Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Skoro mieszkasz na górce to mogę Ci polecić: antenę opticum http://www.skymedia.pl/0sklep/antena-tv ... p-749.html

do środka możesz wrzucić pasujący wzmacniacz http://www.skymedia.pl/0sklep/wzmacniac ... p-794.html Sklep masz niedaleko w Katowicach na Pl. Wolności, co więcej można się dogadać na zwrot. Do tego wybierz sobie jakiś sensowny zasilacz. Myślę, że na 99% będziesz zadowolony, a jak masz dobry profil terenu to na tej antence są szanse pokusić się o odbiór RS7 z Ostravy na kanale 38 (tam 3 programy HD). Ja sam mam ten zestaw i w porównaniu do poprzedniej anteny wyraźna poprawa odbioru. Oczywiście myślę, że nie muszę dodawać, że antenę trzeba umieścić na dachu :D

Pozdrawiam i napisz co z tego wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do serwissat:

1/ Co polecasz koledze? Bo na razie tylko potrafisz "nie polecać". Kolega prosił o radę co kupić, a nie czego "nie kupić".

2/ Jako znawca co widzisz "dziwnego" w tym wzmacniaczu?

3/ Kabla żadnego nie polecałem (ani za 1,5 zł ani za 25 zł)

Ja przynajmniej piszę o czymś co u mnie już 2 lata działa bezproblemowo i SKUTECZNIE, a Ty piszesz sądy, których nie popierasz niczym oprócz swego (pewnie popartego wiekami doświadczeń) osądu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do serwissat:

1/ Co polecasz koledze? Bo na razie tylko potrafisz "nie polecać". Kolega prosił o radę co kupić, a nie czego "nie kupić".

2/ Jako znawca co widzisz "dziwnego" w tym wzmacniaczu?

3/ Kabla żadnego nie polecałem (ani za 1,5 zł ani za 25 zł)

Ja przynajmniej piszę o czymś co u mnie już 2 lata działa bezproblemowo i SKUTECZNIE, a Ty piszesz sądy, których nie popierasz niczym oprócz swego (pewnie popartego wiekami doświadczeń) osądu.

 

Pozdrawiam

 

1.Nie znam okolic więc ciężko mi doradzić coś odpowiedniego, a odradzić zakup badziewia mogę bez tej wiedzy.

 

2.Wzmacniacz na pierwszy rzut oka jest warty 2,50zł netto. A każdy taki wzmacniacz bardziej przeszkadza niż pomaga w instalacji( połowa wzmocnienia podawanego przez producenta i same szumy). Jeżeli już to można montować coś takiego: http://hfo.istore.pl/pl/wzmacniacz-ante ... zka-f.html MADE IN POLAND

 

A jak coś Dobrego to Alcad AI-200. Odchodzi wtedy rozpadający się Chiński zasilacz przy telewizorze i wieczne wymienianie badziewnych płytek antenowych z elektroniką na wierzchu

 

3. TFC, COMMSCOPE, SATLAN, TRISET Wszystkie kable poniżej 2zł/m a wytrzymają 10 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam!

jestem nowy na forum i mam problem z wyborem anteny do odbioru dvb-t.

mam 60 km do nadajnika i testowałem od sąsiada taką zwykłą antenkę pokojową non name w kształcie koła bez zasilacza i wykryła wszystkie programy.I dość dobrze to odbierało i zamiast kupować antenę zewnetrzną i mocować na kominie i wiercić w elewacji dziury postanowiłem kupić sobie też antenkę pokojową.

Co myślicie o takim czymś czy ma dobre parametry.

Antena Heitech Wzmocnienie 38 dB Pasuje do HDTV Odbiór cyfrowych programów telewizji naziemnej Zakres odbioru: VHF :174-230 MHz / UHF :470-862 MHz Zasilacz AC 230V / DC 6V Wskaźnik zasilania Impedancja: 75 Ohm.

Nie za bardzo obczajam się w tym zakresach i wzmocnieniach dlatego proszę o pomoc.

0079ea2cffb42487m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

większość anten tego typu zawiera w ładnej obudowie zwykły dipol z prostym płytkowym wzmacniaczem antenowym,stąd te 38 dB.

O dobroci anteny świadczy jej zysk bez wzmacniacza,tych używa się do wzmocnienia sygnału,gdy jest on zbyt słaby pomimo w miarę dobrej anteny.

Wzmacnianie sygnału z pojedynczego dipola nie jest korzystne,gdyż otrzymujemy zawsze mniej korzystny stosunek sygnału do szumu,często zdarza się więc,

że w warunkach gorszej poropagacji,głównie przy gorszej pogodzie odbiór pogarsza się lub w ogóle zanika.Taki sposób odbioru jest też bardziej narażony na zakłócenia.Korzystniej mieć zawsze niezbędną rezerwę /zapas/ sygnału,a anteny pokojowe montować tylko w warunkach b.dobrego,silnego sygnału,lub gdy nie ma możliwości montażu anteny na dachu.

Jeszcze jedno nie ufałbym sprzedawcy,który sprzedaje sprzęt z tak koszmarnym błędem na opakowaniu-górny zakres VHF to 230 MHz,nie zaś 5230 MHz,/zobacz rysunek/.

Dodam też uczciwie,że znam wiele osób,które mają przyzwoity odbiór nawet na kawałku przewodu bez wzmacniacza,ale osobiście nie czułbym się z tym komfortowo...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

jestem nowy na forum i mam problem z wyborem anteny do odbioru dvb-t.

mam 60 km do nadajnika i testowałem od sąsiada taką zwykłą antenkę pokojową non name w kształcie koła bez zasilacza i wykryła wszystkie programy.I dość dobrze to odbierało i zamiast kupować antenę zewnetrzną i mocować na kominie i wiercić w elewacji dziury postanowiłem kupić sobie też antenkę pokojową.

Co myślicie o takim czymś czy ma dobre parametry.

Antena Heitech Wzmocnienie 38 dB Pasuje do HDTV Odbiór cyfrowych programów telewizji naziemnej Zakres odbioru: VHF :174-230 MHz / UHF :470-862 MHz Zasilacz AC 230V / DC 6V Wskaźnik zasilania Impedancja: 75 Ohm.

Nie za bardzo obczajam się w tym zakresach i wzmocnieniach dlatego proszę o pomoc.

0079ea2cffb42487m.jpg

 

Już lepiej sprawdzi się taki typ anteny pokojowej niż tą co chcesz zakupić: LINK.

Osobiście nie polecam kupować takich rzeczy w Kauflandzie, gdyż od jakości można dużo wymagać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Plastik sygnału nie odbierze.

2.38dB wzmocnienia z anteny która ma zerowy zysk własny to 38dB szumów

3. Kupowanie anten, kabli itp. w marketach jest dużym błędem

 

Jeżeli już antena pokojowa to coś takiego:

 

http://www.telmor.pl/Klient-indywidualn ... jowa-DVB-T

 

Cena niestety 3x większa a gwarancja odbioru zerowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

jestem nowy na forum i mam problem z wyborem anteny do odbioru dvb-t.

mam 60 km do nadajnika i testowałem od sąsiada taką zwykłą antenkę pokojową non name w kształcie koła bez zasilacza i wykryła wszystkie programy.I dość dobrze to odbierało i zamiast kupować antenę zewnetrzną i mocować na kominie i wiercić w elewacji dziury postanowiłem kupić sobie też antenkę pokojową.

Co myślicie o takim czymś czy ma dobre parametry.

Antena Heitech Wzmocnienie 38 dB Pasuje do HDTV Odbiór cyfrowych programów telewizji naziemnej Zakres odbioru: VHF :174-230 MHz / UHF :470-862 MHz Zasilacz AC 230V / DC 6V Wskaźnik zasilania Impedancja: 75 Ohm.

Nie za bardzo obczajam się w tym zakresach i wzmocnieniach dlatego proszę o pomoc.

0079ea2cffb42487m.jpg

Jeśli faktycznie na byle jakiej antenie pasywnej (bez wzmacniacza) odebrałeś poprawnie wszystkiej programy proponuję zrobić samemu antenę typu biquad - koszt wykonania estetycznie wyglądającego biquada to kilka złotych a za to jaka satysfakcja może być :D Poradników jak się za to zabrać w sieci jest wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z 1 osobą która zawodowo się zajmuje montażem anten to uzył takiego cytatu

 

Unikać anten poniżej 99zł tych do montażu na zew komin itp kupisz 2-3 sezony słaby materiał się rozleci i tyle z tego będzie Antena ma wytrzymać nawałnice śnieżyce i patelnie .

 

Ja mam już jeden wybór i jest to antena delikatnie mniej niż 200zł ilość muxów będzie się powiększać wieć warto zadbać o antenę która będzie pracować latami + radio DAB+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję przeróbkę instalacji antenowej w domu. Waham się nad zakupem anteny Opticum AX900+ LTE lub Opticum AX1000+. Ta pierwsza posiada wbudowany filtr LTE, lecz druga z kolei jest o około 45 cm dłuższa. Jak myślicie czy te 45 cm będzie miało zasadniczy wpływ na odbiór kanałów? Ich zysk energetyczny jest podobny (odpowiednio 14 dB i 16,5 dB). Dodatkowo mam zamiar dołożyć wzmacniacz liniowy (20 dB). Chcę zaznaczyć, iż zależy mi na całodobowym odbiorze MUX Białoruskiego z nadajnika Rakitnica/Brześć, do którego w linii prostej mam około 110 km. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie z 1 osobą która zawodowo się zajmuje montażem anten to uzył takiego cytatu

 

Unikać anten poniżej 99zł tych do montażu na zew komin itp kupisz 2-3 sezony słaby materiał się rozleci i tyle z tego będzie Antena ma wytrzymać nawałnice śnieżyce i patelnie .

 

Ja mam już jeden wybór i jest to antena delikatnie mniej niż 200zł ilość muxów będzie się powiększać wieć warto zadbać o antenę która będzie pracować latami + radio DAB+

 

Jak zaoferuje Tobie chińską antenę o wartości 20 złotych za cenę 200 złotych to też będziesz twierdzić że jest lepsza niż ta sama za 20 złotych?

 

Ja za swoją logarytmiczną dałem 35 złotych w 2008 roku, przeżyła już 7 okresów zimowych, i nie straciła mocy z jaką odbiera.

 

Planuję przeróbkę instalacji antenowej w domu. Waham się nad zakupem anteny Opticum AX900+ LTE lub Opticum AX1000+. Ta pierwsza posiada wbudowany filtr LTE, lecz druga z kolei jest o około 45 cm dłuższa. Jak myślicie czy te 45 cm będzie miało zasadniczy wpływ na odbiór kanałów? Ich zysk energetyczny jest podobny (odpowiednio 14 dB i 16,5 dB). Dodatkowo mam zamiar dołożyć wzmacniacz liniowy (20 dB). Chcę zaznaczyć, iż zależy mi na całodobowym odbiorze MUX Białoruskiego z nadajnika Rakitnica/Brześć, do którego w linii prostej mam około 110 km. ;)

 

Nadajnik nadaje z mała mocą, więc nie nastawiał bym się na całodobowy odbiór w Twojej miejscowości. Jeśli masz możliwość zakupu i w razie czego zwrot to możesz przetestować jak będą te anteny odbierać, ale 100% pewności nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rakitnica nadaje z mocą 2 kW, ale nie ERP. W przeliczeniu na ERP (w przypadku tego nadajnika) moc wypromieniowywana wynosi około 25 kW ERP i średnio co drugi dzień wieczorami odbieram ten mux bezproblemowo na zwykłej, starej antenie siatkowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję przeróbkę instalacji antenowej w domu. Waham się nad zakupem anteny Opticum AX900+ LTE lub Opticum AX1000+. Ta pierwsza posiada wbudowany filtr LTE, lecz druga z kolei jest o około 45 cm dłuższa. Jak myślicie czy te 45 cm będzie miało zasadniczy wpływ na odbiór kanałów? Ich zysk energetyczny jest podobny (odpowiednio 14 dB i 16,5 dB). Dodatkowo mam zamiar dołożyć wzmacniacz liniowy (20 dB). Chcę zaznaczyć, iż zależy mi na całodobowym odbiorze MUX Białoruskiego z nadajnika Rakitnica/Brześć, do którego w linii prostej mam około 110 km. ;)

Te 110 km może okazać się niezłym wyzwaniem bo moc nadajnika do dużych nie należy ;) Im antena dłuższa (z większym zyskiem) tym lepiej, filtr LTE zawsze można dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wymienionych przeze mnie anten różnica w zysku wynosi około 2,5 dB, szczerze mówiąc, nie orientuję się czy jest to ogromna różnica w przełożeniu na praktyczny odbiór :). A jeszcze jedno pytanko. Czy wzmacniacze odpowiednio liniowy i antenowy (w postaci płytki) o takich samych poziomach wzmocnienia sygnału różnią się wydajnością, czyli krótko mówiąc który z nich lepiej stosować? :D A może jest to bez znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego na jakim poziomie sygnał "dolatuje" w Twoje strony z tego nadajnika ;) Ten wzmacniacz liniowy jak rozumiem wzmacnia całe pasmo 47-860 MHz, wzmacniacz tzw. płytkowy może wzmacniać również całe pasmo albo tylko część np. UHF, która jest nam najbardziej potrzebna. Ogólnie rzecz biorąc w przypadku prostych konstrukcji jest to mniej więcej to samo przy czym wzmacniacze płytkowe poza wzmacniaczami LG1 lub LG2 dla anten logarytmicznych zawierają także symetryzator. Przy wzmacniaczu "rurkowym" - zakładanym na kablu symetryzator jest w puszce antenowej. Jakiego byś wzmacniacza nie zastosował pamiętaj, że podstawowa kwestia jest taka, że musisz mieć w miarę poprawny sygnał (chociaż słaby) z anteny i tutaj duże znaczenie ma zysk anteny. Jeśli sygnał będzie na poziomie szumów nawet najlepszy wzmacniacz nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, bo w tym ostatnim przypadku uzyskam co prawda wzmocnienie szczątków sygnału, ale także szumu, w wyniku czego czasami może być jeszcze gorzej niż bez wzmacniacza :/. Hmm...chyba zdecyduję się na tę antenę o nieco większym zysku. Jest jakaś szansa na powodzenie, skoro prawie codziennie wieczorami udaje mi się odebrać ten MUX z zadowalającą jakością sygnału. Będę walczyć. Dziękuję wszystkim za cenne rady. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Plastik sygnału nie odbierze.

2.38dB wzmocnienia z anteny która ma zerowy zysk własny to 38dB szumów

3. Kupowanie anten, kabli itp. w marketach jest dużym błędem

Jeżeli już antena pokojowa to coś takiego:

http://www.telmor.pl/Klient-indywidualn ... jowa-DVB-T

Zgadza się, - mam podobną, sprzed lat, i dobrze się sprawuje w pokoju, ale w odległości 10km od nadajnika.

Swoją drogą, wszyscy schodzą na psy, nawet telmor reklamuje "antena przystosowana do odbioru sygnałów cyfrowych TV naziemnej DVB-T, Full HD" ? :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...