Skocz do zawartości

DVB-T Czestochowa


nboxer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wszytko wskazuje, że to UKE blokuje Winnickigo.

https://www.wirtualnemedia_pl/artykul/jak-odbierac-czestochowa-mux-l3-lista-kanalow-grupa-mwe-michal-winnicki-naziemna-telewizja-cyfrowa

Biurokracja i jeszcze raz biurokracje w tym kraju.

Ale jakby to miało ruszyć TVP  , oooo to już oglądalibyśmy od listopada .

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 12.05.2022 o 10:40, DanielK napisał(a):

@dvbtowiec       na stronie UKE są już raczej źródłem oficjalnym, prawda?

 

Witam

No chyba stanie się cud...

@DanielK

W sobotę lub kiedyś tam,  będziesz mógł zrobić uaktualnienia na Waszej stronie:

https://dvbt2wpolsce.pl/harmonogram/wykaz-pozwolen-emisji-docelowych-dvb-t2-hevc-2022r#mux3t2

dotyczące Mux 3 z Częstochowa - Wręczyca Wielka

 

W końcu od soboty , to jest 22 kwietnia zaczną nadawanie z górnego sytemu antenowego 313 m

a nie jak dotychczas ze 196 m.

Kończy się w piątek dziesięcioletnie pozwolenie, a powinno zacząć obowiązywać te z zeszłego roku.

Znaczy rzecz jasna w DVB-T , nie T2, ale jednak o 117 metrów wyżej będzie siało.

 

Napisałem wczoraj do UKE , by się upewnić czy coś znów nie pokombinował Emitel z TVP..

 

Według pozwoleń z kwietnia, nie zauważyłem jakiejś niepokojącej zmiany.

https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radiowe/wykaz-pozwolen-radiowych-tresci/stacje-telewizyjne,5.html

 

Dostałem taką odpowiedź od Pana Konrada

 

Cytat

Szanowny Panie,

 

Uprawnienia do emisji wynikają z decyzji. Zgodnie z zapisami pozwolenia radiowego nr DZC-WRT-51512-92/13 (3) z 19 kwietnia 2013 r., emisja MUX3 może być prowadzona z parametrami określonymi w tym pozwoleniu (m.in. z wys. ant. 196 m [n.p.t.]) nie dłużej niż do dnia 21 kwietnia 2023 r. Po tym dniu, emisja może być kontynuowana ale jedynie już z – jak Pan zauważył – zainstalowanej anteny (313 m [n.p.t.]), na podstawie pozwolenia nr DC.WRT.5101.650.2021.2 z 15 marca 2022 r., zmienionego późniejszymi decyzjami.

 

Pozdrawiam,

Konrad Bródka
Naczelnik

 

Na Radiopolska do Pana Krzysztofa również już dałem info, by dokonać ewentualnej korekty..

https://radiopolska.pl/wykaz/dvbt/4430

O ile Emitel dostosuje się do nowego pozwolenia.

W sobotę rano od razu będę sprawdzał na takim LG, co ma antenę logarytmiczną,

Bo na tej mocniejszej Tri-Digit to na Panasie jest 100% , więc nic bym się nie dowiedział.

Znaczy mam tą zabawkę ST-5150 , to można byłoby zrobić pomiar wcześniej jak i w sobotę dla porównania..

 

Zrzut-ekranu-2023-04-17-175038.jpg

Zrzut-ekranu-2023-04-17-180012.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zrób dla siebie pomiar + zdjęcie i po ewentualnych zmianach też zrób pomiar :) Coś tam mniej więcej pokazuje ten ST-5150, więc nie jest źle. Chociaż jak wiadomo zmiany mogą być płynne, to znaczy mogły już nastąpić jakiś czas temu albo dopiero mogą nastąpić.

Edytowane przez DanielK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2023 o 22:40, DanielK napisał(a):

Zrób dla siebie pomiar + zdjęcie i po "ewentualnych" zmianach też zrób pomiar

 

Chociaż jak wiadomo zmiany mogą być płynne, to znaczy mogły już nastąpić jakiś czas temu...

 

Witaj

Co do wcześniejszych zmian nic nie zrobili,to mogę już potwierdzić,

nie wiem czy mogą sobie tak robić, może boją się UKE :)

 

Dziś już pomiary przed "ewentualnym" przełączeniem...

Do porównania użyłem Mux 1 by mieć podobne paramerty.

Według pozwoleń oraz radiopolska wygląda to tak

Mux 1 nadaje ze zbliżoną mocą , czyli 89,13 kW, a Mux 3 ma 80 kW ,

pozostałe po 100 , dlatego ich nie porównywałem.

 

Charakterystyka Mux 1 z anteny AT15-250 / Rymsa  (313 m)

https://radiopolska.pl/wykaz/dvbt/2681

pokrycie - wybierając odpowiednie muxy:

https://mapy.radiopolska.pl/?tra=3042,2681,2631,4204,4430,2908&cfg=dvbt-std&sys=dvbt&z=false&m=true&d=true

 

Charakterystyka Mux 3 z anteny RD24A / RFS  (196 m)

https://radiopolska.pl/wykaz/dvbt/2908

no tu w kierunku Lublińca o wiele gorsze :(

 

Więc tak , na instalacji z Tri-Digit gdzie jest podłączony Panas i Cryptobox ,

to Mux1 idealny równy, ale już na Mux3 to tak pływa, (jednak nie ma problemów z odbiorem)

IMG-20230421-1733.jpg

 

 

Na antenie logarytmicznej 

https://www.barczak.com.pl/oferta/anteny-telewizyjne-zewnetrzne/antena-zewnetrznabr-/dvbt-2log-32-elementy.html

co 2x6 ostatnich elementów wyginałem na pion , gdzie jest podłączony LG ,

to Mux1 na max , Mux3 sygnał pływa (również brak problemów z odbiorem)

IMG-20230421-1748.jpg

 

A na podpiętym do tego Barczaka tym ST-5150 to tak wygląda:

IMG-20230421-1757.jpg

 

 

Jednak mimo ważnych pozwoleń i zapewnień ze strony UKE po prostu nie wierzę by Emitel tego dokonał. !!

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez irdeto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MUX-3 na Cryptobox zazwyczaj pływa. Na innych odbiornikach zresztą też. Obserwowałem to w kilku miejscach. Takie zachowanie wynika z agresywnego SFN dla utrzymania wysokich natężeń pola tego multipleksu, zgodnie z wymaganiami TVP. Sygnały MUX-3 są duże, ale echo SFN też jest duże. Stąd gorsze wskazania jakości, które nie mają żadnego wpływu na odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@irdeto zmień w tym ST-5150 jednostki na dBµV. Wydaje mi się, że w dBmV  (nie w dBm) pokazuje jakieś dziwne rzeczy.

 

ST-5150 podłączyłeś do anteny ze wzmacniaczem? Zrobiłem mała symulację tego 20 dbmV to w rzeczywistości na innym mierniku wychodzi około 86 dBµV.

Oby było ciekawiej, ten ST-5150 po zmianie jednostek z dBmV na dBµV już nie pokazuje MER przy tym poziomie sygnału :D

 

edit
Wiadomo po ST-5150 nie ma się co spodziewać cudów.

Na jednym egzemplarzu który poziom sygnału zaniża ok 4 dB (dBµV) na przykładowym pomiarze na kanale 45 pokazuje tak:

3 dBmV

-45 dBmV

62 dBµV

 

Interpretację pozostawiam Wam :)

 

Edytowane przez DanielK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@canton

No wiem że jest ten cały SFN z Katowicami i rzekomo jakiś tam problemy z tego tytułu mają,

Hmm, k 29 - Mux 1 , na tym samym kanale leci też z Opola / Chrzelic i jakoś problemów tu nie ma.

 

@DanielK

Kurde , widzisz zmyliło mnie to, bo w menu to widać jak  u , a nie µ  🙈

Już zmieniłem i pokazuje również MER , więc nie wiem czemu by nie miało pokazywać

Zauważyłem że ten 5150 to taka zabawka odpustowa :( , co się gowłączy to niektóre ustawienia same się zmieniaja, tak choćby pamięci nie trzymał

A na takie moje potrzeby to szkoda kasy na jakiś profesionalny, a wcześniej to tylko paskami sygnału z TV się sugerowałem,

a jak na 13E to używałem Ferdka AF3018 lub Topfielda 3000 CI, miał lepsze "wskazania" jakości.

Na HB zaczynało brakować transponderów w mpeg2 dlatego cza było pomyśleć o czymś innym.

 

 

Ale mam gorsze wieści , totalnie brak jakiejkolwiek zmiany, jak było 5 czy 7 lat temu, tak nadal nadawają.

Normalnie jestem w szoku , jak można lekceważyć pozwolenia. !!

Kusi mnie znowu napisać do tego UKE, że emitel ignoruje ich zapisy.

Choć oni mogą udać że przełączyli, a nikt im tego nie udowodni.

Normalnie żenada 😞

 

No trudno, może dopiero jak będą na T2 zmieniać, to się dostosują...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2023 o 22:40, DanielK napisał(a):

albo dopiero mogą nastąpić.

Tak tak , dopiero nastąpią 🙈

 

Otrzymałem odpowiedź od Emitela :

Cytat

Dzień dobry,

Przejście na emisję MUX3 w RTCN Wręczyca z anteny szczytowej może odbyć się dopiero ze zmianą standardu emisji z DVB-T na DVB-T2. Standard DVB-T nie umożliwia pracy w SFN wszystkich nadajników woj. śląskiego.

Pozdrawiam,

 

Ciekawe jak będzie kolejne pozwolenie wyglądać...

Cza poinformować Pana Konrada z UKE , pewnie nie wiedział o takich " niby utrudnieniach" ... 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
4 godziny temu, ziomq napisał(a):

 

Czy nadawanie będzie z wyższych anten po przejściu do DVB-T2?

 

 

No bo co tu było pisać, jak nic się nie działo.

Ja raczej wierzę w to co mi Emitel odpisał.

A to co podaje Pan Bródka z UKE w swoich pozwoleniach, to totalne kłamstwo że już leci ze szczytowej anteny zawieszonej na 313 m.

Moc pozostanie ta sama.

__

A czy tak będzie, to się przekonamy 15 grudnia.

Ja to od razu rozpoznam, bo wiem jak aktualnie odbiera MUX 1,2,4 czy 6 , brak jakiegokolwiek zaniżania sygnału.

Mux 3 na  LG ( sygnał pływa 72%-90%),  Cryptoox 752  ( info - wykres sygnału pokazuje sinusoidę 71-90% )   ,  Panas wali na 100%, więc tu bym nie rozpoznał różnicy.

 

Coś takiego widać:

IMG-20231119-235836.jpg

 

Jak kiedy w sobotę znajdę czas, to może bym podjechał tak z ciekawości do Klepaczki podejrzeć .

 

A tu widać zapewne stabilny odbiór z kierunku Katowic, aż musiałem autem wycofać by kliknąć fote.

Chyba rynna zawadzała, to  ominęli 👍

IMG-20231118-130835.jpg

 

W centrum Lublińca też zauważyłem parę ciekawych niekompletnych anten, rejon Lidla i pizzerii margarita .

 

 

 

Edytowane przez irdeto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 19.11.2023 o 19:23, ziomq napisał(a):

czy nadawanie będzie z wyższych anten po przejściu do DVB-T2?

 

Miałem nawet chęć i pojechałem na mały rekonesans.
Byłem tego świadomy,że nie mam co liczyć by z rzutu okiem na obiekt
czegokolwiek się dowiedzieć.
Poza tym widoczność kiepska, momentami tubusa nie było w ogóle widać
Nie zmyślam..

IMG-20231209-120349.jpg
IMG-20231209-120402.jpg

 

Jak już miałem się zbierać to nadjechało auto i to nie był kolejny ciekawski,
a miły Pan z obsługi Emitela.
Uważam to za mega szczęście by akurat w tym momencie tam się trafić oraz jeszcze móc
pogadać w dodatku po śląsku,co bardzo ułatwiło rozmowę 🫠
Najważniejsze, to otrzymałem odpowiedź na temat nadawania Mux 3 z górnego systemu
antenowego Rymsa
, potwierdził że ta się też stanie. (okaże się w przyszły piątek na ile to prawda)
Pozwolenie już na to dostali z miesiąc temu tak stwierdził.
Stary niższy układ pozostanie na przerwy konserwacyjne.
Co do przełączeń zazwyczaj daje radę to zrobić zdalnie, ale nie zawsze to się może udać,
wtedy cza przyjechać na obiekt i zrobić reset.
Co do SFN, to są mikro sekundy w innym przypadku wszytko padnie.
Pytałem też o Mux 8 , no nie widać by coś się zmieniło w kwestii przejścia na UHF,
Ale już przełączenie VHF na T2 dałoby radę.
Bardzo wielka szkoda, ale nie mogłem wejść na obiekt , kamery :(

  • Popieram 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy  14/15 grudnia będzie mieć przełączenie MUX3 na DVBT2 HEVC. Jakby ktoś monitorował ten proces, to niech napisze,  bądź nagra jak ten proces przebiegnie. W maju 2022r. Wyłączono mux1,2,4,6 w formacie DVBT MPG4, zaraz po północy (2 do 5 minut po północy) i włączono ok. 3 nad ranem w nowym systemie DVBT2 HEVC. Ciekawe czy też tak teraz będzie z Mux3. Podejrzewam że, tak podobnie  to sìę stanie. U mnie w Małopolsce ( RTCN KRAKÓW Chorągwica) to będzie 4 dni później i postaram się ten proces nagrać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu stał się cud pod Wręczycą Wielką / Klepaczką 🤩

Jednak "miły Pan" z Emitela to co powiedział mi tydzień temu pod nadajnikiem nie było słowami na wiatr, ( dziękuję :) )

Jak i odpowiedź z kwietnia od multiplex@emitel była prawdą, również dziękuję.

 

Po prawie 11 latach zaczęto nadawać z górnego systemu antenowego  AT15-250 / Rymsa

zawieszonego na 313 merach, skąd nadają pozostałe Muxy prócz ósmego.

To jest o 117 metrów wyżej niż było, więc sieje teraz zasięgiem zapewne tak jak pozostałe,

a i gdzie nie można było odbierać pewnie teraz pojawił się sygnał..

Głupi przykład, kolega z innej lokalizacji parę lat wstecz odbierał Mux1,2 a 3 już nie, więc kupił TnK,

bo nie było widoków na oglądanie.

 

Bez przedłużania, do porównania.

Potwierdzam lepszy odbiór z anteny logarytmicznej Barczaka 2LOG

( ta przerobiona na pion po prawej stronie )

W LG UM7400 kanały pozostały na tych samych pozycjach co miałem poukładane,

prócz TV Polonia, tam pokazał się TVP1. AlfaTV i ABC nie mam,są ukryte, nie oglądam.

Ok. 2 sekundy trwało i obrazy wskakiwały. Zapewne 13 stycznia cza będzie już pokombinować z listą :(
I najważniejsze sygnał już NIE pływa w LG, jest na maxa jak reszta.
Jakość dla Mux3 wygląda teraz jak pozostałe, a nawet Mux6 choćby słabiej wypada,

ale to nie przyrząd a zabawka z odpustu :) ale coś tam wskazuje ...

k9   Mux8

k29 Mux1

k32 Mux2

k36 MuxL3 Cz-wa Kisielewskiego

k38 Mux4

k39 Mux6

k41 Mux3

k30 Mux TVSilesia odbierany tyłem z odbicia

 

IMG-20231215-172355.jpg

IMG-20231215-174949.jpg

IMG-20231215-180055.jpg

 

No i lewego zestawu antenowego, na Cryptobox 752 idzie już normalnie, wykres jest na jednym poziomie, nie ma już sinusoidy.

( a ktoś mi kiedyś tu wciskał,że to przez SFN)  a co , teraz nie mam SFNu , jest z Katowicami i idzie dobrze.

Kanały również pozostały na swoich dotychczasowych pozycjach rozpoznane,nie cza było nic skanować.

IMG-20230513-094554.jpg

IMG-20231215-202534.jpg

 

Już rano pytał Krzysztof z Radipolska, ale byłem w robocie, otrzymał już potwierdzającą odpowiedź i

zapewne niebawem ukaże się errata dla nadajnika z Wręczycy:

https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/4

 

@DanielK

Ty chyba też aktualizujesz tabele w:

https://dvbt2wpolsce.pl/harmonogram/wykaz-pozwolen-emisji-docelowych-dvb-t2-hevc-2022r#mux3t2

k41    Częstochowa / Wręczyca   80 kW   kierunkowa (D)   Uwagi:  196 -> 313 m

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...