Skocz do zawartości

MUX 8


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@draco_san: Wiadomo, że oferta polskiej NTC nie będzie taka jak w Szwecji. Wiadomo także, że w tych płatnych MUX-ach nie byłoby jakichś extra specjalnie stworzonych na wyłączność kanałów. Byłyby to dokładnie te same kanały płatne (swoją drogą naszpikowane tak samo reklamami jak kanały bezpłatne :lol2: ), które masz już teraz w kablówce. Z uwagi na ograniczone miejsce w NTC byłoby ich po prostu mniej i z tego samego powodu jakość tychże kanałów na pewno nie byłaby lepsza niż w kablu!

Już widzę jak rezygnujesz z korzystnej pakietowej umowy z Multimedią, w której masz ponad 100 kanałów w ofercie TV i zamawiasz płatną NTC z max. kilkudziesięcioma kanałami (a wśród nich może akurat zabraknąć tego interesującego ciebie kanału, który masz w kablówce!) oraz osobno internet w Multimedii czy u innego operatora. Suma sumarum zapłaciłbyś więcej, a miałbyś mniej. :lol:

 

Jest wielu ludzi, którym by to pasowało.

Tych "wielu" ludzi pokazało już jakim niewypałem jest MUX-4, pozostając wiernie przy swoich operatorach (kablówki, platformy sat). :P

 

Interesują ich tylko kanały premium

Takich ludzi można na palcach policzyć. Zdecydowana większość abonentów z pakietów premium nie korzysta w ogóle!

 

Nigdy nie miałem problemów z antenami naziemnymi. Pogoda praktycznie nie ma wpływu na odbiór - czasami są spadki sygnału w wielkie upały. Nie mieszkam na [beep], więc jestem w zasięgu prawie wszystkiego. W tym multipleksu lokalnego.

Fajnie, że masz tak rewelacyjne warunki odbioru. Weź jednak pod uwagę, że wiele osób w naszym kraju ma problemy z odbiorem MUX-1 i MUX-2 i nie są to osoby mieszkające na za[beep]iu. Wystarczy wysoka zabudowa miejska, góra czy las i sygnału nie ma! Ludzie mieszkający w tzw. trudnym terenie na pewno nie będą kombinować z antenami, aby złapać jakiś niestabilny sygnał, skoro mają rewelacyjny odbiór drogą kablową czy sat. Doświetleń MUX-ów kodowanych sobie nie wyobrażam.

 

Nie można być tylko egoistą.

I kto to mówi. :lol:

 

Chodziło mi o to, że MUX'y 1 i 2 mają na sztywno przydzielone pasmo

Guzik prawda! Wszystkie kanały z MUX-2 mają dynamicznie przydzielane pasmo, a w MUX-1 tylko TV Trwam i Stopklatka TV mają przydzielone stałe pasmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych "wielu" ludzi pokazało już jakim niewypałem jest MUX-4, pozostając wiernie przy swoich operatorach (kablówki, platformy sat). :P
Wybacz ale dla 8 kanałów w tak mizernej jakości też bym nie kupował dekodera do MUX4 choć kiedyś rozważałem tą opcję dla Polsatów Sport ale gdy zobaczyłem jakość tego tworu (prawie 1/3 multipleksu 4 jest niewykorzystana) zrezygnowałem. Póki nie będzie tam większej ilości kanałów w lepszej jakości ten multipleks będzie niewypałem i nic dziwnego, że nie ma chętnych na płacenie za te 8 kanałów. Musisz też brać pod uwagę, że to ograniczona terytorialnie usługa, to też robi swoje.

 

Zobacz jednak, że gdyby Polsat połączył siły z ew. nowym operatorem kolejnego multipleksu to mogliby w DVB-T2 zmieścić prawie 30-40 stacji SD. To sporo biorąc pod uwagę dostępne ponad 20 kanałów w formie FTA.

Dla mnie paczka C+ oraz z kanałami z plusem w takiej naziemnej platformie i wraz z kanałami FTA byłaby wystarczająca.

 

Tu masz przykład takiej naziemnej platformy: http://www.mediasetpremium.it/offerta/

Mają 4 kanały z serialami, 2 najpopularniejsze chyba też w Polsce popularnonaukowe (o ile można je tak nazwać), 4 dziecięce (dodatkowo Disney ma kanał +1), 5 filmowych w tym jeden HD, 3 kanały sportowe premium (w tym 2 w HD, Fox ma dodatkowo wersje +1) dodatkowo gdy trzeba uruchamiają nawet do 4-5 dodatkowych serwisów, gdy mecze Serie A są nadawane równolegle i do tego 2 zwykłe kanały sportowe. Dodatkowo masz subskrypcję VOD dla konsol i Smart TV. Działają na 4 multipleksach DVB-T w T2 zmieściłoby się coś takiego na 2 multipleksach i byłoby jeszcze miejsce. Takie rzeczy są wykonalne.

 

Takich ludzi można na palcach policzyć. Zdecydowana większość abonentów z pakietów premium nie korzysta w ogóle!
nie pamiętam już kto i gdzie to powiedział, ale któryś z przedstawicieli Cyfry+ swego czasu mówił, że połowa abonentów Cyfry miała wykupiony pakiet C+, biorąc pod uwagę, że Cyfra miała coś koło 1,4mln abonentów to całkiem spora ilość osób miała C+, a nie ma tu mowy w ogóle o kablówkach. Zaryzykuje stwierdzenie, że z tych niech to będzie nawet 600 tys. abonentów w cyfrze niektórzy mieli stary pakiet start, byle mieć dostęp do C+ (sam znam takie 2 osoby).
Doświetleń MUX-ów kodowanych sobie nie wyobrażam.
takowe nie byłyby realizowane, bo doświetla się miejsca, gdzie i tak abonentów byłoby mało. Taka platforma nie byłaby dla każdego zamiast platformy sat czy catv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz ale dla 8 kanałów w tak mizernej jakości też bym nie kupował dekodera do MUX4 choć kiedyś rozważałem tą opcję dla Polsatów Sport ale gdy zobaczyłem jakość tego tworu (prawie 1/3 multipleksu 4 jest niewykorzystana) zrezygnowałem.

Ano właśnie, a jaką masz pewność, że gdyby MUX-5 i MUX-6 przeznaczono na MUX-y płatne, to jakość nadawanych tam kanałów nie byłaby równie badziewiasta? Jeśli to CP dostałby te MUX-y, to na 100% tak by było. Polsat od zawsze nie przywiązywał wagi do jakości, u nich stawia się na ilość. Natomiast gdyby to ITI dostało te MUX-y, to z jakością byłoby może trochę lepiej, ale też fajerwerków bym nie oczekiwał - nawet gdyby zastosowali DVB-T2 HEVC. Jedno jest pewne - kanałów byłoby mniej niż w kablówkach i na sat, a jakość też byłaby na pewno gorsza - zwłaszcza w porównaniu do kablówek. Proste porównanie - kanały TVP 1 HD i TVP 2 HD nadawane w kablu i w NTC. Przepaść jednym słowem.

 

Musisz też brać pod uwagę, że to ograniczona terytorialnie usługa, to też robi swoje.

Ale nadają w największych miastach, a skoro jest słabe zainteresowanie tych potencjalnie bogatszych klientów, to trudno sobie wyobrazić, aby kupowali to klienci z mniejszych, biedniejszych miast czy wsi.

 

Zobacz jednak, że gdyby Polsat połączył siły z ew. nowym operatorem kolejnego multipleksu to mogliby w DVB-T2 zmieścić prawie 30-40 stacji SD.

Dogadanie się operatorów nie byłoby wcale takie proste (różne zasięgi MUX-ów, różne koszty nadawania, prawdopodobnie inny standard nadawania, itp.), ale nawet gdyby, to kto kupi 40 stacji SD w tych czasach? Ludzie, których stać na wykupienie pakietów płatnych myślą głównie o kanałach HD. Nie wyobrażam sobie, aby ktoś chciał płacić i męczyć wzrok na swoim wypasionym telewizorze słabą jakością SD. Zdecydowanie wybierze kablówkę, albo platformę sat.

 

nie pamiętam już kto i gdzie to powiedział, ale któryś z przedstawicieli Cyfry+ swego czasu mówił, że połowa abonentów Cyfry miała wykupiony pakiet C+, biorąc pod uwagę, że Cyfra miała coś koło 1,4mln abonentów to całkiem spora ilość osób miała C+, a nie ma tu mowy w ogóle o kablówkach.

Tak, tylko swego czasu było też tak, że Cyfra+ dawała gratis pakiet CANAL+ do podpisanej umowy przez cały okres jej trwania (oczywiście nie dotyczyło to Pakietu Start). Doskonale to pamiętam. Innym razem dawali ten pakiet za 9,99 zł. Dlatego statystyki chwilowo były nieco lepsze. Teraz tak fajnie w nc+ już nie ma, w kablówkach tym bardziej. A pakietów premium jest przecież więcej niż CANAL+.

 

doświetla się miejsca, gdzie i tak abonentów byłoby mało.

Nie zgodzę się. Owszem w przypadku MUX-3 doświetlane były tereny górskie, ale także duże miasta! W dużych miastach również jest spory problem z odbiorem MUX-ów nadawanych z nadajników pozamiejskich - przede wszystkim z uwagi na gęstą zabudowę, ale przeszkody stanowią także lasy, wzgórza morenowe, itp. Weźmy za przykład analogowy CANAL+. Nadajniki w tamtych czasach ulokowane były właśnie w dużych miastach, bo CANAL+ kierował swoją ofertę przede wszystkim do bogatszych odbiorców miejskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu robi się ciekawie. TVN i Polsat reaktywowały POT (Polski Operator Telewizyjny). Czyli wspólną spółkę, mającą wystartować w konkursie na operatora MUX-8 (więcej tutaj). Bardzo dobry pomysł, który powinien zostać wdrożony jeszcze przed cyfryzacją naziemnej TV. Ograniczają w ten sposób koszty i uczą się wzajemnej współpracy. I byłaby spora konkurencja dla Emitela. I nie ma obaw, że zapełnią MUX-8 swoimi kanałami, ponieważ będą operatorem pasywnym. Czyli takim, który nie będzie decydował o doborze kanałów. To KRRiT zadecyduje, kto i jaki kanał ostatecznie będzie nadawał na tym multipleksie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak by się tam zmieściło tylko 3 kanały HD...

A ta decyzja jest dobra, najlepsza z możliwych opcji. Nie oczekujcie też nie wiadomo czego.

Jeśli chodzi o HD to mamy jeszcz MUX 5 i 6. Te można byłoby uruchomić w przyszłości już w DVB-T2 HEVC i zmieściłoby się 10 kanałów HD w bardzo dobrej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP zamierza najprawdopodobniej uruchomić w MUX-8 TVP DOKUMENT, w MUX-3 TVP KULTURA HD, przenosząc pewne kanały z MUX-3 do MUX-8( można podejrzewać, że TVP POLONIĘ i TVP HISTORIĘ(?)).

 

Poza tym jak wynika z wypowiedzi p.Grabosia TVP będzie mogła się teoretycznie starać o miejsce/a przeznaczone dla 4 nadawców komercyjnych

 

- Zmianę decyzji Krajowej Rady przyjmujemy z żalem – komentuje prezes TVP Juliusz Braun. - Gdybyśmy mogli zagospodarować cały ósmy multipleks, pozwoliłoby to nam lepiej wypełniać obowiązki nadawcy publicznego, zarówno pod względem oferty programowej, jak i jakości technicznej – stwierdza. - Będziemy jednak musieli dostosować nasze plany do uzyskanego miejsca. Otwarta jest sprawa powrotu do koncepcji uruchomienia kanału TVP Dokument. Chcielibyśmy też nadawać kanał TVP Kultura w wysokiej rozdzielczości, przeniesienie na MUX 8 ograniczyłoby jednak jego dostępność, więc może spróbujemy zrobić miejsce na TVP Kultura HD na trzecim multipleksie, przenosząc inne kanały z multipleksu trzeciego na ósmy – analizuje Juliusz Braun. - Dobrze, że Krajowa Rada zmieniła zdanie, ale do zagospodarowania ósmego multipleksu droga jeszcze daleka – ocenia Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZPR SA. Obecna uchwała KRRiT wiąże się z przetargiem na operatora MUX 8, który przeprowadzi Urząd Komunikacji Elektronicznej – wcześniej poddając sprawę kolejnym konsultacjom. Gdy UKE wyłoni operatora, KRRiT rozpisze konkurs na cztery kanały SD, które zajmą miejsca nieprzyznane TVP. Co ciekawe, nowa uchwała Krajowej Rady nie wyklucza z tego postępowania Telewizji Polskiej. - Teoretycznie start TVP w tym konkursie jest możliwy – przyznaje Witold Graboś, wiceprzewodniczący KRRiT. - Telewizja publiczna dostała już jednak na tyle dużo miejsca, że nie spodziewam się, żeby chcieli zawłaszczyć cały multipleks – dodaje. (http://www.press.pl)

 

Wśród treści jakie bym obstawiał:

- kulturalno-rozrywkowy ( TV ZONE) - nie ma na MUXie poza TVP KULTURA

- sportowy (TVN SPORTIVE, może ktoś jeszcze?) - nie ma na MUXie poza PSN

- lifestylowy (dla kobiet lub/i mężczyzn) - wogóle nie ma stricte takiego kanału

- młodzieżowy - nie ma na MUXie poza TV6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP zamierza najprawdopodobniej uruchomić w MUX-8 TVP DOKUMENT, w MUX-3 TVP KULTURA HD, przenosząc pewne kanały z MUX-3 do MUX-8( można podejrzewać, że TVP POLONIĘ i TVP HISTORIĘ(?)).

 

Poza tym jak wynika z wypowiedzi p.Grabosia TVP będzie mogła się teoretycznie starać o miejsce/a przeznaczone dla 4 nadawców komercyjnych

 

- Zmianę decyzji Krajowej Rady przyjmujemy z żalem – komentuje prezes TVP Juliusz Braun. - Gdybyśmy mogli zagospodarować cały ósmy multipleks, pozwoliłoby to nam lepiej wypełniać obowiązki nadawcy publicznego, zarówno pod względem oferty programowej, jak i jakości technicznej – stwierdza. - Będziemy jednak musieli dostosować nasze plany do uzyskanego miejsca. Otwarta jest sprawa powrotu do koncepcji uruchomienia kanału TVP Dokument. Chcielibyśmy też nadawać kanał TVP Kultura w wysokiej rozdzielczości, przeniesienie na MUX 8 ograniczyłoby jednak jego dostępność, więc może spróbujemy zrobić miejsce na TVP Kultura HD na trzecim multipleksie, przenosząc inne kanały z multipleksu trzeciego na ósmy – analizuje Juliusz Braun. - Dobrze, że Krajowa Rada zmieniła zdanie, ale do zagospodarowania ósmego multipleksu droga jeszcze daleka – ocenia Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz ZPR SA. Obecna uchwała KRRiT wiąże się z przetargiem na operatora MUX 8, który przeprowadzi Urząd Komunikacji Elektronicznej – wcześniej poddając sprawę kolejnym konsultacjom. Gdy UKE wyłoni operatora, KRRiT rozpisze konkurs na cztery kanały SD, które zajmą miejsca nieprzyznane TVP. Co ciekawe, nowa uchwała Krajowej Rady nie wyklucza z tego postępowania Telewizji Polskiej. - Teoretycznie start TVP w tym konkursie jest możliwy – przyznaje Witold Graboś, wiceprzewodniczący KRRiT. - Telewizja publiczna dostała już jednak na tyle dużo miejsca, że nie spodziewam się, żeby chcieli zawłaszczyć cały multipleks – dodaje. (http://www.press.pl)

 

Wśród treści jakie bym obstawiał:

- kulturalno-rozrywkowy ( TV ZONE) - nie ma na MUXie poza TVP KULTURA

- sportowy (TVN SPORTIVE, może ktoś jeszcze?) - nie ma na MUXie poza PSN

- lifestylowy (dla kobiet lub/i mężczyzn) - wogóle nie ma stricte takiego kanału

- młodzieżowy - nie ma na MUXie poza TV6

 

Hm TVP Dokument to byłoby bardzo dobre posunięcie co do TVP Kultura HD hm to też dobra opcja... tylko wg mnie najpierw powinni zrobić swój flagowy kanał informacyjny w wysokiej rozdzielczości TVP Info HD :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o moje zdanie na temat tego co nie powinno znaleźć się na MUX8 to niechętnie widziałbym tam stacje w HD oraz to co już jest nadawane w MUX3. TVP gdyby chciała to w DVB-T mogła nadawać aż 15-16 stacji telewizyjnych z czego 10 byłoby w MUX3 (także zamiast stacji w HD które to wróciłyby do SD), jedna w MUX1 oraz cztery lub pięć w MUX8. Spokojnie wystarczyłoby zatem miejsce na takie kanały jak: TVP1 SD, TVP2 SD, TVP3 SD, TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Sport, TVP Muzyka, TVP Film (powstałby z przekształcenia TVP Seriale) czy w ewentualnie TVP Religia i TVP Parlament o których kiedyś była mowa na tutejszym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...