Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Na posiedzeniu Sejmowej Komisji ds. Kultury i Środków Przekazu prezes Telewizji Polskiej, Juliusz Braun, ponownie potwierdził, że TVP zamierza zgłosić do konkursu na cztery miejsca w MUX 1 kanał dedykowany dziecięcej widowni. Natomiast nie planuje zgłaszać kanału społeczno-religijnego. Oczywiście żaden z tych kanałów - ani dziecięcy ani religijny - nie jest nadawany przez TVP, ale, jak już wcześniej informowaliśmy, nadawca publiczny ma w planach uruchomienie kanału dla dzieci.

 

źródło: tvnaziemna.cba.pl/Gazeta Wyborcza/satkurier.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem byłby to błąd, od zagranicznych kreskówek mamy już na pęczki wiele kanałów. TVP mogłaby naprawdę poszukać w archiwum, nie tylko stare bajki, ale też seriale przygodowe dla dzieci. I np. nadawać w paśmie porannym i popołudniowo-wieczornym.

 

I tak ten kanał będzie robiony na siłę, żeby startować w konkursie na pierwszy multipleks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie tylko TVP jest w stanie zaoferować kanał dla dzieci, który miałby szansę utrzymać się w NTC, głównie dzięki bogatemu archiwum, co oznacza, że koszty utrzymania nie byłyby zbyt wysokie. Kolejnym ważnym powodem jest fakt, że kanały dla dzieci emitują jedynie reklamy produktów przeznaczonych dla najmłodszych widzów, co oznacza, że utrzymanie takiego kanału wyłącznie z reklam jest bardzo trudne, ponieważ liczba potencjalnych reklamodawców jest ograniczona.

Dlatego liczę na to, że TVP Bajka rozpocznie nadawanie, a TVP wzorując się na sukcesie TVP Seriale, również tym razem postawi na sprawdzone produkcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A bzdury.

 

Patrząc po obecnej ofercie TVP dla młodych widzów nie są w stanie zaproponować absolutnie niczego. Polskich produkcji na poziomie praktycznie nie ma, zachodnich nie sprowadzają, chyba, że dla grupy wiekowej 0-3, a kanał ma pokrywać grupę 4-12...

 

Tylko Turner ze swoim Boingiem ma póki co szansę zrobić coś, co da się oglądać. Chyba, że komuś jest potrzebny kolejny kanał typu "włączę dziecku żeby siedziało cicho" (i nie zauważę, że zaraz przełączy na co innego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc po obecnej ofercie TVP dla młodych widzów nie są w stanie zaproponować absolutnie niczego.

Obecna oferta TVP wygląda tak, gdyż młodzi widzowie odpłynęli do kanałów tematycznych, czyli dziecięcych, gdzie "bajki" są niemalże 24 godziny na dobę. Pasma poranne w TVP miały/mają niewielką oglądalność. Nie lepiej jest z Wieczorynką, której największą widownię stanowią osoby w wieku 60 lat i więcej! Wszystko to przyczyniło się do tego, że Telewizja Polska postanowiła uruchomić kanał dziecięcy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzowie odpłynęli tam, gdzie było co oglądać.

To zapoznaj się ze zdaniem prezesa TVP. :) Według mnie ma rację. Z drugiej jednak strony, telewizja misyjna, jaką jest TVP, nie powinna tłumaczyć ograniczania pasma dziecięcego oglądalnością, bo w końcu jest misyjna, ale to też pokazuje, że jest misyjna tylko z założenia. ;)

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na filmy animowane dla dzieci, to w ciągu ostatnich paru lat, właśnie mniej więcej od 2007 roku, zmieniło się to w sposób drastyczny. Dobrym przykładem są „Wieczorynki”. Jeszcze w roku 2007 „Wieczorynka” miała średnio 2 miliony 700 tysięcy widzów, czyli 22% udziału. W ostatnim roku „Wieczorynka” miała średnio 1 milion 200 tysięcy widzów – niespełna 10% udziału. Co jest szczególnie uderzające? Proszę państwa, wśród widzów „Wieczorynki” dominują widzowie powyżej 60. roku życia. W roku 2012 „Wieczorynka” miała średnio 1 milion 200 tysięcy widzów, w tym widzowie od 4 do 5 roku życia (poniżej 4. roku życia statystyka już nie liczy) to jest 177 tysięcy. Podobnie wygląda widownia tradycyjnego pasma filmów i seriali animowanych dla dzieci, które było nadawane w telewizji publicznej w Programie 1 między godziną 8.00 a 11.00. Jeszcze w 2007 roku było to 800 tysięcy widzów, w roku 2012 już tylko 300 tysięcy widzów.

 

Co się stało przez ten czas? Widownia dziecięca i młodsza młodzieżowa odpłynęła do kanałów wyspecjalizowanych dziecięcych. O ile w roku 2007 4 główne stacje: Program 1 i 2 TVP, TVN i Polsat w grupie od 4 do 15 lat gromadziły 70% widzów, to w ostatnim roku już tylko 40% tej widowni gromadziły 4 duże kanały. Odpowiednio kanały dziecięce w 2007 roku to było 12% udziałów, w tym roku ponad 30% udziału. Co się stało? Widownia dziecięca generalnie odpłynęła do kanałów wyspecjalizowanych. Udziały w widowni, czy w ogóle liczba widzów audycji dla dzieci we wszystkich kanałach drastycznie spadła. Kanały komercyjne praktycznie przestały nadawać te programy w uniwersalnych pasmach. TVP jeszcze nadaje te audycje, choć jak obserwujemy liczbę widzów przed ekranem, to gdy zaczyna się „Wieczorynka”, drastycznie spada liczba widzów, co oczywiście potem wpływa negatywnie także na liczbę widzów „Wiadomości” itd.

 

Dlatego Telewizja Polska zdecydowała się na uruchomienie kanału dziecięcego, bo wie, że z krótkim pasmem rano i wieczorem na antenie TVP 1, czy TVP 2 nie ma szans z kanałami wyspecjalizowanymi, które nadają przynajmniej kilkanaście godzin na dobę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowe dla przedstawicieli TV odwracanie kota ogonem. Oczywiście, że widzowie uciekali do kanałów tematycznych, bo oferują ciekawszy content i w dogodniejszych godzinach. Natomiast TVP miało bardzo silną "Wieczorynkę" (bodaj w 2010 zdarzało się jeszcze, że niedzielna emisja łapała się w top10 najbardziej oglądanych programów), do której widzowie byli przyzwyczajeni; plus bloki typu "Walt Disney przedstawia". To TVP zniszczyła te bloki wymieniając content na nieoglądalny, a w Wieczorynkach próżno szukać np. uwielbianych Muminków (a Smerfy puszczane są, dosłownie, od święta), bo zamiast tego wciskają jakieś 10-minutówki, na które już dzieci w wieku przedszkolnym marudzą. TVP samo spowodowało tę sytuację i poddało się bez walki, udowodniło też, że nie ma pojęcia, czego oczekują widzowie.

 

Dlatego kanał dziecięcy od nich będzie kolejnym syfem zabierającym cenne miejsce. Mają coś ciekawego? To niech pokazują to na stacjach głównych. Puls/Puls2 jakoś dają radę w tej materii, mimo braku contentu własnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego kanał dziecięcy od nich będzie kolejnym syfem zabierającym cenne miejsce.

Przecież konkurs jeszcze się nie zakończył. :) To, że złożą wniosek nie oznacza od razu, że dostaną miejsce. Najpierw muszą przejść weryfikację finansową i obawiam się, że jej nie przejdą, podobnie jak Polskie Radio w poprzednim konkursie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę wątpie w sens istnienia kanału. Polskie bajki dla najmłodszych są zbyt nudne.

Ale mierzysz to swoją miarką, czy najmłodszych? Z drugiej jednak strony, mogą wydawać się nudne, bo nie są głupie. :)

 

Wiadomo też, że negatywnie o TVP ABC wypowiadają się raczej Ci starsi, którzy chętnie zobaczyliby kanał od TBS ze znanymi padaczkami z anteny Boomeranga czy Cartoon Network. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Padaczkami", dobre sobie.

 

Wyobraź sobie, że pamiętam wczesne lata 90, kiedy to chodziłem do "zerówki", i nie było w niej nikogo, kogo jeszcze interesowałyby "wieczorynki". Hasło "bajek bez przemocy" zaślepiło zidiociałych kierowników stacji i dobrze brzmi tylko na papierze. Efekt jest taki, że w opinii niektórych "kanały dziecięce" oglądają tylko trzylatki, a w praktyce odsetek widzów w wieku 12-15 jest spory (starszych również). Co im ma do zaoferowania TVP? Domisie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...