Skocz do zawartości

Obrotnica


Rekomendowane odpowiedzi

Interesujące jest to:

Obrotnica zmienia położenie tylko jak włączam program program który jest na polaryzacji pionowej a na poziomej nie przesuwa się antena.

Każda z polaryzacji to inne napięcie, pionowa - około 14V, pozioma - około 18V. Może to wskazywać na jakąś usterkę obrotnicy (lub w mniejszym stopniu tunera).

Ale najpierw - to co podane w postach powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z instalatorami będziesz miał problem jak ja. Na szczęście trafili mi się instalatorzy, którzy z ciekawości pomogli mi ustawić antenę z obrotnicą i pracując z nimi przy tym już sam wiem jak to mniej więcej działa, bo obrotnica wymaga poprawek. Bardziej szukaj jakiegoś pasjonata sat z obrotnicą z Bygdoszczy niż instalatora, a jak nie to poczytaj ten wątek i sam próbuj. Wiem, że to kiepsko się zapowiada, ale im więcej będziesz sam robił tym stopniowo lepiej to ustawisz, choć nie od razu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zamówię innego instalatora do anteny, bo tamten się nie zna. Możecie polecić jakiegoś instalatora z Bydgoszczy, który zna się na obrotnicach.

 

 

pojedz na Astre traf w dobry idealny sygnał poluzuj śruby i delikatnie o 1 stopnien w kierunku hotbirda i masz trajektorie

 

weź także pod uwage że sama pozycja geo to nie wszystko musisz także mieć właściwy kąt deklinacji anteny możesz mieć antene ździebeńko albo za wysoko albo za nisko

 

http://jackysat.prv.pl/podstr/obrotnica.html

 

 

od 3:15 o to chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna pogoda(czyli bezdeszczowa) skłoniła mnie do poprawy kilku rzeczy przy mojej obrotnicy, szczególnie, że zmiany na Turksacie odebrały mi kilka ciekawych kanałów. Zmiany widzę(dużo dała regulacja skosu konwertera) bo na przykład Show TV SD skoczył z 18% do 54% z sygnałem. Niestety dalej brak u mnie TV8 i NTV Spor SD i mimo usilnych prób nie udało mi się ich znaleźć :(

Mimo korzystania z poradnika sposobu dokręcania kilku śrub musiałem u siebie zmienić nieco kilka rzeczy ponieważ sygnał opisywanym sposobem szybko tracił na wartości. W dalszym ciągu nie wiem od czego to zależy. Myślę, że na ten rok mi wystarczy, choć faktem jest, że ciężko się powstrzymać jeśli można parę rzeczy nawet minimalnie poprawić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwage to że większość wiązki tej satelity to zachodnia Turcja

 

W sumie zależy jaki masz dostęp do anteny u mnie monter przyjeżdżał nawet jak było -5 wyjątek to szron i śnieg wtedy bez gadania nic nie robimy.

 

Może być zapodał obecny stan anteny z obrotnica i czy możesz pojechać na Hiszpaszata i fota i to samo nie wiem 68 east lub dalej i fota warto obadać czy obrotnica jest sprawna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z tą wiązką to wiem. Tylko wiesz, że niektórzy raportują odbiór tych kanałów bliżej południowej granicy(czyli bliżej mojego miejsca zamieszkania) nawet na 90cm, a u siebie chyba musiałbym mieć 120cm jednak. Zawsze chce się więcej. Dostęp do anteny mam dobry, bo specjalnie montowałem na ścianie nad balkonem. Z usługi monterów korzystałem raz, pomogli i w sumie nauczyłem się już sam nanosić poprawki, czy montować od nowa jak było po nieszczęsnym "Ksawerym" Osiągam zakres 62E - 18W bo dalej albo prosto antena patrzy w drzewo(chronione, chyba ma z kilka tys. lat) albo trafia w ścianę budynku, a aż takiego długiego uchwytu nie chcę mieć. Powiedzmy, że jest to wystarczający zakres, choć czasem mi brakuje 24,5W ze względu na przekazy dla beIN.

Obrotnica po "Ksawerym" też nabrała trochę luzów i nawe dokręcanie śrub nic nie daje. Może za jakiś rok, dwa ją zmienię. Aktualnie pracuje 2 lata Opticum MH1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam taką samą tyle że teraz idzie 3 rok ale z tą róznicą że długo jej nie używałem tj było tak że przez kilka miesięcy musiałem być na 13 east only

tylko raz zaliczyłem luzy że trzeba było dokręcać ale w moim wypadku dokręcenie śruby pomogło całkowicie ale ja i tak przechodze na siłownik i antene z polarmountem

żywotność obrotnic USALS jest krótka dla kogoś kto dzień w dzień kreci i to mocno po orbicie.

Nie wiem jak jest z innymi słynnymi obrotnicami typu Powertech DG czy GT jak z ich synchro bo ja mam tak że jak wracam na hotbird to zawsze mam inny sygnał raz silniejszy raz słabszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie na ten przykład Show TV SD odbieram całodobowo i to prawie na 100% (antena 110) według oznaczeń mojej karty, ale już Show HD wskakuje wieczorami i to tak od 46% jest dopiero stabilny, a sygnał rośnie max do 55% im dalej w noc (choć głównie do północy sprawdzam, potem chodzę spać:)). Dziś pogoda gorsza i nawet o tej porze gdzie Show HD już powinien być stabilny i lada moment powinny wskakiwać TV8 i NTV Spor, jest na granicy odbioru i przycina.

 

Ogólnie rzecz biorąc to ja, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik na całej orbicie musiałem przełamać się i potestować zmianę kąta całego zestawu. I okazało się, że nie do końca było tak, jak tabelki mówiły że ma w mojej okolicy być. Co prawda nie była to duża różnica, ale poprawiło się sporo, bo teraz na zachodzie praktycznie odbieram wszystko na mojego maksa, tzn. żadne naciąganie anteny góra/dół nie poprawia sygnału, a na wchodzie leciutko do góry gdy naciągnę czaszę, to sygnał o kilka procentów potrafi podskoczyć, ale niewiele i nie na wszystkich transponderach. Wcześniej jednak musiałem iść na kompromis, czy wolę aktualnie odbierać lepiej wschód czy zachód, teraz głównie na najsłabszych transponderach widać różnicę i to jak pisałem niewielką.

 

Skos konwertera ustawiłem pod transponder z paczką BBC na 27,5W, bo wyszło mi, że jest on najbardziej czuły na ten parametr i z tego co widzę, to jak uzyskam tam maksa, to i na całej reszcie skos konwertera jest przynajmniej dobrze ustawiony. Choć od wymiany konwertera staram się nie ruszać skosu, bo nowy jest strasznie u[beep]liwy pod tym względem i trzeba go bardzo dokładnie ustawić.

 

Co do obrotnicy to już się pogodziłem, że któregoś dnia odmówi posłuszeństwa, bo intensywnie kręcę nią od kilku lat i prawie dzień w dzień. Tym bardziej, że zmieniłem antenę i ma teraz ciężej. Mam nadzieję, że do wiosny wytrzyma, bo nie chciałbym wymieniać obrotnicy przy minus 15. I jakbym kupował to pewnie taką samą (moteck sg 2100), nie ma żadnych luzów, dobrze znosiła wiatry (przy antenie 80), nie było z nią żadnych problemów a i ani razu jej nie otwierałem. Wolę mieć nienasmarowaną niż przy rozkręcaniu zepsuć. Tylko pewnie nie tak łatwo będzie nową kupić i to z pewnego źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz 2 aluminiowe

1 ma już 4 lata i kiedy widze inne polsatowskie to chyba celowo zrobili ten ciemny brąz by warstwa się nie odrywała

a aluminium może prysnąć proszkiem i wygląda jak ze sklepu poza tym aluminium jest droższa może dlatego tak nie wiele osób ja wysyła

Reszta anten bez loga to wygląda jak przez okno niektóre znikają bo szpecą nowo pomalowane budynki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Robi się coraz cieplej więc można grzebać i dostrajać swoje obrotnice. U mnie jest taki problem , że gdy jadę dalej na wschód tym mam coraz gorszy odbiór z różnych satelit. Sytuacja pogarsza się gdy jestem na pozycji 33 E i nie mogę złapać sygnału np z przekazów TVP.Z satelitą 36 E jest na tyle problem że nie mam sygnału z żadnego transpondera.Na 45 E mam sygnał tylko z jednego transpondera. Może ktoś podpowie co musiałbym poprawić w swojej obrotnicy bo zależy mi na odbiorze od 33 do 53 E.Co do odbioru satelit mam wolny horyzont, gdzie mogę raczej bez problemu je odbierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną jest zapewne nieprawidłowe ustawienie na obrotnicy kąta szerokości geograficznej. Możesz to poprawić w następujący sposób:

1. Jedziesz anteną na pozycję 45°E i sprawdzasz na ekranie telewizora jaki masz sygnał na tym jedynym grającym transponderze.

2. Wyginasz lekko talerz w kierunku góra-dół i patrzysz na ekran jak zmienia się sygnał — dzięki temu określisz czy anten "patrzy" powyżej czy poniżej satelity.

3. Wracasz do pozycji zerowej i lekko zmieniasz kąt szerokości geograficznej na obrotnicy, czyli obniżasz ją lub podnosisz w zależności od wyniku z pkt 2.

4. Po obniżeniu lub podniesieniu obrotnicy wykonujesz czynność odwrotną na samym talerzu, tak żeby wrócił on na swoje miejsce z najsilniejszym sygnałem.

5. Ponownie jedziesz na pozycję 45°E i sprawdzasz o ile poprawił się sygnał — jeśli jest maksymalny, to i na innych satelitach po tej stronie orbity powinno być dużo lepiej; a jeśli dalej jest słabo to wracasz na pozycję zerową i jeszcze bardziej zmieniasz kąt szerokości geograficznej.

 

Dla lepszego zrozumienia tego sposobu ustawiania anteny z obrotnicą pomocne mogą być te rysunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...