Skocz do zawartości
  • 0

Transpondery EPG


sonik79
 Udostępnij

Pytanie

Witam!

 

Czy ktoś dysponuje listą transponderów z których jest nadawane EPG dla polskich kanałów na dłuższy czas ? Mam często gęsto problemy z ustawianiem nagrywania bo jak przełączam na dany kanał to w EPG mam tylko obecną i następną pozycję, dopiero jak polatam po kanałach to się EPG ładuje na dłużej. I nigdy nie wiem skąd się dane EPG wzięło (a po lataniu to wiadomo, poszatkowane a dekoder nie pokazuje kiedy wgrywa EPG i ile już tego wgrał)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Problem był wczoraj na kanałach TVP. U mnie (Duo2), na Pace (rodzinka) i Solo2 znajomego. Więc problem raczej globalny niż jednostkowy... Zaraz sprawdzę jak jest TERAZ....

To samo. TVP1 HD, np na poniedziałek - zamiast tytułu audycji - opis.

 

Z jakiej pozycji takie szybkie EPG? Może wykasuję i ściągnę od nowa (pewnie tylko na chwilę szybciej, żeby abonentów nie wkurzać i mogli szybko pobrać nowe :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jest dobrze w strumieniu. Podejrzewam, że pobrało dane w złym momencie i niestety zrobił się śmietnik, w linuksowych pewnie jakoś można wyczyścić bufor EPG, żeby pobrało na nowo, a w dekoderach nc+... no cóż, raczej chyba musi przelecieć (?). Nie wiem jak to mają zrobione.

 

Tak to wygląda w środku:

ws7ec8.jpg

 

Szybkie EPG z 10,796 GHz, pol. V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Można. Skasuję plik z EPG i pobiorę od nowa.

 

Tu mały dowodzik, na błędne EPG:

https://drive.google.com/file/d/0B08OTdNJLwxAZkxPR3EtYkd2bjg/view?usp=sharing

Po prawej obcięte napisy bo się przewijają, to nie błąd w wyświetlaniu :smile:

 

Patrzyłeś na TVP HD - ma być TVP 1 HD :roll:

 

 

EDIT:

Rany - pobrało mi nawet do niedzieli :jupi: (następnej 21.06)

 

Ale chyba szczęście nie potrwa długo :)

 

EDIT2:

Program na TVP 1 HD jest już PRAWIDŁOWY :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten sam kawałek co u Ciebie na pierwszym zrzucie:

nxui9x.jpg

Od 3:40 masz rozsypkę, program "Notacje" nawet nie ma takiego opisu, tylko całkiem inny ;)

 

Myślę, że to już koniec dłubania przy EPG ;)

 

EDIT: Także do poniższego - to dlatego, że edytujesz post jak ja odpisuję :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czekam na pobranie zobaczę za chwile być może nie pobrało wszystkiego odpaliłem na tvp 1hd zaraz poskaczę :)Ale juz jest lepiej przynajmniej dla tp z tvp1hd;) No tak potrzebny był czas:) + wyczyszczenie buforu /pliku epg.dat w dekoderze;) W zależności od softu znajdziemy to w ustawieniach epg przykładowo.Vu+ też już mam ok :brawo:

 

Wygląda że usunięto problemy oby tak zostało;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Zauważ, że problemy z PL literami nie występują w tunerach dedykowanych nc+/CP, czy własnych (jak mój). Więc podejrzenie pada na zacną firmę Panasonic :|

Może niepotrzebnie zamieszałem do swojej wypowiedzi krzaki w znakach PL. Również uważam, że tutaj wina leży po stronie Panasa. Mniejsza również o niuanse pobierania EPG: w jaki dokładnie sposób się to odbywa, z jakich transponderów, itp. Na razie na moim "celowniku" jest ów nieszczęsny brak podglądu bieżącego programu w EPG.

 

Kwestia podglądu - podejrzewam inny błąd w oprogramowaniu TV (nie związany z tym pierwszym) - TV w trybie EPG nie "gada" z modułem i nic nie dekoduje, ale tylko w specyficznym przypadku, pewnie także do poprawienia przez producenta TV.

Powiem może tak: w jednym z trybów wyszukiwania kanałów, który w moim modelu nazywa się "Cyfra+/nc+", i po którego wybraniu kanały są potem ułożone wg. oficjalnej listy nc+ (co mi bardzo pasuje) - czcionki PL są wyświetlane prawidłowo, EPG ogólnie też działa nie najgorzej. Jednak za to brakuje podglądu bieżącego programu, brak również fonii. Czyli na czas przeglądania EPG tracę zupełnie kontakt z aktualnie oglądanym programem.

Podobnie jak @Mr. Orbita sądzę, że jest to jakiś specyficzny błąd. Przy czym jak już wspominałem: gdyby rzecz dotyczyła tylko Panasonica, sprawa byłaby oczywista - wina tego producenta i już, coś tam "skopali". Lecz co zastanawiające identyczny objaw braku podglądu w EPG występuje w telewizorach innych marek: na pewno w Sony oraz w Samsungu. Oraz tylko w jednej takiej samej sytuacji: gdy kanały były automatycznie wyszukiwane wg. "wyboru operatora" (w moim tv jak wspominałem opcja nazywa się "Cyfra+/nc+", jest też "n na kartę", w innych może nazywać się inaczej, np. w Sony "satelita preferowany" czy coś w tym stylu). Podobno z wyświetlaniem podglądu w trakcie korzystania z EPG miały kiedyś nawet dedykowane dekodery nc+, opieram się na wypowiedzi TUTAJ (nie miałem nigdy dekodera od nc+).

Dlatego sądziłem, że problem jest może ciut szerzej znany. Gdybam: może np. używany w telewizorach jakiś specyficzny hardware/software, lub jakaś inna przyczyna/przeszkoda, która nie daje szans na uzyskanie tego podglądu akurat w tym trybie wyszukiwania. Zatem może nie ma sensu walczyć do upadłego z serwisem, notabene w tej sprawie nie zamierzam ;) Choć podkreślam: w innych trybach wyszukiwania kanałów DVB-S podgląd programu w EPG jest, czyli ogólnie uważam sprzęt jest przecież zdolny ten podgląd generować.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Mr. Orbita: pisałem o tym w poście z 08:35, ale doprecyzowuję jeszcze raz: TAK, podglądu nie ma także na kanałach FTA. Niezależnie czy kanał jest kodowany czy nie, w miejscu podglądu mam tylko statyczne logo "VIERA", tak jak pokazałem na fotkach w linku we wspomnianym poście.

Przy czym jeszcze raz się powtórzę (sorry, jeśli zanudzam ;)) : cała przypadłość z brakiem podglądu w EPG ma miejsce TYLKO wtedy, gdy tuner był automatycznie strojony wg., nie wiem jak zgrabnie nazwać: "wyboru operatora". Opcja w moim Panasie zwie się "Cyfra+/nc+" (jest jeszcze "n na kartę" - nie próbowałem, ale sądzę, że byłoby podobnie). Natomiast jeżeli kanały zostaną wyszukane w opcji, która u mnie nazywa się "Wszystkie kanały", czyli przeskanowane i dodane do listy wszystko jak leci "po kolei z satelity" - wówczas podgląd i fonia w EPG jest. Wyczaiłem niedawno jeszcze jedną ciekawostkę: podgląd uzyskuję również pozostając w trybie "Cyfra+/nc+", ale tylko wówczas, jeżeli najpierw wykasuję wszystkie kanały (czyli usunę efekt wyszukiwania automatycznego), a potem wyszykuję ręcznie, podając częstotliwości transponderów. Lecz w takim przypadku zostaje całkowicie utracona idea automatycznego sortowania kanałów wg. listy operatora, na której mi zależy. Nie wspominając, że mnóstwo roboty.

To wina nie tylko Panasonica, a innych producentów telewizorów też.

Wspominałem w poprzednim poście... Co ciekawe, producenci tv, a przynajmniej niektórzy, mają dziwnie zbieżne inne problemy... oraz ich rozwiązanie. Na przykład sprawa na pierrwszy rzut oka zupełnie losowego "znikania" zaplanowanych zadań nagrywania - topic TUTAJ... Okazało się, że winę ponosi jakiś błąd w procesie automatycznego wyszukiwania przez odbiornik aktualizacji firmware. Wystarczyło aktualizacje wyłączyć - i telewizory zaczęły nagrywać wszystko co im zaprogramowano w Timerze jak najęte, o każdej porze dnia i nocy... Rozwiązanie okazalo się skuteczne nie tylko w Panasonicach, modelach i starszych i nowszych, ale również w Sony... Czyżby zatem opakowania i logo z zewnątrz różne, a bebechy (i oprogramowanie) wewnątrz takie same, a przynajmniej po części?

Na tunerach SAT problem nie występuje. Nadal zalecam kontakt i dręczenie producenta TV...

Hm, już wspominałem, pierwsze kroki zmagań supportem poczyniłem. NIe pozostaje mi nic innego, niż zgłosić do serwisu. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Nadziei wielkich nie mam, walczyć o ten podgląd do upadłego też, ale... nigdy nie mówię nigdy ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

TVP2 HD pobrało Ci najwyraźniej z transpondera Cyfrowego Polsatu, gdzie po prostu tyle jest. Na 10,796 GHz, pol. V jest dla TVP2 HD normalne 7 dni. Jeśli jakiś odbiornik ma zrobiony soft tak, że gdy wykrywa EPG na transponderze, to zastępuje dane - to będzie Ci nieustannie psuł EPG, gdy wlecisz na cokolwiek z transpondera Cyfrowego Polsatu, gdzie dane są na ok. 24h do przodu.

 

@Stanley99 - z jednej strony może to być coś związanego z wykorzystywaniem np. podobnego hardware do części satelitarnej i przez to błąd się powiela w wielu markach. W tunerach satelitarnych jest to bardzo powszechne i np. ogromna ilość tunerów robiona na procesorze ALi ma powielane te same błędy w oprogramowaniu, mimo że marki są niby różne. Producenci dostają jakiś bazowy soft od producenta procesorów i albo go rozwijają albo nie.

 

Ale jest coś jeszcze - pobieranie listy operatora przeważnie różni się od zwykłego wyszukiwania kanałów. Niestety nie znam Twojego modelu TV i nie wiem jak robi, ale bardzo często jest tak, że gdy uruchamiamy normalne wyszukiwanie kanałów to trwa ono powiedzmy jakieś 5 minut, czasami dłużej. Natomiast często wybór listy operatora powoduje, że kanały są "wyszukiwane" bardzo szybko. I teraz pojawia się złożona kwestia techniczna - pobieranie listy operatora (jeśli jest zrobione tak, jak to się przeważnie robi) - nie wyszukuje tak naprawdę kanałów. Jest to związane ze sposobem transmitowania informacji o numerach kanałów LCN, są one na jednym transponderze (dla nc+ telewizory korzystają często z 10,719 GHz, pol. V). Sęk w tym, że taka lista operatora z uwagi na różne uwarunkowania techniczne nie zawiera kompletu danych kanałów (np. PID-ów Video/Audio, informacji o kodowaniu), są tylko niezbędne parametry - częstotliwości i SID-y kanałów. Pobranie takiej listy sprawia, że TV ma mniej o poszczególnych kanałach niż po normalnym wyszukiwaniu. Nie można tego ominąć - tak jest na satelicie i już. Jest to celowe, bo w taki sposób na listę mogą trafić kanały, które np. operator nadaje okazjonalnie, a przy zwykłym wyszukiwaniu by się nie zapisały, podczas gdy nie ma emisji. Przy normalnym przełączaniu kanałów TV doczytuje sobie brakujące dane w locie, gdy zmienia się kanał. Przy EPG może to nie następuje, może uznano że byłoby to w takiej sytuacji zbytnie obciążenie? Trudno powiedzieć. To też jedna z możliwych przyczyn.

 

Inna (choć Twój TV nie wskazuje by tak było o czym świadczy ten problem z polskimi znakami) może być taka, że przy liście operatora może TV celowo przy wejściu do EPG wraca na transponder operatora, aby ściągać dane w trakcie przeglądania (np. na ten, którego używa do pobierania listy). Przy braku operatora TV "nie wie" którego wolisz, więc nie próbuje wskakiwać na jakąś konkretną częstotliwość. Akurat to być może nawet da się sprawdzić samodzielnie - wystarcza wpiąć na linii między TV, a konwerterem prosty satfinder z diodami informującymi o polaryzacji oraz o stanie sygnału 22 kHz. Taki satfinder powinien podczas poruszania się po kanałach w EPG nadawanych z różnych polaryzacji i pasm (np. przejście między TVP1 HD, a TVP2 HD) zmieniać stan świecenia się diod. To na pewno będzie mieć miejsce, gdy nie korzystasz z listy operatora, bo podgląd jest, więc transpondery muszą być przełączane. Ale na liście operatora w EPG może być różnie. Jeśli przechodzenie między kanałami w EPG nie zmienia stanu diod, to kazałoby podejrzewać że teoria o tkwieniu na jednej częstotliwości jest zasadna. Przy eksperymentowaniu Satfinder podłączamy/odłączamy przy wyłączonym TV z zasilania, należy uważać aby nie doprowadzić do zwarcia żyły głównej z oplotem.

 

Na pewno trzeba to jednak traktować w kategoriach błędu oprogramowania lub przynajmniej błędu logicznego działania TV, nawet jeśli jest to z jakiejś przyczyny lub powodu zamierzone. Pozostaje zgłaszać do wsparcia technicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przeważnie: nie. Domyślnie EPG pobiera się z różnych transponderów celowo - po prostu może być tak, że jakiś kanał ma EPG tylko z jednej częstotliwości i ustawianie na sztywno pozbawiłoby w ogóle danych dla niego. Poza tym wymuszałoby to przełączanie na dany transponder, by te dane kiedyś mogły się pobrać.

 

Na odbiornikach na Linuksie są większe możliwości, nie wiem czy akurat można aż tak zrobić, aby ograniczyć pobieranie EPG do jednego transpondera, ale jest np. XMLTV. Niektóre modele mają też opcję pobierania EPG w nocy (uruchamiają się same - wybrane TechniSat-y - trzeba wskazać kanały do aktualizowania danych). Dekodery platform mają natomiast swoje sposoby na ściąganie danych i raczej powinny się trzymać swoich danych (choć może zależeć od modelu).

 

Tak naprawdę najlepiej byłoby, gdyby Cyfrowy Polsat wrócił do emisji dłuższego EPG zgodnego z DVB w tablicy EIT. To by wprawdzie nie pomogło na sytuacje, gdy z powodu różnicy w danych odbiornik czyści już pobrane informacje i ściąga je od nowa, ale przynajmniej gdziekolwiek by się posiadacz odbiornika niededykowanego nie zatrzymał, to i tak zawsze miałby ostatecznie pełne dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...