Skocz do zawartości

Anteny, konwertery, montaż i mocowanie anteny


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym rozpocząć taki właśnie temat trochę pod swoim kątem ale nie tylko. Sprawa pierwsza anteny. Jak dla mnie oczywiście stalowa. Czy zmiana 80cm Coraba 800HD na 90cm Coraba 900 ma sens? Wielu powie, że nie ale nie wszyscy. Nie mam w tej chwili miernika (będę miał przy instalacji nowej anteny) i opieram się na wskazaniach Arivy 200. Jak wiadomo wskazania w tunerach są do... no niezbyt miarodajne są :smile: ale chodzi tu tylko o porównanie a więc powiny wystarczać. Ogólnie na antenie 800HD "wyciągam" 75-76% jakości na transponderach dvb-s i 76-81% na dvb-s2. Tutaj należy dodać, że na tych pierwszych Ariva 200 nie jest w stanie pokazać więcej niż 76% a na dvb-s2 nie pokaże więcej niż 85% - są to wskazania maksymalne tego tunera jeśli chodzi o jakość sygnału. Siła zawsze jest 90% (jeśli jest) i tym się nie zajmujemy. Są jednak transpondery (np. dvb-s2 ten, na którym jest TVP Historia i TVN Turbo HD) na których mam już tylko 71-73% jakości. Na najsłabszym transponderze z HB (zdaje się ten były armii amerykańskiej a teraz jakiejś włoskiej platformy) jakośc spada do 50-60%. Na sporej części transponderów jakość cały czas "pływa" w zakresie kilku %. Stąd właśnie pomysł, że jest jeszcze rezerwa i Corab 900 to jak najbardziej dobry pomysł. Popatrzyłem jeszcze na konkurencję i zauważyłem Famaval 100 LH. Tylko po bliższych oględzinach zauważyłem, że ona wcale nie ma większego zysku od Coraba 900 więc... chyba bez sensu. Był jeszcze Triax ale to już 115 cm i zysk raczej symbolicznie większy. Może ktoś z Was ma jakieś swoje doświadczenia, przemyślenia lub sugestie?

 

Sprawa druga konwertery. Tutaj niby wszystko jest jasne i oczywiste. Inverto Black Ultra i gra ale... Wiele razy słyszałem, ze takie potężne wzmocnienie wcale nie jest dobre dla niektórych głowic i może paradoksalnie wywołać efekt pixelozy i "zatykania" głowicy. Może więc wystraczy seria Black Premium a może wcale nie Inverto? Obecnie mam Maximum XO (0.2dB szumy i 55 dB gain). Muszę zmienić ponieważ potrzebuję TWINa.

 

Ostatni temat montaż, czy też raczej mocowanie anteny. Zastosowałem nowe (dla mnie) rozwiązanie - uchwyt balkonowy (balkon 1 piętro w bloku). Mocny, solidny, świetnie pospawany ale... jak wiadomo sam balkon pozostawia wiele do życzenia i nie jest prosty. Prosta nie jest również jego balustrada, efektem czego wysięgnik uchwytu "opada" o około 1 cm (na prawie 60 cm długości) czyli antena nie jest idealnie w pionie. Pytanie czy taka odchyłka ma znaczenie? Czy możliwa jest już tutaj utrata sygnału zbieranego przez antenę? Jeśli tak będę musiał wykonac drobny zabieg podpiłowania blach mocujących - wtedy wszystko wyprostuje się prawie idealnie i antena będzie miała prawie 100% pion.

 

To na razie z mojej strony. Chętnie poznam Wasze doświadczenia i przemyślenia w zakresie poruszonych wyżej zagadnień. Każdy głos będzie cenny, nie tylko dla mnie :smile: Po kilku latach zmieniam instalację wraz z tunerem i tym razem chcę zrobić wszystko krok po kroku z dbałością o szczegóły. Chcę "wycisnąć" maksymalną możliwą jakość, żeby za jakiś czas nie mieć do siebie pretensji, że "czegoś nie zrobiłem lub pominąłem a mogłem...". :wink:

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór anteny

-Unikać anten z plastikami tzn. takich ,gdzie wysięgnik LNB i zaczep mocujący lustro anteny jest wykonany z PCV. Jak dla mnie takie anteny to szajs .

Kolejna sprawa to blacha z której wykonana jest antena. Preferowana grubość blachy to 0,8mm dla blachy stalowej i co najmniej 1,25mm dla blachy aluminiowej.Rekordzistą grubości blachy aluminiowej w czaszach offsetowych 2mm to anteny z PZL Mielec które nie są obecnie produkowane. Anteny tłoczone z ekonomicznych blach 0,5 czy 0,6mm to nie są anteny. Z takiej blachy to się rynny tłoczy a nie anteny.

Zysk energetyczny anteny liczony w dB

Wraz ze wzrostem średnicy wzrasta zysk anteny z tym że te różnice sięgają dziesiąte dB pomiędzy 80 a 90cm. Nie ma tu jakiś wielkich skoków o kilka dB ,bo fizycznie jest to nie możliwe do wykonania.

 

Konwerter i jego wzmocnienie.

Normy mówią ,że wzmocnienie konwertera powinno wynosić na poziomie 52-55dB jeśli LNB ma więcej niż 55dB to montaż takiego LNB przy krótkim odcinku kabla i większej antenie może przesterować głowicę w tunerze. Po za tym im większe wzmocnienie LNB to większy szum konwertera i nie dajcie się złapać na głupie oznaczenia 0,1dB współczynnika szumu i 67dB wzmocnienia. Takich wynalazków jeszcze nie udało się zrobić żadnemu inżynierowi od układów mikrofalowych. Takiego sprzętu należy unikać i nie zachwycać się jaki mamy "mocny" konwerter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą grubością blachy to pięknie powiedziane, może podaj konkretne modele. Wielokrotnie nagradzany stalowy Corab (ludzie także raczej chwalą) ma 0.6mm - jednak rynny nie przypomina;-) Jeśli chodzi o zysk to widzę, że przy tej samej częstotliwości (wspomnianych Corabów) różnica między 80 a 90 cm przekracza 1.5 dB a więc jest to już istotna różnica. Co do konwerterów mam podobne zdanie. Są jakieś profesjonalne modele za wzmocnieniem 70dB ale to przecież nie ma nic wspólnego z domowymi instalacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o opadający uchwyt anteny to przy stacjonarnej antenie nie ma znaczenia czy jest w idealnym pionie czy ma odchyłkę kilku stopni. W takim przypadku skala w stopniach przy koszyku ant.nie będzie się zgadzała z rzeczywistością np. przy wskazaniu np32st. w rzeczywistości antena będzie ustawiona na kąt mniejszy np.29st.

Pion masztu (uchwytu) antenowego ma duże znaczenie przy antenie obrotowej , polarmount albo obrotnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest to trochę tak, że przy braku pionu antena pracuje jakby inną częścią (nie jest przecież okrągła) i może tracić na osiągach? Jakie jest Twoje zdanie na temat reszty mojego pierwszego postu? Każdy głos i uwaga są bardzo cenne!:-))

 

Dochodzi jeszcze jedna sprawa a mianowicie drgania stojaka. Ramię o długości prawie 60 cm + dospawany pionowy maszt (40cm). Jest tez dodatkowe wzmocnienie. Jednak to wszystko jest przecież przykręcone (nie przyspawane) do balustrady i dlatego wiatr (nawet niewielki) powoduje lekkie drgania ramienia z konwerterem. Inaczej zrobić się tego nie da ale zastanawiam się czy takie drgania mają wpływ na sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Słuszna,Kolego ,uwaga,uchwyt-niezależnie,czy montujemy PM,czy AZ-EL-maszt powinien być zamocowany pionowo.Oczywiście dla wersji PM kryteria są znacznie surowsze.Antena ma kształt eliptyczny,ponieważ "widzi" satelitę pod kątem elewacji-rzut odbitego w kierunku konwertera sygnału przybiera kształt zbliżony do koła,czyli całość odbitego promieniowania trafia do oświetlacza konwertera.

Ważnym,najczęściej nie wykorzystanym elementem precyzyjnego ustawienia anteny jest brak wiedzy o fakcie,że rzadko który uchwyt konwertera skierowany jest dokładnie w ognisko czaszy.Przykładowo-antena z hokejką wykonaną z metalowej rurki nie dość,że ta potrafi być odchylona o kilkanaście mm..to efekt optymalnego odbioru uzyskać można dopiero po ustawieniu na końcu hokejki całego uchwytu konwertera ,po usunięciu śruby mocującej uchwyt do rurki.Po ustawieniu konwertera należy wykonać nowy otwór dla śruby mocującej jego uchwyt.

Rownież zwichrowanie anteny ,często zdarzające się przy ustawianiu jej przy pomocy siłowania się z nią wydatnie obniża jej sprawność.Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy silnym wietrze mogą zdarzyć się zaniki sygnału. Jak długie i jak częste — dowiesz się po zamontowaniu anteny. Generalnie jest tak, że im sztywniej zamocowana antena, tym bardziej odporna na działanie wiatru.

Odnośnie idealnie pionowego masztu, to nie ma się zbytnio czym przejmować. W Polsce w zupełności wystarcza pion przybliżony. Ustawiając antenę na Hotbirda (13°E) idealnie pionowy maszt teoretycznie powinien tylko być wzdłuż południka 13°E. A we wszystkich innych miejscach już nie powinien być pionowy. Ale to tylko teoria. W praktyce nie ma to prawie żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy o tym pionie... Czyli powinien być w miarę pionowo ale nie trzeba "robić z tego zagadnienia"? Oczywiście jeśli nie ma się obrotnicy. Przysilnym wietrze to jeszcze zrozumiałe ale czy takie drgania (przy lekkich podmuchach) mają wpływ na sygnał? To drgania, które nie wynikają ze złego mocowania i czy innych tego typu błędów - raczej z samej konstrukcji uchwytu balkonowego i ... balkonu, którego balustrada nie jest pancerna i wpada w drgania. To samo dotyczy zresztą dłuższych (np. 80 cm) uchwytów ściennych, tam tez konstrukcja wpada w lekkie drgania za sprawą podmuchów w czaszę anteny.

 

Dodam, że przy obecnej konfiguracji i ustawieniu anteny (80 cm) przy padającym deszczu, jakośc na transponderze tvn turbo hd "siada" do 40 - 50%. To chyba jednak zbyt mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

... ale takie szczegóły to już raczej trudno wyznaczyć i chyba trzeba ufac producentowi. A co z tematem "drgań"?

Znam wiele osób,które zaufały producentowi i potem szukały światłej rady na różnych forach...

Najlepszą podstawą zaufania jest kontrola.

Co do pionowego /lub nie/masztu podam przykład:skoro antenę można bezkarnie montować na krzywym maszcie,to gdzie jest tego granica?Chyba poziomy maszt... Zatem w położeniach pośrednich będzie coraz gorzej.A co ze skew?

Szczegóły czasem trudno wyznaczyć,ale np.zbieżność kół w aucie też i jakoś nikomu nie przychodzi do głowy robić to byle jak. :)

Drgania mogą zakłócić poprawny odbiór w zależności od ich nasilenia.Aby się o tym przekonać wystarczy podłożyć wibrator pod monitor.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle teoria. Kontrola tak ale w jaki sposób? Drgania mogą zakłócić - tyle tylko, ze jak pisałem występują przy każdym dłuższym maszcie a jednak wiele taki jest stosowany bo... nie może być inaczej np. w bloku. Co do wibratora... musze poprosić Kolegę Satelitnika o pożyczenie do testów:-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie produkowane uchwyty z cienkościennej rury to kolejny pomysł producentów aby jak najtaniej robić swoje produkty. Ja nie jestem zwolennikiem taniochy i zarazem badziewia które zagraża bezpieczeństwu użytkowania. Uchwyt najlepiej zastosować typu Amstrad czyli patent brytyjskiej firmy Amstrad który umożliwia nam idealne wypionowanie uchwytu nie zwracając uwagi na podłoże (dach, ściana) ,bo uchwyt jest uniwersalny. Zastosowanie rury o grubszej ściance i średnicy 50mm daje nam pewność ,że antena będzie stabilna. Ale to pod jednym warunkiem,że nie mamy anteny z cienkiej blachy z plastikami bo samo drganie będzie na antenie.

Podsumowując tą całą paplanine to antena konkretnego producenta np,Televes uchwyt Amstrad daje nam stabilny zestaw odbiorczy.

Jeśli odchyły drgań układu antenowego przekroczą 1/10 długości fali pasma KU powoduje nam utratę sygnału na takim poziome ,że dekoder może nam wywalić "brak sygnału"

 

Jedno jest pewne ,że antena za 50zł nie da nam gwarancji porządnej mechaniki odpornej na warunki atmosferyczne.

Najmilej anteny wspominam z lat 90

np. produkty z Unitra ZUMET w Bartoszycach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mój masz był dosyć drogi, z kątownika i rury 40mm, ma też wspawane dodatkowe wzmocnienie więc jest niezły. O antenach za 50 zł nikt tu nie mówił chociaż nie uważam, że musi ona kosztować 400 żeby była godna uwagi. A co np. z takim produktem http://www.dipol.com.pl/antena_satelita ... 9664.htm??? Chyba nie jest to zła antena - reflektor 1.1mm! O ile nie przesadzili w opisie. Tylko niestety taka antena jest znowu cięzka co też sprzyja różnym niespodziankom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pionowego /lub nie/masztu podam przykład:skoro antenę można bezkarnie montować na krzywym maszcie,to gdzie jest tego granica?Chyba poziomy maszt... Zatem w położeniach pośrednich będzie coraz gorzej.A co ze skew?

 

W Polsce są to minimalne odchylenia od idealnego pionu, którymi nie warto zawracać sobie głowy. A na poziomym, a właściwie prawie poziomym maszcie teoretycznie powinno się montować anteny do odbioru sygnałów z satelit znajdujących się tuż nad horyzontem.

Skręcanie konwertera (skew) to takie trochę naginanie rzeczywistości. Każda offsetowa antena satelitarna najlepiej działa wtedy, kiedy konwerter i czasza tworzą stały układ oparty na liniach prostopadłych. Skręcenie konwertera powoduje zaburzenie tego układu, czyli pogorszenie ustawienia konwertera względem czaszy. Konwerter skręca się po to, by polepszyć jego ustawienie względem satelity. I w sumie to się opłaca, bo więcej się na tym zyskuje niż traci. Ponadto łatwiej jest skręcić sam konwerter niż konwerter razem z czaszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

... na poziomym, a właściwie prawie poziomym maszcie teoretycznie powinno się montować anteny do odbioru sygnałów z satelit znajdujących się tuż nad horyzontem.

To oczywiste,Kolego-miałem na myśli odchylenia masztu "na boki".Co do skew,naturalnie jest tak,jak piszesz i nikt temu nie zaprzecza.Dlatego uważam,że najlepszym zawieszeniem jest AZ-EL,nawet dla anten nieruchomych.Dawniej,gdy używano polaryzatorów mechanicznych i magnetycznych oraz czasz parabolicznych,łatwiej było o precyzyjne ustawienie anteny-pod warunkiem uprzedniego starannego montażu,w tym pionizacji masztu.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alcatraz.Wymieniając antenę na większą zalecają dwa rozmiary więcej.Jeden rozmiar może nie wiele zmienić.Przy wyborze anteny warto wziąść pod uwagę miejsce montażu,wpływ warunków atmosferycznych np. narażenia na podmuchy wiatru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Teoretycznie im większa antena tym lepszy jej zysk , ale nie wiadomo jak to jest w praktyce. Ze względu na parametry tych dwóch anten producent podaje zysk w, którym lepiej wypada Corab 90 cm. Co do wykonania również stawiał bym na tą właśnie firmę. Ale wybór należy do ciebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Alcatraz.Wymieniając antenę na większą zalecają dwa rozmiary więcej.Jeden rozmiar może nie wiele zmienić.Przy wyborze anteny warto wziąść pod uwagę miejsce montażu,wpływ warunków atmosferycznych np. narażenia na podmuchy wiatru.

 

Jak miałem 60tkę to teraz mam zawiesić sobie na balkonie 120tkę, tak? Proszę Cię... Miałem 60tkę wymieniłem na Triaxa TD78 i zdecydowanie poczułem różnicę przede wszystkim podczas deszczu czy śniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i corab 90 i famaval 110 a famaval 100 oddałem z powrotem wiec tak:

 

Corab 90cm ma : lustro 90cm na 80cm i zysk przy 11.70 GHz 39.1 db , natomiast producent ma błąd na stronie podając nie możliwą wartość 41.2 db zamiast 40.2 db przy 12.75 GHz. Teraz uwaga, te wymiary oznaczają że tylko centralnie umieszczony lnb będzie miał przyzwoite osiągi a ewentualne konwertery zezujące będą miały ciężko i odległości pomiędzy nimi będą mniejsze niż 1 cm na 1 stopień z powodu wąskiej czaszy 80 cm a to tylko o 6 cm więcej niż typowa antena 80cm.

 

Teraz już chyba poprawili wysięgnik konwertera bo przed liftingiem a ja taka mam to rura wychodziła z dziury w antenie i mogła być wyżej lub niżej i tak się zastanawiam do dzisiaj czy trafia to w ognisko anteny, chyba nie trafia bo dokładność tego żadna. Po liftingu mają przy regulacji elewacji skale do ustawiania a wczesniej nie było. Po zarysowaniu farby na antenie w miejscu zarysu pojawia sie szybko rdzewienie i śruby ostro rdzewieją.

 

podsumowanie :

 

Zysk anteny nie jest wcale taki rewelacyjny a i nie wiadomo na ile rzetelny choć dla konwertera centralnego sygnał jest taki jak w dobrej antenie 90cm natomiast dla zezujących już tylko taki jak w antenach 80 cm.

 

Po liftingu antena wydaje się mieć mniej wad ale według mnie to jest antena 85 cm i nie dorównuje tym prawdziwym 90 tką których lustro jest w szerokości 85cm a nie 80 cm jak w corabie.

Zysk energetyczny dla 10,70 GHz: 38,8 dB

Zysk energetyczny dla 11,70 GHz:39,1 dB

Zysk energetyczny dla 12,75 GHz: 41,2 dB tak duża różnica w zysku pomiędzy 11,7 i 12.75 jest nie możliwa dla tak małej anteny więc pomyłka i pewnie jest 40,2 db.

wymiaty lustra

- długa oś 904 mm

- krótka oś (D) 800 mm

wymiar anteny 948 x 844 mm

waga 5 kg

 

Famaval 100 i 110.

 

Zamieniłem coraba 90 na famavala 100 z powodu braku zapasu sygnału na tym pierwszym ale okazało się że na lnb w centralnej pozycji poprawiło się tylko o jeden procent więc szybko pojechałem do sklepu i zaminiłem 100 na famaval 110 tracąc 25 zł na setce bo już była używana i były ślady na niej. Sygnał się poprawił znacznie ale nie ma się co dziwić bo famaval 110 ma lustro 115cm na 105cm więc różnica w wielkości jest ogromna.

 

Zawieszenie 100 i 110 jest takie samo natomiast wysięgnik lnb jest dłuższy dla 110 tki. Zawieszenie famavala jest duże i antena jest dalej od rury na której wisi niż corab i dlatego dardziej buja famavalem niz corabem w czasie silnych powiewów wiatru. Rdzy na razie nie widzę ani na antenie ani na śrubach ale jest młodsz o rok niż corab więc zobaczymy co będzie dalej. Anteny famaval 110 i 110 są sporo cięższa niż corab więc i rura musi być mocniejsza.

 

Co do zysku w famavalach to zysk 100 tki jest dla konwertera centralnego właściwie taki sam jak ma corab 90 natomiast dla zezujących będzie lepszy w 100 tce bo antena jest dużo szersza ( aż 10 cm szersze lustro i 5 cm wyższe w 100 tce). Natomiast trzeba skrytykować że pomimo że famaval 100 ma lustro 5 cm wyzsze to nie przekłada się to na lepsze rezultaty w porównaniu z corab 90 cm dla lnb w pozycji centralnej. To dziwne i ta 100 tka ma mierne osiągi przeliczając na wielkość anteny 103cm na 98 cm a lustro producent podaje 95 na 90.

 

Famaval 110 ma bardzo dobre osiągi zarówno dla lnb w centralnej pozycji i dla zezujących i nie słyszałem żeby ktoś na niego narzekał tak jak na famavala 100 ale jest tak duży 119 cm na 110 cm i lustro 114,5 cm na 105 cm że nie powinno to dziwić. To już dosyć duża antena i swoje waży.

 

Dane techniczne: Famaval 100 cm

Zewnętrzna średnica: 980 X 1030 mm

Średnica reflektora: 900 x 948 mm

Wzmocnienie (11,5 GHz): 39,5 dB

Wzmocnienie (12,75 GHz): 40,5 dB

 

Dane techniczne Famaval 110 czy jak też piszą 115 cm

 

średnica zewnętrzna 1190 x 1100 mm

średnica reflektora 1145 x 1050 mm

Zysk (przy 10,7GHz)

dB

39,9

Zysk (przy 11,7GHz)

dB

40,8

Zysk (przy 12,7GHz)

dB

41,5

 

Posumowując: Famaval 100 ma zbyt małe osiągi biorąc pod uwagę jego wymiary natomiast 110 tka ma bardzo dobre ale jest już z tych dużych anten i rzuca się w oczy bo 119cm na 110cm to już sporo. Lżejsze są anteny aluminiwe famavala i to plus bo można kupić 110 tke która waży 7,5 kg i nie będzie aż tak znacznie cięższa od stalowego coraba 90 cm który waży około 2 kg mniej.

 

Characteristics 100

Gain at 12,75 GHz (dB) 40,3

Total Weight (KG) 8,40 / 6,20 Steel / Aluminium

 

Characteristics 110

Gain at 12,75 GHz (dB) 41,2

Total Weight (KG) 9,80 / 7,50 Steel / Aluminium

 

 

Jako ciekawostkę podam że teraz kupiłem antene Emme Esse 100cm o wymiarach 103cm na 98cm i lustro 99cm na 94 cm która ma zająć miejsce coraba 90 ( przewieszony na pozycję 10e do 4w ale słaby na zezach a i na 10e centralnym bez zapasu na przekazy ) a zysk ma 40,3 db przy 12 GHz czyli około 41 db będzie na 12,75GHz a 100tka famavala ma 40,3 db na 12,75 więc emme esse powinna być lepsza ale 200zł kosztuje ta aluminiowa czasza ważąca 5,8 kg. Zobaczymy. Jak będziecie ciekawi to zapytajcie za jakiś czas o nią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...