Skocz do zawartości

DVB-T z Chorągwicy


MaclawPL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

70km na północ jest właśnie świętokrzyskie :)

 

Aktualizacja zasięgu wygląda na to że ok 25-30% województwa małopolskiego może w tym momencie złapać Chorągwice, około 1,5mln osób. Nie ma zasięgu w całości powiatu suskiego, dużej części powiatów oświęcimskiego, wadowickiego, chrzanowskiego, niewielkiej części powiatu myślenickiego, limanowskiego i co dziwne są problemy z odbiorem w niektórych częściach powiatów wielickiego i bocheńskiego. Olkuskie, proszowicki i miechowski generalnie OK, dąbrowski brak ale tam i tak jest z Tarnowa więc nie ma się czym przejmować. Ta sama sytuacja gorlicki i nowosądecki inne nadajniki zapewniają pokrycie.

 

Podsumowując dla tych którzy powinni mieć Chorągwice ok 500tys nie ma zasięgu, 1,5mln już ma. Terenowo to będzie 50/50.

 

W praktyce jednak nadajniki Wisła, Luboń i Kosztowy zapewniają dostęp w miejscach gdzie powinna łapać Chorągwica, więc nie jest tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy udało się komuś odebrać sygnał na Ruczaju w Krakowie? U mnie wydaje się być silniejszy sygnał z Tarnowa (kanał 23) niż ten z Chorągwicy. Niestety jestem podłączony do zbiorczej instalacji, więc nie mogę przestawiać anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój pierwszy post tutaj więc witam wszystkich.

 

Mieszkam na Płaszowie Starym okolice ulic Saskiej i Myśliwskiej. Niestety aktualnie odbiór NTC jest tu praktycznie niemożliwy. Wczoraj sygnał był bardzo słaby (2s dobrego obrazu kilkadziesiąt sekund klatkowania i ogromnych kwadratów) dziś jest jeszcze gorzej tzn nie widać nic, dźwięku też nie ma. Antena kierunkowa, ustawiona na Chorągwicę. Analogi działają ok (z wyjątkiem Polsatu), również dwa lata temu podczas testów NTC działała wyśmienicie. Instalacja raczej nie ma tu nic do rzeczy bo kolega który mieszka niedaleko w bloku i ma antenę zbiorczą ma ten sam problem wczoraj coś jeszcze łapał a dzisiaj przy skanowaniu nie znalazł nic.

Mam tylko nadzieję że jak skończą się emisje testowe i znaczną normalnie nadawać nie będzie tego typu kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dobrej pogodzie, taka jak dziś w Krakowie sygnał jest trochę słabszy, przy zachmurzeniu jest lepiej - dlatego pogorszenie.

W instalacjach zbiorczych stosuje się filtry do różnych anten na każdy zakres.. problem jest w tym że UHF kończy się często na kanale 60. W związku z tym sumator w rzeczywistości mocno tłumi fale elektromagnetyczne odpowiadające kanałom powyżej 60.

@fallout6 skoro masz wszystkie kanały poza Polsatem (który nadaje na największej częstotliwości), znaczy że wysiadły filtry i tłumienie wzrasta już przy kanale 53. Kanał MUX-2 (64) musi być więc u Ciebie zupełnie "uduszony", nie ma się co dziwić że nic nie łapiesz.

 

Nie napisałeś.. jeżeli to jest Twoja instalacja - zamień symetryzator na taki, który obsługuje zakres do kanału 69(870MHz), oraz antenę (na taką która obsługuje zakres do kanału 69). Jeżeli masz instalację zbiorczą - to ktoś musi ją naprawić (obowiązującym zakresem UHF w Polsce jest 21-69 - instalacja 21-60 nie spełnia norm), przystosowując do DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, nie ma anten obsługujących tylko 21-60 obecnie (czyli od 90 lat) stosowane anteny kierunkowe dla pasma UHF mają dobry zysk w zakresie ok 350 do 1000MHz największy zysk mają w okolicach 700MHz. Brak kanałów powyżej 60 jest spowodowany zastosowanymi wzmacniaczami lub symetryzatorami które eliminują sygnały powyżej i poniżej pewnego zakresu (w szczególności GSM).

 

Antena jest dobra na 100% do wymiany będzie symetryzator.

 

Nawiasem mówiąc w Krakowie powinieneś złapać sygnał NTC na antenach dookólnych np. takich jak stosowane są do tej pory w odbiornikach radiowych. Ja łapałem na patyczku sygnał z Krzemionek na Nowej Hucie.

 

Obowiązujący w Polsce zakres NTC to 170-230 MHZ (K5-K12) i 470-862MHz (K21-K69)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,w tamtym roku jak były testy odbierałem cyfrowe programy,a teraz przeszukałem wczoraj przeszukałem dziś i nic nie znajduję.(ten sam sprzęt,ta sama antena),a mieszkam około 10km od Krakowa na północ,MICHAŁOWICE,jaki może być problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to było chyba dwa lata temu, problemy mogą być dwa

 

1. słaby sygnał Chorągwicy, coś zasłania nadajnik i sygnał pomimo wskazań w okolicy 30% siły ma zerową jakość, ale to jest bardziej problem w Beskidach niż za Krakowem

2. Symetryzator albo wzmacniacz filtruje w zakresie 21-60 zamiast 5-12 + 21-69, sprawdź jaki masz model i ew. wymień na odpowiedni,

 

Nawiasem mówiąc nie wiem jaki inteligent sprzedawał takie urządzenia skoro od niepamiętnych czasów w Polsce zakres częstotliwości był od 52MHz (K01) do 862MHz (K69) wg tabeli OIRT. Inna sprawa że częstotliwość K64 jest w pobliżu GSM850 i to też ładnie pokazuje jakie osobniki zajmowały się w Polsce wprowadzaniem DVB-T. Mogę się założyć że człowiek który to układał nie jest w stanie w przybliżeniu podać częstotliwości poszczególnych kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CSA i lpm11 - bardzo dziękuję za wasze odpowiedzi.

Jeśli po 31 lipca nic się nie poprawi to spróbuję przeprowadzić testy na innej antenie (myślicie że w mojej lokalizacji ok 12 km od nadajnika pokojowa da radę?). Symetryzator bym wymienił tylko problem polega na tym że antena jest na dachu domu i dostęp tam jest dość niefajny, ale jak będzie trzeba to cóż jakoś się tam wdrapię.

Tak jeszcze gwoli informacji:

- siła sygnału max 50% (choć skacze ciągle od 0 do 50%)

- poziom błędów zwykle 8, minimum 6 max 10 (w skali do 10)

- EPG działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....myślę ,że trzeba jeszcze poczekać z ostateczną oceną użyteczności 63 - y kW -ego nadajnika , którego ja nie odbieram /90 km / a odbieram / też z 90 km / Szczawnicę nadającą z mocą tylko 5 kW , też na wysokiej częstotliwości / 61 kanał / . Zobaczymy 1-go sierpnia 2011r. ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem ten nadajnik nie ma 63kW, ostatnio byłem kamperem na Jałowcu i złapałem na siatkowej (UHF, tylko technologicznie siatkowej a nie "siatkowej" jako doświetlana udo-yagi czy logarytmiczna) plus dodatkowa udo-yagi (VHF) w sumie 62 kanały (łącznie z dublującymi się) czeskie, słowackie i z każdej praktycznie polskiej stacji nadawczej z południa poza Chorągwicą (zasłonięta przez góry), Tylko, że Luboń też był stamtąd zasłonięty ale jednak łapało.

 

Ogólnie coś dziwnego jest z tym nadajnikiem. Ale jedno jest pewne nie ma szans żeby z 12km od nadajnika nie odbierało. Pokojowa z zasilaczem powinna dać radę. A moim zdaniem pokojowa dookólna bez zasilacza też powinna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, nie ma anten obsługujących tylko 21-60 obecnie

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-21-60_A8745.htm - zakres 21-60.

Co oczywiście nie znaczy że nie będzie działać kanał 64. Ale pamiętajmy że nawet palec jest anteną.

Po większości problem będzie leżał w zwrotnicach antenowych.

 

U mnie jest nieznaczna poprawa siły sygnału..

Co mogę polecić wszystkim użytkownikom to anteny siatkowe - wbrew opiniom są bardzo dobre do DVB-T, ponieważ dużo lepiej radzą sobie a) z odbiciami B) z odbiorem sygnału z innego kierunku. Poza uzasadnionymi przypadkami, lepiej się sprawdzają anteny siatkowe (+ symetryzator). Sygnał może nie będzie silny, ale za to bardzo dobrej jakości (a to się liczy). 2 dni temu zdjąłem z dachu 2 dobre Yagi.. i muszę powiedzieć że siatka spisuje się o wiele lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, dlatego napisałem "Poza uzasadnionymi przypadkami".

Akurat odnośnie MUX2 - Kraków jako jedyny w Polsce używa kanału 64; na planowanym miejscu na MUX3(październik 2011) zakłócenie mógłby stanowić nadajnik na Gubałówce.. jeżeli ktoś w Krakowie odbiera sygnał z Zakopca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podana antena udo-yagi będzie działać do 69 kanału, widać to po charakterystyce zysku, ale będzie miała problem z 170-230, nawiasem mówiąc ja mam podobną właśnie na niskie częstotliwości

 

to co nazywamy antenami siatkowymi nie jest w zasadzie anteną siatkową, przeważnie jest to połączenie anteny udo-yagi z anteną typu bow-tie lub double bow-tie, a więc anteną którą właściciele słabego zasięgu wifi montują zamiast udo-yagi, i też jest anteną kierunkową!

 

przykładowe rozwiązanie bow-tie z reflektorem z folii aluminiowej http://uhfhdtvantenna.blogspot.com/ dało to wzrost siły sygnału do 90 z 65.

 

Dobre anteny "siatkowe" i udo-yagi mają zbliżony zysk ale "siatkowa" działa w szerszym paśmie częstotliwości, zbiera także niskie częstotliwości z czym mogą być problemy w przypadku anten udo-yagi, dodatkowo udo-yagi są silnie kierunkowe. Siatka była gorsza przy analogu bo zbierała dużo szumów, które jeszcze trafiały na wzmacniacz. Przy NTC może sprawdzać się całkiem nieźle. Do 2013 jednak najbardziej zadowoleni będą użytkownicy anten kierunkowych logarytmicznych - małe szumy, dobry zysk i szeroki zakres częstotliwości.

 

I jeszcze jedno bardzo ważne stwierdzenie, niezależnie od posiadanej anteny, jeśli chodziła z analogiem powinna nadawać się także do odbioru cyfrowego, ew. wymiany może wymagać symetryzator albo wzmacniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...