Skocz do zawartości

33.5°W - Hylas 1/2


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hylas 1

 

Data wyniesienia: listopad 2010

Rakieta: Ariane 5

Żywotność: 15 lat

Liczba transponderów:

  • Ku-band: 2 (33 MHz)
  • Ka-band: 6

Wykonawca: EADS Astrium

Platforma: I-2000

 

Hylas 1 - informacje, dane techniczne

 

Wiązki pokrycia:

 

Pasmo Ku/Ka

Hylas_1.png

 

Hylas 2

 

Data wyniesienia: 2012 (???)

Rakieta: Ariane 5 lub Soyuz-2

Żywotność: 15 lat

Liczba transponderów:

  • Ka-band: 24

Wykonawca: Orbital Sciences Corporation

Platforma: Star-2.4 Bus

 

Hylas 2 - informacje, dane techniczne

 

Wiązki pokrycia:

 

Pasmo Ku/Ka

Hylas_1_2.png

 

Informacje dodatkowe:

 

Satelity są wynoszone na potrzeby operatora Avanti Communications oferującego usługi internetu satelitarnego. Po wyniesieniu satelity Hylas 1 usługi pojawią się także w Polsce.

 

Informacje i mapy pokrycia pochodzą ze strony operatora - http://www.avantiplc.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

567443Hylas1.jpg

 

After map,Hylas 1 could be received in your area.This footprint covers a good part of Central and Eastern Europe.I am interested in whether someone has received these transponders in Ka-band?I am grateful if he tell me what transponders catches on this satellite?Might interest also other enthusiasts?!

19770 H,8567,-unknown

19789 H,58947,7/8,QPSK,

19955 H,44987,1/2,ACM,Dvb-S2/QPSK,Service:AOL

20061 H,34311,8/9,Dvb-S2/8PSK,

20178 H,44988,1/2,ACM,Dvb-S2/QPSK,Service:AOL

19355 H,44987,1/2,ACM,Dvb-S2/QPSK,Service:AOL

19928 V,44887,1/2,Dvb-S2/QPSK.

 

974783335RF.jpg

577186335WRF1970012300MHz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Some years ago I had tested Avanti Broadband internet service. It was in November 2011, review was published in SAT Kurier monthly magazine 12/2011 issue (in polish language).

 

I could see one of their Ka-Band transponder from Hylas 1 at Prof 7301, but as Prof 7301 doesn't support ACM/VCM - so I was unable to detect correct technical parameters. I knew them thanks to informations from Avanti and polish company named Hetan (they equipped us with hardware for tests, now as far as I know they are selling Tooway). I had information that Hylas 1 used 8 beams. Beam 3 covered northern part of Poland, Beam 4 - southern part of Poland.

 

I remember that I connected Prof 7301 straight to Avanti Ka-Band LNB (made by Hughes), modem (also made by Hughes) powered it with 18V.

 

I could see strong signal from 19,994 GHz, pol. R, SR: 45000. Circular polarizations were in use.

 

List of frequencies active back in november 2011 for Avanti Broadband at Hylas 1:

- Beam 1: 19,744 GHz, pol. R

- Beam 2: 20,048 GHz, pol. R

- Beam 3: 19,744 GHz, pol. R

- Beam 4: 19,994 GHz, pol. R

- Beam 5: 19,771 GHz, pol. R

- Beam 6: 20,021 GHz, pol. R

- Beam 7: 19,802 GHz, pol. R

- Beam 8: 20,052 GHz, pol. R

 

Some frequencies between beams overlapping each other. All with SR 45000 Msps (at Flysat Beam 7/8 got 38000 Msps, maybe mistake of my source). Now maybe (probably) frequency layout is different.

 

============================== Wersja polska =======================================

 

Parę lat temu testowałem usługę satelitarnego internetu Avanti Broadband, która korzystała właśnie z satelity Hylas 1 (33,5°W). Opis pojawił się w wydaniu 12/2011 magazynu SAT Kurier.

 

Podczas testów nie omieszkałem podpiąć konwertera z zestawu (Hughes) do karty DVB, wtedy miałem Prof-a 7301. Nie umie on ACM/VCM, więc tylko tyle, co zobaczyłem faktycznie aktywność na częstotliwości, którą wskazał dla nas Avanti i polska firma Hetan, od której otrzymaliśmy zestaw do testów (teraz oferują internet satelitarny Tooway). W zestawie była antena eliptyczna, konwerter Hughes i modem Hughes.

 

Od firmy Hetan dostaliśmy listę częstotliwości oraz informację, że Hylas 1 używa na potrzeby Avanti Broadband z 8 wiązek, lista częstotliwości powyżej, tłumaczyć nie trzeba, bo wiadomo co jest co ;) Częstotliwości nakładały się między wiązkami, wszystkie transpondery miały pracować z SR 45000 Msps (na Flysacie wiązki 7 i 8 mają wpisany SR 38000 Msps, może to błąd mojego źródła). Teraz, po takim czasie, możliwe, że układ jest już inny. Dla północnej Polski należało korzystać z wiązki 3, ale że jesteśmy w Krakowie, to nam przypadła wiązka 4 ;) Wszystkie transpondery korzystały z polaryzacji kołowej, konkretnie prawoskrętnej.

 

Prof-a 7301 podpiąłem prosto do karty, drugi przewód (TX) zostawiłem w modemie. LNB był zasilany napięciem 18V.

 

Niestety całość była stosunkowo dawno, więc niewiele pamiętam już... Chyba gdzieś o tym pisałem na forum, bo zrzuty z CrazyScan-a znalazłem na serwerze, poszukam później ;)

 

Photos/Fotki

 

CrazyScan in action/CrazyScan w akcji:

13867.jpg

13868.jpg

 

Dish with LNB/Antena z LNB:

23003.jpg

 

Avanti Broadband Beam 3 and Beam 4 coverage maps for Hylas 1

23004.png

23005.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi Mr.Orbita,

 

Please excuse me,but I didn't know where to post this topic.

I'm glad though that you gave a few details about the first attempts in the Ka-band reception on this satellite.Lnb on your dish seems a little complicated and cumbersome.I don't know whether if is sensitive to weak signals?Did you find easy signal with this LNB when you used it first time?

I've used Inverto Twin for Ka-band,specially made for Irish beneficiary,as you already know.Unfortunately you can't use it for another band in Ka.Besides that, having circular polarization,can't be used on satellites with linear pol.I intend to remove dielectric plate and to see what results I get.I guess not too much as long as we do not have linear signal in this bandwithd 19.7 - 20.2 GHz.

I'd also like to know how do you know which frequency is on a beam or another?The map which you posted don't really explain too much,at least for me, about these beams.Probably only those who uplink the signal on satellite knows on what area is that beam or another?Who knows,maybe that the supplier(Avanti) who has sent you the equipment,he gave you also a list of the correct frequencies whose signal is on a beam or another?I wonder on what beam belongs each frequency I found it on Hylas 1?Now AOL appeared on this satellite,not only Avanti,which make possible the reception with commercial LNB.It's a pity that Crazyscan cannot lock many frequencies with TBS6983 card.I would have liked to know if it's true symbol rate of 58,947 from 19789 MHz or is it an error of the utility?

Unfortunately on your spectrometer does not appear only a single frequency, but whose signal is not locked.Only one transponder you got with your equipment for Ka-band?If not asking too much,I'd like to know about what is written on technical specification of LNB on your dish?

I hope I have not tired you with so many questions,some may be naive.But you have to understand that for many users,including me,the Ka-band transmissions is yet to be discovered.Unfortunately LNBs for Ka are very expensive,which is not really encouraging for many enthusiasts.

Best regards

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

This LNB is made for two way communication, that's why there are two coax cables - one for receiving (RX) one for transmission (TX). Bottom part of LNB is big only because it helps to transfer heat from TX part and protect it from overheating ;) TX coax cable can be connected to modem and RX at any receiver/DVB card - it needs 18V power, just like any other LNB ;) Polarity switching wasn't done with voltage changes, but with manual unscrewing and turning part of feedhorn.

 

LNB worked in 19,7 - 20,2 GHz part of Ka-band - so just like yours LNB ;) With LOF 18,75 GHz. Produced by Hughes. As far as I remember there were not many informations about LNB provided with installation kit, only brief installation manual.

 

But that was back in 2011. I don't have this dish & LNB anymore. It was provided just for tests for very short time and I had to give it back :( I didn't have much time for playing :( Also back then there was not much traffic in Ka-band on satellites and TBS 6925 was just released so not all possibilities of this card were known at that time. That's why there is no lock on screenshot - screenshot was taken with Prof 7301 (old photo from 2011).

 

That was in fact my first attempt to receive anything on Ka-band ;)

 

I remember that I had no problems with finding signal, but I did some small cheating there ;) I installed classic Ku-Band LNB and catched Hispasat with Avanti Broadband dish (made by Prodelin). Then I just need to replace LNB's and slightly move dish to the west. Final checking for signal was done on Avanti modem which shows simple signal quality values.

 

Informations about frequencies and beams were shared (in 2011) by Avanti & Hetan. I got maps only for Beam 3 & Beam 4 in Poland (Hylas 1 only). Frequency data and informations about which beam cover respective territory are needed to correctly configure modem, which ask about frequency etc. at configuration phase. Because of that I think that installators from Avanti should have these informations - better, more accurate and up to date than I have ;) They must know correct frequency for territory where they installing Avanti Broadband service.

 

When I did test of Avanti there was only one frequency that showed any "life". Avanti explained that beams are extremely well configured and sharp, like at 9°E for SaorSat and signal will vanish very fast when user is moving out of beam coverage.

 

Two months later I had also tested Tooway with Ka-band LNB for 9°E, but Tooway LNB was even more special, because it need to be powered with ~29,5V current, so I failed to connect it to DVB card. Model was RT4000N-010 with LOF 18,5 GHz.

 

I'm also looking for some LNBs for Ka-Band (for different parts of band), but beside Saorsat LNB's, not many products are available... And with affordable price - probably none :(

 

==================== Wersja polska poniżej/polish version below ========================

 

LNB jest przygotowany do dwukierunkowej komunikacji, dlatego posiada dwa przewody, jeden dla odbioru (RX), drugi dla transmisji (TX). Dolna "część" LNB jest duża tylko w celu odprowadzania ciepła od części nadawczej i zabezpiecza LNB przez przegrzewaniem się ;) Przewód TX może być podpięty do modemu, a RX można przełączyć do dowolnego odbiornika lub karty DVB, gdyż konwerter jest zasilany napięciem 18V, jak każdy inny zwykły LNB ;) Przełączanie polaryzacji nie było realizowane za pomocą zmiany napięcia, ale poprzez ręczne odkręcenie i przestawienie części promiennika.

 

LNB pracował w zakresie 19,7 - 20,2 GHz pasma Ka-band - tak jak konwerter @satesco ;) Z LOF 18,75 GHz, wyprodukowany przez Hughesa. Z tego, co pamiętam nie było za wiele informacji o LNB dostarczonych z zestawem instalacyjnym, jedynie krótka instrukcja instalacji.

 

Ale to wszystko było w 2011 roku. Nie mam już tego zestawu anteny i LNB. Został udostępniony tylko na krótkie testy i musiałem go zwrócić :( Nie miałem za wiele czasu na zabawę poza testami :( Dodatkowo wtedy nie było jeszcze za wiele wiedzy i ruchu na satelitach w paśmie Ka a karta TBS 6925 dopiero co weszła do sprzedaży, więc nie wiele z jej możliwości było znanych w tamtym czasie. Dlatego na zrzucie nie ma wstrojenia - zrzut pochodzi z karty Prof 7301 (z 2011 roku).

 

W sumie to była zresztą moja pierwsza próba odbioru czegokolwiek w paśmie Ka ;)

 

Pamiętam, że nie miałem problemów ze znalezieniem sygnału, ale dopuściłem się małego oszustwa ;) Zainstalowałem klasyczny konwerter na pasmo Ku (pewnie nie był zbytnio w ognisku :lol2: ) i za pomocą oryginalnej anteny od Avanti Broadband (Prodelin) złapałem Hispasata. Następnie tylko zamieniłem LNB na oryginalny i delikatnie przesunąłem czaszę na zachód. Ostateczne potwierdzenie odbioru tego co chciałem dał sam modem Avanti - po wpisaniu parametrów usługi pokazywał proste wskazanie jakości sygnału.

 

Informacje o częstotliwościach i wiązkach (w 2011) zostały udostępnione przez Avanti i Hetan. Mapy mam tylko dla wiązek 3 i 4 dla Polski (tylko Hylas 1). Informacje o częstotliwościach oraz o tym, które wiązki obejmują dany obszar są niezbędne, aby poprawnie skonfigurować usługę, gdyż modem pyta o te dane w trakcie konfiguracji. W związku z tym myślę, że aktualne informacje muszą posiadać instalatorzy Avanti - lepsze, dokładniejsze i aktualniejsze niż mam ja ;) Muszą znać poprawną częstotliwość dla obszaru, na którym instalują usługę.

 

Gdy testowałem Avanti, tylko jedna częstotliwość wykazywała jakąkolwiek aktywność (widać na zrzucie). Dostałem wyjaśnienie, że wiązki satelity są ekstremalnie dobrze skonfigurowane I bardzo precyzyjne, jak dla usługi SaorSat z 9°E. Sygnał zanika dość szybko, gdy oddalamy się od obszaru pokrycia sygnałem danej wiązki.

 

Dwa miesiące później miałem okazję przetestować także Tooway z konwerterem na pasmo Ka dla 9°E, ale ten był już całkiem egzotyczny, ponieważ wymagał zasilania bodajże ~29,5V. Nie udało mi się go podpiąć do karty DVB (za mało czasu, żeby przykombinować układ z zewnętrznym zasilaniem). Model był opisany jako RT4000N-010 z LOF 18,5 GHz.

 

Także poszukuję konwerterów na pasmo Ka (na różne części pasma), ale poza tymi od Saorsat nie wiele produktów jest dostępnych, a w rozsądnej cenie - chyba żaden :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...