Skocz do zawartości

Dźwięk 5.1 w Cyfrze+


zalek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od kilku lat jestem abonentem Cyfry+, ale dopiero od kilku dni posiadaczem zestawu nagłośnienia w systemie 5.1, który kupiłem m.in. po to, aby cieszyć się dźwiękiem przestrzennym w filmach nadawanych w Canal+ i HBO. Ale niestety jestem bardzo niemiło zaskoczony i chciałem się dowiedzieć, czy robię coś nie tak, czy rzeczywiście w Cyfrze jest tak słabo. Podłączyłem dekoder (Pace PVR HD) do TV poprzez kabel HDMI, a do amplitunera przewodem optycznym. W ampli mam ustawione automatyczne rozpoznawanie źródła dźwięku i niestety z wszystkich polskich kanałów, które przetestowałem (pozycje od 1 do 32 bez TVP HD, bo go nie mam) tylko na Canal+ Gol, Canal+ Weekend i HBO Comedy grają na wszystkie głośniki. Na pozostałych grają tylko przednie lewy i prawy. Dźwięk na wszystkich kanałach od poz. 1 do 11 (poza TVN 7 HD) jest rozpoznawany po prostu jako cyfrowy, na pozostałych od 14 do 32 oraz TVN 7 HD jako Dolby Digital oraz są dwa wyjątki: Canal+ Sport nie jest Dolby (!), a jedynie cyfrowy, natomiast HBO Comedy nadawane jest w standardzie Pro Logic II.

Wobec powyższego mam pytanie, czy tak właśnie powinno być, bo tak Cyfra+ aktualnie nadaje te programy, czy też robię coś nie tak. Oczywiście mogę w ampli wymusić dźwięk przestrzenny, ale to przecież już nie to samo co oryginalnie przydzielone ścieżki do poszczególnych kanałów.

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie odpowiedzi i ewentualnie rady i sugestie jeśli robię coś źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie do końca tak. Rzeczywiście na kilku kanałach jak zmienię ścieżkę dźwiękową to ampli tą drugą rozpoznaje jako Dolby Digital w miejsce pierwotnego Digital, jednak jedynie na AleKino+ odniosło to skutek w postaci puszczenia dźwięku na pozostałe głośniki (ale co z tego, skoro była to ścieżka oryginalna, bez lektora). Na wszystkich pozostałych kanałach, gdzie zmieniłem ścieżkę, jak i na tych, o których wspominałem w poprzednim poście dźwięk Dolby Digital skutkuje i tak głosem tylko z głośników przednich. A skoro na Canal+ Gol, Canal+ Weekend, HBO Comedy i AleKino+ bez lektora idzie dźwięk przestrzenny, to chyba mam dobrze skonfigurowany sprzęt. Może kwestia leży w czymś o czym nie wiem. Czy na tych wszystkich kanałach dźwięk 5.1 powinien być zawsze, czy pojawia się tylko raz na jakiś czas przy wybranych pozycjach? A może jest tylko, gdy ogląda się z napisami (pamiętam, że na DVD tak bywało, że ścieżka z polskim lektorem miała tylko wersję 2.0, a oryginalna 5.1). Ale jak wobec tego wytłumaczyć brak 5.1 w polskich produkcjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od nadawcy. Prawdą jest, że wybierając dźwięk 5.1 - nie zawsze emitowany - czasami jest tylko 2.0 na kanałach Canal+, Canal+ Film, ale kino+ emitowany jest tylko z napisami. Czasami zdarza się na ale kino+ że na obu ścieżkach audio jest tylko lektor. A pomijając już wszystko to zwróć uwagę np. na program Mam talent w tvn - premierowy odcinek jest nadawany z dźwiękiem 5.1 ale powtórka już tylko w 2.0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu kanały Premium C+ tak naprawdę premium są tylko z nazwy i ceny.

Dźwięk to kolejna po pseudo HD, które często mamy serwowane , pięta achillesowa naszego nowoczesnego cyfrowego nadawania.

W tej chwili o niebo lepiej prezentuje się to na DVB-T , gdzie jest już często emitowany dźwięk E-AC3.

Filmy z dubbingiem to ułamek procenta, a z takim 5.1 to naprawdę rodzynki.

Na pozostałych filmach wolę oryginalną ścieżkę i ta zdarza się w 5.1 oraz napisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ale jak to jest z tymi napisami? Na Canal+ mogę wybrać polskie napisy i się po chwili pojawiają. Na HBO też niby mogę wybrać w tym samym menu co ścieżkę dźwiękową, ale i tak ich nie ma. Czy HBO nadaje bez napisów. Mówię tutaj o wersjach HD ich kanałów, bo na SD to nawet nie mam opcji wybrania polskich napisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kanały HBO HD nadaja napisy w wersji DVB po 11.11.2011 lepiej niż wcześniej ale zdarzają się filmy bez napisów lub awaria z tym związane .Okresowo to jest słaba strona HBO od wielu lat.Kanały HBO SD tez nadają napisy tylko w wersji teletekst.Tak przynajmniej widać to przez Arivę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanko związane troszke z dzwiękiem 5.1 jak przelącze + na orginalną sciezke dzwiękową i mam dzwięk 5.1 wlaczają sie napisy wiadomo tlumaczenie, ale jest problem tego typu ze wyskakuja one co jakis czas nie lecą ciągle i nie tlumaczą wszystkiego ,pol biedy jak angielski film leci wtedy ich nie potrzebuje ale jakis francuz itd. to brzydalo by sie tlumaczenie dokladne ,czy moze to byc spowodowane jakims niedociognięciem softu w tunerze pace, mial ktos juz problem z napisami ? poprzedni tuner SD tlumaczyl wszystko kazdą kwestie a na pace przez 15 sekund czasami nie pokazują się wcale napisy :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jestem tępy w sprawach technicznych, stąd moje pytanie:-)...

posiadam TV 3D Panasonica, kino domowe 3D Samsunga i Pace PVR 500... wszystko ze sobą mam podłączone kablem HDMI (z dekodera do TV i z TV do blueray-a).

Powiedzcie mi-czy powinienem coś jeszcze ze sobą połączyć jakimś kablem, aby móc w 100% cieszyć się jak najlepszym dźwiękiem? Bo mam wrażenie, że nie mam dźwięku 5.1...

Dzięki za pomoc i łopatologiczne wytłumaczenie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, niezbyt wiedziałem, gdzie zapytać więc niech już będzie w tym temacie. Otóż jak podłącza się nagrywarki blu-ray do dekoderów np. PHILIPS PVR HD czy innych np. Opticum HD? Chodzi mi generalnie o to, jakie trzeba mieć przewody oraz gdzie, w jakiej kolejności i do czego się je podłącza? Chodzi mi oczywiście o nagrywanie tego, co oglądam w tv. Czy podłącza się może po prostu nagrywarkę do telewizora czy jednak przez dekoder trzeba? Jestem zielony w tych sprawach więc byłbym wdzięczny za dokładną rozpiskę. Pozdrawiam i dziękuję z góry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...