Skocz do zawartości

Nowe województwa - co myślicie o pomysłach ich powstania?


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co myślicie o utworzeniu Województwa środkowo-pomorskiego,staropolskiego i środkowopolskiego a także Silesii (zjednoczonej aglomeracji śląskiej) i wydzielonej Warszawie ??

Ja jestem za bo :

1.Nie będą mieszkańcy płacili dużo za Bilet (Silesia)

2. Ludzie będą mieć bliżej do załatwienia różnych spraw (środkowopomorskie,środkowopolskie i staropolskie)

Więcej o o planowanym województwie środkowopomorskim :

TUTAJ !!!

Środkowopolskim : TUTAJ !!!

Staropolskim : TUTAJ !!!

Fakty w sprawie Silesii : TUTAJ !!!

Informacje o pomyśle wydzielenia Warszawy TUTAJ !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla Mnie to pomysł nie jest dobry, ten argument, że ludzie będą mieli bliżej do urzędów jest chybiony bo np. jeżeli ktoś mieszka w Katowicach a urząd wojewódzki byłby np. w Chorzowie to dalej musiałby jeździć do Chorzowa aby załatwić swoje sprawy, te pomysły to trochę powrót do myślenia sprzed 2 wojny światowej wtedy politycy też chcieli wprowadzić podobne pomysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do reformy administracyjnej kraju powiem tak że taki układ województw jaki mamy obecnie jest optymalny. Poza tym każda zmiana administracyjna wiąże się z kosztami dla obywateli i tak np. mieszka ktoś w Częstochowie i nagle dochodzi do zmiany województwa. Osoba ta jest zmuszona do przerejestrowania np samochodu. Co do powstania metropolii coś na przykład Silesii ten pomysł wcale nie byłby taki głupi. Zważywszy że komunikacja miejska na Śląsku jest droga (płaci się za ilość przejechanych miast z punku A do punku B - a nie za odległość) to byłby fajny pomysł. Wsiadam np. w Knurowie i jadę do Katowic na jednym bilecie w ramach jednego miasta jakim jest Silesia. Ale pomarzyć można... :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej przeciw idą wybory a politycy chcą nowych województw aby mieć gdzie usiąść,argument Polanda bliskości do urzędów chybiony idąc takim sposobem myślenia wróćmy do 49 województw a ludzie z Suwałk czy Jeleniej Góry będą mieli jeszcze bliżej do lokalnej administracji. Dla mnie stan dzisiejszy powinien ulec nawet zmniejszeniu takie Opolskie powinno być zlikwidowane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zmiany województw byłbym jedynie za likwidacją opolskiego i wydzieleniem Warszawy. Wydzielenie Warszawy tylko po to by pokazać jak bardzo Warszawa zawyża statystyki województwu, bo w rzeczywistości są wielkie dysproporcje miedzy stolicą a pozostała częścią województwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Zważywszy że komunikacja miejska na Śląsku jest droga (płaci się za ilość przejechanych miast z punku A do punku B - a nie za odległość) to byłby fajny pomysł.

Istnieje przecież już coś takiego jak KZK GOP. Tutaj wystarczyłaby reforma systemu taryfowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

A ja jestem przeciwko środkowopomorskiemu! To by była dopiero bida z nędzą. Taka Polska B w Polsce A. ;-) Zwłaszcza, że PiS chciałby siedzibę w Koszalinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast byłbym albo za zmianą granic albo za zmianą nazw województw - gdyż obecnie nazwy te nie są zgodne z rzeczywistością. Np. w województwie podlaskim znajduje się spory kawałek Mazowsza (Łomża, Zambrów, Kolno) i Suwalszczyzna, zaś w mazowieckim jest kawałek Podlasia (Siedlce, Biała Podlaska). Podobnych przykładów jest więcej.

Najbardziej podobałaby mi się sytuacja gdyby zmieniono granice województw, tak aby były zgodne przynajmniej mniej więcej z nazwami (czyli np przyłączyć ziemie siedleckie i białopodlaskie do podlaskiego; łomżyńskie do mazowieckiego, Słupsk do zachodniopomorskiego, Zagłębie (Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza itp) do małopolskiego itd.). Wiem, że to by się wielu osobom nie podobało bo często mieliby bliżej do stolicy sąsiedniego województwa niż do swojego, ale byłoby to zgodne z prawdą historyczną (tak jak są np. landy w Niemczech). Mnie by taki podział niezmiernie ucieszył, ale niestety jest on mało realny.

Dlatego moją drugą propozycją, jeśli ta nie zostałaby wprowadzona, byłaby zmiana nazw województw według starej konwencji: białostockie, gdańskie, katowickie itd itp. Dlaczego? Bo NIESAMOWICIE mnie wkurza, kiedy ktoś mówi o moim regionie "na Podlasiu..."

Wszyscy reporterzy telewizyjni albo są tak głupi, że myślą iż nazwa województwa = nazwa regionu, albo ktoś stwierdził niezbyt roztropnie że jak tak będą mówić to będzie fajnie. Otóż nie jest fajnie bo mówiąc tak wprowadzają ludzi w błąd.

Gdyby to zależało ode mnie wprowadziłbym nowe granice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja od samego początku byłem zwolennikiem wersji 12 województw. No cóż wyszło jak wyszło dzięki naszym kochanym posłom, którzy nawet nie wiedzieli za czym lub przeciw czemu głosują (pamiętam to jak dziś). Dlatego choć sam jestem rodem z opolskiego (starego opolskiego - tego z czasów 49 województw), to twierdzę, że to pomyłka i jest ono do kasacji!!! A cała reszta w ostateczności mogłaby zostać (chociaż idealny układ tak jak pisałem to pierwotne 12 regionów), a o tworzeniu jeszcze dodatkowych to nie chcę nawet słyszeć!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwy województw w Polsce praktyczne zawsze pochodziły od nazw stolic, a nie od regionów. Wadą tego rozwiązania jest to, że "promuje" stolice województw. Poza tym co zrobić z województwami, gdzie w innych miastach siedzibę mają wojewoda i marszałek?

 

Zmiana granic województw, tak aby pokrywały się z regionami, też nie jest dobra - bo często byłaby niepraktyczna. Zniknęłyby województwa, które nie obejmują żadnego konkretnego regionu, np. łódzkie. Z województwa kujawsko-pomorskiego urodziłoby się dość małe w porównaniu z innymi, kujawskie, a spora jego część zostałaby włączona do pomorskiego. Nie jest to dobre rozwiązanie.

 

A powstanie województwa środkowopomoskiego czy też koszalińskiego/słupskiego wcale nie jest złym pomysłem - Gdańsk i Szczecin znajdują się praktycznie na skraju swoich województw i z Pomorza Środkowego jest tam po prostu daleko.

 

I nie porównujmy Polski do Niemiec, bo tam jest zupełnie inna sytuacja. Niemcy są państwem związkowym, ich landy (zwane krajami związkowymi) to coś jak stany w USA. Mają znacznie większą autonomię niż nasze województwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...