Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Planuję przeróbkę instalacji antenowej w domu. Waham się nad zakupem anteny Opticum AX900+ LTE lub Opticum AX1000+. Ta pierwsza posiada wbudowany filtr LTE, lecz druga z kolei jest o około 45 cm dłuższa. Jak myślicie czy te 45 cm będzie miało zasadniczy wpływ na odbiór kanałów? Ich zysk energetyczny jest podobny (odpowiednio 14 dB i 16,5 dB). Dodatkowo mam zamiar dołożyć wzmacniacz liniowy (20 dB). Chcę zaznaczyć, iż zależy mi na całodobowym odbiorze MUX Białoruskiego z nadajnika Rakitnica/Brześć, do którego w linii prostej mam około 110 km. ;)

 

Opticum to kolejna marka wykonana przez naszych niskich przyjaciół.

 

Antena Tri-digit+ wzmacniacz lna-188 albo jeszcze lepiej Terra AB011. W zakresie 115-160zł lepiej się chyba nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna antena Opticum serii AX z jaką miałem styczność wytrzymała jakiś rok, elementy mocujące i reflektor dostały sporych luzów, wkręty natomiast skorodowały. Całość ogólnie nie wytrzymała ekspozycji na maszcie na dachu wieżowca gdzie dla porównania anteny Televes założone z dwa lata wcześniej przed tą całą AX wyglądają całkiem przyzwoicie. Niestety za jakość się płaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety będzie narażona na wiatr i na dość dużej wysokości (około 8 metrów). Tri Digit+, o której wspomniał @serwissat wygląda przyzwoicie. Jak już tu piszę, to muszę o jeszcze jedną rzecz zapytam :D. Czy każdy splitter przepuszcza napięcie od dowolnego z wyjść na wejście? Pytam, bo w przypadku zakupu anteny ze wzmacniaczem możliwość zasilenia jego od strony wejścia dzielnika w moim przypadku odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Splitter Signal 4253T-AP powinien być dobry. Przepuszcza napięcie wstecz i patrząc po charakterystyce tłumienia wynosi ono max. 7 dB w paśmie UHF. Jeszcze raz dzięki wszystkim za podpowiedzi. Zdecyduję się jednak na antenę Tri Digit Platinium ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z 1 osobą która zawodowo się zajmuje montażem anten to uzył takiego cytatu

 

Unikać anten poniżej 99zł tych do montażu na zew komin itp kupisz 2-3 sezony słaby materiał się rozleci i tyle z tego będzie Antena ma wytrzymać nawałnice śnieżyce i patelnie .

 

Ja mam już jeden wybór i jest to antena delikatnie mniej niż 200zł ilość muxów będzie się powiększać wieć warto zadbać o antenę która będzie pracować latami + radio DAB+

 

Jak zaoferuje Tobie chińską antenę o wartości 20 złotych za cenę 200 złotych to też będziesz twierdzić że jest lepsza niż ta sama za 20 złotych?

 

Ja za swoją logarytmiczną dałem 35 złotych w 2008 roku, przeżyła już 7 okresów zimowych, i nie straciła mocy z jaką odbiera.

 

Planuję przeróbkę instalacji antenowej w domu. Waham się nad zakupem anteny Opticum AX900+ LTE lub Opticum AX1000+. Ta pierwsza posiada wbudowany filtr LTE, lecz druga z kolei jest o około 45 cm dłuższa. Jak myślicie czy te 45 cm będzie miało zasadniczy wpływ na odbiór kanałów? Ich zysk energetyczny jest podobny (odpowiednio 14 dB i 16,5 dB). Dodatkowo mam zamiar dołożyć wzmacniacz liniowy (20 dB). Chcę zaznaczyć, iż zależy mi na całodobowym odbiorze MUX Białoruskiego z nadajnika Rakitnica/Brześć, do którego w linii prostej mam około 110 km. ;)

 

Nadajnik nadaje z mała mocą, więc nie nastawiał bym się na całodobowy odbiór w Twojej miejscowości. Jeśli masz możliwość zakupu i w razie czego zwrot to możesz przetestować jak będą te anteny odbierać, ale 100% pewności nie ma.

 

Czy rozdzielasz sygnał na dom np więcej niż 2 odbiorców?

 

Wg opisu jesteś z Będzina czyli powinieneś odbierać sąsiadów nie wiem jak z Czechami ale Słowaków powinieneś no i jaką masz odległość od nadajnika oraz czy jesteś w zasięgu punktów hot sportów LTE oraz gdzie jest antena zamontowana ? Przyjdą kolejne muxy poszerzy się zasięg 3g4g wtedy zobaczysz jak będzie antena za 35 zł pracować :D

 

7 lat ? Zobaczymy za drugie 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy rozdzielasz sygnał na dom np więcej niż 2 odbiorców?

Obecnie z anteny sygnał idzie do dekoderów CP T-HD 1000 oraz WIWA HD80 (pierwsza wersja), poza tym czasami 3 kabel idzie do tunera USB w laptopie.

W ostatni dzień analogu była podpięta do 6 odbiorników, i w żadnym nie był odczuwalny słabszy sygnał, ale wtedy to nagrywałem jak po kolei zaczną wyłączać nadajniki z Mysłowic i z Bytkowa

Wg opisu jesteś z Będzina czyli powinieneś odbierać sąsiadów nie wiem jak z Czechami ale Słowaków powinieneś no i jaką masz odległość od nadajnika oraz czy jesteś w zasięgu punktów hot sportów LTE oraz gdzie jest antena zamontowana ? Przyjdą kolejne muxy poszerzy się zasięg 3g4g wtedy zobaczysz jak będzie antena za 35 zł pracować :D

Z nadajników 24h na dobę mam odbiór 3 multipleksów z Kosztów (16 kilometrów), Chorągwica ( 79 kilometrów), Rabka Góra Luboń Wielki (101 kilometrów) oraz Wisła Skrzyczne ( 72 kilometry). Z czeskich mam odbiór tylko z Łysej Góry MUX 1 i MUX 2 ( 122 kilometry). Słowackich nadajników dolatują mi szczątki sygnału, czasami mogę załadować listę kanałów, ale gdybym obrócił antenę na polaryzację pionową to myślę że dało by radę normalnie oglądać te multipleksy. Hot spotów jest sporo, jak na miasto a antena znajduje się na 10 pietrze w bloku który jest położony 310 metrów n.p.m.

7 lat ? Zobaczymy za drugie 7

Też się nie spodziewałem że tyle wytrzyma, gdyż była kupowana z myślą że wytrzyma max 2 sezony, gdyż wtedy była zamontowana na maszcie przy wylocie z komina :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 10 pietrze czyli że w zasadzie jesteś odizolowany i wszelkich zakłoceń typu drzewa dym kominowy to zmienia postać rzeczy. Chodziło mi raczej o miejsce anteny typu max 15 metrów dymy kominowe skupisko sygnału LTE 3G a pamiętam doskonale jak kiedyś oglądając polsat nagle słyszałem rozmowe przez krótkofalowke policji i zakłocali tą częstotliwość. Teoria im antena wyżej tym większy spokój się sprawdza jednak wzmacniacze są potrzebne bo są i tacy co maja 25km i mają bez wzmachora nie ma stabilności.

 

W takim razie skomentuj mi jak się spradza DAB+ tam gdzie mieszkasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 1 miesiąc temu...

Panowie zastanawiam się nad kupnem anteny pod dvb't.Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w naziemnej tv cyfrowej.Ogólnie to szukam anteny do około 100 zł. Moja odległość od nadajników Piła/Rusinowo to około 25 km.Zależy mi też na antenie która będzie posiadał filtr LTE oraz będzie wykonana z trwałych elementów.Zastanawiałem się nad kupnem takich anten:

- Televes Yagi L790 - Z tego co wiem ta firma produkuje bardzo dobre produkty ale zysk tej anteny wynosi 12 dB

-Televes V ZENIT z filtrem LTE

-Fuba DAT902B LTE - Nie znam produktów tej firmy. Ta antena ma za to wyższy zysk bo 16,5 dB

 

Wiele negatywnych informacji naczytałem się na produkty Opticum - są podobno wykonane z niskiej jakości produktów. Może macie jakieś propozycje anten które dobrze się sprawują :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Często instaluje zwykłe YAGA 19 el.Solidna konstrukcja,cała z alu. a zysk podobny do wspomnianych.Instalowane są w podobnej odległości co twoja.W 100 zł można wyrobić się razem z przewodem i symetryzatorem.Wcześniej stosowałem ATX 55 jednak mają one trochę elementów plastikowych.Przy tej odległości można by zastosować też YAGę 16 el jednak zysk i cena podobna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zastanawiam się nad kupnem anteny pod dvb't.Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w naziemnej tv cyfrowej.Ogólnie to szukam anteny do około 100 zł. Moja odległość od nadajników Piła/Rusinowo to około 25 km.Zależy mi też na antenie która będzie posiadał filtr LTE oraz będzie wykonana z trwałych elementów.Zastanawiałem się nad kupnem takich anten:

- Televes Yagi L790 - Z tego co wiem ta firma produkuje bardzo dobre produkty ale zysk tej anteny wynosi 12 dB

-Televes V ZENIT z filtrem LTE

-Fuba DAT902B LTE - Nie znam produktów tej firmy. Ta antena ma za to wyższy zysk bo 16,5 dB

 

Wiele negatywnych informacji naczytałem się na produkty Opticum - są podobno wykonane z niskiej jakości produktów. Może macie jakieś propozycje anten które dobrze się sprawują :?:

Kilka anten Televesa miałem w ręku i potwierdzam, że to są porządne konstrukcje, Fuba także jest uznaną firmą. Każda z tych trzech anten powinna bez problemu spełnić Twoje oczekiwania. Opticuma nie polecam, Opticum AX 1000 wyglądem przypomina Fuba DAT902B ale jakość wykonania wg mnie bardzo kiepska. Jedną taką założyliśmy kiedyś i wytrzymała rok. Przy w zasadzie niewielkiej odległości od nadajnika i braku poważnych przeszkód terenowych każda antena kierunkowa na UHF powinna dać radę. Jeśli nie ma wbudowanego filtru LTE można takowy dołożyć na kablu. Ważne, żeby antena była wykonana z porządnych materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lansują te televesy w komentarzach pod artykułami satkuriera i tu na forum ,a tymczasem prawda jest taka ,że televesy mają zysk jak siatka ,a kosztują tyle co 26-elementowe yagi .Co do wytrzymałości to u mnie w domu są dwie założone 17 lat temu i jakoś się nie rozpadły. Orły i bociany im siadają na te televesy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...