Skocz do zawartości

DVB-T w Zawierciu


kwakii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

niedawno zacząłem interesować się cyfrową telewizją naziemną. Mam jednak parę pytań. Prosiłbym więc o odpowiedzi na nie.

1) Mieszkam w Zawierciu. Czy mam szansę na odbiór DVB-T? Jakie kanały mogę odbierać?

2) Posiadam telewizor obsługujący MPEG-4. Czy potrzebuję dekodera czy tylko anteny?

3) Najbardziej interesowałby mnie odbiór kanałów czeskich i słowackich. I właśnie zastanawiam się czy w Zawierciu mam szansę na odbiór jakichś kanałów z tych krajów? Zauważyłem, że na satelicie większość z nich jest kodowana.

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.W Zawierciu możesz spróbować odbioru Czeskiego MUX1 z nadajnika Jasenic/Praded. Nadaje on na kanale 36. Do końca miesiąca ruszy nadajnik MUX2 w Wręczycy Wielkiej kolo Częstochowy. Będzie on nadawany na kanale 39. Będzie Ci do odbioru potrzebna antena kierunkowa: np.ATX lub jakaś antena typu Yagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Mieszkam w Zawierciu. Czy mam szansę na odbiór DVB-T? Jakie kanały mogę odbierać?

tu masz oficjalne czasy włączenia i mapy orientacyjnych zasięgów dla odbiorów na antenach kierunkowych, pasywnych (w rzeczywistości bywają dużo większe):

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/harmonogram-wdrazania-mux-2

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t/harmonogram-wdrazania-mux-3

a tu oficjalne o DVB-T:

http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t

http://cyfryzacja.gov.pl/

i nieoficjalna:

http://www.przelaczenie.eu/

 

W praktyce przestawia się antenę na obrany kierunek (nadajnik) i się patrzy, czy dekoder / telewizor coś wyłapuje. A potem dopiero kombinuje się z instalacją antenową.

 

2) Posiadam telewizor obsługujący MPEG-4. Czy potrzebuję dekodera czy tylko anteny?

dekodera nie potrzebujesz. A co do anteny (instalacji antenowej), to oczywiście tak. A jaką i jak skomplikowaną - to zależy od warunków odbioru w twoim miejscu zamieszkania, bo bywa różnie.

 

Przy czym, mogą być potrzebne dwie, trzy anteny w zależności od kierunków nadajników i miejsca odbioru. Ale to nie problem przy odbiorze DVB-T - sumuje się takie anteny bardzo prosto przy pomocy prostych sumatorów antenowych.

 

Poszukaj opcją 'szukaj' postów o instalacjach antenowych do DVB-T - było tego sporo...

 

Bardzo fajny program do określania kierunków i profili terenu do nadajników DVB-T: http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Nawet od polskich interesowałyby mnie bardziej kanały czeskie. Z którego nadajnika mógłbym odbierać czeskie stacje. Jakie byłyby to kanały?

Czytałem gdzieś o nadajniku Lysa Hora. Podobno sygnał z niego jest bardzo silny. Czy to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zależy od położenia , Z-cie jest w dołku ( oprócz Łośnic , części Kromołowa i Rudnik ) i nie wszędzie złapiesz sygnał ( test z nadajnikiem z Wisły , na antenie typu yaga ) ......... Ale zobacz dziś Częstochowę na 39 kanale

A mux 3 z wisły na 62 powinieneś złapac bez problemu , gorzej jest z kanałem 38 bo tu są rwania lub brak sygnału ( w niskich terenach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

Kilka zdań na temat odbioru TV -cyfrowej w Zawierciu. Obecnie odbieram czeskie MUX-y: k37 (sygnał 95/0), k54 (72/0) i oczywiście MUX-2 z Katowic - Kosztowy k49 (100/0). Warunki odbioru : bloki, I piętro, antena 15- elementowa na balkonie typu Yagi -Uda, plus wzmacniacz 29dB. Odbiór bardzo dobry. Co ciekawsze, to przy przeszukiwaniu kanałów i zalogowaniu się sygnału z Katowic k49, znikł MUX-2 ze Skrzycznego, który odbierałem z nie najlepszą jakością (60-75/5-25). Czasami dochodziło do częściowego zrywania obrazu i całkowitego zaniku obrazu, ale w sumie dało się oglądać. To wszystko odbieram na Samsungu LCD (LED) 40".

Jak wiadomo do końca października b.r. ma być włączony MUX-3 z tego samego nadajnika z mocą 2,5kW. Jak to się ma do 63kW (MUX-2) ? Dlaczego tak wielkie rozbieżności w mocach ? Ciekawe jaki będzie odbiór ? Pożyjemy , zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W finale kanały TVP i inne z MUX3 mają przejść na MUX1, a jako, że nastąpi to po wyłączeniu analogu to będzie można z częstotliwością i mocą poszaleć, co teraz jest niemożliwe ze względu na sąsiadów - sąsiadom oczywiście wolno szaleć. Zresztą największe problemy występowały z dostępnością kanałów komercyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Jakie znajomy ma warunki odbioru? Jaka antena? Jak wysoko jest zamontowana i czy ma wzmacniacz? I czy może odbierana jest już jakaś może testowa transmisja MUX3?

Podaj dzielnice to będę wiedział :P ( na 4 sprawdzone 3 dzielnice z siatka i płytka 7 , a na jednej antena logarytmiczna 36 elementów i wzmacniac 2 ) łapie bez problemu Katowice jak i Wisłe ( tu czasem gorzej jest z mux 2 ) oraz Częstochowe + tego Czechy...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Witam wszystkich!

Jestem zainteresowany instalacją TV naziemnej i proszę o kilka porad, gdyż zupełnie nie znam tematu a nie chciałbym popełnić kardynalnych błędów.Mam TV Sony KDL 32EX500 z wbudowanym tunerem, mieszkam w Zawierciu na ul. Paderewskiego I piętro w bloku i tam chciałem umieścić antenę optymalną do odbioru.Jaką doredzacie kupić czy ze wzmacniaczem czy bez, kierunkową czy siatkową.Każda wypowiedz będzie dla mnie cenna

Pozdrawiam i dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego gdzie bo ja wiem że ta ulica jest długa ( poprostu wiedzieć muszę czy coś ci nie zastawia , inny blok )

 

możesz użyć takiej z wzmacniaczem g2 ( koszt około 55pln ) >>>

 

Antena%20Log%20ze%20wzmacniaczen1.jpg

 

lub takiej około 120 - 150pln >>>>

 

Antena%20Telm%20p25.jpg

 

obie dostaniesz na marszałkowskiej ( po środku sklep z cyfra ) bo koło szkoły 5 maja bardzo drogo ( a i tak będa wciskać że mają lepsze) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za podpowiedz a szkode że ta wiadomość nie dotarła do mnie wcześniej bo dziś /8.03.2012/ma do mnie przyjść monter z punktu EURO-SAT przy ul. Nowowierzbowej i zbadać w którym miejscu jest najsilniejszy sygnał a co do anteny to proponował mi kilka w cenie od 80 zł w zależności od parametrów. Blok w którym mieszkam to nr. 20 przy Paderewskiego.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mieszkam na 1. piętrze czteropiętrowego bloku, a przede mną jest również czteropiętrowy blok, to czy mam szansę na odbiór DVB-T (zwłaszcza czeskiego, bo ten interesuje mnie najbardziej)?

Mam też pytanie odnośnie anteny: znalazłem w Internecie antenę Opticum AX 800. Czy taka byłaby dobra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do "kwaku" mam założoną antenkę na I-szym piętrze i zasłania mi blok, monter wyszukał najkorzystniejszy sygnał z Wisły czyli 14 cie polskich programór a 15-ty to testowy. Nie można było złapać sygnału z Czech Od czasu do czasu rwie nadawanie ale można wytrzymać i mam nadzieję że to będzie chwilowe. U sąsiadki w tym samym bloku ale już na II piętrze jest sygnał z Katowic i też trochę rwie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z 1 i 2 piętrem są cyrki jak mamy blok przed sobą dlatego że zagłusza albo net albo kablówka od 3 pietra tego już tak nie czuć zaczyna poprawnie działać ( na domach prywatnych nie ma tego problemu ) tylko na blokowiskach ( sprawdzałem na Dmowskiego) , podobne zakłócenia są w Blanowicach ( na dole) mux z k49 działa idealnie a z 51 rwie lub zanika całkiem a mux czeski z k37 działa stabilnie :shock:

 

Ja u siebie mam wsio oprócz mux 54 (czechy) ten to magia raz jest a zaraz rwie i nie ma go ( brak sygnału) ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość Anonymous

Na terenie Zawiercia i nie tylko. Jedyny warunek to być w zasięgu Naziemnej Telewizji Cyfrowej. A z tego co na szybko zorientowałem się to jest w jako takim zasięgu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...