Skocz do zawartości

Inklinujący Türksat 1C


Rekomendowane odpowiedzi

Turksat 1C parkujący na pozycji 31.5°E nadaje swoje programy w silnej wiązce, ma ale jeden zasadniczy szkopuł - inklinuje.

Jego inklinacja jak wiadomo (a może nie wiadomo :?: ) wynosi 2.2°, czyli satelita lata sobie w te i we wte, dlatego jak chce się go odbierać non stop musi się za nim gonić anteną.

Aby było trudniej gonimy go nie po orbicie geostacjonarnej ale chwilę nad a chwilę pod równikiem.

Przez równik przechodzi dwa razy dziennie i wtedy można go odbierać na zwykłej antenie z obrotnicą.

Dzisiaj spróbowałem go upolować w czasie w którym go tam nie ma.

W programie Orbitron sprawdziłem gdzie aktualnie jest i zabrałem się za niego.

Około 11:30 znajdował się ponad 1,5° nad równikiem i jego wychylenie stale jeszcze się zwiększało.

Dla porównania np. o godzinie 13 deklinacja Turksata wynosiła -5° 01' 28" kiedy sąsiedni Eurobird 1 który nie inklinuje ma trwało -7° 18' 16".

Szukałem trochę na oślep nie wiedziałem o ile impulsów muszę zmienić deklinację, ale po kilku minutach coś zaczęło się klarować by po chwili Turksat z mocą sygnału 72% się odezwał. (u mnie na deklinacji było to prawie 60 impulsów w górę)

 

Przykładowy transponder MMC Türk 11564MHz - pol.V - SR 6922 - FEC 5/6

101mFvZ.jpg

 

foto widma namierzonego Turksata ze zmienioną deklinacją

101mFw0.jpg

 

ta sama pozycja bez korekcji deklinacji

201mFw4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak naprawdę satelity są prawie wszędzie, najczęściej na orbitach pomiędzy 70 stopniami szerokości geograficznej południowej do 70 stopni szerokości północnej, są to orbity – pośrednie, niskie, eliptyczne a nawet orbity kołowe wokół biegunów.

Kąt inklinacji jest kątem odchylenia pomiędzy płaszczyzną orbity i płaszczyzną równika.

Może zdarzyć się że jest to także usterka, w tym przypadku inklinacja dotyczy satelity który powoli zbliża się do końca swojej służby na orbicie, powoli zaczyna się on wymykać się z przeznaczonej dla niego trajektorii, powodem może być to, że kończące się paliwo nie pozwala na korekcję.

Zazwyczaj zanim zostanie skierowany na orbitę zbliżeniową służy on jeszcze jakiś czas do przekazów, sieci kablowych, profesjonalne systemy antenowe bez problemu z tym "mankamentem" sobie poradzą i sygnał jest ciągły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...