Skocz do zawartości

pytanie na temat DVB-T


artek28
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

obecnie odbieram cyfrowo 7 polskich kanałów : TVP 1 , TVP 2 , TVP INFO , POLSAT ,TVN , TV 4 ,TV PULS. I te kanały odbieram przy pomocy zewnętrznego tunera do telewizji naziemnej. i mam pytanie .

 

czy jest jakieś użądzenie zamiast tunera lub do tunera które pozwoli kożystać z funkcji kabel ? ( jak szukam kanałów na ziemnie to wczasie wyszukania pokazuje telewizor ze szuka częstotliwości najpierw naziemnie , a potem częstotliwości kablowe ) .

 

czy da się coś takiego zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest to tuner DVB-T/DVB-C, a więc pozwalający na oglądanie cyfrowej telewizji naziemnej oraz cyfrowej telewizji kablowej.

Dlatego podczas wyszukiwania programów szuka najpierw z jednego źródła, a potem z drugiego. Nie bardzo rozumiem o co Ci dokładnie chodzi z tym urządzeniem. Są także same tunery DVB-C i są dostarczane od operatora telewizji kablowej. Oczywiście można samemu kupić ale czy jest sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o sam fakt, że można kupić sam tuner w odpowiedzi na te pytanie:

czy jest jakieś użądzenie zamiast tunera lub do tunera które pozwoli kożystać z funkcji kabel ?

Oczywiście wiadomo, że byłoby to głupotą, no chyba że ktoś ma kablówkę i jest taka możliwość aby podłączyć i odbierać sygnał na swoim tunerze :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy nie ma urządzeń które potrafią konwertować sygnał .

 

tak jak np. są dyski twarde z kontrolerem SATA ( to wiadomo ) , i są płyty główne które nie posiadają takiego kontrolera tylko mają ATA ( PATA) . więc aby podłączyć to stosuje się takie adaptery które umożliwiają podłączyć dysk SATA do płyty głównej z PATA .

 

chodzi mi oto żeby wstawić jakieś urządzenie ( nie tuner ) aby zamieniło mi sygnał tak abym mógł korzystać z funkcji Cabel . ( jakiś zamienniki itp . ) żebym takie urządenie np. zamontował na strych , a sygnał poprowadził jednym kablem do każdego telewizora .

 

(chodzi mi o telewizję cyfrową , w telewizorach raczej nie mam tunera cyfrowego, tylko głowica do cabla jest dostosowana do cabla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam pytanie z innej beczki ile jest prawdy w teorii że sygnał DVB-T nie potrzebuje aż takich wielkich mocy {chodzi o KW ERP} jak analog, przykład: analogowa TVP2 z Kielc Św. Krzyża nadaje z mocą 1000kw zaś z najmocniejszymi nadajnikami z jakimi się spotkałem w Polsce a jakie już pracują na docelowych parametrach to te pracujące z mocą 100kw.

 

Mam pytanie czy o wiele gorsze parametry polskiej telewizji cyfrowej - FEC {5/6 dla tunera cyfrowego to oznacza gorszy próg czułości głowicy odbiorczej , mniej bitów korekcyjnych czyli trzeba by mieć cyfrowy sygnał wysokiej lub średniej jakości by móć spokojnie i bez zacięć obrazu i dźwieku odbierać zaś sygnał niskiej jakości nie wchodzi w rachubę, niską jakość cyfrowego sygnału można by spokojnie odebrać gdyby DVB-T miało takie parametry jak czeska telewizja cyfrowa czyli FEC 3/4 wówczas w porównaniu z analogiem wychodziłoby że nawet kiepski analog to czysta cyfra jeśli obydwa sygnały są z tego samego obiektu nadawczego} oraz czy moce nadawania nadajników cyfrowych przy wyższych częstotliwościach niż częstotliwości radia FM {pasmo telewizyjne UHF potrzebuje większych mocy nadawania niż niższe częstotliwości VHF np. radiowe FM} nie są powodem by moce były takie same lub minimalnie mniejsze od mocy które w obecnej chwili nadają kanały analogowe?

 

Dobitnym dowodem że moc nadawania ma wielkie znaczenie dla odbioru DVB-T jest ostatnio wymuszona przez samych odbiorców zmiana UKE i Emitela by ten nadawał z większymi mocami z Wisły-Skrzyczne oraz w województwie dolnośląskiem - co udowodniło jak wiele może tu zmienić podwyższona moc nadawania. Od razu problem z odbiorem u wielu "narzekających" się skończył, ze znikomego sygnał się stał bardzo stabilny :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Gość Anonymous

Nie będzie tak zawsze. To jest etap przejściowy, gdyż trzeci multipleks nadaje tylko w kilku lokalizacjach i z niewielką mocą. Ten stan rzeczy ulegnie zmianie w 2014 roku, gdy Telewizja Polska opuści pierwszy multipleks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lub nie opuści, ponieważ na miejsca zajmowane obecnie przez TVP odbędzie się konkurs, który może wygrać TVP. Wówczas mogą być małe roszady w układzie kanałów. Nadawanie testowe DVB-T rozpoczęło się 10 lat temu. Przez ten czas padło tyle zapowiedzi i obietnic, że co będzie w roku 2014 to tylko Wielki Manitou wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Byłem u sąsiada na wstępnym montażu dvb-t. Lokalizacja świętokrzyskie, gmina Nagłowice. Antena siatkowa na południe, postawiona na strychu. Z nadajnika w Krakowie odbiera mux1 ( moc nadajnika 25kw, sygnał 85% ) ale mux2 już nie łapie a jego moc to ok 60kw. Przy kablu od anteny brak zasilacza.Macie jakieś pomysły na poprawienie odbioru? Trzeba zasilacz dodać czy umieścić antenę w lepszym miejscu na dachu. Czemu słabszy mux1 odbiera a mocniejszy mux2 nie ?

 

Edit: Dekoder CABLETECH URZ0090

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To czy dodać Zasilacz to zależy co siedzi w puszce antenowej. Jeśli jest tam symetryzator to nie należy montować zasilacza a jeśli wzmacniacz to zasilanie jest wskazane. Spróbuj antenę wywalić na dach. P.S a jak jest z odbiorem że św. Krzyża albo z tarnowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze świętego Krzyża odbiór bardzo dobry mux1 i mux 2 ale sąsiadowi bardziej pasuje antena od południowej strony. Jutro wbije się na dach i powinno grać.

 

Kabel od anteny wchodzi w taki podłużny drucik z śrubką a ten drucik we wtyczke . To jest jakby końcówka od kabla,którym dawniej się podłączało dekodery do tv zamiast eurozłączem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 4 miesiące temu...

Mam znajomego który mieszka w okolicy Dobromierza.

Ma dekoder Dvb-t Wiwa niestety nie wiem jaki model,

I wykrywa sygnał na kanałach: 5, 6, 11, 64, jednak nic nie znajduje.

Czy to może być ślad sygnału LTE ?

Wiem tylko że nie zawsze jest ten sygnał, a ta osoba nie zna się i co kilka dni szuka nowych kanałów. Wiadomo że nic nowego nie znajdzie do czasu startu mux8.

Ps. na dachu jest antena siatkowa i może ważne: za czasów analogu prawidłowo odbierał NTL Radomsko na kanale 9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...