Skocz do zawartości

odbiór DVB-t z Łysej Hory


Bartezz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem anteny Lysej Hory są kierunkowane na północny zachód o czym świadczy np. 100 sygnał w Zabrzu a u mnie w Sosnowcu tyllko 30 i częste zjazdy do zera a nawet w niektórych porach dnia całkowite zaniki sygnału (przy odległości od nadajnika ok. 93 km). Dziwne :shock: bo skrzyczne nadaje 50 razy mniejszą mocą 0,5 kW a poziom sygnału mam 60-70 (TV plazmowy Samsung) na tej samej antenia i nie mam problemu z odbiorem polskiego DVB-T.

Albo czeskie kilowaty są zupełnie inne niż polskie albo nadajnik nie nadaje z pełną mocą. :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o emisję do Polski tylko o to że Lysa Hora jest od strony wschodniej blisko granicy ze Słowacją więc może czesi nie emitują w tym kierunku pełnej mocy bo po co. Największe skupiska odbiorców są na południe, zachód i północy zachód od nadajnika. Na wschód Łysa Góra nie ma dla kogo nadawać chyba że dla Słowaków. Ja porównuję sygnał z dwóch nadajnków polskiego i czeskiego o małej różnicy odległości - 75 i 93 km i z tego samego kierunku a o kolosalnej różnicy poziomów sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Koło Częstochowy poprawny odbiór mniej więcej od 24:00 do 9:00 rano później gubi sygnał. TV pokazuje, że siła sygnału ~ bardzo dobra. Według dvbtmap.eu do nadajnika mam 140 km. Odbieram na 10 letniej czteroelementowej antenie kierunkowej skierowaną w stronę Katowic.

Tak na marginesie gdybym wymienił antenę na jakąś porządną + wzmacniacz to możliwy byłby odbiór 24/h ??

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie sygnał 55-65 mysle ze jak zmienie antene na lepsza to może polepszy sie odbiór

Na siatce pod dachem sygnał 37-40 pod dachem i pikseloza

 

jestem ciekawy czy spadki sygnału w krakowie może powodować mocny sygnał polsatu z k 53 z choragwicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem ciekawy czy spadki sygnału w krakowie może powodować mocny sygnał polsatu z k 53 z choragwicy

 

Spadki nie, ale może poważnie zachwiać stabilnością odbioru. Filtry stosowane w odbiornikach telewizji cyfrowej mają większą szerokość i łagodną charakterystykę, przez co zbierają sygnały "z boku". Silny sygnał na sąsiednim kanale może przesterować odbiornik, co ma przełożenie na poziom odbieranego cyfrowego sygnału i ilość błędów w dekodowaniu.

 

Są na to dwa sposoby. Ustawienie anteny w ten sposób, aby osłabić Polsat bądź wpięcie tłumika na kanał 52, który częściowo osłabi kanał 53. Tłumik na kanał 53 osłabi nam DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauwazyłem jeszcze jedna rzecz po właczeniu dvb-t poprawił mi sie odbiór analogu antena ustawiona na choragwice a ct 1 smiga az miło (chyba że to tylko tropo ) zauwazyłem na k 54 jakieś śmieci i czarny ekran i zakocenia na polsacie ( po obróceniu anteny )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przeprowadzonych obserwacji (miejsce odbioru Sosnowiec odległość 95 km) wynika że sygnał z Lysej Hory bardzo się waha: u mnie od 20-25 do max 45 (TV plazmowy Samsung) i to w zależności od pory dnia. Na razie zauważyłemj najlepszy sygnał dopołudnia max 45 lub późno wieczorem. Przez część dnia obraz pixuje. Wygląda to dziwnie bo Skrzyczne utrzymuje mniej więcej stały poziom 60-70 przy dużo słabszym nadajniku. Co ciekawe obraz CT1 analogowy z tej samej lokalizacji bardzo się poprawił - jest prawie idealny. W tej chwili sygnał jest na poziomie 25 i spada chwilami do zera :!::!::!: co jest zupełnie niezrozumiałe. Chyba że mamy do czynienia z jakimiś zakłóceniami przemysłowymi na lini antena nadawcza a odbiorcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo było z nadajnikiem z Ostravy przez cała noc syganł był bardzo mocny a ok 9 spadał do zera i tak do samego wieczora .Myśle że jak wyłaczą analogową emisje to siła sygnału sie poprawi, a w planach jest jeszcze Mux 2 (nova i prima itd ).U mnie na laptopie wszystko dobrze śmigalo choć czasem zdarzały sie piksele ,planuje zakup lepszej anteny z porządnym wzmacniaczem to wtedy odbiór bedzie stały myslę że może uda sie odebrać coś ze słowacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie dlaczego nadajnik z Lysej Hory nie nadaje EPG ? W pierwszych dniach można było przejrzeć program i wszystko było OK. Na dziś nie ma EPG. :cry: Przy okazji sygnał nadal się bardzo zmienia czasami spada chwilowo z poziomu 37 do 0 i po chwili jest znowu ponad 30 :shock: . W dalszym ciągu nie wiem dlaczego jest taka zmienna propagacja co raczej się nie zdarza w przypadku nadajnika ze Skrzycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się dzieje kiedy mieszkasz w sporej odległości od obiektu, a na linii znajduje się sporo wzgórz o wysokości 50-100m n.p.t.

Mam podobnie odbiorem radia z Ostrawy, kiedy rano poszczególne stacje odbierają jak lokalne, a wciągu dnia poziomy sygnałów ciągle się zmieniają.

 

Innym słowem - znajdujesz się na skraju widoczności radiowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Sosnowcu - odległośc nie jest kolosalna, tylko 95 km w lini prostej. Odbiór CT1 analogowego z tej samej lokalizacji prawie idealny S/N ponad 40 dB (trzeba wziąć pod uwagę dużo mocniejszy nadajnik). Natomiast DVB-T skacze i zmienia się w zależności od pory dnia. Poziom sygnału zmienia się od 20 do 37. Chwilami fala zanika całkowicie nagle z poziomu 37 (wskaźnik na TV) do 0 a za chwilę wskakuje znów na poziom 35. Podejrzewam jakieś zakłócenia na tym kanale być może przemysłowe. Spróbuję zmienić antenę na inną ATX-107 albo ATX 91 o trochę większych wzmocnieniach niż moja (trzyramienna EmmeEsse TS) . Zobaczymy jaki to da efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@igorlan

 

Absolutnie nic, nawet analogowego CT 1 i to jest conajmniej dziwne, ponieważ jest to całkiem niezła lokalizacja. Rok temu przez chwilę miałem tuner DVB-T, który podłączyłem do antenki yagi z małym zyskiem, wystawionej w oknie w kierunku zachodnim. Testowy sygnał na kanale 37 był za słaby aby można go było poprawnie odebrać w Bieżanowie - czego można było się spodziewać po 10W ERP?? Sygnał z kanału 38 był za słaby i zakłócony od TVP 1 ze Św.Krzyża, ale paramety się wczytywały.

 

Kiedy podłączyłem antenę wprost do telewizora, na kanale 31 przez TVP 1 z Lubonia przebijał się CT 1 z Ostrawy. To oznacza, że mam jakieś szanse na odebranie DVB-T z tego obiektu. Obecnie żadna z anten nie jest ustawiona na zachód.

 

Właśnie zastanawiam się nad zakupem jakiegoś porządnego odbiornika DVB-T/MPEG-4. W sklepie hollex.pl jest takie coś za 300zł. Ma HDMI, więc mogę go podłączyć do monitora :) Przydała by się również jakaś porządna antena. Obecna karta DVB-T nie zachwyca odbiorem ani jakością sterowników oraz oprogramowania :| Nie mam również wolnego miejsca na płycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Qrzysztof

 

U mnie sytuacja jest nieco lepsza, tzn odbieram nieźle CT1 z k37 a MUX1 okazjonalnie, kiedy jest lepsze tropo. Zwykle wczesnym rankiem jestem w stanie odebrać cyfrowy sygnał na poziomie C/N 14,5 - 15 dB. Taka sytuacja ma miejsce przy użyciu ATX-107 na samym symetryzatorze. Przez weekend zamierzam podwyższyć antenę o kolejne 1,5 metra i dorzucę wzmacnaicz LNA-177. Zaopatrzyłem się również w filtr środkowo-zaporowy aby wytłumić analogowy Polsat z k53. No nic zobaczymy czy to coś w ogóle da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli stać cię na drugą antenę, to spójrz na to: http://adamkar.republika.pl/syn/index1.htm (patrz: drugi obrazek i opis)

 

Nie dość, że zysk anteny wzrośnie o kolejne 2.5-3dB, to jeszcze antena wytłumi wszystkie sygnały, które docierają "z boku", w tym silny Polsat k.53. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że mam 2 ATX-107 którą nabyłem właśnie w tym celu :) przez chwile nawet miałem to założone dokładnie jak na rysunku z linku ale..albo coś zchrzaniłem albo różnica była ledwo zauważalna. Oczywiście biorę pod uwagę fakt, że pewnie coś skopałem więc pewnie wrócę do tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy złapałem 2 mux-y z Czech w jednym CT1,2,4,24 i radia a w drugim Nova , Nova Cinema , Prima , Prima Cool i Barrandow. Program Total Media na karcie komputerowej. Pierwszy znalazło mux z Novą a potem z CT. Skąd to mogę "łapać" bo nie ma numerów kanałów w tym oprogramowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze raz ... czy wiadomo coś dlaczego zniknęło EPG z nadajnika Lysa Hora :?: EPG był kilka dni zaraz po uruchomieniu nadajnika a teraz nie ma. Przy okazji poprawił się odbiór w ostatnim czasie - odbiór jest stabilny - poziom sygnału od 30 do 48 (TV plazmowy Samsung). Odległość od nadajnika ok. 90 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...