Skocz do zawartości

NaziemnaTelewizja Cyfrowa w USA


nboxer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytalem niniejszy artykul:

"Cyfrowe życie.

Poniedziałek, 15 czerwca (11:17)

 

W Stanach Zjednoczonych od 12 czerwca wszystkie stacje telewizyjne nadają wyłącznie cyfrowy sygnał. Czy wszystko przebiega prawidłowo i czego od Amerykanów mogą nauczyć się Polacy?

 

Wszystkie największe amerykańskie stacje telewizyjne od 12 czerwca przeszły na emisję naziemnej telewizji cyfrowej. Oznacza to, że USA oficjalnie pożegnały się z telewizją analogową. Ta gigantyczna, przekładana w czasie, operacja miała pokazać, czy możliwe jest bezbolesne przejście z analogowego nadawania na cyfrę.

 

Amerykańska szkoła

 

- Przejście na telewizję cyfrową bardziej przypominało paranoję "milenijnego robaka", niż porażkę rodem z Zatoki Świń - taką dziwną analogię użyła Jonathan Adelstein z Federalnej Komisji Komunikacji (FCC), organizacji będącej odpowiedzialnej za całe amerykańskie przejście z analogowego sygnału na cyfrę. Podstawowa obawa FCC wiązała się z brakiem odpowiedniej liczby cyfrowych konwerterów, które umożliwiają odbieranie sygnału HD widzom nie mającym stosownych telewizorów - jak się miało okazać, liczba dekoderów jest wystarczająca.

Według statystyk firmy analitycznej Nielsen, około 3 mln. amerykańskich gospodarstw domowych nie było przygotowanych na telewizję cyfrową. Podczas pierwszego dnia, tuż po wyłączeniu sygnału, FCC otrzymało 317 tys. telefonów - czytamy w serwisie CNET. Najwięcej pytań z jakimi dzwonili widzowie dotyczyła kiepskiej jakości przesyłanego obrazu - większość tego typu sytuacji udało się rozwiązać.

 

FCC podsumowując przejście na sygnał cyfrowy twierdzi, że powierzone jej zadanie udało wykonać się bez większych problemów, a całość operacji należy uznać za sukces. Czy w Polsce będzie podobnie?

 

Teraz Polska

 

Pisaliśmy już o tym nieraz, ale warto powtórzyć - oficjalne wyłączenie sygnału analogowego nastąpi w Polsce dopiero 31 lipca 2013, zatem mamy dużo czasu, aby się do tego przygotować. Oficjalnym standardem obrazu, z jakiego zaczniemy korzystać po 31 lipca 2013 będzie MPEG-4 (H.264/AVC), natomiast dźwięk wielokanałowy zostanie zakodowany zgodnie ze standardem Dolby Digital Plus (EAC-3).

 

Aby bezproblemowo korzystać z sygnału cyfrowego w Polsce będzie nam potrzebna jedno z trzech rozwiązań:

 

- telewizor dekodujący sygnał MPEG-4,

 

- specjalny konwerter cyfrowy,

 

- korzystanie z usług telewizji cyfrowej lub kablowej.

 

Ta trzecia możliwość jest bardzo ważna - klienci telewizji kablowych oraz platform cyfrowych nie muszą martwić się datą 31 lipca 2013 - jedynie osoby łapiące sygnał antenowy będą musiały albo sprawić sobie nowy telewizor, albo specjalny dekoder.

 

ŁK

 

źródło informacji: INTERIA.PL"

 

Mnie ciekawi, o co chodzi z tym specjalnym konwerterem cyfrowym?

 

Co to za urzadzenie ten specjalny konwerter cyfrowy?

 

Czy ja tez bede musial go kupic?

Czy tylko mi wystarczy sam tuner do Naziemnej Telewizji Cyfrowej, tzw. set-top box?

I gdzie, w ktorym miejscu sie go podlacza ten specjalny konwerter cyfrowy?

 

Bo mnie to zaniepokoilo tylko z tego wzgledu, ze czekalby mnie jeszcze wiekszy wydatek, bo jeszcze na ten specjalny konwerter cyfrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Polska w dawnych czasach była zacofana do Ameryki o ok 25 lat, a Unia o ok 20 lat, teraz ta linia lekko cofa się i zmienia, szczególnie podczas kryzysów finansowych w USA, ale nadal cała Unia Europejska jest zacofana mocno do Ameryki i takie są fakty, dotyczy to praktycznie każdej dziedziny, także telewizji cyfrowej, ale do 2012 roku czyli zimą jeszcze tego roku zasięg DVB-T w naszym kraju będzie bardzo mocny, praktycznie każdy Polak bedzie miał dostęp do kilkunastu kanałów w DVB-T, a na konkretną liczbę kanałów będziemy musieli poczekać do 2014 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Akurat to nie jest wina tamtejszej gospodarki czy kultury, a zachłanności korporacji telewizyjnych, które u siebie emitują porządne produkcje a u nas nic. Większość kanałów w europie ma kiepską ofertę, albo kiepską jakość obrazu (typu letterbox + 1,7Mbps w SD). Tak jest ze wszystkim.

Tam kupisz oprogramowanie za 15-20$, a to samo u nas jest sprzedawane po 500-800zł, co jest wielokrotnie za dużo nawet po przeliczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...