Skocz do zawartości

Telewizja naziemna na Mazowszu


jarek999
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś zaatakowała zima i silny wiatr. Zauważyłem, że rano i popołudniu siła sygnału z nadajnika w Raszynie spadła. Nie śnieżyły tylko TVP 1 i TVP 2. Pozostałe TVP Info, Polsat, TVN, TV 4 i TV Puls były nieco zaśnieżone. Normalnie lekkie zakłócenia są tylko na TV 4. Teraz powoli wszystko wraca do normy. Czy również zauważyliście spadek sygnału? Czy mógł być spowodowany warunkami atmosferycznymi czy zmniejszeniem mocy nadawania? Nie pamiętam sytuacji by śnieg i wiatr wpływały w przeszłości na odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest ujemna propagacja troposferyczna.

Może wystąpić również refrakcja ujemna. Powstaje ona, gdy przenikalność dielektryczna powietrza szybko rośnie z wysokością, co zachodzi, gdy wilgotność powietrza silnie wzrasta z wysokością lub gdy temperatura szybko obniża się ze wzrostem wysokości. Przy refrakcji ujemnej tor fal ulega zakrzywieniu ku górze, zmniejszając zasięg nadajników.
Znalezione na: http://www.krapkowicefm.com/propagacja.html :smile:

---

Ten sam efekt może spowodować przylegający do anteny śnieg, lub wilgoć w puszce, a także zmniejszenie mocy nadajników, jeśli alternatywne zasilanie nie pozwala na pełną moc. Śnieg lub deszcz mają znikomy wpływ na poziom sygnału. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nowe nadajniki doświetlające Warszawę zostały uruchomione na PKiN ponad rok temu. TVP 1 w teorii działa z mocą 0,5 kW a pozostałe stacje z mocą 3 kW. Odbiór 50 kilometrów od Warszawy jest dobry. Mocno śnieży TVP 1 ale to zrozumiałe przy dużej odległości i małej mocy. Dziwi mnie jednak dlaczego sygnał TV 4 jest dużo słabszy niż pozostałych kanałów nadających z mocą 3 kW. Oto jaka jest jakość poszczególnych stacji:

9da82689ea2c4ff0med.jpg

dd6ae48974fedbb8med.jpg

be4f62c628000689med.jpg

7b1164a9bf09a300med.jpg

3fef82244326a256med.jpg

8aeac2a1ec92e3a2med.jpg

8c842a10dedbf72emed.jpg

Tylko TV 4 dorównuje TVP 1 mimo teoretycznie dużo silniejszego sygnału. Co może być powodem?

 

Nie byłbym sobą gdybym nie dodał po raz kolejny, że to niby doświetlanie centrum Warszawy z pewnością nim nie jest. Duża odległość jaka mnie dzieli od Warszawy i mimo tego tak dobry odbiór świadczą tylko o tym, że na Mazowszu spokojnie można byłoby nadawać 14 kanałów analogowych lub wykorzystać te kanały pod DVB-T. Ile było niedomówień w trakcie procesów koncesyjnych w 1993 roku. A wszyscy spokojnie mogliby się pomieścić. Polska...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Widzę że masz świetny obraz na polsacie ja mam średni bo niestety przeszkadza mi balkon sąsiada wyżej :/

MIeszkam 50 kilometrów na północ od Warszawy. Zapy, które zrobiłem to odbiór z Pałacu Kultury i Nauki gdzie podobno jest tylko doświetlenie Warszawy a ja u siebie odbieram je tak jak widać na fotkach. Telewizję oglądam z Raszyna i wszystkie kanały odbierają wzorowo bez żadnego śnieżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja do W-wy mam 80km i odbiór znacznie gorszy, z Raszyna gorzej niż screeny wyżej z PKiN-u, ale u sąsiadów już jest znośnie (kwestia jakości instalacji antenowej itd. :D).

A nie wiecie może czy DVB-T też idzie odebrać choćby 50km od W-wy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Obraz odbiega od tego co można oglądać na satelicie ale nie ma tragedii. Za to dźwięk jest straszny. Jak można emitować na maksa trzeszczące i zanikające stereo? I to trwa od miesięcy!!!

 

Pisz do UKE. Nałożą karę ,bądź wyegzekwują poprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim podp ierdalaczem nie jestem. Wyraziłem tylko swoje niezadowolenie z tego, że widzowie TV 4, którzy oglądają ten kanał w sposób analogowy z Raszyna muszą słuchać trzeszczącego dźwięku i to od kilku miesięcy. Sam oglądam w DVB-T a tam jest wszystko tak jak trzeba. Napisałem tylko, że taka sytuacja ma miejsce i Emitel (bo chyba on za to odpowiada) nic z tym nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

Witam,

mam takie pytanie - co moze byc powodem, ze praktycznie nie mam sygnalu polsatu - tzn jest, ale super kiepski.

Odleglosc to okolo 2km od palacu kultury, antena kierunkowa, bardzo stara, kabel koncentryczny 12 metrow do anteny.

Tvp1, tvp2, tv4, tvp info, puls i tvn odbieraja super pieknie i bez zastrzezen, polsatu nie ma.

Cos robie zle? :)

Pozdr i dzieki za odpowiedz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...