Skocz do zawartości

Podział sygnału DVB-T na kilka odbiorników


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To może nie zadziałać. Tuner podaje napięcie 5V i pewnie ma niewielką wydajność. Tutaj musisz zasilić rozgałęźnik oraz przedwzmacniacz, potrzebne zapewne 12V, 100mA.

Zastosuj inne źródło zasilania.

Rozgałęźnik ma na celu przede wszystkim "zrekompensować" straty powstałe na skutek rozdzielenia sygnału oraz straty na kablu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wynika z opisu Dipola:

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B1170.htm

-zewnętrzny zasilacz zasili również przedwzmacniacz.Tylko pamiętaj,Kolego,aby wyłączyć opcję zasilania wzmacniacza w tunerze połączonym z wejściem "A" wzmacniacza,coby się 12 i 5 voltów między sobą nie "pogryzło"...Niektórzy producenci oszczędzają nawet na diodzie zabezpieczającej.Za to zasilanie przedwzmacniacza "wykrywa" jego obecność,więc ew.zamontowanie symetryzatora w jego miejsce nic nie uszkodzi.Przy instalacji na 5 tunerów warto też założyć ochronnik przepięciowy:

http://www.dipol.com.pl/zabezpieczenie_ ... R48602.htm

między anteną,a wzmacniaczem /przenosi napięcie zasilania/.Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby tuner wyłączył swoje 5 voltów-musi mieć do tego powód.Lepiej mu go nie stwarzać.Nie musi to być koniecznie zwarcie,czasem wystarczy,że np.prąd wyjściowy przekroczy zadaną wartość progową.Tuner na wyjściu "A" nie zawsze musi być Fergusonem z zabezpieczeniem.A uważam,że wyłączanie zbędnych funkcji to dobry zwyczaj,utrwala właściwe nawyki.Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Posiadam antenę siatkową z tzw. "płytką"(przedwzmacniacz?), wzmacniaczem - zasilacz i dekoder Ferguson T65. Posiadam około 20 metrów kabla. Sygnał odbieram z nadajnika Warszawa Raszyn, odległość około 50km. Na najsłabszym multipleksie(MUX-3) mam sygnał o jakości około 50-70% i podobną siłę. Wszystko zależy od masy, gdyż zawsze mam problem z jej ustawieniem. Czasami pomaga ruszenie kablem i sygnał się poprawia. Dążąc do sedna - moja siostra zakupiła telewizor z tunerem Mpeg-4 i planuję, aby podłączyć się pod jedną antenę. Planuję zakup wzmacniacza rozgałęziacza aktywnego - coś na wzór http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B1018.htm. Zastanawiam się jednak, czy sygnał odbierany przez 2 urządzenia nie będzie za słaby i zastanawiam się, czy antena jaką posiadam nie jest za słaba i czy nie trzeba zakupić anteny kierunkowej oraz dodatkowego wzmacniacza do telewizora? Czy to są wszystkie potrzebne mi elementy, czy muszę zakpić coś przeciw spięciom i jakieś dodatkowe rzeczy? Zależy mi na tym, aby odbierać dobry sygnał i nie popaść w ruinę z powodu wydanych na to pieniędzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak opisujesz w poście najlepszym rozwiązaniem w twoim przypadku bedzie antena reflektorowa typu ASR 860 P25 Telkom Telmor DVB-T możesz ją max na 4 telewizory rozdzielić z poprawnym syganłem przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych , bo oto wt ym chodzi . Co do siatki to bym sobie odpuscił słaby zysk sygnału oraz energetyczny i duże szumy ogólnie mało stabilna , a co do tej co poleciłem to przetestowana z punktu technicznego na 4 telewizory z sygnałem w skali 98 % siły 92 % jakości ze wszystkich trzech muxuów . Podejrzewam jak dobrze poszukasz to znajdziesz w przystepnej cenie tą antenke z mozliwościa dalszej rozbudowy ewentualnie na inne telewizory za pomocą splitera który przepuscza napiecie bo zasilacz jest juz wtej antenie tylko kwestia zrobienia przelotki czyli kablem który idzie nam od anteny dajemy zasilacz , który po całym podłaczeniu podłanczamy do pradu do tego zasilacza robimy kabelek antenowy ok. 15 cm z konicówkami typu F-ki i z jednej strony wkrecamy złaczke żeniską bez bolca wciskmay kabel do konicówki z bolcem czyli łaczymy drugi koniec kabla wkrecamy do splitera aktywnego pod wejscie IN i na reszte robimy podział bezpośrenio na TV . ten wzmacnicz niecałe 70 zł ataki spliter na podobnej zasdzie max 20 zł z dobrej firmy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co opisałeś wynika, że na początek to problemem jest to co masz pomiędzy anteną a odbiornikiem, i z tym musisz zrobić najpierw porządek. ABSOLUTNIE nie może tak być, że ruszanie kablem antenowym zmienia jakość odbieranego sygnału.

 

Przyczynami tej wrażliwości na ruszanie kablem mogą być:

 

1. źle zamocowany kabel antenowy we wtyczce antenowej zasilacza antenowego lub sama wtyczka jest uszkodzona. Kupić nowy zasilacz, odciąć kabel antenowy od starej wtyczki, założyć nową wtyczkę , zwrotnicę.

 

2. źle wykonane łączenie kabla antenowego na odcinku antena - odbiornik. Jeśli jest takie łączenie, sprawdzić, wykonać jeszcze raz na złączach F.

 

3. uszkodzony lub marnej jakości kabel antenowy. Jeśli kabel antenowy ma średnicę ~5mm - bezwzględnie wymienić. Jeśli jest popękany lub zmurszały - również wymienić. Kabel antenowy do DVB-T przy antenie na zewnątrz budynku powinien być w kolorze czarnym (wykonany z PE), o dużym współczynniku ekranowania (>90dB), w tzw. wykonaniu satelitarnym.

 

4. poluzowane połączenie kabla antenowego ze wzmacniaczem w antenie lub wzmacniacza antenowego z anteną.

 

I dopiero, jak doprowadzisz do sytuacji, że jakość sygnału będzie stabilna przy targaniu kablem, można myśleć o dzieleniu sygnału.

 

Tak, na marginesie - parametry typowej 'siatki' i ASR Telmora (DIGITmaxHD / Optima IQ teraz) w wykonaniach pasywnych są praktycznie porównywalne, jeśli chodzi o zysk i szerokość wiązki. Telmory mają bardzo dobre wzmacniacze i wykonanie mechaniczne, ale 'siatka' z dobrym wzmacniaczem (np. serii LNA) to porównywalny sprzęt. Przy 50km i w miarę dobrym profilu terenu - nie powinno mieć większego znaczenia, która z nich by odbierała. Dopiero użycie anteny o zysku większym o 3...4dB (np UHF-200 czy ATX) dałoby rzeczywistą różnicę, pozwalając odpracować stratę rozdziału na 2 TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

jest taka sytuacja:

dom ulokowany ok. 20km od RTCN Chrzelice. Przed domem stoi inny dom w kierunku na RTCN Chrzelice, który zasłania praktycznie 'mój' dom. Antena jakaś na strychu stara siatka. Telewizor jakiś 2-letni Panasonic odbiera:

1) bez wzmacniacza

MUX3 z Polsatem (100kW) - siła sygnału 55% , jakość sygnału 80%, odbiór jest ok

MUX2 z TVP (2,5kW) - siła sygnału 10%, jakość 0%, brak odbioru

2) z wzmacniaczem podpiętym do wtyczki wchodzącej do telewizora

MUX3 z Polsatem (100kW) - siła sygnału 100% , jakość sygnału 100%, odbiór jest ok

MUX2 z TVP (2,5kW) - siły i jakości tu nie pamiętam, ale odbiór jest

 

Teraz bym chciał rozdzielić sygnał DVB-T na 3-4 telewizory (2 tunery DVB-T zewnętrzne, 1-2 telewizory z wbudowanymi tunerami DVB-T). Czytałem wątek o rodzieleniu na 5 odbiorników, ale nie rozumiem o co chodzi z tymi napięciami 5V, 12V itp. Mam więc następujące pytania:

 

1) Czy kupując rozgałęźnik, np. taki: http://www.barczak.com.pl/pokaz_produkt ... kt_id=2626 sygnał się pogarsza z każdym podłączonym odbiornikiem, czy samo zastosowanie tego rozgałęźnika pogarsza sygnał, a potem ile tunerów do niego podłączę jest obojętne?

 

2) Jaki polecacie rozgałęźnik na moją sytuację? Telewizory mają być odległe od tego rozgałęźnika o: 1) 1m , 2) 5m , 3) 8m, 4) 20m Czy ten z poprzedniego punktu czy jakiś inny? Czy ten z poprzedniego ma zasilacz czy to kupuje się oddzielnie?

 

3) Jak połączyć połączyć rozgałęźnik z telewizorami i tunerami? Chodzi mi o to, że ten rozgałęźnik ma złącza typu F a telewizory i tunery mają wejścia antenowe. Muszę sobie zrobić kable z jednej strony z końcówką F z drugiej z końcówką antenową jak na obrazku? : 2834d.jpg

 

4) Czy do takiego zrobienia takiego kabla stosuje się kabel koncentryczny np.: http://www.barczak.com.pl/pokaz_produkt ... kt_id=3463 i z jednej strony wchodzi na to końcówka F a z drugiej antenowa? Pytam, bo znam ten kabel tylko z anten satelitarnych, gdzie na obydwu końcach jest końcówka F.

 

5) Czy muszę coś jeszcze wiedzieć o co nie zapytałem?

W wątku viewtopic.php?f=115&t=24971 wyczytałem, że potrzebuję zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Czy coś jeszcze?

 

Z góry dzięki za pomoc :)

 

--

Robert Niestroj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie mam starą siatkę i nowy wzmacniacz w siatce i kierunek na w-wę. od anteny idzie 1 kabel do zasilacza, od zasilacza do najprostszego splitera który rozdziela sygnał na 3 TV. Nie zauważyłem jakiegoś braku sygnału czy innych zakłóceń. Wszystko odbiera prawidłowo.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam!

Lokalizacja: woj. łódzkie, powiat poddębicki, okolice Uniejowa.

Potrzebuje rozdzielić sygnał z anteny naziemnej na 14 telewizorów (telewizory z mpeg4).

Jak to mniej więcej wykonać?

czy jeżeli zastosuję np. antenę + wzmacniacz CABELTECH AL-105 i do tego 2x rozgałęźnik MITON MT-8/1 UHF DVBT to będzie to działało?

 

jakieś sugestie co do sprzętu mile widziane:)

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam!

Czy jeśli zastosuje dwie anteny w przypadku instalacji jak wyżej i każdą rozdzielę rozgałęźnikiem FRACARRO SPT8 to na wszystkich tv będzie odbiór jednocześnie, czy spadek sygnału nie będzie zbyt duży?

Wtedy instalacja wyglądała by tak: 2x antena - 2x rozgałęźnik - po 7tv na jeden rozgałęźnik.

Chcę uniknąć późniejszych poprawek, bo tak najłatwiej narazić się na koszty, więc stąd moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

.

Możesz tak zrobić. Na wszelki wypadek na te wolne wyjścia z rozgałęźników daj sobie rezystory obciążeniowe:

http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 5/2596.dat

Są też inne rozgałęźniki o lepszych parametrach:

http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 4/2464.dat

http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 4/2475.dat

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja sugestia - wystarczy Ci jedna dobra antena pasywna - Yagi lub krokodylek;). Dobrze ustawiona, aby sygnał był możliwie wysokiej jakości.

Sygnał z anteny wpinasz do wzmacniacza z rozgałęźnikiem (przydałby się z regulacją wzmocnienia - np. taki. Generalnie wzmacniacz potrzebujesz po to aby nadrobić straty powstałe na rozgałęźnikach i ew. na przewodach. Generalnie w gniazdach powinien być sygnał w przybliżeniu pomiędzy 45 a 72 dbuV.

Sygnały wychodzące ze wzmacniacza podłączasz do 2 szt. rozgałęźników 1x8.

I gotowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzień Dobry.

Posiadam dwa telewizory - jeden potrzebuje dekodera, a drugi ma już wbudowaną obsługę cyfrowej telewizji. Zakupiłem dzisiaj dekoder telewizji naziemnej cyfrowej Ferguson t65 mini i podłączyłem do starego telewizora, ale przez to programy przestały odbierać na telewizorze z wbudowaną obsługą telewizji cyfrowej. Posiadam jedną antenę, sygnał leci przez rozdzielacz.

Czy da radę, aby programy odbierały na obu telewizorach, czy muszę kupować drugą antenę?

 

edit: Aj, przepraszam za dział, źle przeczytałem, chodzi o przekaz cyfrowy, nie analagowy.. Prosiłbym o przeniesienie do odpowiedniego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, da radę :) U mnie w domu dzięki rozdzielaczowi ze wzmocnieniem z jednej anteny siatkowej korzystają aż cztery telewizory. Zarówno w telewizji analogowej jak i cyfrowej obraz jest idealny. Po za tym nie zauważyłem żadnej degradacji sygnału - obraz jest taki sam jak w momencie, gdy z anteny korzystał tylko jeden telewizor. Jaki dokładnie masz rozdzielacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nazwy, ale dołączam zdjęcie. (http://i47.tinypic.com/6y01nc.jpg) W jednym telewizorze jest już tuner-dvb, a do drugiego mam dekoder, ale teraz w telewizorze z wbudowanym nic nie odbiera. :/

Czarny kabel jest od anteny, jest rozdzielacz, wchodzi on do dekodera dvb, a z drugiej strony biały kabel idzie do mojego telewizora w drugim pokoju..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz zwykły rozgałęźnik bez wzmacniacza. Źle masz zrobione. U Ciebie kabel łączący tuner DVB-T z rozgałęźnikiem ma zerową długość, gdyż go w ogóle nie zrobiłeś. W przypadku rozgałęźnika bez wzmacniacza kabel łączący tuner DVB-T z rozgałęźnikiem i kabel łączący telewizor z rozgałęźnikiem powinny mieć takie same długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku rozdzielacza ze wzmacniaczem na pewno będzie działać pod warunkiem, że prawidłowo wykonasz instalację. W takim wypadku kable łączące urządzenia z rozdzielaczem nie muszą mieć jednakowych długości. Jeżeli zaś chcesz użyć tego swojego obecnego rozgałęźnika, to kable łączące go z urządzeniami powinny mieć jednakowe długości. W przypadku rozgałęźnika bez wzmacniacza poziom rozdzielanego sygnału ulega sporej degradacji, więc nie zagwarantuję Ci, że jak poprawisz długość kabla łączącego go z tunerem DVB-T (który u Ciebie wynosi zero, gdyż go w ogóle nie dałeś!) na taką samą jak z telewizorem, to będzie Ci działało. Na pewno będziesz miał taki sam poziom sygnału w obu urządzeniach, czyli albo i w telewizorze i tunerze DVB-T będzie Ci bezproblemowo odbierało, albo na żadnym z tych urządzeń nie będziesz nic odbierał. Zakup rozdzielacza ze wzmacniaczem to najpewniejsze rozwiązanie, choć troszkę drogie w porównaniu z tą zwykłą przejściówką, który Ty zakupiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podział mocy sygnału jest po połowie czyli -3dB.

Długość kabli może być dowolna o ile sygnał jest wystarczająco silny.

Napis na Twoim splitterze Izolacja 25 dB trochę mnie irytuje.

Normalnie taki rozdzielacz działa z takim samym tłumieniem w obu kierunkach może także sumować dwa sygnały.

Te 25 dB podają może tłumienie drugiego wyjścia.Nie zakładam ,że to cudo ma jeszcze cyrkulator.

Wtedy nie wolno zamieniać wyjść i wejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam!

Od dłuższego czasu poszukuje rozgałęziacza antenowego, który ma dwa wejścia, oraz dwa wyjścia.

Dla niewiedzących podaje screen projektu:

http://pics.tinypic.pl/i/00210/u65khjq6b3gz.png

Proszę o pomoc o znalezienie takiego rozgałęziacza (o ile takie cośik jest).

Z góry bardzo dziękuję.

Pozdrawiam, BurdziuPL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...