Skocz do zawartości

Zdjęcie

Dlaczego litewskie MUX-y nadają 10, a polskie 7 kanałów?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 sputnik

sputnik

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 15 postów
  • Od: 04 lip 2007
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 listopad 2009 - 12:11

Witam.

Wczoraj panowały doskonałe warunki propagacyjne, umożliwiające odbiór dalekich stacji, tzw. dx-y. U mnie w Warszawie udało się odebrać na 13-sto el. antenie Yagi, na k. 21-60 ustawionej na płn. wschód, na balkonie na 9-tym piętrze sporo stacji analogowych z Białorusi, Litwy i Kaliningradu w kolorze. Oprócz tego wspomniane w tytule cyfrowe stacje litewskie. I tu ciekawostka, każdy z czterech MUX-ów (multipleksów) nadawał po 10 kanałów w dvb-t+ (MPEG4). Dotychczas wydawało mi się że dvb-t (MPEG2) umożliwia nadawanie 4 a od tego roku nawet 6 kanałów, bez straty jakości, dvb-t+ (MPEG4) maksymalnie 7 - tak jest w Warszawie, no i najnowszy dvb-t2 10 kanałów. We wszystkich przypadkach mowa o standardowej jakości SD. Stąd moje pytanie - jakim cudem udało się Litwinom upchnąć 10 kanałów, czyżby kosztem jakości jak to ma miejsce przy odbiorze satelitarnym? W tym miejscu muszę dodać, że antena była podpięta do tv z tunerem dvb-t (MPEG2) i nie miałem moliwości obejrzenia nadawanych kanałów. Przypomina mi się też dyskusja o TVP, która nie może pomieścić wszystkich swoich anten (kanałów) w jednym MUX-ie. A oto wykaz odebranych stacji litewskich:

MUX1, nadawca: NSTV, częstotliwość; 570 MHz, kanał 33
RTR Planeta, RTL, RENTV Baltic, BBC World, RTVi, MTV, NBA, Cartoon Network, CNN, Balticum Auksinis.

MUX2, nadawca: Telecentras, częst.: 618 oraz 682 MHz, k. 39 i 47
LTV, LTV2, LNK, Info TV, LIUKS!, testas, TV1, TV6, BTV, TV3

MUX3, nadawca: ttv, częst. 762 MHz, k. 57
Niestety, nie zdążyłem zanotować, a po ponownym zeskanowaniu, już nie powróciły.

MUX4, nadawca: ?, częst.: ? k. prawdopodobnie 54
VH1, TV Polonia, Nickelodeon, Euronews, 4 Multimania, Discovery Travel & Living, Fashion, Eurosport 2, BBC Prime, Balticum.

Ten ostatni multipleks złapałem na PC-towym tunerze z obsługą MPEG4 i tyłem małej antenki log.-per., jednakże bez możliwości zapisania nadawcy, częstotliwości i kanału. Nie mogłem też pooglądać, bo po pierwszym obejrzanym krótko kanale, sygnał zanikł.

#2 viperx1

viperx1

Czasami wpadam

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 233 postów
  • Od: 07 kwi 2007

Napisano 21 listopad 2009 - 13:31

Stąd moje pytanie - jakim cudem udało się Litwinom upchnąć 10 kanałów, czyżby kosztem jakości jak to ma miejsce przy odbiorze satelitarnym?
.................................................................................................................^^^^^^^^^^^^^

sam sobie odpowiedziałeś.

#3 sputnik

sputnik

Niedoświadczony

• Użytkownicy
  • 15 postów
  • Od: 04 lip 2007
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 listopad 2009 - 14:12

Gdyby to było takie oczywiste, to nie pytałbym na forum. Pisząc o odbiorze satelitarnym, miałem na myśli nie tylko transpondery, gdzie jest upchanych kilkanaście kanałów o jakości zużytej taśmy VHS, ale też o nadawcach,którzy stosują dynamiczny debit video, czyli dla nie wtajemniczonych - kanały info, dokumentalne z niskim, a sportowe i filmowe z wysokim poziomem, zachowując tym samym przyzwoitą jakość dla całej paczki kanałów. Jak wiadomo, w technice nadawania dvb-t jest postęp, czego dowodem jest umożliwienie nadawcom stosującym dvb-t (MPEG2), nadawania 6 zamiast dotychczasowych 4 kanałów, przez włoską firmę. Więc może w dvb-t+ (MPEG4) też coś drgnęło.
A pytanie kierowałem do osób które mogły dłużej pooglądać te MUX-y wczoraj, lub też mieszkają w pobliżu granicy z Litwą i mogą odbierać na stałe.

#4 viperx1

viperx1

Czasami wpadam

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 233 postów
  • Od: 07 kwi 2007

Napisano 21 listopad 2009 - 18:08

zawsze jest cos za cos, mozna wiecej upchnac ale jak sie stosuje te same kodery bedzie gorsza jakosc. Mozna kupic lepsze kodery i wtedy upchnie sie nieco wiecej przy zachowaniu jakosci ale nie 10 zamiast 7, moze 8 zamiast 7 - postep nie jest az tak duzy. Widzialem kiedys taki multipleks z 10 kanałami DVB-T, jakość była na poziomie VHS ja taką telewizję wyrzuciłbym za okno.

#5 pietrek1

pietrek1

Czasami wpadam

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 230 postów
  • Od: 16 sie 2011

Napisano 16 sierpień 2011 - 20:04

Po pewnym czasie wszyscy wprowadzą DVB-T2, drugą wersję standardu z nowymi modulacjami, gdzie można nadawać 16 kanałów SD lub 8 kanałów HD z jednego MUXa, naturalnie to wszystko za sprawą nowych modulacji wydajnych i koderów MPEG4, pierwsze kraje w Europie zachodniej już wprowadzają DVB-T2, w większości przypadków tylko dla kanałów HD, ponieważ zwykła wydajność starego DVB-T w MPEG4 to 8-10 kanałów.
Litwa nadaje 10 kanałów SD w DVB-T MPEG4, ponieważ ustawiają słabszy bitrate, w Polsce nadajemy tych kanałów 8, co nie wyklucza w przyszłości nadawania jeszcze stacji radiowych lub zmiany tej ilości kanałów w Polsce.

#6 Qrzysztof

Qrzysztof

MOD Weteran

• MOD Weteran
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2638 postów
  • Od: 26 wrz 2007
  • LokalizacjaKraków

Napisano 19 wrzesień 2011 - 11:51

Oczywiście emisja cyfrowa umożliwia upchanie dowolnej ilości programów w jeden multipleks, co zwykle odbija się na jakości programów.

W niektórych krajach nie ma tylu nadawców chętnych na nadawanie w DVB-T, więc operator, który dostanie wolne częstotliwości, uruchamia na nich płatną ofertę. Ponieważ oferta ma być konkurencyjna wobec platform satelitarnych i sieci kablowych, każdy MUX zawiera ok. 10 kanałów o marnej jakości. Aby zmniejszyć defekty kompresji, niektóre programy są nadawane w 544x576.

To i tak sukces, że w litewskiej DVB-T znajduje się niekodowana TVP Polonia.

---

Na Słowacji za niedługo startuje trzeci multipleks, jednak wszystko wygląda na to, że będzie to płatna oferta w DVB-T2. Już teraz w obu multipleksach DVB-T/MPEG-2 udało się zmieścić 6 programów, czyli tyle ile u nas MPEG-4 w MUX3 i raczej nie wygląda na to aby ktoś chciał się dołączyć.

6Fp798D.gif
Prof7500,100cm,Inv.BlackUltra,SDRplay,SXT Lite 5
FMDX.pl - łowcy duktów - aktualny wykaz DAB/DAB+