Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...

Pomyliłem działy  widze i napisalem w sekcji "wybór  porządnej"

 

Moja antena wygląda tak  tylko starszy typ bo nie mam loga i napisow ale ten sam kolor

 

27_1261290602.jpg

 

 

 

Będę chciałją wymienić bo nie odbieram 1  muxa   i musze wymienić na bez wzmacniacza lecz kierunkową.  Chce wzmocnić sygnał  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam stabilny odbiór 24h/7 multipleksów ogólnopolskich z nadajników:

Katowice Kosztowy - 16 km

Wisłę Skrzyczne - 72 km

Kraków Chorągwica - 80 km

Rabka Luboń Wielki - 98 km

 

Do czeskich multipleksów z Łysej Góry mam 123 km, i na tej MUX 1 odbiera dobrze, a MUX 2 czasami, gdyż antena jest zamontowana na wysokości 35 metrównad poziomem gruntu i nadajnik z Kielc zakłóca odbiór. Multipleksu regionalnego nie odbieram, gdyż kierunek na Rybnik mam całkowicie zasłonięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o antene już  musze zmienić   teraz potrzebna jest antena  na 2 pasma   czyli UHF i VHF   czyli na kanały  nie tylko 21-69 ale także od kanału  2        czyli ogólnie całe pasmo  wraz z DAB+     oraz przyszłościowy mux8. Bez  filtra LTE bo to mi wytnie kanały od 60.

 

Przykładowy  typ    http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/szerokopasmowe/2396-antena-szerokopasmowa-digilog-1-69   bez filtra LTE  i nie widze informacji o wzmacniaczu. Jednak chce zobaczyć  inne modele. Już widze że takie anteny będę musiał zakupić  2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą antenę to zwykła VHF tylko bez dipola ale aluminiowa z innego stworzywa dobre są też siatki i to dipolem na VHF potrzeba do tego zwotnice i  2 symetryzatory co do mux-a 8 niewiadomo z jakiej mocy będą nadawać mówi się o mniejszych mocach ale VHF-owe jedynki miały 100KW cyfrowe mogą być 50KW lub mniej może być podatny na zakłócenia no ale zależy od terenu opisie jedna lepszych z i innych anten jest   Antena Televes DAT HD Mix.Ja niemam nowej anteny mam starą siatke róźnie to chodzi.Dziś jest nowa technika typu kabi koncetrycznych gdzie prostych przyczyn się niełamią  anten aluminio-nierdzewnych podatnych niby na zakłucenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą antenę to zwykła VHF tylko bez dipola ale aluminiowa z innego stworzywa dobre są też siatki i to dipolem na VHF potrzeba do tego zwotnice i  2 symetryzatory co do mux-a 8 niewiadomo z jakiej mocy będą nadawać mówi się o mniejszych mocach ale VHF-owe jedynki miały 100KW cyfrowe mogą być 50KW lub mniej może być podatny na zakłócenia no ale zależy od terenu opisie jedna lepszych z i innych anten jest   Antena Televes DAT HD Mix.Ja niemam nowej anteny mam starą siatke róźnie to chodzi.Dziś jest nowa technika typu kabi koncetrycznych gdzie prostych przyczyn się niełamią  anten aluminio-nierdzewnych podatnych niby na zakłucenia.

Tak ktoś mi wyjaśnił że    najlepiej zostawić  Telmora    bo ta antena ma 2 pasma  jest  VHF i UHF       i druga antene kierunkową na mux lokalny   i obie anteny na zwrotnice.   Pytanie na przyszłość jak z takiej zestawu odbierac  DAB+  .Do tego mi się w ogóle nie śpieszy bo największe radia typu RMF  ZET    itd  w ogóle nie są zainteresowani  DAB+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wybór rozsądny. ASR-ki starego typu dobrze spisywały się w analogu i teraz też zdają egzamin. Zaletą ich jest szerokie pasmo odbioru (VHF i UHF) oraz duży kąt połowy mocy. Dobrze radzą sobie w warunkach odbioru z różnych kierunków. Jednak w dobie coraz bardziej rozbudowującej się sieci anten doświetlających może to być również ich wadą, ale na to również jest rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Posiadam w domu (na strychu) antenę siatkową ze wzmacniaczem w puszce. Kabel z niej wchodzi do wejścia dekodera1 (tu zasilacz), z wyjścia tego dekodera idzie kabel do rozdzielacza, z którego wychodzą 2 kable (do dekodera2 i tv z wbudowanym dekoderem). Zestaw sprawował się dobrze, czasem jakieś sporadyczne 'przycięcia' się zdarzały.

Ostatnio jednak obraz szczególnie na kanałach z mux2 (polsat, tvn itd..) strasznie się zacina tak jakby oglądało się pokaz slajdów (dźwięk jest ok). Co ciekawe dzieje się tak zazwyczaj popołudniami/wieczorami - rano wszystko w miarę dobrze. Z góry piszę, że to raczej nie wina rozgałęzienia sygnału, ponieważ sytuacja ma miejsce na dekoderze1 (do którego wchodzi sygnał nie podzielony). Wzmacniacz i zasilacz wymieniony - nadal to samo.

Zastanawiam się nad zmianą anteny i tu pytanie - jaką najlepiej polecacie? Tu zdjęcie z odległościami nadajników:

c17b9071e563c.jpg

Chciałbym antenę nadal mieć na strychu, ostatecznie przenieść na dach.. Dodam, iż sygnały (siła/jakość) na dekoderze1 na kanałach tvp 1, tvp 2 są 98/90, na polsat, tvn itd.. 78/70.

Anteny, nad którymi sięzastanawiam:
http://www.davbol.com/index.php/ct-menu-item-6/ct-menu-item-8

http://www.davbol.com/index.php/ct-menu-item-6/ct-menu-item-16

http://www.davbol.com/index.php/ct-menu-item-6/ct-menu-item-14

 

Proszę o porady co wybrać, co zrobić, aby móc normalnie oglądaćTV.

Przepraszam za długi post, ale chciałem by wszystko było jasne ;)

Pozdrawiam :)

Edytowane przez kamix93
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dach to drewno i papa. Wiem, ze stlumiony na poddaszu sygnal, ale zawsze wszystko bylo ok, a ostatnio ogladac da sie tylko kanaly z muxu gdzie jest tvp1,2 itd.. ogladanie reszty przez zacinajacy sie obraz i klatkowanie jest praktycznie nie mozliwe.

Co w takim razie radzicie? Wymienic antene, tylko na jaka? Czy co z ta sytuajcja zrobic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jaki nadajnik masz obecnie ustawiona antenę-  Katowice, Skrzyczne, Chrzelice? Na jakich kanałach odbierasz obecnie wszystkie mux-y, jakie masz parametry odbioru na odbieranych kanałach?

Prawdopodobnie będziesz musiał inaczej ukierunkować antenę lub znaleźć dla niej na strychu nową lokalizację (w Twojej lokalizacji chyba lepsze pokrycie masz ze Skrzycznego). Często minimalna korekta ustawienia anteny może radykalnie poprawić lub pogorszyć odbiór. Zapewne lepiej byłoby jej nad dachem, gdzie prawdopodobnie mogłaby obejść się bez wzmacniacza.

Przyczyną popołudniowo-wieczornych zakłóceń może także być jakiś lokalny "zakłócacz", np. niesprawne oświetlenie  uliczne, reklama, itp

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Opisz w miarę dokładnie swoją lokalizację. Masz spory wybór nadajników w zasięgu tylko czy "coś po drodze" nie blokuje.

Podstawą każdej dobrej instalacji jest odpowiedni dobór anteny odbiorczej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb instalacji.

Drugim ważnym elementen jest kabel, który transmituje sygnały z anteny dalej w instalację i do odbiornika/ków.

Ma on za zadanie jak najmniej tłumić sygnał i chronić go przed zakłóceniami zewnętrznymi.

Jest to układ idealny i jeśli nie wymaga tego sytuacja, nie wyposarzamy go w żadne inne elementy typu wzmacniacze, przedwzmacniacze czy rozgałęźniki aktywne.

Każdy dodatkowy element (nawet bierny) wprowadza tłumienia i szumy własne, które dodatkowo "wzbogacają" również sygnał o zakłócenia.

Który kierunek odbioru jest w Twojej lokalizacji najkorzystniejszy i w miarę pozbawiony przeszkód?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Czy może ktoś polecić antenę dla tej lokalizacji?

http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MWxic3EmNTAwMW8=

 

Antena będzie na wysokości ~10m (zewnętrzna)

Wycelować najlepiej chyba w Śrem?

Podłączony 1 odbiornik TV

Tylko do oglądania telewizji (bez radia).

Edytowane przez barat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...