Skocz do zawartości

Brak MUX-1 i 3.


tomas1395
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnio zaczęły dziać się bardzo dziwne rzeczy.

 

We wtorek siła i jakość sygnału dla kanałów z muxu 1 spadła do 10% i nie zwiększała się. Te 2 wartości się odświeżały, lecz jakby nie mogły przekroczyć tych przeklętych 10%, przez co na ekranie były artefakty i cięcia dźwięku. Reszta kanałów działała poprawnie.

 

W środę oglądałem American Pie 2 na TVP2 i pod koniec filmu jakość i siła sygnału zaczęły drastycznie spadać, przez co co kilkanaście sekund były ścinki. Dzień później na każdym kanale z tegoż muxu zawitało 2x10%.

 

Dziś mogę oglądać jedynie MUX-2, z tym, że czasem coś przytnie, a MUXa-1 i 3 po prostu nie ma.

 

Mój tuner to Cabletech URZ0319.

 

Próbowałem co prawda szukać brakujących kanałów automatycznie i ręcznie, lecz żadna z moich prób nie zakończyła się sukcesem. Jeszcze przed wprowadzeniem telewizji cyfrowej na dobre mogłem oglądać wszystkie kanały i wtedy jakość oraz siła sygnału wynosiła ponad 90%.

 

Na moim dachu są dwie anteny-na obu jest wzmacniacz. Jedna antena obsługuje 2 telewizory, druga 1. Przyjmijmy, że ta pierwsza antena to X, a druga Y.

 

Antena X jest podłączona do 2 telewizorów. W jednym z nich moc sygnału jest słabsza i właśnie te 2 muxy nie działają. Na drugim moc jest 3x większa, a nie działa MUX-3.

 

Antena Y obsługuje jeden telewizor, w którym moc sygnału wynosi średnio 90% i działają tam wszystkie muxy. Czasem przy jednym z kanałów muxu 2 pojawi się brak sygnału, jednak szybko wróci.

 

:censored::censored::censored:

 

Ja już nie wiem co mam z tym robić. Najchętniej wziąłbym nc+ i miał z tym spokój :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może na jakich kanałach odbierasz wymienione MUX-y?

Jeżeli odbierasz Raszyn lub Pałac Kultury, to być może są problemy z SFN. Słyszałem już wiele narzekań na tą konfiguracje, zwłaszcza między Raszynem a PKiN. Trzeba też dodać, że Raszyn nadaje z rezerwy, gdyż od dłuższego czasu trwają prace modernizacyjne.

Warto też odnotować, że od kliku dni mamy podwyższone warunki propagacyjne. Tropo potrafi działać niekorzystnie na odbiór, jeżeli przywlecze jakiś inny sygnał na tym samym kanale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W antenach z zasilaczami zewnętrznymi dość często te właśnie zasilacze tracą swe parametry i powodują problemy (pojawia się napięcie zmienne bądź wartość napięcia stałego się nie zgadza). Jeśli masz taki zasilacz proponuję zmierzyć jakie daje on napięcie. Innym problemem może być korozja bądź problem na jakimś złączu. Jeśli masz możliwość zajrzyj przede wszystkim do puszki antenowej i sprawdź wtyki przy rozgałęźniku i telewizorach. Jeśli ta antena to tzw. siatka sprawdź czy ona czasem nie "zgniła" już za bardzo ;) Sprawdź też czy kabel z dachu do mieszkania nie został uszkodzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomas1395 Czyli masz odbiór z Raszyna lub Pałacu Kultury. Zastosuj się do porad użytkownika @adrian1981 i sprawdź cały sprzęt odbiorczy. Ja dodam jeszcze od siebie, że korozje może sprawiać SFN między oba obiektami. Do tego Raszyn ostatnio nadaje słabiej, więc to także może powodować obniżkę sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem coś dziwnego.

W drugim telewizorze, który ma tę samą antenę, przycinają kanały TVP (nie da się ich oglądać). Jednak gdy sprawdziłem moc i jakość sygnału to wynosiła ona powyżej 50%, aczkolwiek bardzo szybko spadała lub rosła. Na działających kanałach obie wartości są stałe. No nic, trzeba będzie popróbować. Na razie zostaję bez telewizji. Jeszcze dla pewności podłączę inny dekoder. Możliwe, że spalił się wzmacniacz? Kiedyś było podobnie, ale nie tak drastycznie. :shock:

 

Upewniłem się też z nadajnikami - MUX-4 idzie z Karczewa, MUX-1-3 z Raszyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twoje problemy zbiegły się z zakończeniem remontu nadajnika to kolejną przyczyną może być za wysoki (przesterowany) sygnał. Możliwe, że wymiana wzmacniacza na symetryzator z jednoczesnym odłączeniem zasilacza rozwiąże problem. Możesz także spróbować zmienić nieco położenie anteny (obrócić ją trochę w lewo lub w prawo). Z miernikiem sygnału ustalenie przyczyny i usunięcie usterki byłoby dość szybkie, bez niego trzeba kolejno eliminować możliwe przyczyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowa Antena ze wzmacniaczem i z odłączonym zasilaczem nie będzie działała poprawnie. Dopiero po wymianie płytki wzmacniacza w puszce antenowej na płytkę symetryzatora może to przynieść pożądany efekt. Teraz MUX3 odbiera Ci zapewne na samym kablu, który może być kiepsko ekranowany i sam działa przez to jak antena.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a wyjaśnij mi jeszcze jedną rzecz. Dlaczego na innym TV są te kanały, a u mnie nie? To ta sama antena, więc chyba powinno być tak samo. Teoretycznie na drugim telewizorze powinny działać wszystkie kanały, bo jakość i moc sygnału wynosi ponad 60%, jednak te wartości zmieniają się bardzo szybko, aczkolwiek nie spadają poniżej 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam jeszcze kilka pytań ;) Czy od rozgałęźnika do obydwu tv masz podobną długość kabla antenowego? Czy ten zasilacz antenowy jest podpięty przed rozgałęźnikiem czy może rozgałęźnik jest pomiędzy zasilaczem a anteną? Czy te kable od rozgałęźnika do tv są identyczne jeśli chodzi o parametry (czy to ten sam typ kabla, czy dwóch różnych producentów, jaka średnica, jakie ekranowanie - pojedyncze, podwójne, potrójne, itp.) To wszystko ma znaczenie jeśli chodzi o tłumienie sygnału. Jakie masz wtyki antenowe przy tych telewizorach? Jak plastikowe to nie są w pełni ekranowane więc mogą wpuszczać zakłócenia i lepiej je wymienić na metalowe. Ponadto pewnie masz dwa różne telewizory a więc ich wskazania pasków poziomu/jakości sygnału mogą się różnić. Jeszcze nie widziałem aby tv pokazywał poziom sygnału np. w dBuV więc raczej każdy producent ma jakąś swoją skalę, podobnie jest z dekoderami. Możesz spróbować zamienić tv miejscami żeby to sprawdzić. Po takiej zamianie powinno się wyjaśnić czy jeden kabel jest gorszy od drugiego.

 

Jeszcze raz wypiszę w skrócie możliwe przyczyny, musisz je wyeliminować bądź jeśli nie czujesz się na siłach wezwać kogoś do pomocy :)

- antena (zły typ, źle ustawiona, skorodowana, wilgoć w puszce antenowej),

- wzmacniacz w antenie (może niepotrzebny, może za mocny - bez miernika ciężko to stwierdzić),

- zasilacz antenowy (uszkodzony),

- kabel antenowy (może gdzieś uszkodzony, kiepskiej jakości - duże tłumienie i złe ekranowanie),

- rozgałęźnik antenowy (powinien być za zasilaczem jeśli to typowy rozgałęźnik bez blokady napięcia stałego na jednym z wyjść, może jest kiepskiej jakości - jeśli to jakiś "no name" czy "ALDA" zalecam wymianę),

- złącza i wtyki antenowe (niedokładnie wykonane, kiepskiej jakości).

Instalacja dla tv cyfrowej musi być niestety dużo bardziej dopieszczona zazwyczaj niż dla tv analogowej. W analogu jak coś było nie tak obraz śnieżył czy miał odbicia - tutaj nie ma go wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że napisałem dość prosto, bez zbyt dużej ilości fachowych określeń ;)

Typ anteny ma dość często znaczenie, na tym forum było nieraz o tym, proponuję skorzystać z wyszukiwarki na forum. Jest wiele bardzo podobnych problemów do Twojego szczegółowo opisanych. Przejrzenie tych tematów pozwoli Ci w jakimś stopniu rozeznać się w sytuacji.

 

Jeśli masz antenę siatkową nie zawsze zdaje ona egzamin. Gołym okiem można ocenić stan anteny, czy jest kompletna i nieskorodowana, czy w puszce antenowej nie zbiera się woda. Istotne znaczenie ma także jaki jest w niej wzmacniacz (ta płytka w środku w puszce antenowej), mocniejszy nie znaczy lepszy, wzmacniacz zakładać powinno się w ostateczności, gdy do anteny dociera słaby sygnał. Do doświadczeń możesz kupić symetryzator za kilka zł (płytka podobna z wyglądu do wzmacniacza z tym, że nic nie wzmacnia). Teraz możesz po prostu mieć mocny sygnał i niepotrzebnie go wzmacniasz w efekcie czego pojawiają się problemy ale to tylko jedna z wielu możliwości. Przy symetryzatorze obowiązkowo trzeba wyłączyć zasilacz antenowy a jeszcze lepiej użyć na końcu kabla z anteny zwykłego wtyku F, dalej wpiąć rozgałęźnik, z niego kable do telewizorów zakończone wtykami antenowymi metalowymi. Wszelkie połączenia (wtyki) należy wykonać i założyć starannie aby przypadkiem nie zrobić zwarcia pomiędzy żyłą kabla antenowego a oplotem. Bez sprawdzenia czy nie masz gdzieś uszkodzonego kabla bądź czy któryś wtyk nadaje się do poprawki nie ma sensu szukać dalej innych problemów. W ogóle by mnie nie zdziwiło, gdybyś na dachu miał kabel w stanie "rozkładu", jeśli jest to leciwy kabel z białą izolacją zewnętrzną to słońce mogło go już dawno załatwić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od zakonczenia 'remontu' w Lazach mam problem z kanalem 48 (MUX 2). Sygnal bardzo "faluje", ogolnie jest na 90 % (sila i jakosc) jak na mux 1 i 3 (k. 58 i 27), ale co chwila spada jakosc ponizej 70 % co skutkuje zanikami. Problem wystepuje tylko na tym kanale i narasta zawsze wieczorem. Ten sam problem wystepuje tez u sasiada, ale tu jest jeszcze gorzej, bo sygnal co chwile spada do ZERA! Niestety mieszkamy na terenie zalesionym i mimo bliskiej odleglosci od Laz (okolo 10 km. w prostej lini) nie ma mozliwosci odbioru bez wzmacniaczy. Posiadam antene kierunkowa DIPOL tak zwana TRIGIT i najslabszy wzmacniacz LAN 101. Sasiad ma "siatke" firmy DIPOL tez z LAN 101. Co ciekawe mimo iz antena jest ustawiona na Lazy, a Palac Kultury i Nauki jest okolo 60 stopni w bok i jeszcze okolo 10 km. dalej, to bez problemu odbieram k. 53 -TVN HD. Nie wiem co tam narobili na tym maszcie w Lazach, ale mam problem. W Emitelu twierdza ze wszystko jest o.k., a u mnie niestety nie. Czy ktos boryka sie z taka sama sytuacja jak ja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...