Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Wieloelementowe yagi nie są złe. Jak wiadomo producenci anten są różni i wykonanie też, najlepiej sobie w sklepie "pomacać" antenę przed zakupem bo na zdjęciach wszystko fajnie wygląda a po dwóch latach okazuje się np. że w puszce antenowej jest wilgoć i korozja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać wiedza o antenach i zagadnieniach technicznych i różnicach w parametrach jest ci obca. Za to znasz się na ptakach. Miło, że choć w tym masz rozeznanie.

 

Marna prowokacja panie sprzedawco televesów.

Weszłem na stronę antenyteleves.pl i przewnertowałem ofertę.

Model za 99 zł - zysk 12 dBi .Na stronie dipol.com.pl siatka z symetryzatorem za 31,68 zł - zysk od 10 do 14 dBi.

Televes za 139 zł - zysk 15 dBi,televes za 237 zł- zysk 17 dBi. Zysk do 17 dBi to mają siatki za 75 zł ,takie z lepszych stopów,a za mniej niż 139 zł ,tzn. za 126 zł to można sobie sprawić yagi z zyskiem 20 dBi i wzmacniaczem 35 dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super ale zysk anteny to tylko jeden z kilku zasadniczych parametrów... W dobie DVB-T i SFN antena siatkowa, która odbiera sygnał z wielu kierunków i do tego ma nieraz "turbo" wzmacniacz, który dodatkowo wzmacnia wszystko łącznie z pasmami nieużywanym przez tv to wg mnie kiepskie rozwiązanie. Nie mówię, że to nigdzie nie zadziała, ale może być częstą przyczyną zakłóceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko super ale zysk anteny to tylko jeden z kilku zasadniczych parametrów... W dobie DVB-T i SFN antena siatkowa, która odbiera sygnał z wielu kierunków i do tego ma nieraz "turbo" wzmacniacz, który dodatkowo wzmacnia wszystko łącznie z pasmami nieużywanym przez tv to wg mnie kiepskie rozwiązanie. Nie mówię, że to nigdzie nie zadziała, ale może być częstą przyczyną zakłóceń.

Szeroki to może być zaleta.Np.pokusić się odbiór stacji z innego RTCNu ,którego azymut wględem nas różni się od azymutu RTCNu dedykowanego naszemu obszarowi o taki kąt że antena z wąskim kątem patrzenia nie objęła by obu obiektów.

Co do sygnał dwóch nadajników w SFNie ,leżących w wiązce odbioru anteny ,docierających z podobną siłą to zawsze można obrócić antenę.

Co do turbowzmacniaczy to wzmacniacz wzmacnia zakres od k.6 do k.60. Po za tym są przecież płytki z ekranowaniem.

Co do zakłóceń spoza pasma tv to jak GSM powyżej 800 MHz może zakłócać sygnał telewizyjny na np. K.45 czyli 666 MHz .To raczej harmoczne na UHF częstotliwości spoza pasma tv.Jeśli w miejscowym eterze są śmieci na harmonicznych znajdujących się w paśmie UHF to i każda inna antena bez wzmacniacza też te harmoniczne będzie łapać.

Owszem wzmacniacz wzmacnia też szumy i sygnał z anteny A ze wzmacniaczem X dB jest słabszy niż anteny B bez wzmacniacza ale z o X dB większym zyskiem ale i tak jest silniejszy niż z anteny A ze symetryzatorem.

Inaczej mówiąc owszem wzmacniacz wzmacnia też szumy ale wzmocnienie sygnału pożądanego jest większe niż wzmocnienie szumów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ostatni post, ale jak ogólnie wiadomo wzmacniacz antenowy urządzeniem inteligentnym nie jest ;) Wzmacnia tak samo sygnały na których nam zależy jak i różne sygnały niepożądane (w tym szumy) więc jak sama antena nie odbierze w miarę poprawnego sygnału to i wzmacniacz 40 dB nie pomoże. Zauważ, że wiele popularnych wzmacniaczy instalowanych zamiast symetryzatora niestety pracuje do kanału K69 a może i wyżej (zostały wyprodukowane zanim kanały K61-69 poszły pod LTE) i chciałbym się mylić ale może się okazać, że wkrótce coraz liczniejsze nadajniki LTE w pasmie 800 MHz oraz urządzenia abonencie będą powodowały przesterowanie tych wzmacniaczy i nie pomoże dokupiony filtr LTE, który ze względu na konstrukcję anteny będzie założony już za a nie przed wzmacniaczem tylko trzeba będzie je wymienić na takie, które mają wbudowany filtr na wejściu. Najlepiej więc aby uniknąć potencjalnych problemów kupić antenę, która jest już fabrycznie w taki filtr wyposażona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze problemy się już pojawiły. Ciężko mi pisać o oczywistych rzeczach i jak sobie z nimi radzić.

Problemów nie jest-było wiele, ale przy odpaleniu pierwszych LTE na 800 już są widoczne i samo zagrożenie realne.

 

Co do samych wzmacniaczy w antenach siatkowych to pragnę zauważyć, że część z nich nie jest dopuszczona do sprzedaży przez UKE.

 

Pisanie, że siatka i kierunek to nie ma znaczenia jest nonsensem.

Pragnę zauważyć, że Televes stosuje wzmocnienie- wzmacniacze 13dB. Obliczyli i sprawdzili, że do pewnego momentu następuje wzmicnienie a później już zaczyna się, także wzmacnianie szumów w sygnale. Te wskazania i pomiary nie biorą się z nieba.

Jak ktoś ma ochotę stosować wzmacniacz 40 dB to proszę bardzo. To jak chodzić w za dużych butach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że zasadniczym problemem jest to, że spora część anten siatkowych została założona 5, 10 a może jeszcze więcej lat temu i prawie nikt nie wie co w jego antenie siedzi za wzmacniacz i oczywiście w zdecydowanej większości będą to wzmacniacze nieekranowane. W dobie tv analogowej nikomu nie przeszkadzało, że obraz idealny nie był, liczyła się liczba programów jaką można było odebrać i tutaj anteny siatkowe sprawowały się przeważnie przyzwoicie. W moim bloku praktycznie wszyscy wymienili anteny siatkowe na kierunkowe więc to także świadczy o tym jakie to są "dobre" anteny na dzisiejsze czasy (ja korzystam z kablówki więc nie mam tego problemu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwoje macie racje co do anten, ale człowiek jest takim typem że jak się uprze to nie da się przekonać. Ostatnio sąsiad zakupił na targu antenę siatkową z "turbo" wzmacniaczem, nie wiem ile to dokładnie ma w sobie wzmocnienia, ale w te 35dB bym nie wierzył. Do czego zmierzam, jak ją zamontował to odbiera tylko MUX 3, i przyszedł po radę. Jak zasugerowałem że wsadzę symetryzator to stwierdził że nic nie odbierze i się nie znam. Co jak co ale na blokowisku założyłem już 62 anteny, i od siebie dodam że nie sztuką jest kupić antenę za 200 zł bo lepsza, gdyż zdarzają się podróbki Televesa. Najlepiej tylko sprawdzone sklepy wysyłkowe i specjalistyczne tradycyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy owak najlepsza jest zasada, że antenę dobiera się do warunków odbioru a nie na zasadzie chcę mieć największą antenę w okolicy ;) Przykładowo jak ktoś ma do nadajnika 20 km a MUXy z niego idą po 100 kW i po drodze nie ma jakiś większych przeszkód terenowych to antena za 200 zł jest niepotrzebnym wydatkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anteny na 150 zł, 200 zł to przerost formy nad treścią. Kwestia marketingu i przekonania klienta, że antena do DVB-T musi swoje kosztować. Prawda jest taka, że liczą się parametry, nie ceny. Jak to było w jakiejś reklamie, "skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?"

 

Anteny siatkowe (pasywne) o zyskach 17 dB, dyskusyjne. Jednak i te anteny mają swoje zalety. Nie są kierunkowe, mają szeroki kąt widzenia (nie mylić z szerokopasmowością, kierunkowa Yagi czy logarytmiczna też może być szerokopasmowe) co np. w gęstej zabudowie miejskiej może przynieść lepsze efekty niż 19-el Yagi lub Televes za 200 zł.

 

Przedwzmacniacze antenowe (wzmacniacze to mogą być budynkowe, w puszkach antenowych są przedwzmacniacze) to nie jakieś zło czy inne voo doo, stosować można, byle z głową. Kiedy chcemy odebrać daleki nadajnik lub jedną częstotliwość możemy próbować z "dopalaczami", pamiętając, że przy obecności innych sygnałów, o różnej mocy, mogą dziać się cuda niewidy.

Przedwzmacniacz o wzmocnieniu kilku, kilkunastu dB będzie dobry do zrekompensowania strat na kablu i innym osprzęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopowiem tylko, że na początku nie widać różnicy. Też tak kiedyś myślałem, ale ilość założonych anten zmieniła moje postrzeganie rzeczywistośći. Na cenę wpływa dużo czynników.

Od momentu uruchomienia DVB-T zaczynam zauważać anteny, które nie wytrzymały na wietrze. Anteny w kształcie typu OPTICUM AX1000, SYNAPS AHD-343.

Anteny może działają, ale co później?! Po prostu się rozpadają.

 

Co do anten Televesa, które lubię to czy wiecie, że model DAT HD BOSS jest anteną pasywno-aktywną. Jest anteną, która działa przy zasilaniu 12-24 V i ma filtr LTE.

Sama jakość aluminium i plastiku jest dużo lepsza niż w modelach tańszych. Czy owe 200 zł. w porównaniu do Opticuma za 100 zł. to dużo czy mało ?

Chcielibyście aby za takie parametry kosztowały też 100 zł. ???

 

Nie stosuje zawsze Televesa i DAT HD bo nie wszędzie sobie radzi. Wynika to z doświadczenia.

A co z antenami Telmora ASR ? 130-150 zł. to też za dużo za tak udaną konstrukcje ?????????

Wiele miejsc zaliczyłem pod montaż gdzie kierunek się nie sprawdzał.

 

Wiem, że cena nie bierze się znikąd. Mamy świadomość marż nakładanych na produkt. Taka praktyka jest wszędzie !

Co w takim razie z marżą na produkcie, ktróy kosztuje w sklepie 69 zł. ? (YAGA 19 + ZASILACZ).

Samo przez się mówi o jakości całego zestawu !!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie anteny w cenach powyżej 100zł, to czysty marketing. Żadna z nich nie może się równać z starą anteną ATX-91 za 70zł, konstrukcyjnie te wszystkie Televesy, Opticumy i inne to zwykłe Yagi w których podzielili bom anteny na krótsze odcinki a zysk i tak dwukrotnie mniejszy niż w ATX-91.

 

Dobry dobór anteny to taki w którym sama antena odbiera gdy jest zainstalowana jako pasywna a ewentualne wzmocnienie sygnału ma na celu tylko zniwelować wpływ długości kabla albo podziału sygnału na więcej odbiorników. Oczywiście pojawia się problem gdy znajdujemy się w pewnej odległości od nadajnika i wymagane jest wzmocnienie sygnału do jakiegokolwiek odbioru a poszczególne multipleksy mają różną moc nadawania (taki polski bezsens). Wtedy okazuje się że do odbioru wymagane jest wzmocnienie jednego muxu o 5db, drugiego o 10db a trzeciego o 15db, czwartego nie ma sensu bo i tak nie będzie odbierał. Dodatkowo wzmocnienie sygnału pierwszego o 15db powoduje że przestaje odbierać.

 

Moim zdaniem koszt najlepszej yagi (14-17dbi) czyli te 70zl to maks co można dać za antenę. Kierunkowa szerokopasmowa siatka (12-14dbi) na targu 30zł, najlepsza szerokopasmowa logarytmiczna (11-13dbi) to koszt 40zł.

 

Czy 150zł to dużo biorąc pod uwagę że logarytmiczna za 40zł ma podobny zysk, jest bardziej kierunkowa i mniej podatna na zakłócenia? Moim zdaniem tak. A antena która nie działa z zasilaniem 5V z odbiornika DVB-T czy telewizora to chyba żart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba jasne, że to klony ulepszone i matką anten jest klasyczna Yaga.

 

Nadal nie mam ochoty pisania czegoś co było w szkole i jest elementarzem aby komuś coś udowadniać.

 

Co do ATX 91 to wykonanie tak [beep]iane , że szkoda gadać. Zawieś sobie takiego ATX91 na balkonie się to zobaczysz jak będziesz zadowolony. Chyba masz duży balkon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet najlepsza antena czasem nic nie odbierze, dziś zrobiłem zdjęcie na osiedlu gdzie koleś ma Telmora ASR ze wzmacniaczem w miejscu, gdzie normalnie na zwykłym drucie można odebrać MUX 1, MUX 2,MUX 3 i MUX 4. Ale co się dziwić jak się instrukcji dołączonej do anteny nie czyta:

https://scontent-fra.xx.fbcdn.net/hphot ... e=55C02C1F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ostatni post, ale jak ogólnie wiadomo wzmacniacz antenowy urządzeniem inteligentnym nie jest ;) Wzmacnia tak samo sygnały na których nam zależy jak i różne sygnały niepożądane (w tym szumy) więc jak sama antena nie odbierze w miarę poprawnego sygnału to i wzmacniacz 40 dB nie pomoże.

 

Nie prawda.Jeśli np. natężenie sygnału ma dla teoretycznej anteny inzentropowej wynosi 42 dBuV czyli-66,74 dBm to na siatce z zyskiem 11,4 dBi, S/N wynoszącym 2*10^(-4) dB ,wzmacniaczem 45 dB i tłumieniem w kablu 6 dB to sygnał we wtyczce będzie wynosił -59,75 dBm czyli 49 dBuV-minimum do poprawnego odbioru mux w modulacji 64 QAM.

 

Sf=((Si*Z-Sz)*W)/Tk

 

Sf-sygnał we wtyczce [mW] ,Si-sygnał na teoretycznej antenie izentropowej [mW],Z- zysk siatki przeliczony z decybelów na razy,Sz-szumy zbierane przez siatke [mW], Tk -tłumenie w kablu,przeliczone z decybelów na razy.

 

Dla wzmocnienia wynoszącego 0 dB czy w razach 1 wychodzi Sf -104,75 po przeliczeniu na dBm

 

A więc nie prawda ,że ze wzmacniaczem wcale nie jest mocniej niż ze symetryzatorem.

 

To wszystko przy pesymistycznym założeniu ,ze S/N wynosi 2*10^(-4) dB czyli ,że oscyluje w okolicach zera.

 

Mam w Gryfinie na siatce stabilny sygnał muxu 3 z RTCN Rusinowo (118 km w linii prostej),założyłem ,że pewnie mam we wtyczne antenowej 49 dBuV ,a natężenie sygnału na teoretycznej natenie izentropowej wynosi 42 dBuV. 42 dBuV to wyszło na symulacji w fmscan.org więc w praktyce sygnał z Rusinowa jest dużo słabszy bo wg dvbtmap.eu dla anteny kierunkowej o zysku 10 dBd zawieszonej 2 m nad ziemią sygnał wynosi 23 dBuV

Zauważ, że wiele popularnych wzmacniaczy instalowanych zamiast symetryzatora niestety pracuje do kanału K69 a może i wyżej (zostały wyprodukowane zanim kanały K61-69 poszły pod LTE) i chciałbym się mylić ale może się okazać, że wkrótce coraz liczniejsze nadajniki LTE w pasmie 800 MHz oraz urządzenia abonencie będą powodowały przesterowanie tych wzmacniaczy i nie pomoże dokupiony filtr LTE, który ze względu na konstrukcję anteny będzie założony już za a nie przed wzmacniaczem tylko trzeba będzie je wymienić na takie, które mają wbudowany filtr na wejściu. Najlepiej więc aby uniknąć potencjalnych problemów kupić antenę, która jest już fabrycznie w taki filtr wyposażona.

 

Ale muxy telewizyjne nadają do k.60 ,poza tym już wspominałem,że

co do zakłóceń spoza pasma tv to jak GSM powyżej 800 MHz może zakłócać sygnał telewizyjny na np. K.45 czyli 666 MHz .To raczej harmoniczne na UHF częstotliwości spoza pasma tv.Jeśli w miejscowym eterze są śmieci na harmonicznych znajdujących się w paśmie UHF to i każda inna antena bez wzmacniacza też te harmoniczne będzie łapać.

 

 

W moim bloku praktycznie wszyscy wymienili anteny siatkowe na kierunkowe więc to także świadczy o tym jakie to są "dobre" anteny na dzisiejsze czasy (ja korzystam z kablówki więc nie mam tego problemu).

Sri-didżity założyli pewnie ci co albo dali sobie sprzedawcy wcisnąć kit ,że do cyfrówki to konieczna mowa antena musi być nowa antena albo ci co za analogu mieli najtańszy pakiet w kablówce i jak doszli do wniosku ,że dvb-t za darmo oferuje podobną ilość kanałów to postanowili się przerzucić na naziemną tv i kupili tri-digita bo to króluje w sklepach rtv-agd.

 

Pisanie, że siatka i kierunek to nie ma znaczenia jest nonsensem.

Nigdzie nie napisałem ,ze kierunek nie ma znaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie :D to podsumowałeś !

Podsumowałem dlatego, żeby pokazać że każdy ma swoją wiedzę a i tak znajdzie się lepszy który wie lepiej. Czasami lepiej zamilknąć niż się wypowiadać żeby ją normalnie ustawił i miał dodatkowo dostęp do MUX L2 i dodatkowo czeskich MUX 1, MUX 2 oraz przy dokładnym ustawieniu MUX 3, MUX 4 i MUX RS7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Ale muxy telewizyjne nadają do k.60 ,poza tym już wspominałem,że

co do zakłóceń spoza pasma tv to jak GSM powyżej 800 MHz może zakłócać sygnał telewizyjny na np. K.45 czyli 666 MHz .To raczej harmoniczne na UHF częstotliwości spoza pasma tv.Jeśli w miejscowym eterze są śmieci na harmonicznych znajdujących się w paśmie UHF to i każda inna antena bez wzmacniacza też te harmoniczne będzie łapać.

 

 

W moim bloku praktycznie wszyscy wymienili anteny siatkowe na kierunkowe więc to także świadczy o tym jakie to są "dobre" anteny na dzisiejsze czasy (ja korzystam z kablówki więc nie mam tego problemu).

Sri-didżity założyli pewnie ci co albo dali sobie sprzedawcy wcisnąć kit ,że do cyfrówki to konieczna mowa antena musi być nowa antena albo ci co za analogu mieli najtańszy pakiet w kablówce i jak doszli do wniosku ,że dvb-t za darmo oferuje podobną ilość kanałów to postanowili się przerzucić na naziemną tv i kupili tri-digita bo to króluje w sklepach rtv-agd.

 

Nie chcę tutaj prowadzić żadnych sporów tylko zwrócić uwagę na potencjalne problemy. Jednym z istotnych parametrów wzmacniacza jest maksymalny poziom sygnału wejściowego. Przy LTE to nie harmoniczne będą przeszkadzały tylko właśnie poziom sygnału jaki będzie docierał do anteny i tutaj wg mnie częściej będzie problemem poziom sygnału z jakim będą nadawały urządzenia abonencie niż poziom sygnału z nadajnika (no chyba, że ktoś będzie mieszkał dość blisko stacji LTE 800 MHz). Nie trzeba jakiś wielkich obliczeń żeby dojść do wniosku, że te urządzenia będą nadawać tym mocniej im dalej będzie do masztu LTE a gdy ktoś ma antenę do DVB-T blisko takiego urządzenia i będzie ono nadawało z poziomem wyższym od maksymalnego poziomu wejściowego wzmacniacza antenowego dojdzie do przesterowania wzmacniacza a to może skutkować brakiem odbioru DVB-T. To tyle rozważań teoretycznych, jak to wyjdzie w praktyce okaże się za jakiś czas gdy LTE w pasmie 800 MHz ruszy pełną parą.

 

Sąsiedzi anteny siatkowe na kierunkowe nie zmienili w momencie uruchomienia DVB-T lecz po tym jak uruchomiono na Śląsku dodatkowe nadajniki pracujące w sieci SFN. Widać dla odbiornika DVB-T nie jest zbyt dobrze, gdy na tym samym kanale dociera sygnał z kilku nadajników (kilku kierunków) ze zbliżonym poziomem sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Potrzebuję pomocy w skompletowaniu sprzętu i mam nadzieję, że jeżeli zapytam o coś więcej niż tylko antena to nie naruszę zasad forum. Moja babcia potrzebuje telewizora do domku pod Warszawą. W euro znalazłem jej jakiegoś Thomsona 24 cale za 7 stów. Chciałbym się Was spytać jaką antenę wybrać i co jeszcze powinienem dokupić, gdyż średnio się na tym znam. Nie ukrywam, że z dodatkami chciałbym się zamknąć w 150 zł. Telewizor jak wspomniałem mały, do małego pokoiku, chciałbym żeby dobrze działało i sprawiło babci radość. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup antenę logarytmiczną, ona jest pasywna i jeśli zapewni dobry odbiór to nic nie będziesz potrzebować. Gdyby odbiór był nie zadowalający możesz dokupić wzmacniacz i zasilacz ( razem około 20zł ) . Bez problemu będziesz miał poprawny odbiór multipleksów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Proszę o pomoc w doborze anteny dla moich dziadków.

Miejsce w którym ma być odbierany sygnał jest w dolinie i antena nie "widzi" bezpośrednio nadajnika.

Do tej pory była jakaś stara antena siatkowa ze wzmacniaczem, ale się rozsypała. Nie mam pojęcia co to za antena i jaki miała wzmacniacz, odbierała wszystkie 3 MUX-y (podejrzewam, że z odbicia), jednak czasami występowały zaniki sygnału.

 

Teraz muszę zakupić nową antenę i pozostałe komponenty, które pozwolą rozdzielić sygnał na 3 tv. Przewód wymieniłem na nowy jakieś pół roku temu, zastosowałem TRISET 113 PE.

 

Nie znam się dlatego proszę o pomoc w doborze wszystkich komponentów.

 

Moja lokalizacja to miejscowość Marcinkowice k.Nowego Sącza (49°39'37.902" 20°39'12.557")

Najbliższy nadajnik to N.Sącz g.Wysokie - doświetlenie MUX 3 i Szczawnica g. Przehyba - wszystkie 3 MUX-y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejscowość ma trochę ograniczony dostęp do bezproblemowego odbioru multipleksów ze Szczawnicy, choć to dobry nadajnik. Kabel masz dobry, poszukaj w okolicy lub zamów przez internet antenę logarytmiczną na pasmo K2-K69 ( zwróć uwagę na producenta, większość to chińskie podróbki. Szukaj z firmy Bartczak Electronics np.) + dodatkowo koniecznie wzmacniacz oznaczony jako LG2. Jest dostępny również LG1 ale może nie dać rady i tak jak w przypadku anteny uważaj na podróbki ( oryginalny LG2 kosztuje około 12 złotych czyli nie majątek). Zasilacz zastosuj ze stałym napięciem 12 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc i sugestie.

Póki co, aby eksperymentować minimalnym kosztem zastosowałem zwykłą antenę siatkową. Początkowo pasywną, jednak jakość i siła na niektórych kanałach była niezadowalająca.

Próby ze wzmacniaczami zakończyły się zastosowaniem wzmacniacza LNA-188 w połączeniu z regulowanym zasilaczem (na wtyk F).

Po tym zabiegu na tych kanałach, które przy symetryzatorze wypadały najsłabiej udało się osiągnąć jakość 90% i siła 80%.

 

Temat zatem do zamknięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...