Skocz do zawartości

Obrotnica


Rekomendowane odpowiedzi

Ja miałe papierową jedną stronę dosłownie z której pisało do czego służy przycisk na obudowie obrotnicy, co pokazuje dioda oraz parametry urządzenia. W zasadzie po ustawieniu obrotnicy USALS wszystko robi za nas więc instrukcja jest nie potrzebna. Wystarczy że antena jest skierowana dokładnie na południe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam

jestem tu nowy i chciałbym prosić o radę

posiadam tuner Golden Media Uni-box 9080 2CR2CI HD PVR + dvbt

[link - regulamin]

antenę Triax TD115 Wzmocniona Grafit

[link - regulamin]

obrotnicę SG-2100 DiseqC 1.2

[link - regulamin]

moje współrzędne to

N E

51,805599 16,314138

mam pytanie

jaki kąt ustawić na antenie ?

jaki kąt na obrotnicy ?

czy muszę ustawić punkt zero ? czy tuner zrobi to sam ?

chcę połączyć obrotnicę + sat i antenę dvb-t

jednym przewodem

czy tuner wyśle odpowiednie napięcie do dwóch anten ?

czy do anteny dvb-t musi być podłączony zasilacz

bardzo proszę o porady i niezbędne informacje

z góry bardzo dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elewacja będzie ok 30,5 stopnia, tylko tyle ustawiasz, czasza do USALS powinna być skierowana na połdunie, jeśli nie jesteś tego w stanie ustawić, dekoder po wpisaniu w niego twoich współrzędnych będzie mógł spróbować ustawić na Eutelsata 16E, nie ma HB i nie na Astrę! Dekoder lekko przechyli czaszę jak wybierzesz dowolny program z Eutelsata 16E. Nie jest to wymagane w twojej sytuacji ale nie zaszkodzi. Wtedy ustawiasz czaszę, żeby uzyskać maksymalną jakość sygnału. I sprawdzasz resztę pozycji.

 

Najważniejsze przy instalacjach jest dobre wypionowanie stojaka na którym mocujesz obrotnicę.

 

Co do DVB-T nie będzie problemu dołączyć sygnał do kabla, nie koliduje z poleceniami DISEQC. Nie napisałeś jaki masz konwerter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wyznacz sobie południe i dobrze posadź czaszę na ramieniu obrotnicy (jeżeli obrotnica akurat wskazuje dokładnie na południe, to czasza też ma wskazywać na południe). Ustaw dokładnie szerokość geograficzną na obrotnicy(tutaj spotkałem się też ze sprzętami, które mają odwrotnie wybitą podziałkę) i elewację czaszy tak jak kolega mówi 30.5 stopnia.

Powinieneś ustawić obrotnicę dokładnie na południę. Przy dobrym ustawieniu powinieneś odbierać kanał Nat Geo Music z zapasem sygnału z 11061H (SR: 5722).

Wtedy zacznij szukać następnych pozycji. Sprawdź jak daleko na wschód masz sygnał (45E, 53E, 68.5E, 75E, 85.2E i 90E) i na zachód (4W,15W,30W). Przy dobrym ustawieniu rzecz jasna powinieneś odbierać wszystko (85.2E i 90E jeżeli dekoder pozwala obrócić tak daleko na wschód)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale ma bardzo nietypowy SR 5722, FEC 5/6, mimo wszystko ładnie odbiera.

 

Jesteś w takiej sytuacji że może być to zero. Ja przeważnie przy różnicy w stosunku do satelity na którego ustawiam dokonuję korekty USALSem a ustawiam dopiero lekko skręconą antenę. W ten sposób łatwiej złapać orbitę, szczególnie na 17,5 - 18 stopniach. Ale ciebie ta przypadłość nie dotyczy bo ustawiając na południe masz bardzo blisko odpowiedniego satelitę. I powinieneś bez problemu złapać całą orbitę.

 

Konwerter OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do @ CSA

jak mam rozumieć "Ja przeważnie przy różnicy w stosunku do satelity na którego ustawiam dokonuję korekty USALSem a ustawiam dopiero lekko skręconą anten". Powiem szczerze że ja na razie sobie odpuściłem ustawianie obrotnicy bo mi jakby rozjeżdżała się i muszę dokonywać korekty na konkretnej satelicie co skutkuje przesunięciem pozostałych - próbuję dodatkowo znaleźć jakieś info w :google: ustawiania poprzez protokół DiseqC 1.2 - jakby bardziej najeżdżał na satelity.

Jak ktoś ma dokładną instrukcję ustawiania poprzez protokół DiseqC 1.2 i mógłby mi go podesłać byłbym wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE! Zła droga!

Albo chcesz mieć byle jak i wszystko korygować, albo po prostu ustawisz raz porządnie - na to nalegam.

Bo jak dobrze ustawisz, to się nic nie będzie rozjeżdżać, i USALS będzie automatycznie ustawiać z dużą dokładnością (tak jak jest w stanie DiSEqC 1.2).

 

@rossini: Jeżeli problem u Ciebie rozwiązuje zmiana szerokości geograficznej, przez dodanie/odjęcie np. 3 stopni w parametrach USALS(czy też dodanie wszystkim satelitom np. 3 stopni do pozycji) - albo:

1) Sama obrotnica nie jest ustawiona na południe LUB (co obstawiam) 2) Czasza krzywo zamocowana na obrotnicy (tzn. obrócona o kilka stopni względem ramienia). Zapewne aby złapać sygnał skorygowałeś to krzywe ustawienie - złym ustawieniem obrotnicy na maszcie.

 

@rufus: Prawie 0. Ustaw w dekoderze USALS, podaj swoje współrzędne geograficzne. A następnie wybierz transponder z satelity W2M (16.0E). Obrotnica się nieznacznie obróci na zachód (o te 0.3 stopnia). I teraz są 2 metody:

1) Przymocuj dokładnie czaszę do obrotnicy (musisz to zrobić idealnie) - czasza nie może być przekręcona na ramieniu obrotnicy. Następnie kręcąc na mocowaniu całą obrotnicą z anteną ustaw tak, aby złapać sygnał z satelity. Po złapaniu obrotnica(sama obrotnica) powinna być ustawiona w kierunku południa.

2) Tak ustawioną obrotnicę posadź na maszt/uchwyt i skieruj bardzo dokładnie na południe (samą obrotnicę, nie ramię). Następnie załóż czaszę na ramię i obracając (samą czaszą - obrotnica zamocowana na fix) złapać sygnał. Po złapaniu czasza nie powinna być przekręcona na ramieniu obrotnicy.

Polecam pierwszą metodę, o ile rozumiesz o co mi chodziło. Jak nie, to jak będę narysuję schematycznie o co chodzi.

 

Gorąca prośba do osób, które mają problemy: Opisujcie dokładnie co jest nie tak / co nie działa. Zamiast "bo mi jakby rozjeżdżała się" wolelibyśmy: "przy satelicie Eurobird W4/ABS-1/Telstar 12/itd. mam bardzo słaby sygnał, dalej na wschód/zachód nic nie łapię; po naciągnięciu konwertera w dół/górę/lewo/prawo sygnał znacznie wzrasta".

 

W najbliższym czasie spróbuję się pokusić o artykuł na SK - w którym dokładnie wyjaśnię, z rysunkami i może zdjęciami na czym polegają najczęstsze problemy i jak je rozwiązać.

Ciekawe co na to Mr Orbita :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info i prawdopodobnie będzie u mnie problem z pkt 2. Przy wcześniejszej czaszy 80-tce nie miałem problemu "latałem" od Hispasat-a po ABS-a, po zmianie czaszy (na 115 cm aluminiową oraz wymiany konwerter na http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/si ... lack-ultra )

już zaczęły się problemy. Na Badr-ze muszę cofnąć na wschód i podnieść czaszę do góry (bardzo zależy na mi Dubai Sports HD), Eutelsat na 16E muszę minimalnie ruszyć na zachód. Do Hispasat-a już nie dojeżdżam - brak sygnału. Do Turksat-a dojeżdżam - ale nie mam części kanałów. Dalej nawet nie próbuję po brak sygnału na maksa. Maszt mam idealnie wypionowany (sam robiłem konstrukcje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może opiszę jak ja ustawiam obrotnicę. Widzę że lpm11 ma troszkę inną technikę ale co ważne zwraca uwagę na dokładnie to samo.

 

1. Zawsze zaczyna się od dokładnego wypionowania stojaka, jak tego nie ma to nie ma co się brać za montaż.

2. Drugą kwestią która w pewnym sensie zależy od samego instalatora jest ustawienie elewacji anteny, mamy możliwość regulacji i na obrotnicy i na mocowaniu czaszy. Ja ustawiam elewację tylko na obrotnicy natomiast czaszę montuję równolegle do ramienia obrotnicy. Dlaczego tak robię? Ponieważ najłatwiej wtedy jest mi ustawić idealne linie równoległe i prostopadłe pomiędzy czaszą a obrotnicą. Jeśli położymy czaszę na ziemi i zamontujemy wtedy obrotnicę to widzimy idealnie, jaki jest kąt ramienia obrotnicy w stosunku do czaszy oraz czy obrotnica nie jest przechylona co może oznaczać obrócenie czaszy na ramieniu obrotnicy. Jak jestem pewien że jest OK sprawdzam jeszcze poziomnicą i dokręcam mocno śruby. Czaszę wynoszę razem z obrotnicą.

3. Zanim jednak wyjdę z czaszą na sucho podpinam do dekodera i sprawdzam czy wszystko działa. Ostatnim krokiem jest pozostawienie czaszy na pozycji na którą będę ustawiał. Tutaj jest właśnie to co pisałem o USALS. Czasza nie będzie ustawiona na zero. Ona będzie przeważnie lekko obrócona przez dekoder tak jak pisał @lmp11 chyba że mieszkamy na 16.03E, 19.21E albo 13.01E, wtedy będzie to idealne zero. Czyli czasza zostanie w takim położeniu jak po montażu w punkcie 2.

4. Jeśli już mamy przygotowaną instalację anteny, nakładamy na wieszak i ustawiamy na południe. U mnie zawsze wskakuje jakiś sygnał i przeciętna co najmniej jakość, ale to kwestia doświadczenia. Zawsze trzeba będzie poprawić ustawienia przynajmniej azymutu. Elewacji od kilku lat nie miałem potrzeby korekty. Potem dokręcamy lekko.

5. Sprawdzamy wszystkie pozycje (na dekoderze, nie na mierniku) i dokręcamy solidnie.

 

Do wyznaczania elewacji korzystamy z http://www.satlex.net/pl/azel_calc.html

 

Jeszcze dodam że producenci w instrukcjach piszą o tolerancji na ustawienia i nie wymuszają na klientach ustawiania USALSem dokładnej pozycji czaszy ale lepiej zrobić tak jak radzę ja i @lpm11 unikniemy problemów na ostatnich pozycjach satelitarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info i prawdopodobnie będzie u mnie problem z pkt 2. Przy wcześniejszej czaszy 80-tce nie miałem problemu "latałem" od Hispasat-a po ABS-a, po zmianie czaszy (na 115 cm aluminiową oraz wymiany konwerter na http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/si ... lack-ultra )

już zaczęły się problemy. Na Badr-ze muszę cofnąć na wschód i podnieść czaszę do góry (bardzo zależy na mi Dubai Sports HD), Eutelsat na 16E muszę minimalnie ruszyć na zachód. Do Hispasat-a już nie dojeżdżam - brak sygnału. Do Turksat-a dojeżdżam - ale nie mam części kanałów. Dalej nawet nie próbuję po brak sygnału na maksa. Maszt mam idealnie wypionowany (sam robiłem konstrukcje).

 

Zgadza się, na antenie 80cm przy ustawieniu możesz się pomylić nawet o 2 stopnie (oczywiście wszystko zależy od sygnału). Im większa antena, tym dokładniej trzeba ustawić - mniejsza jest tolerancja błędów i szybciej znika sygnał.

Co do Twoich ustawień. Jeżeli nie masz sygnału na 30W to ustaw na Telstar 12 i powiedz co robisz żeby złapać sygnał (czasza do góry/ na dół/ w lewo/ w prawo). Analogicznie na Turksat (bliżej masz Hellas Sat). Możliwe że problem leży tylko w ustawieniu elewacji na obrotnicy i czaszy. Odczytaj jak masz ustawioną elewację na antenie? Podaj nam jak najwięcej informacji.

 

Jeszcze odnośnie dokładności - chwilkę zajmuje jeszcze zatrzymanie obrotnicy. Przez co antena jadąc od wschodu zatrzyma się kilkanaście minut (ułamek stopna) dalej niż jadąc od zachodu.

 

To może jeszcze odrobina mojej historii.. :D

Te mądrości które wypisuję wynikają głównie z moich doświadczeń. Podczas pierwszego montażu obrotnicy popełniałem te błędy o których teraz piszę.

Zacząłem tak, że obrotnica była około 5 stopni od południa. Konsekwentnie, aby złapać sygnał obróciłem czaszę na ramieniu obrotnicy. Tak wykrzywiona w dwóch miejscach konstrukcja łapała sygnał od Astry 2 do Amosa - i tylko tyle. Pomyślałem że może maszt nie jest pionowy i podłożyłem jakieś kawałki kabla.. przez co cała obrotnica była wykrzywiona w trzech wymiarach :D No i wtedy łapałem od 68.5E do 8W. Po dwóch miesiącach mnie olśniło co ja najlepszego zrobiłem i wziąłem się za poprawki: obrócić obrotnicę na zachód, a samą czaszę na ramieniu na wschód. Dodatkowo na podziałce(elewacja obrotnicy) ustawiłem 50 (od szerokości geograficznej Krakowa) - z instrukcji wynikało że ma być ustawione 40. Po tych niezbędnych poprawkach ustawiłem antenę na HB. Jakie było moje zdziwienie że za 68.5E można coś jeszcze odbierać.

Co mnie zmyliło: Stosunkowo dobra jakość sygnału, jeszcze na tych skrajnych pozycjach, a do tego brak doświadczenia i podstawowego sprzętu (dekoder na dach, słuchawki i zaprogramowana wcześniej lista kanałów).

 

@CSA Twoja metoda jest lepsza, o ile masz jak przenieść na dach antenę 110cm z obrotnicą. Przykładowo u mnie to byłby transport z 10kg po dachu (40 stopni) na długości 12m. Dwa razy próbowałem i więcej nie będę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam AS-2000 i mam problem następującego rodzaju. Chciałem go skonfigurować ale mimo posiłkowania się instrukcją coś mi nie wychodzi.

Tak jakby nie dokonywał kasowania pamięci (robię to poprzez jednoczesne wciśnięcie ON i MEM i włączenie włącznikiem mechanicznym z tyłu).

I chyba z tego wynika, że nie mogę ustawić ograniczników końcowych. Ustawiam I--- i wciskam SET następnie strzałki ale siłownik nie obraca anteny ani na W ani na E. A jak ustawię P-03 lub P-08 to siłownik przestawia antenę , jedyne co mnie dziwi, że nie każda z dostępnych pozycji nie jest zaprogramowana i raz przesuwa antenę na wschód a raz na zachód mimo że numery zaprogramowanych pozycji narastają. Pozycjoner współpracował z modułem Disecq i zależy mi na późniejszym wpięciu tego w instalację. Czy coś jest uszkodzone? A jeszcze mi się przypomniało, że jak robi przesunięcie to nie ma podglądu na liczbę impulsów tylko wskaźnik, że jedzie - kwadracik.

 

 

Jeżeli piszę w złym temacie to proszę o korektę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz pozycjoner AS-2000D z dodatkowym złączem do obsługi DISEQC 1.2, nie powinieneś zajmować się ustawianiem ręcznym tuner powinien układać to za Ciebie. Jaki masz siłownik? Superjack czy coś innego. Może impulsator jest uszkodzony? Nie pomyliłeś się czasem wpinając kabli MOTOR do gniazd PULSE w siłowniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...