Skocz do zawartości

Multimedia


Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam, że w tym miejscu, ale zupełnie nie wiem gdzie szukać. Myślę jednak, że to miejsce będzie dobre w kontekście ostatnich zmian w Multimedia. Wie ktoś może na czym polegają negocjacje sieci kablowych ze stacjami tv? Np. kto komu za co płaci, ile kosztuje hd a ile sd (lub chociaż jakie rzędy wielkości opłat), dlaczego kablówki z takimi oporami wprowadzają HD (przecież to dzisiaj standard!) - czy to kosztuje więcej?, czy kanały FTA podlegają takim samym umowom (dziwi mnie nieobecność np Fokus TV HD w ofercie MM).

Dziękuję za przybliżenie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że w tym miejscu, ale zupełnie nie wiem gdzie szukać. Myślę jednak, że to miejsce będzie dobre w kontekście ostatnich zmian w Multimedia. Wie ktoś może na czym polegają negocjacje sieci kablowych ze stacjami tv? Np. kto komu za co płaci, ile kosztuje hd a ile sd (lub chociaż jakie rzędy wielkości opłat), dlaczego kablówki z takimi oporami wprowadzają HD (przecież to dzisiaj standard!) - czy to kosztuje więcej?, czy kanały FTA podlegają takim samym umowom (dziwi mnie nieobecność np Fokus TV HD w ofercie MM).

Dziękuję za przybliżenie tematu.

Negocjacje polegają głównie na ustaleniu ceny jaką operator płaci od gniazdka, pakietu w jakim znajdzie się dany program i ewentualnie pozycji na liście programów. Ceny za reemisję objęte są tajemnicą więc tutaj raczej nikt Ci nie odpowie jaki program ile u kogo kosztuje. Nie zawsze ale dość często cena za HD jest wyższa od ceny za SD. W tym roku może nastąpić rewolucja także w kablówkach bo niektóre programy będą tylko w HD na satelicie. Myślę, że wówczas HD będzie oferowane w cenie dzisiejszego SD. Program HD zajmuje więcej miejsca w kablu a z wolnym miejscem w kablówkach jest różnie. Na programy FTA także potrzebne są umowy z nadawcami nawet wówczas jeśli program będzie reemitowany bezpłatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nikt nie dał zappów. :( Ja postaram się o nie w poniedziałek, bo u mnie też już od wczoraj nowe kanały.

 

Generalnie zmiany idą w dobrą stronę - polepszenie jakości bardzo mi odpowiada. TVN24 HD, Travel Channel HD i Motowizja HD to naprawdę jakościowa rewelacja. Oby Multimedia utrzymała ten kurs. Mamy już 48 kanałów HD (więcej niż CP), ale do najlepszych jeszcze trochę brakuje. Ale i tak wciąż mamy najlepszy stosunek ceny do jakości. NC+, UPC, Vectra czy Jambox może i mają więcej HD, ale nie mają takiej dobrej ceny. W negocjacjach przy przedłużeniu można nawet zejść poniżej 30zł za Maxbox, jeśli ma się dużo zaparcia. :P

 

Gdyby zarząd Multimedii trochę się postarał, to oferta byłaby bezkonkurencyjna dla klientów. Wystarczyłoby podnieść cenę za Maxbox o min. 10złł (do 69zł - a nawet 80zł), powyrzucać kanały SD maksymalnie jak to możliwe; dorzucając jednocześnie większość pozycji z tej listy: TV Puls HD, Polsat Film HD, Polsat News HD, TV Republika HD, SuperStacja, Polsat Viasat Explore, Stopklatka TV HD, Paramount Channel HD, FOX HD, FOX Comedy HD, CBS Action, CBS Reality, AXN Spin HD, BBC HD, BBC Earth HD, BBC Brit HD, BBC Lifestyle, BBC Cbeebies, National Geographic Channel HD, Nat Geo Wild HD, Fokus TV HD, Investigation Discovery HD, Discovery Turbo Xtra HD, Discovery Sience HD, Polsat CI, History HD, H2 HD, Polsat Food, Kuchnia+ HD, Domo+ HD, Adventure HD, Lifetime HD, Ginx TV HD, Nickelodoen HD, Muzo.tv, Power TV HD, Mezzo Live HD, Classica HD, Brava HD, DJAZZ.tv HD (oczywiście + dodatkowo płatne premium Cinemax HD, Cinemax 2 HD, MGM HD, Filmbox Action, Filmbox Arthouse HD). I była by oferta marzenie. Ale do tego niestety potrzeba modernizacji całej sieci 2000 miast i miasteczek. A to nie takie łatwe, więc trzeba się pogodzić z ograniczeniami.

 

-----------------------------------------------

Wie ktoś może na czym polegają negocjacje sieci kablowych ze stacjami tv?

Może być na przykładzie? Pojawia się rynku nowy kanał, np. "Kanał X". Oferuje się w SD i HD. Znajduje dane kablówki i wysyła swoją ofertę do dyrektora marketingu, sprzedaży itp. Oferta sobie "leży" na skrzynce, być może nawet ją ktoś przeczyta. Zero reakcji, więc co trochę jest ponawiana. Po kilku/kilkunastu miesiącach/latach wreszcie ktoś się odzywa z kablówki: "Dobrze jesteśmy zainteresowani ale za mniejszą kwotę. Powiedzmy 25gr zamiast 50gr za samo HD od gniazda z DTV + darmowa retransmisja w sieci". Na co nadawca: "Raczej 40gr za analog, ew. SD bez retransmisji sieciowej", itd. Te negocjacje mogą trwać dowolnie długo, być uzależnione od już posiadanych umów z danym nadawcą i/lub innymi nadawcami, a także mogą być zerwane w dowolnej chwili. Nie zawsze muszą prowadzić do dogadania się. Nawet jeśli obie strony już się wstępnie dogadały - zawsze mogą pojawić się jakieś przeszkody.

 

Najlepsze jest to, że często nadawca nie chce opłaty za kanał od gniazdka i oferuje kanał za darmo. A pomimo tego, kablówka nie chce kanału dołączyć do oferty. Są jeszcze umowy na wyłączność, ale to głównie platformy satelitarne stosują.

 

Jak się dogadają, co do ceny. To zaczynają się ustalenia ( ;)) o pozycję na liście i pakiet, w jakim znajdzie się kanał. Ale to nie zawsze - część nowych nadawców chce mieć zasięg i zarabia głównie na reklamach, więc zgadza się z góry na wszystko.

 

Np. kto komu za co płaci,

Kablówka nadawcy kanału - uzgodnioną kwotę x liczba abonentów usługi.

 

ile kosztuje hd a ile sd (lub chociaż jakie rzędy wielkości opłat),

Im lepsza pozycja, tym kwoty większe. Ceny wahają się od "za darmo", do nawet kilku zł (tak, TVN24 się kłania). HD jest zazwyczaj droższe, ale nadawcy np. muzyczni dają swoje kanały HD za darmo (zarabiają na reklamach i zależy im tylko na zasięgu). Różnice w cenie SD i HD mogą być różne, od zera lub kilku procent, do nawet ponad 100%.

 

dlaczego kablówki z takimi oporami wprowadzają HD (przecież to dzisiaj standard!) -

Standard HD? Nie powiedziałbym (chyba że w USA). Może, jeśli chodzi o pozyskiwanie/nagrywanie materiału - ale to też nie zawsze, jak widać na przykładzie TVP. Standardem jest mimo wszystko jest nadal emisja SD. Sporo kanałów, w tym główne tematyczne a nawet ogólnopolskie, nie ma jeszcze swojego odpowiednika HD. A nawet te nowo-powstające nie wszystkie są uruchamiane od razu w HD. Np. Muzo.TV, TVN24 BiŚ, TVP ABC, Fokus TV (kanał wystartował w kwietniu 2014, a wersja HD pojawiła się dopiero w październiku tego samego roku), Vox Music TV, Disco Polo Music, Polsaty Volleyball 2-4, TTV (wersja HD istnieje tylko w formie testowej emisji naziemnej).

 

czy to kosztuje więcej?,

Tak, wersja HD kanału kosztuje zazwyczaj więcej. Przykładem tego są kanału NC+. Np. Planete+ SD jest sporo tańsze od Planete+ HD - różnica to ponad 100%.

 

czy kanały FTA podlegają takim samym umowom (dziwi mnie nieobecność np Fokus TV HD w ofercie MM).

Oczywiście, że tak. Znaczek FTA jest tylko dla odbiorcy, nie dla nadawcy. Kablówki muszą ponosić koszty dosyłu do klienta, więc nie muszą się zgadzać na dołączenie kanału, nawet jeśli dostają go za darmo. Nie ma też przymusu dołączania automatycznie wszystkich kanałów FTA. Jest co prawda zasada tzw. must-carry, ale ona dotyczy tylko kilku podstawowych kanałów: TVP1, TVP2, kanału regionalnego TVP, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls - koniec. Fokus TV akurat ma się pojawić w ciągu najbliższych miesięcy w MMP. Miał być już teraz, ale nastąpił mały zgrzyt. Dlatego będzie przy następnej okazji. Choć, ci co mają dosyły mux-1,2,3 w Multimedii przez kabel, dostęp do Fokus TV mają.

 

Taka sama uwaga na przyszłość: Nawet jak pojawią się nowe kanały w DVB-T MUX-8, nie oznacza że będą automatycznie w kablówkach. Najpierw nadawcy i kablówki muszą się między sobą dogadać, co do warunków.

 

-----------------------------------------------

Mam cichą nadzieję, że jeden z forumowiczów mógł by się czegoś dowiedzieć w naszej sprawie. Tylko czy będzie chciał to zrobić?

Sorry, ale nie zamierzam truć doopy mojemu znajomemu o taką oczywistość. W pozostałych miejscowościach dojdą kanały, gdy zmodernizują sieć w regionie. To jest zależne od pieniędzy i narzekań klientów w danym miejscu. Jak Multimedia zostanie zasypana skargami od 90% klientów w danym mieście, to na pewno przesunie je na początek listy priorytetów. :P Zatem pisz maile i zachęcaj innych w swoim obszarze. 1-2 miasta na miesiąc, dwa to szczyt ich finansowych możliwości. Niestety miejscowości gdzie mają najmniej klientów, będą na szarym końcu. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdyby zarząd Multimedii trochę się postarał, to oferta byłaby bezkonkurencyjna dla klientów. Wystarczyłoby podnieść cenę za Maxbox o min. 10złł (do 69zł - a nawet 80zł), powyrzucać kanały SD maksymalnie jak to możliwe; dorzucając jednocześnie większość pozycji z tej listy: TV Puls HD, Polsat Film HD, Polsat News HD, TV Republika HD, SuperStacja, Polsat Viasat Explore, Stopklatka TV HD, Paramount Channel HD, FOX HD, FOX Comedy HD, CBS Action, CBS Reality, AXN Spin HD, BBC HD, BBC Earth HD, BBC Brit HD, BBC Lifestyle, BBC Cbeebies, National Geographic Channel HD, Nat Geo Wild HD, Fokus TV HD, Investigation Discovery HD, Discovery Turbo Xtra HD, Discovery Sience HD, Polsat CI, History HD, H2 HD, Polsat Food, Kuchnia+ HD, Domo+ HD, Adventure HD, Lifetime HD, Ginx TV HD, Nickelodoen HD, Muzo.tv, Power TV HD, Mezzo Live HD, Classica HD, Brava HD, DJAZZ.tv HD (oczywiście + dodatkowo płatne premium Cinemax HD, Cinemax 2 HD, MGM HD, Filmbox Action, Filmbox Arthouse HD). I była by oferta marzenie. Ale do tego niestety potrzeba modernizacji całej sieci 2000 miast i miasteczek. A to nie takie łatwe, więc trzeba się pogodzić z ograniczeniami.

 

Żeby dodać (zmieścić) wszystkie wymienione przez Ciebie programy musieliby chyba wyłączyć połowę analogu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was odczuł ostatnio spowolnioną prędkość łącza? Mam Internet 60 Mb/s. Test ze strony http://test.mm.pl/ pokazuje mi wynik 30-35 Mb/s natomiast pliki testowe pobierane z http://test.mm.pl/pliki.html i innych stron pobierają się max 13 Mb/s. Jak to wygląda u Was?

Co do pobierania plików, próbowałeś pobierać jednocześnie 2-3 pliki (albo użyć jakiegoś akceleratora?). Zaobserwowałem, że jednym strumieniem jest ciężko wysycić takie duże łącze

Teraz to dokładnie sprawdziłem i faktycznie masz rację. Sumując prędkości pobierania trzech jednocześnie plików, wyjdzie łącznie 55 Mb/s. Ale to raczej nie jest normalne... Przynajmniej wcześniej tak nie miałem.

Dopiero teraz otrzymałem odpowiedź ze strony MM, a męczyłem ich od grudnia.

Ponoć od 20 stycznia w moim mieście ma miejsce rozbudowa sieci. Oczywiście daty jej zakończenia nie znają. No chyba, że wciskają mi kit... Możliwe, że nałapali klientów, zobaczyli że nie wystarczy pasma i robią rozbudowę? :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trzeba na nich naciskać, o pozbycie się analogu. :P

 

Pomysł pozbycia się analogu bardzo mi się podoba.Sęk w tym,że jest jeszcze wiele starszych osób którym dzieci zostawili kineskopowe telewizory kupując sobie plazmy i LCD.W moim bloku naliczyłbym ich około 30 na 100 lokatorów.Babcie i dziadkowie z 1000 złotowymi emeryturami może i zgodzili by się przejść na cyfrę/niekoniecznie HD/ ale z abonamentem nie większym niż obecnie/24zł/.

Dlatego dobrym pomysłem byłoby stworzenie w MM dodatkowego pakietu MIKROBOX z 20-30 kanałami podstawowymi/TRWAM koniecznie/ i abonamentem właśnie koło 25 zł.Tylko ceną namówimy takie osoby na porzucenie analogu.

A wtedy MM będzie mogła być pionierem wśród kablówek likwidujących telewizję analogową. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Neuron:

TVN24 HD musi być po światłowodzie, bo bitrate wyższy niż w NC+! :o

 

Odpowiedź na twoje pytanie brzmi: Nie. Dlaczego? Ponieważ oni modernizują miasta głównie dla internetu. Na tym najwięcej zarabiają i muszą zwiększać prędkości, żeby klienta zatrzymać. DTV to nie jest dla nich priorytet, niestety. Dlatego mogą się zdażyć sytuacje, że już zmodernizowane miasta przy następnym większym dodawaniu kanałów, ich nie dostaną. Pozbycie się analoga jest istotniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł pozbycia się analogu bardzo mi się podoba.

Sęk w tym,że jest jeszcze wiele starszych osób którym dzieci zostawili kineskopowe telewizory kupując sobie plazmy i LCD.

W moim bloku naliczyłbym ich około 30 na 100 lokatorów.

Babcie i dziadkowie z 1000 złotowymi emeryturami może i zgodzili by się przejść na cyfrę/niekoniecznie HD/ ale z abonamentem nie większym niż obecnie/24zł/.

Dlatego dobrym pomysłem byłoby stworzenie w MM dodatkowego pakietu MIKROBOX z 20-30 kanałami podstawowymi/TRWAM koniecznie/ i abonamentem właśnie koło 25 zł.

Tylko ceną namówimy takie osoby na porzucenie analogu.

 

Multimedia ma jeszcze około 300 tysięcy abonentów TV analogowej.

Nie wynika to z cen pakietów TV cyfrowej tylko z lenistwa, niewiedzy I braku chęci do jakichkolwiek zmian wśród klienteli.

Seniorzy mają przeważnie jeden odbiornik TV w mieszkaniu, więc TV analogowa tym bardziej jest im niepotrzebna (umożliwia rozdzielenie sygnału).

....................................................

W moim bloku większość seniorów już dawno przeszła na DVB-T (obecnie 24 kanały).

Za około rok przybędzie 6 lub 7 nowych (MUX-8), więc twój pakiet "Mikrobox" będzie liczył 30 - 31 kanałów ... i za friko.

Do ich odbioru niepotrzebna jest żadna łaska koncernu Multimedia Polska S.A.

Wystarczy antena (30 - 70 zł) i ewentualnie dekoder za np. 80 zł (do TV kineskopowego).

Zresztą nie róbmy z seniorów ciemnoty posiadającej przeważnie TV kineskopowe.

Oni już mają (w większości) LCD z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG-4.

A tylko takie są w sprzedaży i to od co najmniej 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...