Skocz do zawartości

Abonament RTV


mh_misiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zwolennikom finansowania mediów publicznych z budżetu przypomnę to, co działo się kilka lat temu. Szef rządu (wtedy Donald Tusk)nie mogąc odzyskać władzy w mediach publicznych (weta prezydenta Ś.P. Lecha Kaczyńskiego) wyszedł i nazwał abonament haraczem, po to, żeby media zdusić na zasadzie "jak nie są nasze będą niczyje". Wtedy miał nieco trudniej, bo mógł jedynie wyjść i zniechęcić do płacenia. Całkowite uzależnienie finansowania mediów publicznych od budżetu państwa i dobrej woli rządu może zakończyć się katastrofą. Wyobraźcie sobie, że w najbliższych wyborach parlamentarnych wygra dzisiejsza opozycja, prezydenckie wybory wygra zaś obecnie urzędujący prezydent. Nowy rząd chce zmienić władze w mediach publicznych, ale prezydent wetuje ustawy medialne. Co wtedy robi rząd? Ano w pełni legalnie odcina źródło finansowania. Uwierzcie mi, że zrobi to bez mrugnięcia okiem nawet, jakby media publiczne miały ogłosić upadłość.

 

Niech przemyślą to entuzjaści finansowania mediów publicznych z budżetu. To skończy się katastrofą przy mentalności polskich polityków.


Tia, może jeszcze powołać telewizyjną służbę komorniczą z uprawnieniami policyjnymi?(...)

Tak jest w wielu zachodnich krajach, m. in. w UK. To właśnie zapewnia ogromną niezależność mediów od polityków. Ja rozumiem strach dzisiejszych dłużników przed windykatorem, ale wystarczy płacić swoje zobowiązania, żeby spać spokojnie. Jak banki ścigają dłużników to jakoś oburzenia nie ma. 

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwolennikom finansowania mediów publicznych z budżetu przypomnę to, co działo się kilka lat temu. Szef rządu (wtedy Donald Tusk)nie mogąc odzyskać władzy w mediach publicznych (weta prezydenta Ś.P. Lecha Kaczyńskiego) wyszedł i nazwał abonament haraczem, po to, żeby media zdusić na zasadzie "jak nie są nasze będą niczyje". Wtedy miał nieco trudniej, bo mógł jedynie wyjść i zniechęcić do płacenia. Całkowite uzależnienie finansowania mediów publicznych od budżetu państwa i dobrej woli rządu może zakończyć się katastrofą. Wyobraźcie sobie, że w najbliższych wyborach parlamentarnych wygra dzisiejsza opozycja, prezydenckie wybory wygra zaś obecnie urzędujący prezydent. Nowy rząd chce zmienić władze w mediach publicznych, ale prezydent wetuje ustawy medialne. Co wtedy robi rząd? Ano w pełni legalnie odcina źródło finansowania. Uwierzcie mi, że zrobi to bez mrugnięcia okiem nawet, jakby media publiczne miały ogłosić upadłość.

 

Moim zdaniem mylisz 2 sprawy: co innego zmiany ustaw medialnych a co innego pula w budżecie na tv. Poza tym, jeśli opozycja wygra następne wybory to nie ma potrzeby nic zmieniać - wprowadza swoich do władz narodowych mediów na podstawie aktualnie obowiązujących ustaw a w budżecie przeznacza na TVP i PR tyle ile uzna za stosowne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Władze w mediach publicznych można zmienić wyłącznie za pomocą ustawy, przecież istnieją kadencje (inny sposób to czekanie aż te wygasną, co może potrwać kilka lat). Bez podpisu prezydenta nie da się tego zrobić, więc nie wprowadzaj w błąd. Rada Mediów Narodowych też działa na mocy ustawy i tylko zmianą ustawy można ją zlikwidować/zmienić. Zatrzymać środki budżetowe już można, prezydent nie może ot tak zawetować ustawy budżetowej, ani tym bardziej zatrzymać jakiejś dotacji ministerstwa (np. kultury). Polecam lepiej zapoznać się z przepisami prawa. 


Wyżej podałem jeden możliwy przykład, ale katastrofa może być nieunikniona w każdej kombinacji, wystarczy, żeby premier i prezydent pochodzili z innych konkurujących obozów rządzących. 


Warto też wspomnieć o tym, że taki model finansowania mediów publicznych pozwoli politykom znacznie mocniej trzymać prezesów za [tu niech każdy sam wstawi słowo].

Edytowane przez jaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo trzeba sobie w końcu jasno powiedzieć - media publiczne są i będą polityczne, nawet ew. pełne finansowanie z abonamentu tego nie zmieni.

A czy wieszczona przez ciebie "katastrofa" (jeśli nie da się tego prawnie uniknąć) naprawdę będzie katastrofą? Może dla wielu osób tam pracujących i żyjących/współpracujących z tvp/pr, ale na pewno nie dla mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Abonament RTV. Co dalej z opłatami za radio i telewizję? Szef Rady Mediów wskazał rozwiązanie.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23595024,abonament-rtv-co-dalej-z-oplatami-za-radio-i-telewizje-szef.html


Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział, że najlepszym rozwiązaniem dla mediów publicznych jest finansowanie ich z budżetu państwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Ktoś reflektuje? :)

Cytat

Poczta Polska S.A.
 poszukuje kandydatek/kandydatów na stanowisko:

Stanowisko ds. Kontroli Abonamentu RTV

Cytat

Na Twój dzień pracy będzie się składać:

przeprowadzanie kontroli obowiązku rejestracji urządzeń RTV zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami - praca w terenie,
wsparcie i realizacja innych zadań związanych z abonamentem RTV.

https://www.olx.pl/oferta/stanowisko-ds-kontroli-abonamentu-rtv-CID4-IDzQH7J.html#fe4e3cc4c9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

U nas problem jest taki, że o ile projektów na to, w jaki sposób ma wyglądać finansowanie mediów publicznych, było sporo (choćby pomysły z opłatą do rachunku za prąd czy przejście na finansowanie ze Skarbu Państwa), to gdy przychodzi co do czego, nie ma żadnych działań. Cały czas krążymy w tej kwestii w sferze deklaratywnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Barti napisał:

@umek

Dzięki. :) To samo właśnie powinni zrobić z naszym rodzimym abonamentem RTV. :roll:

Wypowiedź premiera UK była raczej odwróceniem uwagi od siebie lub krytyki ze strony BBC niż konkretnym działaniem. Tam abonament jest obowiązkowy ,telewizor jest rejestrowany w chwili zakupu ,maksymalna kara 5000 zł za brak płatności abonamentu i kontroler może chyba wejść bez problemu sprawdzić telewizor. W Polsce coś takiego skończyło by się demonstracjami na ulicy chyba. U nas jak zauważył @Kirk wszystko jest w sferze pomysłu i na tym się kończy. Nawet "opłata licznikowa" upadła,gdzie w jednym z krajów Europy się przyjęła.Dziwne też, że żaden z prezesów TVP nic nie robił i robi w tej kwestii aby ustabilizować finanse telewizji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie może nigdzie wejść i nic sprawdzić...

O zabraniu pieniędzy BBC mówi się od lat i żadna rejestracja nie jest dokonywana w momencie zakupu...ludzie skąd te [beep]oły bierzecie?

Jest to spowodowane między innymi zabraniem ulg dla osób powyżej 75 roku życia..

Gwiazdorskimi kontraktami z Linekerem, czy innymi celebrytami...

Do 2026 nic się nie zmieni, ale potem szansa jest duża.

Zobaczymy.

Osobiście anulowałem opłacanie abonamentu dwa lata temu i nikt nawet nie zapukał, a dwa TV kupiłem od tej pory. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kiedyś, jak wygląda sprawa abonamentu TV w Europie, między innymi w UK. Było coś o wypełnianiu ankiet przy zakupie nowego telewizora, jak znajdę link to wstawię. Ogólnie wszędzie płacą, chociaż nikomu to nie jest na rękę. Kary w Polsce się sypią. Znajomy miał chyba 500 zł do zapłaty za brak opłat, a w kolejce w banku przede mną osoba płaciła 1200 zł. Sama się przyznała za co to jest.Także jednym się udaje uniknąć opłat, innym nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, umek napisał:

Osobiście anulowałem opłacanie abonamentu dwa lata temu i nikt nawet nie zapukał, a dwa TV kupiłem od tej pory. :)

A ja nie płaciłem, nie płacę i nie mam zamiaru płacić za Ojczulka M., Ranczo jakieś Voice czy inne rodzinki. Dopóki nie zobaczę prawdziwej misji w TVP a nie "walkę" z TV komercyjną, to nie zapłacę ani złotówki za abonament. Jedynie z czego korzystam to Polskie Radio Regionalne. Ono jeszcze trzyma jakiś poziom.

Edytowane przez djclassic
  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@djclassic, nikogo nie obchodzi czy lubisz oglądać Ojczulka M, Voice'a i inne, czy też nie. Masz odbiornik RTV, to masz płacić i tyle. A jak nie, to wcześniej czy później ktoś za puka i nie będzie tłumaczenia, że nie oglądasz kanałów TVP. Wszak cały czas kombinują, jak tu się wziąć za tych co nie płacą abonamentu RTV.

Edytowane przez Bloo411
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Bloo411 napisał:

@djclassic, nikogo nie obchodzi czy lubisz oglądać Ojczulka M, Voice'a i inne, czy też nie. Masz odbiornik RTV, to masz płacić i tyle. A jak nie, to wcześniej czy później ktoś za puka i nie będzie tłumaczenia, że nie oglądasz kanałów TVP. Wszak cały czas kombinują, jak tu się wziąć za tych co nie płacą abonamentu RTV.

Wybacz, ale nie znam nikogo, kto w Polsce by płacił. ;) Równie dobrze można by zmusić ludzi by płacili za gazetę, wszak oczy mają to czytać mogą. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@umek, a ja znam sporo osób, które właśnie płacą i są to zazwyczaj rodzice moich znajomych, czyli ludzie 50+. Więc to, że ty nie znasz, to nie znaczy, iż nikt nie płaci. Poza tym, mieszkańcy Manchesteru raczej nie są zainteresowani opłacaniem polskiego abonamentu RTV ?

Edytowane przez Bloo411
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Barti napisał:

Abonament RTV w Polsce jest to opłata za posiadanie odbiornika radiowego i/lub telewizyjnego.

To po jakiego grzyba idę do sklepu RTV i płacę za sprzęt? Zapłaciłem za sprzęt, to po co mam dalej płacić ten haracz? To wg. mnie jest chore.

  • Popieram 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...