Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niech mi ktoś wytłumaczy: W czym przeszkadzało puszczenie filmu po 23 i dać mu oznakowanie 12+ skoro i tak leciał popołudniu?

Obczajcie to:

https://ibb.co/7QnyqmP
https://ibb.co/BL8Bp61

 

W dniu 17.02.2020 o 01:46, Sentence napisał:

Komedie „Kevin sam w domu” i „Kevin sam w Nowym Jorku” w Polsacie miały na początku oznaczenia "Bez ograniczeń wiekowych", potem "Dozwolone od lat 12", a teraz "Dozwolone od lat 7".

To spójrz na to:

Szybko i wściekle TVN 7 (emisja 17:45)

Szybko i wściekle TVN 7 (emisja 23:45)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.11.2020 o 12:09, VG02 napisał:

Może w dzień jest jakaś cenzura, a w nocy jest jej brak? Na TV Puls czy innych kanałach, wszystkie filmy Szybkich i Wściekłych lecą już od 16+ i w ogóle nie emitują w dzień.

Właśnie bez cenzury bo oglądałem i tu i tu.

Coś im się pokićkało.

Piąta część i szósta już normalnie, od 12 lat.

W dniu 7.11.2020 o 12:09, VG02 napisał:

Może w dzień jest jakaś cenzura, a w nocy jest jej brak? Na TV Puls czy innych kanałach, wszystkie filmy Szybkich i Wściekłych lecą już od 16+ i w ogóle nie emitują w dzień.

Tylko na TV Puls "Szybcy" od 16, na pozostałych 12+ (TVP, C+, HBO)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Okej. Co sądzicie o zrezygnowaniu z kadr. wiekowych na wszystkich kanałach CANAL+ oraz na kanałach tematycznych tj. Domo+ HD

Dziwne jest to, że np. HBO, Cinemax, FilmBox oraz inne kanały kodowane z satelity nie mają oznaczeń wiekowych tylko mają przed emisją programu wyjaśnienie od ilu lat jest dany program. Bardziej dziwi mnie, że CANAL+ ma te oznaczenia a HBO nie. Co sądzicie o tym, żeby mogli zlikwidować te paskudne kadry wiekowe?

Edytowane przez SZNYCEL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Polsat przestał już całkowicie zawyżać kategorie wiekowe, a nawet zaniżać. "Sami swoi" emitują już z 7+. Nawet na TVNie ostatni finał WOŚP emitowali z 7+, gdzie przez ostatnie lata było 12+. 

 

Polska koncesja jest "dziurawa" i niezrozumiała. Wulgaryzmy czy nagość przechodzą nawet w godzinach chronionych (6:00-20:00). Innym przykładem jest Giereczkowo by Day - Marvel's Spiderman, grę z PEGI 16, emitują z 7+. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po wielu miesiącach cierpliwości w końcu opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji stanowiska do nowelizacji ustawy medialnej, a w niektórych stanowiskach (w tym także od osoby prywatnej), a w szczególności w konsultacji publiczne ws. ochrony małoletnich, niestety rząd dalej będzie gnębić obywateli (zwłaszcza widzów) przez najbliższe miesiące, lata, a nawet pokolenia. Nie uznano uwagi dotyczący pozbycia się zaśmiecenia ekranu oznaczeniami wiekowymi raz na zawsze, bo... wykracza poza normę unijnej dyrektywy i tym samym dalej będzie prawo całkowicie zacofane.

Kolejna szansa, ale mało realna będzie pisanie maili do posłów zasiadających w Komisji Kultury i Środków Przekazu, by zgłosili poprawki dotyczący systemu ochrony małoletnich, a w szczególności skróceniu z całego czasu trwania emisji telewizyjnej do max 30 sekund na początku oraz po przerwie reklamowej. W przeciwnym razie dalej prawo dotyczące ochrony małoletnich będzie nadal zacofany.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

KRRiT nie reaguje i nie widzi zawyżania oznaczeń wiekowych, a więc wiele razy już wspominałem to jest system tzw. podwójnych standardów, jakie obowiązuje w KRRiT. Nie tylko wobec TVN-u, ale i także wobec ostatnich emisji na antenie TVP2 filmu familijnego "Paddington 2" oraz animowanego "Artur i Minimki" z nieszczęsnym oznaczeniem +12. Obecny system jest zacofany, archaiczny, staromodny, spatologizowany i nieestetyczny, a apele o zmianę systemu oznaczeń wiekowych to dla estabilishmentu, KRRiT, działaczy i władz to absolutny temat tabu. Pozostanie tylko wywrzeć presję na wprowadzenie poprawek do nowelizacji ustawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej by było, gdyby wprowadzono taki system znaczków: 7+, 10+, 13+, 16+ i 18+ i gdyby wyglądały tak, jak znaczki z chyba holenderskiej koncesji, czyli takie, jakie są na Comedy Central albo Discovery (białe cyfry w czarnym kółku). Szesnastki i osiemnastki byłyby pokazywane cały czas (szesnastka byłaby szara półprzezroczysta, a osiemnastka bordowa) , a niższe przez np. 30 sekund od rozpoczęcia programu. Dziesiątka byłaby do oznaczania np. kreskówek i sitcomów z Nickelodeon, które są zawyżane do dwunastki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się okazuje,  koncesje dla kanałów E!, 13 Ulica oraz Sci Fi pochodzą z Hiszpanii od CNMC (odpowiednika KRRiT).

Wystarczy sprawdzić w Europejskim Obserwatorium Audiowizualnym (podległym Radzie Europy) w systemie Mavise, czyja koncesja jest.

Sprawdzałem i jak się okazuje, w przypadku polskich oznaczeń wiekowych za to odpowiedzialny jest art. 27 ust. 3 unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych z 2010 r., który został uchylony w 2018 r. nowelizacją tej dyrektywy.

Cytat

Dodatkowo, jeżeli takie programy są transmitowane w sposób niekodowany, państwa członkowskie zapewniają, aby były poprzedzane akustycznym ostrzeżeniem, lub aby były rozpoznawane na skutek obecności oznaczenia wizualnego w trakcie ich trwania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i teraz tak to wygląda po nowelizacji unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych dokonanej w 2018 r., oprócz uchylenia wspomnianego art. 27 ust. 3, jednocześnie dodano art. 6a:

Cytat

1. Państwa członkowskie stosują odpowiednie środki w celu zapewnienia, by audiowizualne usługi medialne świadczone przez dostawców usług medialnych podlegających ich jurysdykcji, które mogą zaszkodzić fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi małoletnich, były udostępniane jedynie w taki sposób, by małoletni w zwykłych okolicznościach nie mogli ich słuchać ani oglądać. Środki te mogą obejmować wybór godzin nadawania, narzędzia weryfikacji wieku lub inne rozwiązania techniczne. Muszą być proporcjonalne do potencjalnej szkodliwości audycji.

Najbardziej szkodliwe treści, takie jak nieuzasadniona przemoc i pornografia, podlegają najsurowszym środkom.

2. Dane osobowe małoletnich zebrane lub w inny sposób wygenerowane przez dostawców usług medialnych na mocy ust. 1 nie mogą być przetwarzane do celów handlowych, takich jak marketing bezpośredni, profilowanie czy reklama ukierunkowana behawioralnie.

3. Państwa członkowskie zapewniają, by dostawcy usług medialnych dostarczali widzom wystarczających informacji o treściach, które mogą zaszkodzić fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi małoletnich. W tym celu dostawcy usług medialnych stosują system oznaczania potencjalnie szkodliwych treści audiowizualnej usługi medialnej.

W celu wdrożenia niniejszego ustępu państwa członkowskie zachęcają do korzystania ze współregulacji, o której mowa w art. 4a ust. 1.

4. Komisja zachęca dostawców usług medialnych do wymiany doświadczeń dotyczących najlepszych rozwiązań w zakresie współregulacyjnych kodeksów postępowania. Do celów niniejszego artykułu państwa członkowskie i Komisja mogą popularyzować samoregulację poprzez unijne kodeksy postępowania, o których mowa w art. 4a ust. 2.

Jeśli poprawka dotycząca czasu wyświetlania oznaczeń wiekowych nie zostanie przyjęta to dalej będziemy gnębieni przez tzw. elity silnych (m. in. KRRiT, polskie władze). Za podtrzymaniem czasu wyświetlania oznaczeń wiekowych na każdej kategorii wiekowych opowiadają się wspomniany już establishment silnych. Za zmianą przepisów dotyczących czasu wyświetlania oznaczeń wiekowych (zwłaszcza polegające na skróceniu czasu trwania z całego czasu trwania do max 30 sekund lub do 25% czasu trwania lecz nie krócej niż 5 sekund jeśli audycja trwa mniej niż 2 minuty) opowiadają się obywatele (w szczególności posiadacze telewizorów podatnych na wypalenie ekranu (w szczególności OLED), widzowie oraz nasi forumowicze).

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 7.05.2021 o 22:18, rotalplus napisał:

Kanaly Universal stosuja oznaczenia wiekowe dziwnie zblizone kolorami i forma do polskich przy czym w Sci Fi i 13 Ulica sa caly czas a w E! po reklamach i tylko przez chwilę

Ktos wir na jakiej koncesji(wegierskiej, rumunskiej?)

I te oznaczenia wyglądają swietnie. Tak to powinno wyglądać też u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Projekt nowelizacji ustawy medialnej w końcu trafił już do Sejmu, a więc teraz już czas, by na posłach wywrzeć presję tak, by zmusić ich do wprowadzenia poprawki, który polega na zmienianiu zapisów tak, aby oznaczenia wiekowe nie były już wyświetlane przez cały czas trwania programu w TV oraz materiału na platformie VOD i tym samym podlega informowaniu wyłącznie przed programem oraz na początku oraz po przerwie reklamowej przez max 30 sekund. Nie wprowadzenie tych wspomnianych poprawek oznacza krok w tył. Niestety, od razu I czytanie w komisjach.

Link: https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/druk.xsp?documentId=A0C68963FC1190C7C125870400393C4F

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam to mają się dodatkowo pojawić plansze z informacją o rodzaju szkodliwości treści (znane z kanałów bez polskiej koncesji np. serial zawiera sceny przemocy/seksu) natomiast oznaczenia wiekowe mają być dostępne przez cały czas

Cytat

Proponuje się więc, aby poza oznaczeniami wskazującymi, że treści mogą mieć negatywny wpływ na małoletnich, wskazywały też jakie rodzaje zagrożeń znajdują się w audycji lub innym przekazie. Nie jest wskazane, aby oba rodzaje oznaczeń wyświetlane były na ekranie przez cały czas trwania audycji lub innego przekazu. Proponuje się więc, aby obecne oznaczenia dostępne były przez cały czas trwania audycji lub innego przekazu. Oznaczenie wskazujące na rodzaj szkodliwych treści powinno natomiast być udostępniane przed emisją audycji lub innego przekazu oraz na ich początku (tamże str. 20-21). Projektowane rozporządzenie czyni zadość tym wymaganiom.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy potwierdzoną informację, posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu odbędzie się w piątek o 9:30 przed południem. Temat to rzecz jasna pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy medialnej. Miejmy nadzieję, że któryś z posłów odważy się skrytykować obecny system oznaczeń wiekowych w telewizji.

Edytowane przez Pepek94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...