Skocz do zawartości

Wybor porzadnej anteny do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Po co komplikować sprawę wzmacniaczem? Lepiej założyć pasywną antenę na zewnątrz (np. log-a) niż kombinować pokojową ze wzmacniaczem i regulowanym zasilaczem, gdyż to proszenie się o problemy z odbiorem związane z zakłóceniami np. od telefonów komórkowych.

Edytowane przez Domel89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co wiercić dziurę w ścianie albo niszczyć uszczelkę w oknie koncentrykiem i przyozdabiać elewację koncentrykiem skoro mała antena w środku też da radę?

kombinować pokojową

Ta z linku to akurat nie jest pokojowa ale jest na tyle mała, że można ją zastosować wewnątrz

to proszenie się o problemy z odbiorem związane z zakłóceniami np. od telefonów komórkowych.

Takie przeboje to na podróbkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda antena użyta wewnątrz pomieszczenia (dodatkowo ze wzmacniaczem, szczególnie SWA) będzie wrażliwa na zakłócenia pochodzące z tego samego pomieszczenia. W dodatku regulacja zasilaniem wzmocnienia to taki półśrodek, który może jeszcze bardziej potęgować wpływ zakłóceń, gdyż wraz ze zmianą zasilania wzmacniacza zmieniają się jego parametry. Należy też wspomieć, że sygnał wewnątrz jest tłumnimy, zniekształcony przez ściany, pojawia się wielodrogowość, sygnał wielokrotnie odbity od przedmiotów i jednego dnia sygnał może być a na drugi dzień trzeba szukać innego miejsca dla anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda antena użyta wewnątrz pomieszczenia (dodatkowo ze wzmacniaczem, szczególnie SWA) będzie wrażliwa na zakłócenia pochodzące z tego samego pomieszczenia. W dodatku regulacja zasilaniem wzmocnienia to taki półśrodek, który może jeszcze bardziej potęgować wpływ zakłóceń, gdyż wraz ze zmianą zasilania wzmacniacza zmieniają się jego parametry. Należy też wspomieć, że sygnał wewnątrz jest tłumnimy, zniekształcony przez ściany, pojawia się wielodrogowość, sygnał wielokrotnie odbity od przedmiotów i jednego dnia sygnał może być a na drugi dzień trzeba szukać innego miejsca dla anteny.

 

Sygnał ze Świętego Krzyża będzie wystarczający żeby mieć na tyle korzystny S/N nawet wewnątrz, że po ewentualnym wyregulowaniu zasilacza powinno być OK. Wraz ze zmniejszeniem zasilania wprawdzie zmniejsza się wzmocnienie ale zmienia się  S/N na bardziej korzystny. Przykład: miałem w pokoju na parterze, z oknami w kierunku przeciwnym do nadajnika, siatkę ze zdemontowanym ekranem, starym kablem bez folii na oplocie, lipną podróbką wzmacniacza SWA 2000/4T. Antena opierała się za telewizorem, na szafce. Pojawiły się zakłócenia na mux2. Wyregulowałem zasilanie i było OK. W prawdzie ja mieszkam 15 km od RTCN Szczecin *Kołowa*, a nie 35 km od Świętego Krzyża, a Kołowo jest mocno  tłumione w moją stronę.

 

 

 

TomPL, dnia 24 Sty 2017 - 09:43, napisał:

35km i odbiór na pokojowej - życzę szczęścia i pomyślnych wiatrów ;)

Nie na pokojowej tylko na małej zewnętrznej ale umieszczonej w środku.

Mój kuzyn w Szczecinku, w bloku na II albo III piętrze w pokoju z oknem na wschód odbiera z odległość 33 km w linii prostej muxy z RTCN Koszalin *Gołogóra* na... samym ekranie od Tri-Digita.

 

 ​

Edytowane przez mihau
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że 10 czy 30km od nadajnika nie bądzie odbioru na wewnętrznej antenie, ale nie każdy ma takie same warunki odbiorcze co nie znaczy, że skoro działa u mnie to i wszędzie będzie. Gdybym był od tego przekonany, to bym polecał wszystkim anteny w pokoju zamontowane, bo z ciekawości i zainteresowania DVB-T mam poleconą przez Ciebie antenę z symetryzatorem i odbieram 2 MUX-y z odległości 130km od nadajnika w pokoju na szafie. Uwierzysz? W innym miejscu jest problem na pokojowej 12km od św. Krzyża. Także lepiej polecić komuś antenę zewnętrzną bez wzmacniacza, bo takie rozwiązanie jest najlepsze.

Edytowane przez Domel89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W innym miejscu jest problem na pokojowej 12km od św. Krzyża.

 

Ale to: http://www.portone.pl/lider-antena-pokojowa-siatkowa,id-139905 ma mniejszy zysk, gorsze S/N (i do tego siedzi w tym podróbka wzmacniacza SWA 2000/4T) niż antena wcześniej polecona przeze mnie.

 

 

Bierz pasywną, pasywna najlepsza. Wzmacniacze to zło bo wzmacniacz wzmacnia też szumy

Dopóki stosunek sygnału do sumy szumów i szumów własnych wzmacniacza jest większy niż 0 dB to sygnał będzie silniejszy niż na tej samej antenie ale ze symetryzatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest prosta. Antena pasywna z odpowiednim zyskiem po pierwsze. Wzmacniacze to ostateczność.

Poza wspomnianymi problemami, których źródłem jest wzmacniacz antenowy, to mając na antenie zakłócony sygnał - używając wzmacniacza wzmacniasz sygnał i jednocześnie zakłócenia. Czyli nie rozwiązujesz problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w niniejszym dziale forum mamy już ogólne wątki dotyczące anten do odbioru DVB-T, oddzielne dla anten zewnętrznych (stacjonarnych) i dla pokojowych, niniejszy wątek zamykam.

Nie ma sensu "ciągnąć" kolejnego wątki praktycznie o tym samym.

 

Dalszą dyskusję związaną z antenami DVB-T proszę prowadzić w odpowiednich, istniejących już wątkach:

Anteny pokojowe DVB-T: :arrow:https://forum.satkurier.pl/topic/3663-antena-pokojowa-do-dvb-t/

Anteny stacjonarne DVB-T: :arrow:https://forum.satkurier.pl/topic/6159-antena-stacjonarna-do-dvb-t/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...