Skocz do zawartości

Moduł CAM TnK HD


zibi-s
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Info: od kilku dni redakcja SAT Kuriera ma moduł testowy, został sprawdzony na odbiornikach, które są na stanie (czyli to, co jest obecnie w sprzedaży), generalnie ze wszystkimi sprzętami działa, są drobne problemy (przykładowo na Opticumach x402p/x403p i Golden Media Unibox 9060/9080 kanały startują wolno - SD 5s, HD nawet 15s, a na VuPlus Solo/Duo serwisy w MPEG-4 SD/HD nie nadają się do oglądania - piksele, nie mam pełnej listy - piszę z pamięci), ale ciężko ocenić co jest przyczyną, bo oprogramowanie w module jest w wersji testowej, nie ostatecznej, przypuszczalnie mogą być jeszcze jakieś poprawki. Być może jeszcze przed premierą dostaniemy ostateczną wersję nCAM HD i wtedy będzie można powiedzieć coś więcej, póki co informacji o ew. problemach nie można traktować jako wyroczni. Do wydania SAT Kuriera 11/2010 poszła jedna strona o module przygotowana na bazie tego pierwszego, próbnego egzemplarza.

 

Nie wiadomo kiedy dokładnie ruszy dystrybucja, ale poślizg będzie niemal na 100% - aktualnie mówi się właśnie o 10 listopada, choć może CAM-y pojawią się wcześniej - brak szczegółów.

 

To co napiszę poniżej przeczytajcie uważnie.

 

Przez pierwszy miesiąc dystrybutorem hurtowym modułów będzie TechniSat. Przypuszczalnie tylko od niego będą mogły się zaopatrywać poszczególne sklepy. TechniSat nie będzie oferować samych modułów TNK HD - będą sprzedawane dystrybutorom w zestawach z odbiornikami. W efekcie (to jest część ważna dla Was - klientów detalicznych) nie wiadomo czy w listopadzie będzie można dostać same moduły bez odbiornika w cenie sugerowanej (tj. 249 zł) - sprzedawca jeśli kupi zestawy, żeby sprzedać same moduły będzie musiał rozbić zestaw i zostanie z odbiornikiem. Czyli temat będzie zależeć od samych sprzedawców, jak podejdą do problemu - kto wie, że poradzi sobie później ze sprzedażą odbiornika osobno, zapewne odważy się rozbić zestawy. Mimo końca miesiąca jest wiele niejasności w kwestii dystrybucji - traktujcie to jako jedną z możliwych wersji. Jeśli będzie jak piszę, to temat unormuje się w grudniu, gdy nCAM HD będą już dystrybuowane na więcej sposobów. Jeśli natomiast CAM pojawią się jednak osobno, to problemu z zakupem być nie powinno. Zobaczymy jak będzie w listopadzie. Wstępnie wiem (dzięki temu, że siedzę w tym samym budynku :P ) że Hollex będzie mieć moduły osobno, u innych sprzedawców decyzja zależy od nich samych - jeśli już teraz przyjmują zapisy, to zapewne także będą mieć osobno ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mi po module CAM TnK HD jak w Techinsacie (zresztą w większości innych odbiorników podobnie) ma tylko dwie kieszenie na moduły dostępu, zajęte już przez moduły Cyfry+ i Cyfrowego Polsatu. Szkoda, bo chciałbym chociaż pooglądać sobie TVN HD i nSport HD, bez konieczności podłączania kolejnego tunera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obydwa modele były testowane, ale z pamięci nie powiem jak wypadły, nie ja za to odpowiadałem, może we wtorek będę miał wgląd w notatki. Osobiście sprawdzałem CI w pewnej karcie DVB do PC i nie wystartował, ale zgłosiłem producentowi ;) Generalnie jednak jak napisałem - moduł jest w wersji próbnej i nie należy przykładać większej wagi do problemów na tym etapie, bo mogą jeszcze zniknąć. Jak pojawi się ostateczna wersja CAM - wtedy będzie można przeprowadzić pewniejsze testy. Listę przypuszczam, że i tak będziemy musieli składać "wspólnymi siłami", bo my możemy zbadać dość dużo odbiorników, ale tylko z tych, które są obecnie na rynku lub uchowały się egzemplarze testowe. Nie uda się sprawdzić wszystkiego, bo wszystkiego nie mamy. Jak zwykle zalecam, jeśli ktoś obawia się problemów, wstrzymać się z zakupem. Wiem, że jest ciśnienie rzucania się na wszystkie nowości, ale to nie zawsze dobrze się kończy i później mamy masę malkontentów, którzy nie byliby rozczarowani, gdyby nieco poczekali na pewne informacje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Technomate TM-6900 - brak na stanie :/

TechnoTrend: przypominam, że sprawdzałem próbny egzemplarz, a dodatkowo tylko na jednej karcie DVB i to także na próbnym egzemplarzu (nie dostępnej na rynku), gdzie sterowniki są stale dopracowywane. Ogólnie ma działać na kartach DVB. TechniSat zapewnia w swoim katalogu (był do wzięcia na SAT Krak 2010 z ich stoiska), że na ich produktach do PC (PCI HD 2 i USB 2 HD CI) ma pracować, więc i na innych powinno. W każdym razie nic z TT też już nie mam dostępnego :/

 

W kwestii informacji co do kompatybilności proszę czekać do momentu pojawienia się ostatecznej wersji modułu. Teraz za wcześnie na dywagacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info z laki.[beep]:

"Moduł nCAM jest w pełni kompatybilny ze specyfikacją Common Interface+ w wersji 1.2, każdy taki moduł obsługuje również tryb legacy, umożliwiający użycie na tunerze z gniazdem CI. Tryb legacy ograniczony jest jedynie do funkcjonalności oglądania (bez time shift i bez nagrywania). Warunkiem uaktywnienia w module trybu legacy jest jego sparowanie z dekoderem. Za operację parowania odpowiedzialny jest producent tunera, który w tym celu musi się skontaktować z firmą Neotion. Na chwilę obecną pełna funkcjonalność modułu nCAM (tzn. oprócz nagrywania, działa też time shift oraz nagrywanie) jest osiągalna jedynie na zestawach standardem CI Plus. Nagrania przechowywane są w postaci zaszyfrowanej. Karta kodowa oprócz klucza na bieżący miesiąc, pamięta również klucz z poprzedniego miesiąca. W ten sposób nagrania posiadają maksymalnie dwu miesięczny okres ważności. Ta funkcjonalność jest kontrolowana na poziomie nadawcy kanału (ustawia odpowiednią flagę, podobną do flagi blokującej nagrywanie niektórych programów/filmów). Mogę dodać, że w trakcie naszych dotychczasowych testów taka sytuacja zdarzyła się sporadycznie jedynie kilka razy na kanale TVN HD. Firma Technisat oferuje już tuner TechniStar S1, który jest zgodny ze standardem CI+, inne modele (bez gniazda CI+) będą dostępne, od początku przyszłego roku w sprzedaży z już sparowanymi modułami w trybie legacy."

 

Z powyższego można wysnuć trzy wnioski:

1. Pełna funkcjonalność (timeshift i nagrywanie) zestawu tylko w sprzęcie z interfejsem CI+. Szkoda, że nagrania są zaszyfrowane i ich odtwarzanie może być realizowane tylko przez dwa miesiące,

2. Aby uruchomić zestaw w sprzęcie z CI w trybie legacy - należy sparować moduł z takim tunerem. Nie wiem, na czym ma polegać kontakt producenta sprzętu z firmą Neotion. Jeśli mam już sprzęt Technomate TM-6900 to kto i jak ma mi go "sparować"?

3. Poprzednio kolega Mr. Orbita pisał, że przeprowadzał już jakieś testy, w jaki sposób uruchamiał w odbiornikach tryb legacy?

 

Moim zdaniem zbyt dużo ograniczeń dla nabywcy zestawu nCAM i mniejsza funkcjonalność niż w przypadku kart SD, szkoda, bo zapowiadało się naprawdę ciekawie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cuda jakieś piszą...

 

Moduł nCAM jest w pełni kompatybilny ze specyfikacją Common Interface+ w wersji 1.2, każdy taki moduł obsługuje również tryb legacy, umożliwiający użycie na tunerze z gniazdem CI. Tryb legacy ograniczony jest jedynie do funkcjonalności oglądania (bez time shift i bez nagrywania). Warunkiem uaktywnienia w module trybu legacy jest jego sparowanie z dekoderem. Za operację parowania odpowiedzialny jest producent tunera, który w tym celu musi się skontaktować z firmą Neotion.

To by podczas testów nCAM HD nam w ogóle nie działał, bo tryb legacy ma (wg. nich) pozwalać na używanie w odbiorniku CI po jego sparowaniu, a my nic z niczym nie parowaliśmy.

 

Na chwilę obecną pełna funkcjonalność modułu nCAM (tzn. oprócz nagrywania, działa też time shift oraz nagrywanie) jest osiągalna jedynie na zestawach standardem CI Plus.

Oprócz nagrywania działa timeshift i... nagrywanie? WTF? Nagrywanie na zwykłych odbiornikach sprawdzimy na tygodniu, ale jak materiał jest dekodowany, to czemu odbiornik miałby go zapisywać w postaci zaszyfrowanej? W każdym razie jest to do zbadania, ale dopiero jak przyjdzie CI w wersji produkcyjnej.

 

Zalatuje mi na tekst wyciągnięty z forum od kogoś, kto chce, by sprzedaż modułów siadła (tekst utrzymany w podobnym tonie jak komentarze spod newsa u nas, które ostatecznie wywaliliśmy, bo wprowadziły zamieszanie i były kompletnie wyssane z palca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli potwierdza się to o co już tu pisałem, moduł będzie można normalnie kupić dopiero w grudniu.

Ja bym oczekiwał od TNK HD zapewnienia, że:

- nowe kanały HD o których mowa w artykule SatKuriera będą dostępne w pakiecie HD Premium, bez ograniczeń typu: tylko dla użytkowników tunerów albo tylko dla opcji CI+ (niestety jest to potrzebne bo znamy podejście do użytkowników TNK SD, gdzie pozostawiono ich na lodzie - za 20zł w TNK HD jest więcej programów)

- że cena pakietów nie wzrośnie drastycznie w ciągu najbliższego czasu

- że nie będą włączane flagi dla programów, co ograniczałoby funkcjonalność modułu zwłaszcza w trybie zgodności

 

Przydałoby się też więcej informacji na temat przyszłości, np: czy będzie można w przyszłości migrować z TNK HD do N, w końcu to te same karty.

Generalnie jestem bardzo pozytywnie nastawiony do nCAM HD i życzę TNK HD jak najlepiej. Obstawiam też, że jeśli pojawi się jakiś nowy kanał HD będzie to chyba AXN HD, który jest już w wersji SD więc koszt byłby chyba niski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr. Orbita ,

Czytasz może SatKurier? To polecam numer 7-8/2010 str.14 oraz str.37

https://satkurier.pl/news/60376/ncam-hd- ... opada.html

Cały ten artykuł to jakieś nieporozumienie. Prawdopodobnie moduł który dostaliście to moduł CI (bez plusa), albo TNK HD ściemnia że to ma być moduł CI+.

Do zabezpieczenia strumienia CI+ pomiędzy CAM a tunerem używa się:

- DES z kluczem o długości 64 bitów dla programów w jakości SD

- AES z kluczem o długości 128 bitów dla programów w jakości HD

Może być tak, że CI+ może być w wersji niezaszyfrowanej i większości będzie działała na z slotem CI, ale decyduje o tym dostawca, co nie oznacza, że nadawcy będą chcieli chronić bardziej kontent HD i wtedy zacznie się lamet, tak jak to jest przy wprowadzeniu CAID 1813.

Mnie interesuje jeszcze jedna kwestia.

Czy można użyć modułu TNK do karty Nki, ale myślę, że na 99% tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i czytam i aż nie mogę się doczekać wyników testów. Mam też pytanie do Mr. Orbity macie już u siebie moduły do testów a moje pytanie brzmi czy próbowaliście wyciągnąć kartę z modułu i wsadzić ją w czytnik? Bo może niby sparowana a na jakimś sprzęcie sama karta też odpali. Tak jak karta N-ki niby zablokowana a (z info z nie których for) z "neutralnych" czyli nie będących własnością naszych platform transponderów kanały "chodzą" np. TCM, Cartoon, Disney, Universal, Eurosport/2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wizjoner - ja go nie czytam, tylko jestem jednym z jego autorów :> Do tekstu z 7-8/2010 można dodać już teraz, że HD+ wprowadziła zapowiadane moduły, ale nie są to CI, tylko CI Plus w trybie legacy, działają tylko z tunerami z CI, które dostały aktualizację softu. Na razie ten CAM, który jest na stanie to CI Plus i nie ma żadnych wyraźnych ograniczeń. Nie wiem dokładnie na jakiej zasadzie to oparto - ja piszę to co widzę - wsadzam w tuner i działa. Ostateczny werdykt będzie jak pojawi się CAM w wersji produkcyjnej, co mamy zapowiedziane na przyszły tydzień. Teraz na tą chwilę, mając roboczy nCAM HD informuję, że działa normalnie jak każdy inny CAM, nie ma żadnych filozofii z parowaniem IRD z CAM, kluczy itp. Zobaczymy ostatecznie w przyszłym tygodniu. Co służy do zabezpieczania CI Plus ja wiem lepiej od Ciebie, byłem autorem dwóch tekstów o CI Plus w SAT Kurierze :> Ale tam była teoria, a tu jest praktyka - jak mi CAM działa to co mam napisać? Że nie działa? Zobaczymy CAM produkcyjny - obiecuję, że w przyszłym tygodniu będą szczegóły z naszej strony.

 

Moduł może służyć także dla całej oferty n, ale z kartą wyjętą z nboxa nie działa - oryginalna karta sparowana z CAM musiałaby mieć uprawnienia - wykonalne i kto wie co będzie w przyszłości - nazwa handlowa tego modułu to nie TNK HD CAM, tylko nCAM HD. Karta z modułu w innych tunerach nie działa, ale sprawdzano to pobieżnie, bez kanałów, które chodziły po wyjęciu karty z nboxa - co najwyżej będzie te kilka kanałów działać (a dokładniej to chyba tylko Eurosport i Disney, bo reszty w TNK HD nie ma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma co 249zł, cenią się! Dlaczego TNK nie mogła normalnie stopniowo przechodzić na wersję HD? Przecież inne platformy normalnie wprowadzają kanały HD do swojej oferty, bez konieczności wymiany karty, o ile się nie mylę. A tutaj musisz kupić nową etc. Oczywiście pomijam to że trzeba mieć odbiornik HD, ale wielu odbiorców TnK ma taki odbiornik! A cena modułu zdecydowanie za duża, nawet Polsat cenił się lepiej bo tylko 199zł. Jak dla mnie to 2016 r. bede opłacał im abonament, aby nie mogli zrezygnować z wersji sd, może wtedy również pomyślą o odbiorcach sd!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie: Jeśli moduł w tunerze ze zwyłym "CI" (bez +) spowoduje, że zdekodowany sygnał wszystkich kanałów z oferty będzie dostępny na złączu "scart" (nagrywanie na stacjonarnej nagrywarce dvd) oraz "HDMI" (mój komputerowy monitor-telewizor), to mi to W ZUPEŁNOŚCI wystarczy (rzadko nagrywam na dysk podłączony bezpośrednio do tunera, bo nie chcę się bawić w konwertowanie plików itp.) :D .

 

Rozumiem, że Ci co na codzień nagrywają programy tunerem mogą się bać, ale skoro w FACHOWYM czasopiśmie, za jakie uważam "Satkurier" czytam że moduły "CI+" SĄ WSTECZNIE KOMPATYBILNE ZE STANDARDEM CI, czyli działają w takiej sytuacji jak każdy dotychczasowy moduł "CI", tylko bez "bajerów" "CI+", typu nagrywanie na kartę pamięci itp., to jestem w miarę spokojny (odsyłam do artykułu "Pierwsze moduły CI+ od Neotion" w numerze 11/2009, na stronie 22 - mogę spytać Mr. Orbita czy to Twój tekst :D???) :D .

 

Według mnie nazwa "nCAM HD" też wskazuje, że może być możliwość migracji z "TNK HD" do pełnej "Nki", albo nawet za jakiś czas pojawi się opcja zakupu abonamentu w zestawie z modułem i ten kierunek rozwoju sytuacji W PEŁNI POPIERAM :D!

 

P. S. Czy mogę poprosić o test modułu już w wersji "produkcyjnej" też na "Globo HD S1" :D???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co ale ITI idzie w stronę klienta i staje się dla niego bardziej przyjazna. Oby tylko można było zobaczyć jak najszybciej nMultiroom w formie Turbo + 2850ST/nCAM a najnowocześniejsza platforma w Polsce może dać w kość konkurencji.

Już nie mówię o tym co by było gdyby kupili ekstraklasę(w co wątpię), wtedy jakieś 5-10% z C+ znalazło by się w n'ce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...