Skocz do zawartości

Jakość telewizji białoruskiej


PrzemekS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że w Polsce określenie czegoś białoruskim jest symbolem zapyziałości, ale chciałbym się dowiedzieć od kolegów mieszkających w Polsce północno-wschodniej a odbierających białoruski sygnał DVB-T jak wygląda z ich telewizją cyfrową. Na Necie można odnaleźć taka notkę: http://www.brtpc.by/services/television/digital/ Czy koledzy mogliby się podzielić spostrzeżeniami na temat białoruskiego DVB-T? Z góry dziękuję?

 

PS Interesuje mnie nie tylko strona techniczna, ale też zawartość muksów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wg. SatKuriera dostęp do Dvb-t na Białorusi ma na styczen 2011 r. 93 % ludności .... Nie wchodząc w merytoryczną stronę programów i wiarygodność nadawców , to jednak ten procent jest osiągnięciem .... również wstosunku do Polski , niestety ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na stronie którą podałeś masz napisane:

DVB-T na Białorusi MPEG-4/AVC

8 kanałów: Первый канал (Pierwszy kanał), Лад (Ład), ОНТ (ONT), СТВ (STV), НТВ-Беларусь (NTV-Białoruś), РТР-Беларусь (RTR-Białoruś), Мир (Mir-Świat), 8 канал (8-kanał)

dla nieznających rosyjskiego lub dla tych co juz zapomnieli użyteczne http://www.translate.google.pl cała stronę przetłumaczy.

Pomijając aspekt merytoryczny programów, to zarówno mapka i bogactwo kanałów (8 kanałow w mux'ie) imponujące - w porównaniu z polską.

 

map-dvb-t.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Z tego co dzisiaj zauważyłem oglądając kanały z MUX'a Białoruskiego, to w końcu zaczęli oni emitować EPG :D . Wcześniej nie było nawet informacji o aktualnej i następnej pozycji programowej.

 

Zauważyłem, że moce nadajników na Białorusi nie są podawane w ERP. Czy ktoś wie jak przeliczyć tę moc na ERP?! Jest mi to potrzebne do oszacowania bilansu energetycznego łącza :) Dla przykładu Rakitnicy moc wynosi 3 kW (nie ERP!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wspomnieć, że kilka dni temu wyłączono analogowe nadawanie w paśmie VHF, czyli jednocześnie Białoruś pożegnała się z analogiem... Czy ktoś wie co się stało z regionalnymi kanałami?

http://www.brtpc.by/news/874/

Można przeczytać między innymi, że wyłączony został BUG TV z K9 z Rakitnict oraz Telekanał Pińsk K39 (ten udało mi się kilka razy odebrać podczas tropo). Co teraz się dzieje z tymi regionalnymi kanałami? Nadają w jakiś sposób naziemnie cyfrowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że Brest/Rakitnica nadaje z 5 kW! Dzięki kolego za info ;) Przymierzam się do zakupu dobrej jakości anteny kierunkowej w celu całodobowego odbioru MUX Białoruskiego. Zobaczymy co z tego będzie. ;)

Zgadza się, jest 5kW mocy elektrycznej z Rakitnicy - jest to na 99% najsilniejsza emisja DVB-T na Białorusi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie dostałem żadnej odpowiedzi od kampanii BUG TV, lecz wydaje mi się prawdą, że przeszli na nadawanie cyfrowe na CH 44. Dzisiaj wieczorem (jak niemal codziennie) odbieram MUX białoruski, natomiast przy ustawieniu odbiornika na CH 44 (658 MHz) wychwytywany jest słaby sygnał (często zanikający), jednak nie da się zaprogramować czegokolwiek - po wciśnięciu skanuj poziom sygnału spada do zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@patryk92, mieszkasz w Sokołowie? Jaką masz antenę i jak wysoko zamontowana jest? W Międzyrzecu mux białoruski odbieram sporadycznie, najczęściej udaje się wieczorami latem, ale nie codziennie, a raczej raz na jakiś czas.

Teraz na przykład na liczniku Fergusona 250 mam siłę sygnału 37%, więc coś jest na kanale 51, ale do jakiegokolwiek locka jeszcze trochę brakuje (chociaż coś jakiś czas migną paski na niebiesko-zielono, może przed 0:00 objawi się mux na chwilę :P)

Póki był nadawany analog moja "obserwacja" była taka, że trzeba było inaczej ustawić antenę - do poprawnego odbioru analogowego należało machnąć anteną lekko w prawo stojąc za nią.

Mój zestaw antenowy to: http://www.satclub.pl/download/file.php ... mode=viewm (antena na Brest to ta najniższa)

EDIT: No i pojawił się odbiór z K51, natomiast na 44 nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to mieszkam 8 km od Sokołowa Podlaskiego na wschód. Obecnie używam zwykłej "siatki" ze wzmacniaczem, dokładnie nie pamiętam jakim, ale o wzmocnieniu około 26 dB. Antena jest zawieszona na wysokości ~5,5 m i wycelowana na najlepszy odbiór z Rakitnicy. Docelowo planuję przerobić instalację i zamienić antenę na kierunkową, lecz nie wiem czy wówczas nie pogorszy się odbiór z Rakitnicy, ponieważ sygnał będzie dzielony na 3 TV. Od jakiegoś czasu niemal codziennie rano i wieczorami odbieram bez problemu MUX Białoruski, wcześniej różnie z tym bywało. ;) Dodam, że odbieram go na tunerze Eurocomm w swoim pokoju. Obecnie do salonu pod Arivę 250 Combo jest doprowadzona inna, stara antena kierunkowa, która już kończy swój żywot i tam MUX Białoruski pojawia się może raz albo dwa na rok. Raz w ramach testu podłączyłem antenę ze swojego pokoju pod Arivę i o dziwo okazało się, że sygnał na tym tunerze jest nieco słabszy, niż na Eurocommie. Podobna rzecz tyczyła się częstotliwości 482 MHz, gdzie nadaje MUX3 z Siemiatycze/Makarki. Zapewne Ariva 250 ma mniej czulszą głowicę od niskobudżetowego tunerka w moim pokoju :P

 

EDIT:

Jest niemal północ, jednak nadal nie odnotowałem dość silnego sygnału z CH44 by cokolwiek zaprogramować. Postaram się jutro "pokręcić" anteną lub poczekać na silniejsze tropo. Może wówczas uda się podejrzeć zawartość MUX'u lokalnego z BUG TV. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam tu wszystkich! Czym wam nie podoba się jakość naszej telewizji? Mamy 11FTA kanałów teraz i z EPG: 8 w pierwszym MUXe DVB-T (Białoruś 1,ONT,STV,Mir,RTR Białoruś, NTV Białoruś 2 i Białoruś 3),2 w drugim MUXe w DVB-T2 (Białoruś 5 [sportowy] i 8 kanał) i jeden (prawosławny Sojuz) w trzecim MUXe DVB-T2. Tu w języku rosyjskim są miasta z nadajnikami (z mapą ) i ich częstotliwości:

MUX 1 DVB-T http://www.brtpc.by/services/television/digital/

MUX 2 DVB-T2 http://www.brtpc.by/services/television/digital/comercial/t2/

MUX 3 DVB-T2 http://www.brtpc.by/services/television/digital/comercial/t3/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Привет!

Jakość jest w porządku jeśli się ogląda na telewizorze CRT (akurat na takim oglądam więc jakość mi nie przeszkadza). Mam tutaj na myśli aspect ratio 4:3. Odbieram jedynie MUX1 (brak tunera na DVB-T2) i ze wszystkich kanałów w 16:9 nadaje tylko MIR.

ONT mógłby zmieniać AR na 16:9 np. podczas przekazu Pierwowo Kanału. 11 kanałów FTA? Kurcze, muszę się wyposażyć w tuner DVB-T2. Ciekawi mnie ten 8 kanał :)

 

Post pod postem, ale chyba warto bo i wydarzenie wyjątkowe: tak BUG TV (a w zasadzie BUG KTV - widzę, że zmienili logo i nazwa kanału jest taka) nadaje na kanale 44 z Brześcia. W zasadzie jest to mini-mux - nadaje tylko jeden kanał.

Przed chwilą padał deszcz, zrobiło się bardzo wilgotno - od razu ruszył MUX1 (zazwyczaj zaczyna działać około 21:30) i po chwili polowania na K44 wpadł sygnał i działa z przycinkami już od około 20 minut.

Filmik potwierdzający odbiór:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie EGP to bym się wstrzymał z jego "wychwalaniem", ponieważ, co prawda od kilku tygodniu jest dostępne EPG, ale tylko dla aktualnej i następnej pozycji programowej! :D Zauważyłem też, że EPG na kanałach w MUX 1 jest nadawane po rosyjsku z wyjątkiem kanału Belarus 3, na którym jezykiem EPG jest białoruski. Zgadzam się z kolegą powyżej, że Białorusini mogliby zacząć przechodzić na nadawanie 16:9. Uporczywe jest również to, że produkcje, które rzeczywiście są nagrane w 16:9 ostatecznie lądują na antenie jako 4:3, zaś logo kanału zachodzi na czarny pasek na górze.

 

@raimundo gdzie mieszkasz? Ja od początku nadawanie staram się upolować BUG (K)TV, lecz niestety bezskutecznie. :/ Może wiesz też, jaki jest standard nadawania w/w kanału, czyżby DVB-T2? :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@raimundo gdzie mieszkasz? Ja od początku nadawanie staram się upolować BUG (K)TV, lecz niestety bezskutecznie. :/ Może wiesz też, jaki jest standard nadawania w/w kanału, czyżby DVB-T2? :>

Międzyrzec. Standard to DVB-T, wcześniej już wspomniałem, że nie mam tunera T2, bo pewnie MUX2 i MUX3 też bym sporadycznie odbierał. :(

Przy okazji nagrałem fragment, MediaInfo z pliku TS wypluwa coś takiego:

ID                                       : 100 (0x64)
Complete name                            : I:\ALIDVRS2\[TS]2015-06-17.02.58.30-BUG KTV-48\000.ts
Format                                   : MPEG-TS
File size                                : 23.4 MiB
Duration                                 : 1mn 31s
Overall bit rate mode                    : Variable
Overall bit rate                         : 2 147 Kbps
Network name                             : BUG KTV

Video
ID                                       : 901 (0x385)
Menu ID                                  : 9 (0x9)
Format                                   : AVC
Format/Info                              : Advanced Video Codec
Format profile                           : High@L3.0
Format settings, CABAC                   : Yes
Format settings, ReFrames                : 5 frames
Codec ID                                 : 27
Duration                                 : 1mn 30s
Bit rate                                 : 1 846 Kbps
Width                                    : 720 pixels
Height                                   : 576 pixels
Display aspect ratio                     : 4:3
Frame rate                               : 25.000 fps
Standard                                 : PAL
Color space                              : YUV
Chroma subsampling                       : 4:2:0
Bit depth                                : 8 bits
Scan type                                : Progressive
Bits/(Pixel*Frame)                       : 0.178
Stream size                              : 19.9 MiB (85%)

Audio
ID                                       : 902 (0x386)
Menu ID                                  : 9 (0x9)
Format                                   : MPEG Audio
Format version                           : Version 1
Format profile                           : Layer 2
Codec ID                                 : 3
Duration                                 : 1mn 31s
Bit rate mode                            : Constant
Bit rate                                 : 192 Kbps
Channel(s)                               : 2 channels
Sampling rate                            : 44.1 KHz
Compression mode                         : Lossy
Delay relative to video                  : 18ms
Stream size                              : 2.09 MiB (9%)

Menu
ID                                       : 900 (0x384)
Menu ID                                  : 9 (0x9)
Duration                                 : 1mn 31s
List                                     : 902 (0x386) (MPEG Audio) / 901 (0x385) (AVC)
Service name                             : BUG KTV
Service provider                         : BUG KTV
Service type                             : digital television

Do tej pory był to jedyny raz kiedy udało mi się ten lokalny mux odebrać (lock był przez około 20 minut), obawiam się, że moc jest na tyle mała, że odebrać można przy naprawdę dobrej propagacji/tropo. No i nie wiem, czy na noc nie wyłączają nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne moc jest niewielka, podobnie było podczas nadawania analogowego w paśmie VHF. Jakiś czas temu napisałem do nich maila odnośnie kilku szczegółów technicznych, ale jak się domyślam olali mnie. :| No nic, będę nadal próbował upolować ten mini MUX. Dziwne, że na stronie BRTCP nie ma żadnych informacji na temat lokalnych muxów, skoro informowali o wyłączeniu kanałów w paśmie VHF, w tym tych lokalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Napisałem maila do BRTPC.BY. Dostałem odpowiedź, że nadajniki, które transmitują kanały regionalne nadają zazwyczaj z mocą 0,1 kW oraz 0,2 kW (i te ostatnie są nadajnikami o największej mocy). Niedawno rozpoczął nadawanie Belarus 4, który jest po części kanałem regionalnym. Obecnie jest dostępny wyłącznie w Mohylewie w MUXie lokalnym. Kanał z biegiem czasu ma być regularnie udostępniany w kolejnych rejonach. Być może wówczas chociaż delikatnie zostanie zwiększona moc nadajników emitujących kanały regionalne. :wink: A propo, za kilka dni wykaz wszystkich kanałów nadających naziemnie na Białorusi zostanie zamieszczony w dziale Wykazy-->Multipleksy DVB-T/T2 w Europie. ;-)

Edytowane przez patryk92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...