Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdź czy przypadkiem winny nie jest uszkodzony zasilacz tej anteny siatkowej.

Co do anten kierunkowych to jest w czym wybierać ;) Odległość od nadajnika najmniejsza nie jest, spróbowałbym jedną z poniższych anten (wada, że są dość długie)

ATX107 http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf-dvb-t/772-antena-atx107

ATX91 http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf-dvb-t/418-antena-atx91

Dodatkowo może okazać się, że będzie potrzebny wzmacniacz zamiast symetryzatora, ale lepiej jest zacząć z symetryzatorem niż przesterować sobie niepotrzebnie sygnał wzmacniaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem coś prostszego i tańszego, długość tylko 1,05 m:

 

Antena DVB-T APACHE kierunkowa AX1000 AX900

 

Podłączyłem, kierunek mniej więcej jak stara antena siatkowa i od razu wszystkie 3 muxy działają. Siła sygnału 90-96%, jakość sygnału 100%. Odbiera nawet słabo sygnał z boku z nadajnika oddalonego o 45 km. Wszystko bez zasilacza przy tv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zastosowałem antenę ATX107 (jest trochę składania :D ).

Ściągam u siebie z Raszyna, z odległości 75 km. MUX 2 i 1 jakość na poziomie 80%, w przypadku MUX 3 100%. Dane są dosyć poprawne ponieważ używałem do pomiarów program Prog Finder z tunerem MT4171. Moc sygnału była na zero ale to raczej wina sterownika/programu -_- Antena aktualnie z samym symetryzatorem, podłączone do jednego TV.

Antena na wysokości 4-5m, zaś sam dom niestety jest dosyć nisko (86m n.p.m), koło Wyszkowa. Po drodze do nadajnika trochę drzew i łąki więc nie jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę uprzejma do szanownych kolegów i koleżanek :-)

 

Rozstaję się z kablówką i zaczynam romans z DVB-T. Potrzebuję dobrać antenę (dekoder mam w telewizorze) a jestem zielony jak ... nieważne :D

 

Mieszkam w Warszawie w Rembertowie. Lokalizatory pokazują że do nadajników w PKIN mam 11 km, oprócz tego obok mnie (2.2 km) jest nadajnik na EC Kawęczyn - niestety tylko jakiś MUX dla mobileTV.

Mieszkam w bloku na 2 piętrze, tuż naprzeciwko mam 4 piętrowy blok, który przesłania mi PKIN.Niestety nie mam możliwości innej lokalizacji anteny.

 

I tu prośba o dobór anteny - najlepiej widziałbym wewnętrzną jakąś (pokojową) - ale naczytałem się że słabo z nimi i raczej nikt nie poleca. Myślałem o dość polecanej TELMOR Digit - mała, kompaktowa i zgrabna, w sam raz - są dwie wersje - aktywna i nie. Czyli rozumiem że ze wzmacniaczem i bez.

 

Ewentualnie oczywiście jakieś propozycje innych anten mile widziane - wolałbym jak najmniejsze - ale jak trzeba by większą, to cóż, siła wyższa. Przydałoby się żeby miała ten szerszy zakres - do 69 bodajże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę uprzejma do szanownych kolegów i koleżanek :-)

Rozstaję się z kablówką i zaczynam romans z DVB-T.

No to sie przygotuj na burzliwy romans :lol2:

Przy takiej lokalizacji nikt ci nie powie, jak antena będzie najlepsza - tylko doświadczalne sprawdzenie da odpowiedź.

Zacznij od kawałka drutu, a może się skończyc na antenie siatkowej na balkonie i to ze wzmacniaczem, a i to może byc niewystarczające, poważnie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jaką antenę polecilibyście do odbioru multipleksu z Białorusi? Chodzi konkretnie o nadajnik Brześć/Rakitnica, moc nadajnika z tego co się orientuję 2kW. W linii prostej mam do niego dokładnie 113km. ;) Zależy mi bardzo na całodobowym odbiorze. Czasami przy tropo pojawia się zadowalający sygnał na zwykłej antenie siatkowej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

a ja mam takie pytanie fotke wstawie jak zgram z karty

 

Antena naziemna montowana +- pod koniec lat 70 i działa do teraz

 

przez lata był podłaczony najpierw tv kineskopowy

 

następnie podłaczony tuner jako tzw przystawka i nie sprawdzał się grzał się wieszał się a czasami w ogóle nie dało się oglądać

 

teraz stoi tam tv 32 z tunerem mpeg4 i jest ok ale ja się bardzo często pytam no i narzeka że czasami całych wiadomości nie można oglądać albo że polsat podczas wydarzeń ma częste szatkowanie

 

czy taka antena po tylu latach jest problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem już różne dziwne anteny podłączanie do tv czy dekoderów. W odległości 20 km do nadajnika działa nawet na jakiś koszmarnie starych i zdezelowanych antenach VHF.

 

Ale to, że działa to nie znaczy że będzie działać stabilnie. Kiedyś mierzyłem taka antenę. Sygnał ok 45-50dB, mer 29-30, ale preber to koszmar. Więc po korekcji było w miarę ok, ale nie zawsze, stąd te niestabilności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie sama antena kierunkowa na UHF z lat 70-tych po konserwacji i wymianie symetryzatora by jeszcze dała radę chociaż przy cenie nowych anten nie ma się wg mnie nad czym zastanawiać tylko ją wymienić. Poza anteną problemem jest zapewne sam kabel antenowy jeśli też pochodzi z tego okresu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że anteny siatkowe niestety nadal w modzie ;)

Dlaczego niestety? Ja do anteny siatkowej nic nie mam. U mnie spisuje się świetnie przy odbiorze słowackich kanałów z odległości 170km. Z polskich najdalej odbieram stale Chorągwicę i Suchą górę po 130km, ale nie na jakimś wzmacniaczu 40dB tylko na LNA-169 lub symetryzatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że te "turbo wzmacniacze" oraz mała kierunkowość nieraz są główną przeszkodą w prawidłowym odbiorze. Poza tym wiele zależy od jakości wykonania, często po kilku latach elementy takiej anteny są dość mocno skorodowane. Są oczywiście miejsca gdzie taka antena odbiera całkiem przyzwoicie a producenci starają się elementy anteny zabezpieczyć przed korozją. Tak na marginesie ciekaw jestem bardzo jak będzie wyglądała sytuacja odbioru na "siatkach" gdy uruchomiony na szeroką skalę zostanie internet LTE w pasmie 800 MHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i co mi poradzicie bo ja regularnie słyszę krytyke że tvp1 i polsat że wiadomości nie może sobie oglądać i wydarzenia

 

to jest starsza osoba wiadomo osoby w tym wieku chca mieć dostęp do wiadomości

 

antena z lat 70's druga polowa a w zasadzie końcówka

 

czy ta antena jest już po prostu zużyta lub zestarzała się?

lub czy stan kabla to utrudnia lub przewtornik wzmacniacz ?

 

jeśli to ja jaką wymienić

 

antena jest wysoko a przed antena działeczki

z analogiem nigdy nie było problemów tj TVN wiadomo nie dało się niemal oglądać ale to każdy miał tak a historie tego zna każdy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy w latach 70-tych były już u nas w użyciu anteny siatkowe? 40 lat to kawał czasu, ja bym się nie zastanawiał tylko po prostu kupił nową antenę i nowy kabel. Nowy kabel RG6 z minimum podwójnym ekranem powinien poprawić odbiór (będzie miał lepsze ekranowanie i niższe tłumienie szczególnie na wyższych kanałach UHF). Jaką masz odległość od nadajnika i jaką ma on moc i czy wszystkie multipleksy odbierasz z jednego nadajnika (kierunku) czy z dwóch? Jeśli mieszkasz blisko nadajnika dużej mocy to antena siatkowa ze wzmacniaczem moim zdaniem dobrym pomysłem nie jest. Ogólnie polecane są anteny kierunkowe na pasmo UHF, przy czym po uruchomieniu multipleksu w pasmie VHF w przyszłości przyda się także antena obsługująca to pasmo jeśli nadajnik będzie pokrywał zasięgiem Twoją miejscowość i będą tam nadawane programy godne uwagi. Na dziś kupiłbym antenę na UHF (tą drugą i zwrotnicę zawsze można dołożyć jeśli zajdzie potrzeba). Wzmacniacz zamiast symetryzatora tylko w ostateczności gdy sygnał okaże się za słaby. Dobrze, żeby antena miała wbudowany filtr LTE. Anten kierunkowych jest wiele, zwróć uwagę na jakość wykonania. Osobiście uważam, że bardzo dobre anteny chociaż niestety nie najtańsze robi Televes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy poniższa antena da radę na wymienionym terenie:

 

 

dystans do nadajnika Katowice Kosztowy: 41.2 km

profil terenu na 8 m:

1.jpg

 

zasięg:

2.png

 

miejsce: poddasze 8-10m, zasłania dachówka

okablowanie: 5m kabla koncentrycznego + beczka + 5m (złącza F nakręcane) . Kabel za 1.5 / metr :P

inne nadajniki: inne nadajniki mają jeszcze gorsze pokrycie na mapie http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html oraz profil terenu ponieważ zasłaniają np. góry.

 

Antena ze wzmacniaczem: http://antena.com.pl/anteny-tv/delta-7/

zysk energetyczny: 5 – 28dB

wyjście: 75 Ohm

zakres częstotliwości: 174-862 MHz

zasilanie: 230V AC

długość: 33,5cm

szerokość: 50cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy w latach 70-tych były już u nas w użyciu anteny siatkowe? 40 lat to kawał czasu, ja bym się nie zastanawiał tylko po prostu kupił nową antenę i nowy kabel. Nowy kabel RG6 z minimum podwójnym ekranem powinien poprawić odbiór (będzie miał lepsze ekranowanie i niższe tłumienie szczególnie na wyższych kanałach UHF). Jaką masz odległość od nadajnika i jaką ma on moc i czy wszystkie multipleksy odbierasz z jednego nadajnika (kierunku) czy z dwóch? Jeśli mieszkasz blisko nadajnika dużej mocy to antena siatkowa ze wzmacniaczem moim zdaniem dobrym pomysłem nie jest. Ogólnie polecane są anteny kierunkowe na pasmo UHF, przy czym po uruchomieniu multipleksu w pasmie VHF w przyszłości przyda się także antena obsługująca to pasmo jeśli nadajnik będzie pokrywał zasięgiem Twoją miejscowość i będą tam nadawane programy godne uwagi. Na dziś kupiłbym antenę na UHF (tą drugą i zwrotnicę zawsze można dołożyć jeśli zajdzie potrzeba). Wzmacniacz zamiast symetryzatora tylko w ostateczności gdy sygnał okaże się za słaby. Dobrze, żeby antena miała wbudowany filtr LTE. Anten kierunkowych jest wiele, zwróć uwagę na jakość wykonania. Osobiście uważam, że bardzo dobre anteny chociaż niestety nie najtańsze robi Televes.

 

 

 

 

Ja tam nie mieszkam a nadajnik to Ślęża to jest na tej górze maszt odłegłość 56km a w linii prostej 40 jednak nie wiem dokładnie w którym miejscu nadajnik

moc 100kw

na obecna chwile wszystkie muxy są ze ślęży jednak jednocześnie emitel nadaje z żórawiny ale z fatalna mocą 25kw która nawet nie obejmuje Wrocławia całego

 

problemem może być kabel który przy samym gniazku jest pogryziony tutaj przydałby się miernik by sprawdzić tłumienie i przebicia nie mam takiego sprzętu a monter to by sobie skasował za to z 50zeta w takim wypadku najlepiej by było wykonać usługe ale to na wiosne .

 

To jest osoba która korzysta tylko z TV zero neta kompa to niech chociaż ma tą radość i spokój by mogła tv oglądać bez zakłoceń.

 

Jeśli możesz rzuć linkami gdzie to 4 modeli sat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam wszystkich.Mieszkam w Rudzie Śląskiej na "górce" w bloku na parterze i szukam anteny.Chodzi mi o odbiór czeskiego MUX 4 http://www.satbroadcasts.com/DVB-T_tran ... echia.html .W linii prostej jak patrze z okna na południowy zachód nie mam praktycznie żadnych przeszkód.Tak jak pisałem mieszkam w bloku który praktycznie widać z każdego konta śląska :) i nie wiem czy kupować antenę z wzmacniaczem czy wystarczy bez.W robcie niedaleko miejsca zamieszkanie odbieram czeski MUX 4 na zwykłej "siatce" z wzmacniaczem i obraz jest idealny.Głownie chodzi mi o to czy antena do odbioru musi to być jakieś "bydle" , czy wystarczy jakaś nie za duża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...