Skocz do zawartości

odbiór DVB-t z Łysej Hory


Bartezz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W Sosnowcu można odbierać ale sygnał jest dużo słabszy niż Skrzyczne ( pixeloza od czasu do czasu). Trochę dziwne bo nadajnik Skrzyczne ma 0,5 KW (odl. 73 km) a Lysa Hora 25 KW (odl. 95 km) :?: Ukształtowanie terenu - bez żadnych przeszkód oba nadajniki. Dodam że sygnał mam podzielony na 2 TV a zatem osłabiony o 3-4 dB + osłabienie 16 m dość słabego kabla antenowego (kolejne 3 dB straty). Antena wzmocnienie ok 14 dB trzyramienna EmmeEsse skierowana trochę bokiem do Lysej Hory bo na Skrzyczne. Mam dwie anteny na dachu więc puszczę sygnał bez osłabienia 4 dB na 2 TV. Wtedy odbiór będzie stabilny. Poziom sygnału CT nie zachwyca ale bez porównania z Ostravą - zero odbioru u mnie. Przy wysokiej klay antenie 18 dB w Krakowie powinno się odebrać sygnał (odl. ok. 120 km).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja musze spróbowac u siebie mam kierunkowa na dachu i siatke pod dachem z obu miałem bardzo dobra jakość w analogu ale z kierunkowej troche lepiej odbierało ( tak jak kanały z chorągwicy )niz z siatki (lekko blady kolor ale odbiór jest stabilny )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja łapię tylko skrzyczne a do granicy mam 20Km (słowacja) i 30 (czechy), analog z obu państw w jakości bardzo dobrej. W krótce analog wyłączą czesi, za kilka lat słowacy i nieczego zza granicy nie będzie dało się złapać, podoba mi się ta cyfryzacja....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję moją wypowiedź z innego tematu na tym forum:

 

Możliwości takiego stanu rzeczy może być wiele:

 

Po stronie nadawczej:

- Antena może mieć inną charakterystykę i nachylenie w zależności od czestotliwości. Być może dla kanału 54 istnieje lekkie wycięcie w kierunku na Kraków, a fala załamuje sie w dół i trudniej przechodzi przez górskie szczyty. W końcu jest to 140Mhz różnicy.

 

Gdzieś pomiędzy:

- Sygnał o wyższej częstotliwości może mieć problemy z przedarciem się, dlatego w regionach górskich bardzo często stosuje się nadajniki i przemienniki pracujące w niskich kanałach, np. 7-12, 21-39, a w czechach i na słowacji używa się także kanałów 1, 2, 4 i 6!!

 

Po stronie odbiorczej:

- Mogą powstawać lokalne zakłócenia.

rozwiązanie: sprawdź ten kanał na analogowym telewizorze i upewnij się, że nie pojawiają się żadne "śmieci".

- Charakterystyka anteny może być zaburzona poprzez pobliskie budynki i obiekty.

rozwiązanie: sprawdź czy przy antenie nie znajdują się jakieś metalowe elementy (np. rurki, czasze satelitarne, blaszany dach), albo czy nie przesłania ci jakiś wysoki budynek/drzewo.

- Głowice w odbiornikach hybrydowych (analogowo-cyfrowych) i cyfrowych mają bardzo szerokie filtry, przez co odbiornik może zostać przesterowany silnym sygnałem. Najwięcej problemów sprawia polsat na sąsiednim kanale (53).

rozwiązania:

* Odepnij wzmacniacz

* Zastosuj filtr na kanał 52 - tak 52!! filtr na kanał 53 wytnie ci kawałek sygnału DVB-T, a na kanał 52 osłabi nośną Polsatu (727,25MHz). Podnośna fonii wykorzystuje tylko 10% mocy nośnej wizji i nie stanowi poważnego problemu.

* Przesuń lub obróć antenę tak aby na Polsacie pojawiły się odbicia. Osłabiony sygnał Polsatu powinien pomóc w odbiorze DVB-T.

 

Mam nadzieję, że zdadzą się na coś moje wskazówki. Powodzenia w dalszym polowaniu na DVB-T :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to można prościej ująć-sygnał analogowy musi zawierać o wiele więcej danych w sobie-w szerokości impulsów i amplitudzie sygnału, więc trzeba o wiele więcej pałera żeby było to zrozumiałe dla tv daleko od nadajników, natomiast sygnał cyfrowy-to tylko 0 i 1 więc to prostsze :D a jest jeszcze możliwość korekcji błedów transmisji cyfrowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okolice Czechowic-Dziedzic - jakość odbioru 75% na LCD Samsung B530 - antena siatkowa ukryta na strychu. 4 kanały TV i kilka radiowych. Info o programach jest również. Rozdzielczość 576i.

 

Tak off topic. Czy macie może problemy z dużym nasyceniem czerwonego koloru przy odbiorze DVB-T ? Przy analogu, DVB-S oraz PC, DVD zero problemów.

Próbowałem wielu ustawień ale bez pozytywnego rezultatu. Problem pojawił się po ponownym wyszukaniu kanałów DVB-T. Przedtem kanały ze Skrzycznego były bez zarzutu.

 

See Ya

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...