Skocz do zawartości

Antena stacjonarna do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Jakis szczegolny sprzet nie jest wymagany i wydaje mi sie, ze nawet na kawalku drutu powinna Ci odbierac telewizja. Ja obecnie korzystam z zewnetrznej anteny radiowej (z ktorej do tej pory sciagalem radio), a wczesniej z taniej z tej http://www.allegro :censored: z ktorej zrezygnowalem na rzecz radiowki. Ogolnie ta pokojowa to sie sprawowala dosyc slabo wiec mimo wszystko polecalbym wyrzucic cos na zewnatrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór anteny zależy od lokalizacji. Jeśli kupisz antenę kierunkową z bardzo dużym zyskiem, a mieszkasz obok nadajnika, przesterujesz głowicę i tak samo nie będzie ci odbierać. Ale w każdym razie antena kierunkowa z dużym zyskiem jest na pewno lepszym wyborem niż antena pokojowa ze wzmacniaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, nie chcę zakładać nowego tematu, więc piszę tu. Tak więc, czy antena z tego linku NAJMOCNIEJSZA ANTENA TV FM DVB-T MULTICHANNEL jest coś warta ? , chodzi mi o odbiór dvb-t z odległości ok 80 km. Głównie zależałoby mi na tej funkcji odbioru 360 st. czyli że nie trzeba nic kręcić w odpowiednim kierunku. Wiem że nie warto się sugerować napisem "dvb-t" , bo ogólnie każda antena się nadaje do tego sygnału. Zależy mi tylko na tym żeby antena odbierała sygnał ze wszystkich stron. Czy ktoś miał do czynienia z tego typu antenami, jest to coś warte ? Jak się ona ma w porównaniu np do anteny siatkowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie jest wiele warta - wzmacniacz 45 dB i to do anteny dookólnej. A w ogóle takie anteny mają sens tylko w samochodzie.

 

Zależy mi tylko na tym żeby antena odbierała sygnał ze wszystkich stron.

Najlepiej do tego celu kupić kilka anten, zazwyczaj po jednej na obiekt nadawczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie jest wiele warta - wzmacniacz 45 dB i to do anteny dookólnej. A w ogóle takie anteny mają sens tylko w samochodzie.

 

Nie wybrałem tej, lecz kupiłem antenę siatkową za jakieś 19 zł. :lol2: . Bez problemu odbiera sygnał z 2 nadajników, ze Śremu i chyba Jemiołowa, łącznie 14 kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja odbieram sygnał z około 30 km ze Śremu na zwykłej antenie pokojowej i to nawet z dwóch kanałów.Z jednej częstotliwości jest 60% a z drugiej 50% ale jak na taką antenę to jest i tak okej.Zobaczymy jak to wszystko się rozwinie z tą TV NAZIEMNĄ to wtedy sprawie sobie lepszą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odbieram sygnał z około 30 km ze Śremu na zwykłej antenie pokojowej i to nawet z dwóch kanałów.Z jednej częstotliwości jest 60% a z drugiej 50% ale jak na taką antenę to jest i tak okej.Zobaczymy jak to wszystko się rozwinie z tą TV NAZIEMNĄ to wtedy sprawie sobie lepszą...

 

ja blisko Swarzędza mam starą dexte pokojowa na oknie i mimo ze nie mam tzw widoczności nadajnika to mam 90% poziom i 60% jakości

co czasem powoduje pixelki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie potrafi nikt napisać o antenach wspomnianych wyżej to co sądzicie o tej i czy wart i dla czego,czy ktoś ma ją w użytku?

 

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... git-max-hd

A może po prostu antenę Yagi albo zwykłą siatkę?

 

 

ja kieruje na jemiołę mam siatkę małą ale na tv 4 nie mam odra tv bo niby nadaje z innego nadajnika tu w Gorzowie wlkp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Możliwe, że jesienią włączą w okolicy jakieś DVB-T, więc teraz chciałbym zrobić sobie instalacje, żeby potem nie chodzić po oblodzonym dachu :D .

 

Mam w domu dwie takie anteny, jak na tym zdjęciu.

DSCF2946.JPG?psid=1

 

Która z nich lepiej będzie odbierać sygnał DVB-T?

Docelowa odległość to 50km, ale jakby włączyli gdzie indziej nadajnik, to miałbym 100km.

Na odbiór ze Śremu (150km), to chyba żadna z tych anten mi nie pozwoli, co?

 

Ta większa antena ma już ponad 10 lat (może i 20) więc nie mam na jej temat żadnych danych.

 

Natomiast poniżej zamieszczam informacje na temat tej drugiej anteny, bo znalazłem od niej pudełko. Jest to antena: SOWAR SILVER DEXTA

http://public.blu.livefilestore.com/y1p ... JPG?psid=1

DSCF2950.JPG?psid=1

DSCF2952.JPG?psid=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli anteny mają już ponad 10 lat to spokojnie możesz je wymienić już się dawno zamortyzowały a jakość połączeń i kabla z pewnością już straciły na właściwościach i tłumią sygnał, sprawdź sobie np tutaj: http://radiopolska.pl/wykaz/polskadv.php co masz w pobliżu i skąd będzie najlepiej/najbliżej odbierać w Twoim miejscu zamieszkania, na pewno z wybranego przez Ciebie nadajnika emitowane jest coś w analogu (też sprawdź na tej stronie) więc będzie można ustawić antenę (nawet jeśli będzie jeszcze coś z pasma VHF to sygnał będzie dość słaby bo antena dla DVB-T pracuje w paśmie UHF ale ustawisz najmocniejszy dostępny odbiór mając na uwadze polaryzację nadajnika), jeśli będziesz wymieniał antenę wymień od razu przewód aby też sobie zaoszczędzić później nerwów i czasu. Antenę możesz śmiało kupić wieloelementową i zrezygnować z "siatki". Proponuję taką antenę: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf/419-antena-atz-19 lub jeśli nadajnik jest trochę dalej to taką: http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf/418-antena-atx91 lub można też http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf/772-antena-atx107 Wszystkie te modele mają w wyposażeniu symetryzator więc potrzeba dobrać odpowiednią długość kabla i wtyczkę więc kosz oscylował będzie przy ostatniej antenie trochę ponad 100 zł a więc myślę że jeśli rozłożyć to na następne 10 lat to będą nieduże pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupię taką antenę kierunkową, to ona nie będzie zbierała niczego po bokach?

 

Moja lokalizacja to Wieruszów i zależy mi jeszcze na analogu z Mikstatu.

Zobacz na tą mapkę i powiedź mi czy odchylenie nie jest za duże.

674aa345178f9991med.jpg

 

Czytałem też, że zbyt mocne anteny mogą powodować zakłócenia jeśli trafią na mocny sygnał.

Nie będę miał kłopotów z odbiorem jak za kilka lat uruchomia DVBT z Mikstatu (antena ATX107)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie anteny które proponowałem nie posiadają wzmacniaczy więc nie będzie problemu ze zbyt silnym sygnałem dla tv wszystkie mają symetryzator aby dopasować impedancję anteny do impedancji falowodu (kabla) i wejścia ant. w tv, symetryzator też wprowadza tłumienie sygnału więc antena musi mieć "zapas" na straty powstałe po drodze czyli na symetryzator, kabel (im dłuższy tym większa strata i nieraz okazuje się że duża ilość przewodu tak stłumi sygnał że dodatkowo potrzebny będzie przedwzmacniacz) i wtyczkę (na niej niestety też są straty). Największy zysk jest w osi na wprost anteny, mniejszy po bokach (tzw. listki boczne), im więcej elementów (direktorów) ma antena tym słabiej odbierany jest sygnał dochodzący z boku (małe listki boczne). Jednoznacznie nie potrafię powiedzieć że na 100% będzie idealny odbiór z lokalizacji położonej nieco z boku (nie zagłębiałem się w moce nadajników i numery kanałów oraz polaryzacje na których są emisje). Tu niestety jeśli nie da się podglądnąć anten po sąsiedzku ani nie ma w pobliżu instalatorów rtv których można się poradzić to trzeba już próbować różne anteny ale wg. mnie jest spora szansa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku jeśli przygotujesz instalację spróbuj nie używać wzmacniaczy, rozgałęźnik jest aktywnym więc posiada wewnątrz wzmacniacz który pokryje straty przy rozdzielaniu i dodatkowo wzmocni sygnał, posiada wprawdzie drobną wadę - jest szerokopasmowy, lepszy byłby na pasmo UHF ale myślę że można układ zbudować na tym rozdzielaczu którym dysponujesz, dobra kierunkowa antena na dane pasmo dostarczy dobry sygnał, rozgałęźnik odrobinę go wzmocni więc przygotuj zestaw, przetestuj i wtedy zdecydujesz czy ewentualnie potrzebny będzie przedwzmacniacz montowany w puszcze anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

czy taka antena bedzie dobra do odbioru naziemnego w odleglosci 55km od nadajnika Gdansk Chwaszczyno ( dvbt po 15 kW oraz 100 kW oraz analogi po 400 kW i 600 kW )

 

atx91

 

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... tena-atx91

 

Czy dodatkowo do takiej anteny trzeba cos dokupic (np. zasilacz ? ) czy bezposrednio kabel z niej mozna podlaczyc do tunera dvb-t ? gdzie instaluje sie z zestawu ten jej syntezator ?

 

można do takiej anteny kierunkowej podłączyć na końcu kabla antenowego ten sam zasilacz co do anten szerokopasmowych/ siatkowych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...