których mieszkasz. Ja za antenę z oprzyrządowaniem, z kablami i montera zapłaciłem po znajomości swego czasu sześć stów i butelka dobrego trunku. Maszt był dodatkowym moim kosztem, mojego pomysłu i wykonany pod moim nadzorem. Antena ta obsługuje dwa niezależne telewizory. Pod jednym jest dekoder PVR z dwoma kablami z konwertera na Hot Bird, w których w jednym z nich siedzi jeszcze dodatkowo Astra.

Ale chyba niepotrzebnie się tak rozpisuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie każda rada jest potrzebna, antenę zakupiłem w specjalistycznym sklepie (100-120 zł)

Dobra, uchwyt zrobię od początku z grubszych materiałów. Tylko dla czego nie mogę złapać idealnego sygnału, tylko marnej jakości, warunki mam idealne.

Dodam, że przewody(czarne, sztywne dobrej jakości) i końcówki są powymieniane niedawno, jakość sygnału po wymianie się nie zmieniła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dla czego nie mogę złapać idealnego sygnału, tylko marnej jakości, warunki mam idealne.

Sat Finderem nie ustawisz precyzyjnie anteny, a to jest podstawa poprawnie działającej instalacji, z 90-tki sporo można wycisnąć zapasu sygnału, ale tylko za pomocą profesjonalnego miernika z obsługą standardu DVB-S2.

A czy ta antena koniecznie musi być przy kominie? jak by była niżej i miała za sobą ścianę, to by była o wiele mniej narażona na działanie wiatru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zmodyfikuje(wzmocnie) jeszcze raz uchwyt, ale wydaje mi się, że problemem jest zbyt elastyczne mocowanie(zawieszenie) czaszy.

Zmiana lokalizacji anteny raczej nie wchodzi w rachubę. Jeśli nic nie da wzmocniony uchwyt to kupię nową antenę, najlepiej 80 z porządnym mocowaniem.

Wtedy zawołam fachowca z profesjonalnym miernikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś poleci antenę 90-100cm ale z mocowaniem u góry anteny? Są takie w ogóle? Mam teraz 80cm, która ma mocowanie do uchwytu pośrodku anteny. Jeśli dam 90 to nie zmieści mi się ona, gdyż nad górną krawędzią mam antenę dvb-t. Dlatego potrzebuję anteny z mocowaniem u góry aby antena mogła być niżej - mam nadzieję, że dobrze to wytłumaczyłem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

możesz zastosować uchwyt,taki lub dłuższy:

http://www.hollex.pl/stojaki-i-uchwyty/ ... lny-wysoki

zamocowany dołączonymi cybantami do istniejącego masztu antenowego.

Należy go zamontować "do góry nogami",więc antena SAT będzie niżej,jak chciałeś.

Nie spotkałem nigdy opisywanego przez Ciebie mocowania,a nie jestem pewny,czy dobrze zrozumiałem pytanie.

W razie czego zawsze można przedłużyć maszt i podnieść antenę naziemną. :)

Zresztą tak byłoby chyba najprościej.

Pzdr.

P.S.

Przy okazji:jeżeli tuż nad górną krawędzią anteny SAT masz antenę naziemną,to najpewniej przysłania Ci ona satelitę,

chyba,że jest ona umieszczona prostopadle do powierzchni czaszy SAT.

Przestrzeń pod linią prowadzącą od górnej krawędzi anteny do satelity (pod kątem przykładowo dla Krakowa ok.32 stopni w górę od poziomu)

nie może być zasłonięta (ani przysłonięta).

Piszę o tym dlatego,że może mieć to związek z potrzebą wymiany Twojej czaszy na większą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...