Skocz do zawartości

DVB-T w Wielkiej Brytanii


patryk92
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowilem zalożyć nowy wątek, ponieważ uważam, że warto przyjżeć się z bliska ofercie darmowej telewizji cyfrowej w UK. Obecnie wielu naszych rodaków przebywa na wyspach, a ostatnio nawet ja :) w związku z czym mam okazję lepiej zapoznać się z ofertą tutejszej telewizji. DVB-T w Wielkiej Brytanii to ogromna liczba darmowych kanalów dla każdego. A oto, jakie stacje można odebrać za free w Edynburgu (gdzie przebywam):

 

1. BBC 1

2. BBC 2

3. STV

4. Channel 4

5. Channel 5

6. ITV 2

7. ITV 3

8. ITV 4

9. BBC 3

10. BBC 4

11. Yesterday

12. E4

13. More 4

14. 5 USA

15. 5*

16. Pick TV

17. Channel 4+1

18. STV +1

19. ITV 2+1

20. E4+1

21. Challenge

22. Dave

23. Quest

24. BBC Alba

25. CITV

26. BBC Cbeebies

27. CBBC

28. VIVA

29. 4 Music

30. BBC News

31. BBC Parliament

32. Sky News

33. Al Jazeera English

34. Russia Today

35. QVC

36. Tele G

37. Ideal World

38. Bid TV

39. Community Channel

40. Create & Craft

41. The Big Deal

42. QVC Beauty

43. Really

44. Food Network

45. Price Drop

46. BBC HD

47. BBC 1 HD

48. STV HD

49. Channel 4 HD

50. kanaly planszowe

 

Jak widać ilość, ale i jakosc zachwyca :D . Dla mnie zdziwieniem byl brak ITV 1, ale z tego co zauwazylem STV to tak jakby szkocka wersja ITV 1, ponieważ przez większą część dnia lecą programy ITV1 (lacznie z reklamami i logo tej stacji), a produkcje lokalne zajmuja ok.5-6 godzin dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to w Londynie jest niemal to samo, tylko zamiast STV, STV+1 i STV HD są pełne ITV1, ITV1+1 i ITV HD oraz nie ma TeleG i BBC Alba, bo są to kanały na rynek szkocki :)

Później postaram się zrobić kilka fotek z przedstawionych kanałów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rarytasów nie ma w Anglii czyli średnio 46 kanałów SD + 4 HD.

 

U nas planowane są na wstępnie 4 multiplexy czyli teoretycznie na początek 28 kanałów SD + 2 HD na terenie całej Polski, początek ten nastąpi w 2013 roku czyli koniec pierwszej fazy DVB-T w naszym kraju, wtedy nastąpi wyłączenie kanałów analogowych czyli druga faza DVB-T w naszym kraju, ponieważ w każdym większym mieście zwolni się średnio 8 kanałów analogowych to daje średnio 8 muxów cyfrowych czyli średnio 64 kanały SD w każdym dużym miescie. Niestety u nas wszystko wchodzi wolniej, ale w 2014 roku możemy mieć dużo wiecej kanałów niż w Anglii, bo nawet ponad 100, problem jest tylko w tym czy znajdzie się tyle kanałów, które będą miały koncesję na naziemne i cyfrowe nadawanie w Polsce (to jest tylko problem i to duży). Realnie można by było w MPEG4, który wybraliśmy spokojnie nadawać w naszym kraju ponad 100 kanałów SD w niektórych lokalizacjach, ale naprawdę trzeba robić to stopniowo, ponieważ nie ma aż tyle koncesji. Przechodząc na DVB-T2 w przyszłości możemy nadawać jeszcze więcej w tym samym paśmie bo do 40% więcej kanałów.

Nietety w naszym kraju obowiązują koncesje polskie na nadawanie kanałów naziemnych, więc nie będziemy oglądali w DVB-T polskojęzycznych kanałów zagranicznych typu Discovery, National, CN, MTV, HBO, i wielu, wielu innych, ponieważ nie posiadają one koncesji na nadawanie naziemne.

Nawet nasza TVP Polonia nie posiada koncesji na nadawanie naziemne w Polsce, ale na Litwie takie pozowlenie ma i nadaje w DVB-T :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że 50 kanałów naziemnych w UK to bardzo dobra oferta. Ponadto ważna jest ich jakość. W jakim mieście w Polsce nadaje 8 kanałów analogowych? W żadnym.... Najwyżej 7. Co do mux'ów to nigdy w życiu w Polsce nie będzie ich 8! Ledwo co mamy 13 kanałów w DVB-T w tym część średniej jakości, jeśli chodzi o ofertę i ani jednego kanału HD. Polska nigdy nie dorówna UK w tym względzie, skoro nawet Ukraina nas wyprzedza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być 8siem, ponieważ po wyłączeniu analogu będzie co najmniej 7 kanałów wolnych w każdym większym województwie, a dochodzą do tego 4muxy które już będą działać, więc może być ich nawet 12ście muxów w niektórych miastach, szczególnie że te kanały będą miały mniejszą moc i można muxy łączyć z tych samych kanałów. Naturalnie to tylko teoria, jak będzie w Polsce dowiemy się tak naprawdę po 2014 roku, moim zdaniem będzie dużo lepiej niż w krajach zachodnich, które nadają w MPEG2, ale do tego tak jak już wspomniałem muszą być nowe koncesje i nowe kanały, nie koniczenie nasi nadawcy muszą być zainteresowani nadawaniem w DVB-T dużej liczby kanałów. Pamiętajmy, że w krajach które wybrały MPEG2 wyłączenie całkowite MPEG2 i przejście do MPEG4 to jest ogromna operacja podobna jak przejście z analogu na cyfrę, ponieważ większość odbiorników MPEG2 nie da się programowo aktualizować do MPEG4 i trzeba będzie je wymieniać, dlatego też przykładowo Niemcy zaczynają dopiero testować MPEG4, a w niektórych krajach gdzie nadaje MPEG2, przyjmuje się MPEG4 tylko dla kanałów HD. Ilość kanałów HD w naszym kraju zależy wyłącznie od zainteresowania dużych nadawców jak TVP, Polsat czy TVN oraz opłacalności inwestycji. Nasze DVB-T w jednym muxie MPEG4 mieści średnio 8 kanałów SD lub 4 kanały HD, gdybyśmy wybrali DVB-T2, to praktyczna liczba kanałów w tym samym paśmie była by podwójna. Ja pod Wrocławiem odbieram ponad 30 kanałów z Polski i Czech (w tym radiowe) na zwykłej siatkowej antenie, w 2014 roku liczba ta będzie pomnożona co najmniej razy 3. Ukraina nas wyprzedza chwilowo, tam praktycznie nie ma koncesji i procedur takich jak w Polsce, ale procedury są dobre na dłuższą metę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Mieszkam w UK, mam w TV wbudowane zlacze PCMCIA do wlozenia karty MPEG4.

Czy sa takie karty i gdzie ich szukac co po wlozeniu do mojego TV bede mogl ogladac te 4 kanaly w HD?

Karty Neotion sa na ebay ale one podobno nie obsluguja DVB-T2 (czy tez HD).

Juz sam nie kumam tego, w polsce jest DVB-T i nadaje w MPEG4, tu tez jest DVB-T i nadaje w MPEG-2, tak?

Czy o to chodzi?

MPEG-2 i MPEG-4 to systemy kompresji danych, a DVB-T czy DVB-T2 to standardy nadawania?

 

Z powyzszych postow rozumiem ze w DVB-T mozna nadawac z kompresja MPEG-2 lub tez MPEG-4. (czyli sprzetem odbierajacym sygnal w PL mozna odebrac sygnal w UK, ale nie na odwrot - MPEG-4 nie jest kompatybilny w dol)

 

Czy w DVB-T2 nie mozna nadawac w MPEG-2?

 

Narazie odbieram ok 50 kanalow w SD, czyli tych co kolega na poczatku podaje.

Mieszkam niedaleko Birmingham, moge zapodac liste.

 

Pozdrawiam

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.. ostro namotałeś.

do wlozenia karty MPEG4.
nie ma czegoś takiego.
MPEG-2 i MPEG-4 to systemy kompresji danych, a DVB-T czy DVB-T2 to standardy nadawania?
- Właśnie o to chodzi. Dekompresja danych jest realizowana przez komputer (tzn. przez CPU albo GPU) - zapewniają to sterowniki oraz kodeki. Kompresja danych MPEG4 umożliwia także przesyłanie obrazu wysokiej rozdzielczości HD (ściśle rzecz biorąc MPEG2 też umożliwia, ale to jest niepraktyczne i w tej chwili w zasadzie nie spotykane, zwłaszcza w telewizji naziemnej).

 

Standard nadawania określa jak przesyłać bity w eterze. Kodek określa jak zapakować obraz i dźwięk w strumień bitów - 2 niezależne rzeczy.

Z powyzszych postow rozumiem ze w DVB-T mozna nadawac z kompresja MPEG-2 lub tez MPEG-4.
- tak samo w DVB-T2.
Czy w DVB-T2 nie mozna nadawac w MPEG-2?
- można - ale zajmuje to więcej miejsca.

 

Standard nadawania wymusza odpowiedni odbiornik. Odbiornik DVB-T2 odbierze sygnał DVB-T, ale nie na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

 

Chcialbym napisac cos o DVB-T w uk, tak sie sklada ,ze mieszkam tutaj (szkocja) pare lat i mam jaka taka opinie/wiedze o tutejszym dvb a wlasciwie o kanalach jakie wchodza w sklad tytejszych mux'ow. I prawda jest taka ,ze to jest [beep], programow jest moze i kilkadziesiat jednak puszczana jest w nich istna sieczke a'la Polsat 2 i TVN 7. Wyjatkiem sa oczywicie kanaly BBC i w mniejszym stopniu ITV. Jednak reszta to bieda i zenada.Jako ze jestem kibicem to zwracam uwage na oferte sportowa (glownie pilkarska) i sprawa wyglada duzo gorzej niz w Polsce (mowie o otwartych kanalach) mianowicie mecze w kwalifikacjach ME BBC pokazuje tylko mecze szkotow jak graja u siebie - i to tez od tych e[beep]acji - w poprzednich pokazywali wszystkie mecze z posllizgiem paro godzinnym (U nas bylaby wrecz afera na cala Polske jakby TVP nie pokazala meczu - wiem ,wiem, byly czasy Wizji tv ale to bylo 10 lat temu i bylo to wyjatkiem jak i wyjatkiem byl mecz Anglia Polska pokazywana w C+ w 1999)Jesli chcesz zobaczyc mecze w pucharach europejskich - praktycznie nie pokazywane w tv otwartej - wyjatki hearts wczoraj i czasami mecze Rangersow i Celtiku (nawet jak Rangersi grali w el LM Z Malmoe to nie bylo transmisji w TV) ale nie wszystki i nie ma reguly.Jedynie co pokazuja pewnikiem na zywo to Wimbledon i czasami jakis snooker albo golf.Takze generalnie bida. Kupe kanalow ale wiekszosc to poziom Polsatu 2 i z 4-5 kanalow telezakopow i kanaly typu +1. Tak na marginesie powiem, ze bylem ostatni w Austrii i tam pomimo ze mozna bylo odebrac tylko parenascie kanalow to oferta znacznie ciekawsza a mianowicie Eurosport i Sport 1. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a slyszeliscie juz o jakims tunerze satelitarnym z mozliwoscia zamontowania w przyszlosci tunera DVB-T2?

Albo odrazu z glowicami DVB-S2 i DVB-T2.

Interesuja mnie tylko tunery na linuxie, wiem ze jest jakis z tymi glowicami ale nie na linuxie.

 

I ponawiam pytanie czy sa juz takie karty PCMCIA albo czy wogole beda co bedzie mozna wlozyc do HD ready TV zeby odebrac to DVB-T2. Czy jest to mozliwe technicznie?

 

Rozwazam te dwie mozliwosci ale narazie mi sie nie spieszy i pewnie poczekam na jakis tuner sat wlasnie z takimi wymaganiami.

 

Pisalem do Dreamabox Multimedia ale jakos nie odpisali.

Niby jest u jakiegos dystrybutora wzmianka ze bedzie taka glowica ale to moze byc nie pewne.

Chyba chodzilo o DM 8000 HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

A ja mam inne pytanie - mianowicie jak wygląda sprawa logo na kanałach brytyjskiej telewizji publicznej BBC? Ostatnio znalazłem stream w internecie kanałów BBC One i BBC Two i to co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło to to, że na obrazie tych kanałów nie znajdowały się żadne znaki, był całkowicie czysty ekran :D

4yvy.png

 

Od kiedy brytyjskie kanały BBC emitują swój sygnał z całkowicie czystym ekranem? Ile kanałów BBC praktykuje coś takiego? Czy dotyczy to tylko wersji SD, czy HD również?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BBC three i four na pewno nadają z logo ekranowym, nie pamiętam jak jest na BBC one i two choć oba często w HD oglądam. Przyznam, że nie zwróciłem na to uwagi bo logo się często przewija w zapowiedziach programów. Przyjrzę się temu przy okazji i jak nie zapomnę to dam znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Opiszę swój problem może ktoś rozkmini.

Na jednym tv wcześniej w innym mieszkaniu na zwykłej antenie pokojowej z asdy bez problemu odbierałem kanaly HD.

Przeprowadziłem sie do innego mieszkania i podłączyłem ten sam tv i dodatkowo jeszcze jeden w salonie do anteny niby zewnętrznej ale mam ja zamontowana w sypialni na poddaszu pomiędzy sufitem a dachem .Problem w tym , że tv w salonie odbiera wszystkie kanały łącznie z tymi HD a ten sam tv , który wcześniej odbierał z pokojowej tez kanały HD teraz z zewnętrznej nie wyszukuje wogóle kanalow HD .Antena ma 2 kable , każdy idzie do innego telewizora.Odlanczalem tv z salonu i wyszukiwalem tylko na tym w sypialni i tez nic.W sypialni mam ten sam na którym wszystko wcześniej działo .

Czy ktoś ma pojęcie co jest nie tak czy w jednym mieszkaniu może być aż tak duża różnica w sile sygnalu z naziemnej tv .Mam jeszcze jeden tv full HD u córki i tam jest ta pokojowa antena i tez te kanały HD są .

Z góry dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

21 kwietnia w Wielkiej Brytanii został uruchomiony kolejny multipleks DVB-T2 - COM8 (Arqiva) Trzeci już! Po PSB3 (BBC B) oraz COM7. Nadawane są na nim dwa kanały w HD, które właściwe nowe na rynku - QVC +1 HD (nie ma odpowiednika SD!) (LCN 111) oraz QVC BEAUTY HD (LCN 112). QVC zapowiadało już we wrześniu 2012 r. uruchomienie wersji HD, ale dla samego QVC. Po latach im się udało i są dwa. Jednak dzielą ze sobą pasmo. QVC +1 HD nadaje od 1:00 do 13:00, natomiast QVC BEAUTY HD od 13:00 do 1:00 czasu lokalnego. Z jednej strony kanały niezbyt ciekawe, bo to w końcu telezakupy, ale z drugiej fajnie, że oferta HD w Freeview HD się rozwija i w pewnym sensie mają wyłączność na niektóre z nich, ponieważ wspomniane QVC +1 HD oraz QVC BEAUTY HD, ale także Al Jazeera English HD, Channel 4 +1 HD oraz 4seven HD nie są nigdzie indziej dostępne poza właśnie Freeview. Co ciekawe... Al Jazeera HD do dziś nie pojawiła się nigdzie indziej, czy to w Wielkiej Brytanii (Sky, Virgin Media) czy dalszej Europie. Obecnie multipleks COM8 nadaje z ograniczonym zasięgiem. Jest dostępny z nadajników w Londynie (Crystal Palace transmitter), English Midlands (Sutton Coldfield transmitter) oraz północno-zachodniej Anglii (Winter Hill transmitter), co przekłada się na ok. 40% zasięgu. Z czasem oczywiście będzie się on systematycznie powiększał.

 

Postaram się wrzucić w najbliższych dniach zapy z obu kanałów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...