Skocz do zawartości

Kiedy polski satelita np. na wzor turksatu ?


rraaffaall
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Never czyli nigdy to się nie stanie! 

Za dużo kasy. No chyba że znajdzie się ktoś kto da pieniądze. Osobiście myślę, że własny satelita to przeżytek. Lepiej inwestować w światłowody, które są bardziej wydajniejsze i bardziej stabilne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tendencja ogólnie jest taka, że będziemy raczej odchodzić od satelity na rzecz IP i nadawania naziemnego. Satelita jest drogi i coraz bardziej uciążliwy. Musimy mieć coraz większe czasze, by odbierać sygnał, do tego pojemność na satelicie jest za mała na 4K. A w przyszłości całe nadawanie będzie w 4K minimum.

Edytowane przez Barti
"Satelita" jest rodzaju męskiego. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musimy mieć coraz większych czasz. Kwestia wiązki nadawczej. 4K będzie oczywiście, ale czy wejdzie do użytku powszechnego? Nie jestem przekonany. Nie ma na tyle materiałów w tej jakości i długo nie będzie, 3D tez było promowane, zachwalane a umarło. To możemy sobie pozgadywać jak to będzie w przyszłości..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie moglibyśmy odkupić któregoś z satelitów, który już jest na orbicie i w tedy moglibyśmy mieć swojego satelitę.

Tylko są dwa problemy:

1. Ile lat będzie miał| ten satelita, bo gdybyśmy mieli kupować 20, czy 30 letniego satelitę to chyba kiepski interes. To się też wiąże z zasięgiem i specyfikacją techniczną i ewentualnymi przyszłymi serwisami.

2. Co ze stacjami, które by na tym satelicie nadawały? Wypowiedzieć umowę, poczekać do jej zakończenia?

Edytowane przez Barti
"Satelita" jest rodzaju męskiego. Poprawiono post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2021 o 18:51, miś1 napisał:

Never czyli nigdy to się nie stanie! 

Za dużo kasy. No chyba że znajdzie się ktoś kto da pieniądze. Osobiście myślę, że własny satelita to przeżytek. Lepiej inwestować w światłowody, które są bardziej wydajniejsze i bardziej stabilne.

To mogłoby się stać pod jednym warunkiem: Polska musiałaby być w pełni niepodległa po II WŚ i ten satelita musiałby być wystrzelony w latach 80. XX wieku.

Edytowane przez Barti
Nie KRZYCZYMY na forum.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. O ile się nie mylę to 10 milionowa Białoruś ma własnego satelitę, 7 milionowa Bułgaria też. To nie jest jakiś "kosmiczny" wysiłek finansowy. Biedniejsi jesteśmy? Bułgarski satelita ze wszystkim kosztował 235 mln dolarów, to jest koszt 18 km drogi klasy autostrada. Zwyczajnie nie ma komu pomysłu podchwycić.

Edytowane przez Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei jestem ciekaw, na jakiej pozycji orbitalnej umieścić by takiego polskiego satelitę, jeśli takowy w przyszłości w ogóle by powstał? :roll:

Pozycje najbliższe naszej długości geograficznej są już "zawalone" i w zasadzie "podzielone" pomiędzy satelity Astra i Eutelsat... :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ramirez

Masz na myśli rezerwację pozycji orbitalnej? Pamiętasz może, jaka to była pozycja?

Coś mi się kiedyś "obiło o uszy" o niej, ale nie pamiętam już jej wartości. Kojarzę tylko, że była to pozycja dość odległa w stosunku np. do Astry 19,2°E, czy satelitów Hot Bird 13°E. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...