Skocz do zawartości

Nowa ustawa medialna, a przestrzeganie zapisów przez stacje


Tim
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Osobom, którym nie podoba się ta sytuacja i chcieliby napisać w tej sprawie do TVP, polecam ich formularz kontaktowy: http://www.tvp.pl/o-tvp/kontakt . Ja już do nich napisałem.

 

List najlepiej wyśylij do KRRiT bo tvp raczej nie udzieli odpowiedzi. W liście do KRRIT podać szczegóły tzn w czasie jakiego programu o której godzinie,itp

Gdyby nie listy do KRRiT to pod logo tvp byłoby wiele reklam . Na forum tvp tez poruszono ten temat.

 

cytat z forum tvp

 

Stał się nieznośną praktyką zwyczaj zapowiadania kolejnego programu w czasie transmitowania filmu lub serialu. Pojawiające się i znikające napisy i obrazy w czasie oglądania jakiejś akcji przeszkadzają w percepcji i irytują . Wcale nie spełniają przy tym nadanej im roli, gdyż śledząc akcję filmu widz nie stara się zapamiętać treści tych nachalnych informacji. Decydenci TVP mają swoich widzów za przygłupów, którym wystarcza, że coś się rusza na ekranie.

Dla mnie to jest przejaw arogancji i [beep]twa a również i przygłupowatości tych decydentów.

 

 

http://forum.tvp.pl/index.php?topic=38820.0

tvp1JPG_rxarnea.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do TVP warto napisać, bo nawet jeśli nie odpowiedzą, to chociaż przeczytają, że ludziom się te praktyki nie podobają.

A tak swoją drogą jakoś dziś mogą nadawać krótki zwiastun ("Ojciec Mateusz dziś o godz. 20:20") bezpośrednio przed i bezpośrednio po zakończeniu danej audycji - zgodnie z zapisami ustawy. I właśnie takie zwiastuny powinni nadawać - bo raz, że nie denerwują one widzów oglądających wybraną przez siebie audycję, a dwa - z całą pewnością zwracają one większą uwagę widzów niż jakieś głupie gadanie na napisach końcowych, czy przebiegające paski.

 

Jeśli widzisz potrzebę takiego artykułu, to możesz go napisać. Od paru miesięcy każdy użytkownik Forum SAT Kuriera może pisać własne artykuły na SATKurier.pl

Jasne, ale napisany przeze mnie artykuł na pewno nie będzie miał takiego przebicia, jakie miałby artykuł napisany przez redakcję.

Redaktorzy SAT Kuriera mają możliwość kontaktu ze stacjami, z KRRiT. Wydaje mi się, że jest większe prawdopodobieństwo, że to im stacje i KRRiT udzielą oficjalnej odpowiedzi na ten temat, aniżeli mnie (tylko widzowi).

Jeżeli natomiast chodzi o zasadność napisania takiego artykułu, to uważam że artykuł taki powinien zostać napisany i to już dawno. SAT Kurier szumnie pisał swego czasu o wprowadzeniu tej ustawy i co ona zmieni. Dziwne, że po wprowadzeniu ustawy jakoś nikt już nie pisze, że od samego początku Polsat, TVN i TV Puls nie przystosowały się do zapisów owej ustawy, a TVP po początkowym dostosowaniu się, obecnie zaczyna także kombinować.

 

Możesz spróbować napisać do nich w tej sprawie, dokładnie opisując w jaki sposób dani nadawcy łamią zapisy ustawy: skargi@krrit.gov.pl Trzeba podpisać się swoim imieniem, nazwiskiem i adresem. Na odpowiedź czeka się około miesiąca.

Tak jak napisał @maxsat:

Tu nic jedna skarga nie pomoże tylko więcej.

I dlatego przydałby się artykuł na stronie SAT Kuriera. Może wtedy KRRiT wzięłaby się w końcu do roboty. Oni nawet palcem nie kiwną na jedną skargę. Wystarczy zobaczyć jak działają np. w sprawie głośnych reklam, braku Polsatu w TNK, czy analogowych kanałów naziemnych, które powinny być w podstawowych pakietach kablówek, a nie są. Śmiech na sali.

 

@Logomaniak: Swego czasu kontaktowałeś się z KRRiT. Czy mógłbyś zapytać się ich dlaczego nic nie robią w tej sprawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Nie, dlaczego, odpowiedzi przychodzą od KRRiT, ale są zazwyczaj zupełnie mętne i niczego niezmieniające.

 

Ba, zdarza się , że jeśli nawet leży coś w ich obligatoryjnych kompetencjach, to potrafią powiedzieć, że w danym temacie nie ma wcale, albo nie ma szczegółowych przepisów, choć to właśnie KRRIT została przez Zgromadzenie Narodowe postawiona na straży ładu medialnego w naszym znękanym kraju.

 

Nie spodziewam się zatem, żeby ni stąd, ni zowąd, nagle zachciało im się dyscyplinować media publiczne, czy komercyjne, które mają określone zadania do spełnienia, a jeśli nawet przy tym naruszają jakieś ustawowe przepisy, to ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą mnie już BARDZO wkurzyli, bo na końcu "Barw Szczęścia" lektor zagadał zapowiedź następnego odcinka !

 

Tak jak napisałem wczoraj w wątku o "TVP1" według mnie jedyną skuteczną opcją "pogonienia" "TVP" w tej sprawie byłaby skarga do "KRRiT", z dokładną datą i godziną danego naruszenia oraz filmikiem z odpowiednim fragmentem programu.

 

Wtedy "KRRiT" nie mogłaby raczej odpowiedzieć, że jest niekompetentna, bo w końcu w takim układzie po co jest???

 

Trzeba coś z tym zrobić !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie mogli "ukręcić" sprawy tak łatwo powinny się nia zająć portale medialne, takie jak "Satkurier", a tymczasem nikt z redakcji nie ma chyba ochoty o tym napisać, a to przecież nie są wymysły użytkowników forum, tylko fakty, które da się udokumentować.

 

Dlaczego tylko "TVN", albo "Polsat" mogą rozpętywać afery z solą, albo jajami, "Satkurier" też może przecież rozpętać aferę ze zwiastunami :D!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku denerwowało mnie dlaczego zdecydowana większość stacji przystosowała się do nowelizacji ustawy medialnej, a tylko jak zwykle Polsat i TVN mają z tym jakiś problem i o dziwo KRRiT nic im nie robi.

Czyżby w ustawie zapisano, że przepis odnośnie ogłoszeń i autopromocji dotyczy tylko niektórych nadawców, a pewne stacje do tego zapisu stosować się nie muszą, bo mają jakieś szczególne przywileje?

Myślę sobie trudno, w sumie i tak tych stacji nie oglądam.

Ale to co wyprawia TVP, przechodzi ludzkie pojęcie! Zapowiadali, że do ustawy się dostosują i początkowo zrobili to. Widzowie byli zadowoleni. Dlaczego zatem teraz kombinują? Czy oni muszą we wszystkim naśladować tych dwóch największych prywatnych konkurentów? Czy to jest właśnie ta ich misja?

Jeżeli dodatkowo weźniemy pod uwagę zapis, że autopromocja została uznana za reklamę, to o ile łamanie tych zapisów przez prywaciarzy mogę jeszcze jakoś pojąć (prywatni mogą bowiem przerywać audycje reklamami), to już zagrywki TVP są dla mnie wyjątkowo bezczelne (publiczna tv nie ma prawa przerywać audycji reklamami!). Dodajmy, że za przerwanie audycji uznaje się każde umieszczenie reklamy podczas trwania audycji.

Czy takim przykładem powinna świecić telewizja, która śmie określać się publiczną? A jeżeli TVP na siłę chce być telewizją komercyjną, to skończmy raz na zawsze tę szopkę z abonamentem i wtedy mogą sobie oficjalnie ładować bloki reklamowe w trakcie audycji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz będą pewnie znowu mówić, że te zapowiedzi programów, to "kara" za niskie wpływy z abonamentu ( https://satkurier.pl/news/73668/tylko-205-4-mln-zl-z-abonamentu-rtv-dla-tvp.html)...

 

https://www.krrit.gov.pl/dla-abonentow-i-konsumentow/kontakt-i-formularze/skargi-i-wnioski/

 

Tu jest formularz do składania skarg i wniosków do "KRRiT" i OSTRZEGAM, że jeśli przez weekend nie zaprzestaną tych zapowiedzi, to w poniedziałek z niego skorzystam (to jest ostrzeżenie oczywiście w stronę "TVP" :D ) i zachęcam do tego też innych !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i skargę do "KRRiT" wczoraj w końcu wysłałem !

 

Jako audycje, których dotyczy podałem "Barwy Szczęścia" i "M Jak Miłość", bo trzeba było coś wybrać, ale w treści dodałem, że zauważyłem te zapowiedzi między innymi na tych audycjach, zresztą oto cała treść:

 

Witam !

 

Chcę zgłosić, że w ostatnich dniach, w trakcie napisów końcowych między innymi wymienionych przeze mnie audycji zaobserwowałem nadawanie komunikatów mówionych przez lektora, które zapowiadają następną lub inne audycje nadawcy.

 

Bardzo proszę o zbadanie tej sprawy i informację czy nadawanie tego rodzaju komunikatów, w opisany przeze mnie sposób jest zgodne z aktualnymi przepisami prawa, a jeśli nie poproszę o interwencję u nadawcy, ponieważ uważam, że szczególnie Telewizja Publiczna powinna dbać o przestrzeganie prawa, które reguluje funkcjonowanie mediów w Polsce.

 

Ponawiam apel, żeby inni też wysyłali i żeby sprawą zajął się ktoś z publicystów "Satkuriera" (np. Pan Daniel Gadomski), bo sam niewiele przecież zdziałam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komercyjne kanały mogą, to Oni też...

Właśnie, że nie - bo nawet zdecydowana większość stacji komercyjnych przestrzega zapisów ustawy, a w dodatku telewizja publiczna NIE MA PRAWA przerywać programów reklamami!

 

No i skargę do "KRRiT" wczoraj w końcu wysłałem !

Szkoda, że nie napisałeś w skardze poza zakłócającym spikerem także o przebiegających paskach reklamujących, np. "Bitwę na głosy". Generalnie trzeba było także zwrócić uwagę na to, że TVP w ten sposób ingeruje w audycje, a telewizji publicznej nie wolno przerywać programów reklamami (autopromocja = reklama). Ale przede wszystkim koniecznie trzeba było podać im ustawę i artykuły, które zamieściłem na poprzedniej stronie.

Bez tego treść Twojej skargi brzmi trochę niepewnie. Jeżeli możesz, to wyślij do nich uzupełnienie skargi dopisując, że skarga dotyczy łamania ustawy: Dz. U. nr 85, poz. 459 (Ustawa z dn. 25 marca 2011 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw), a w szczególności artykułów: art. 16a. ust. 7 oraz art. 16. ust. 5.

Bez tego jestem pewien, że odpowiedź KRRiT będzie wykrętna, a tak to by wiedzieli, że mają do czynienia z osobą rozeznaną, która nie da sobie wcisnąć kitu.

 

Ponawiam apel, żeby inni też wysyłali i żeby sprawą zajął się ktoś z publicystów "Satkuriera" (np. Pan Daniel Gadomski), bo sam niewiele przecież zdziałam...

Dołączam się do apelu, a jeżeli redakcja SAT Kurier'a nie chce zająć się powyższym problemem, prosimy choćby o info dlaczego tak jest. Wówczas podeślę temat innym konkurencyjnym serwisom medialnym.

Dobrze byłoby jeszcze gdyby inne osoby pisały w tej sprawie poza KRRiT także do TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i masz rację @ Tim, że mogłem powołać się na konkretne zapisy ustawy itp., ale chciałem wystąpić jako zwykły "oglądacz" telewizji, który zauważył po prostu te zapowiedzi i słyszał coś o zakazie "autopromocji" w trakcie trwania audycji i żeby to oni sami, jako organ nadzorczy się ustosunkowali do tego co robi "TVP".

 

Najważniejsze moim zdaniem, że podałem, które audycje mają obserwować i opisałem chyba dość dokładnie jak wyglądają te zapowiedzi, więc chyba w trakcie "badania sprawy" je zauważą, chyba, że "TVP" z nimi skończy :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w przypadku łamania przepisów przez Radio Maryja, KRRiT podjęła decyzję o ukaraniu tej stacji (https://satkurier.pl/news/74160/krrit-40 ... aryja.html), a w przypadku łamania przepisów przez TVP, Polsat, TVN i TV Puls, KRRiT nie kara tychże stacji?

O co tu chodzi? Czy to oznacza, że są równi i równiejsi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@JoJo, można to rozważać na dwa sposoby.

 

Pierwszy, to chińska cierpliwość i konsekwentne drążenie, niczym kropla wody skałę.

 

A drugi, to masowe przejawy niezadowolenia, wyrażane np. poprzez korespondencję.

 

I jeden sposób i drugi, potrafi być skuteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie chyba jednak ten drugi sposób będzie skuteczniejszy, bo mamy szanse zobaczyć jego efekty za naszego życia :D .

 

Poza tym ten ich sposób podejścia do takich skarg jak moja nie wziął się z niczego: po prostu jak pisze jedna osoba, to nie warto się za to brać, ale jeśli napisałoby np. 1000 osób, to już na pewno inaczej by do tego podeszli.

 

I nie można według mnie myśleć: "nie warto pisać, bo to i tak przecież niczego nie zmieni", bo wtedy zataczamy właśnie błędne koło, tzn. odsyłam do poprzedniego zdania...

 

Redakcja "Satkuriera" też moim zdaniem nie powinna wychodzić z założenia: "nie zajmują się tym inne strony, to my też odpuszczamy", a chyba z takiego założenia właśnie wychodzi i dlatego nie ma na tych stronach ani jednego oficjalnego artykułu, na temat tych zapowiedzi programów na końcu seriali, a to jest przecież łamanie prawa w żywe oczy, no i znowu chyba kara za niepłacenie abonamentu, bo na "TVP HD", czy "TVP Seriale" tych zapowiedzi jakoś ponownie NIE MA, ale to są oczywiście kanały płatne (powtarzam: to nie są wymysły moje czy innych piszących w tym wątku ! - wystarczy obejrzeć JEDEN odcinek np. "Barw Szczęścia" lub "M Jak Miłość")...

 

Jeśli "TVP" chce w ten sposób właśnie karać widzów, to niech sobie wymyśli inny sposób, bo ja akurat płacę regularnie, mimo, że mam oprócz tego też rachunki za kilka platform/ofert satelitarnych (odsyłam do mojego podpisu - regularnie płacę za "Cyfrę+"), a skoro płacę, to NIE ŻYCZĘ sobie być karanym, za coś czego nie robię !

 

Przepraszam za trochę może emocjonalnych stwierdzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wczorajszym filmie (w Polsacie), pt. ,,Terminator: Ocalenie" było wyświetlanych na ekranie sporo zakazanych autopromocji:

1. na białym pasku napis (trzy razy wyświetlany w czasie tego filmu) "Już tylko do piątku 6 kwietnia do godz. 24:00 można nadsyłać zgłoszenia do eliminacji "trendów" Sopot TOPtrendy Festiwal 2012. Młodych utalentowanych zapraszamy do zgłoszenia udziału w konkursie "trendy". Szczegóły na http://www.toptrendy.pl;

2. Reklama tuż przed blokiem reklamowym: "Konkurs DUNLOP! Wygraj wyjazd na wyścig Le Mans! Wejdź na http://www.dunlop.pl Nagrody czekają";

3. Belka po 2-óch blokach reklamowych z napisem "Terminator: Ocalenie";

4. Belka "za chwilę" przed napisami końcowymi: 8 części prawdy, następnie: Układy.

 

O dziwo nie było w czasie napisów końcowych głosu spikera zapowiadającego kolejne propozycje. Zobaczcie, ile w jednym filmie może nazbierać się śmieci!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

@Sentence, różowy kolor Twojego nicka, wygląda naprawdę imponująco, powiedz mi tylko, czy jako świeżo upieczony redaktor Sat Kuriera, masz jakiś wpływ na skład poszczególnych numerów tego pisma, ukazujących się wszak w sposób dość periodyczny?

 

Innymi słowy chcę Cie zapytać, czy próbujecie podejmować trudne tematy na łamach tego pisma, czy tylko idziecie w komercję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...