Skocz do zawartości

DVB-T w Łódzkiem


nboxer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy moze ktos z forumowiczow sie orientuje, czy w woj. lodzkim bedzie jakis przekaznik naziemnej telewizji cyfrowej, a jesli - nie, to z jakiego innego kierunku (przekaznika DVB-T) bedzie mozliwy odbior naziemnej tv cyfrowej u mnie w Wieruszowie i ile beda kosztowac te set-top-boxy (tunery), czy bedzie mozna je kupic po nizej 100 zl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Ja bym się raczej za bardzo nie nastawiał na pojawienie się DVB-T w łódzkiem w najbliższym czasie.To warszawa decyduje o przydziale częstotliwości, w związku z czym zapewne jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w kolejce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

 

Czy ktoś z Was może wie, kiedy mogą ruszać jakieś testy DVB-T w województwie łódzkim. Oficjalne uruchomienie to 2011 więc coś powinno się dziać już przed. A może da się coś złapać już z działających nadajników w samym centrum woj. łódzkiego. Pytanie jeszcze skąd, czy z samej Łodzi czy z dużego nadajnika w Zygrach. Z tego co udało mi się wyszperać to raczej będą Zygry ale ciągle się coś zmienia i pewności nie ma.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według wykazu RadioPolski MUX3 ma być nadawany z Zygier. Ciekawe, z jaką mocą będzie emisja. Bo obecnie w okolicach Łowicza anteny ustawione są już na Raszyn.

 

Według map jakie jakiś czas temu się ukazały, MUX3 ma być w woj. łódzkim nadawany z dwóch obiektów - dla części północnej i południowej. Zygry są jednak położone mniej więcej w centralnej części zachodniej połowy województwa. Dla północy najlepszym obiektem byłby rzeczywiście właśnie komin EC-4 (może Emitel wynajmie tam miejsce od RS-TV, bo ta spółka chyba teraz zarządza tym obiektem), natomiast dla południa - może Góra Kamieńska, skąd obecnie z małą mocą transmitowany jest program TVP Info?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czekamy czekamy a tu nadal nic a rok 2011 się zbliża dość szybko. Nigdzie nie wiadomo jak to w końcu wygląda w łódzkim i Zygrami?

Znalazłem tylko to:

http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokalizacja.php?pid=3

 

Mamy jaki MUX, jaki kanał, moc i polaryzacja ale nic więcej czy coś się dzieje na tym nadajniku.

 

Jest jeszcze to:

http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=587

 

Ale tu nie ma danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze to:

http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=587

 

Ale tu nie ma danych.

 

Kanał 40 już jest zajęty przez DVB-H (zgodnie z planem)

 

Typ  Nazwa st.        Lokal. st.            Kanał ERP  Polar. Charakter.
st.                                                           Anteny
TON  Łódź / komin UM  ul. Demokratyczna 114 40    1,66 V      ND
TON  Łódź / wieżowiec ul. Piotrkowska 182   40    2,75 V      ND 
    SM Śródmieście	

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Coś już więcej wiadomo z tego artykułu https://satkurier.pl/news/59162/mux-2-te ... dvb-t.html

Tylko widzę, że w pierwszej kolejności ruszy EC4 a o Zygrach jest ciszą, chyba że go trzymają na MUX3. Dla mnie to niezbyt dobre info bo nie wiem jak będzie z odbiorem jak jedno będzie z Łodzi a drugie z Zygier. Teraz mam problem bo wszystko poza TVP1 odbieram z Łodzi a "jedynkę" z Zygier i mam odpowiednim ustawieniem anteny. Mam siatkową ustawioną w kierunku między Zygrami a Łodzią ale bardziej na Łódź i TVP1 nie jest rewelacyjne. Wyjściem by były 2 anteny czego chciałem uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś już więcej wiadomo z tego artykułu https://satkurier.pl/news/59162/mux-2-te ... dvb-t.html

Tylko widzę, że w pierwszej kolejności ruszy EC4 a o Zygrach jest ciszą, chyba że go trzymają na MUX3. Dla mnie to niezbyt dobre info bo nie wiem jak będzie z odbiorem jak jedno będzie z Łodzi a drugie z Zygier. Teraz mam problem bo wszystko poza TVP1 odbieram z Łodzi a "jedynkę" z Zygier i mam odpowiednim ustawieniem anteny. Mam siatkową ustawioną w kierunku między Zygrami a Łodzią ale bardziej na Łódź i TVP1 nie jest rewelacyjne. Wyjściem by były 2 anteny czego chciałem uniknąć.

Przecież wiadomo, że Mux3 będzie w Zygrach i to prawdopodobnie w polaryzacji V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak, TON Łódź to Narutowicza. Ale to dobrze, bo Zygier byłby spory problem z odbiorem (pewnie jeszcze większy niż teraz z TVP1, bo do odbioru cyfrowej telewizji potrzebny jest dużo lepszy sygnał, niż do analogowej).

Zresztą nie ma się co przejmować, bo to jeszcze tyle lat, że wszystko zdążą jeszcze pozmieniać ze 100 razy :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że tego nikt nie wie...

Wg mnie te daty trzeba traktować raczej z przymrużeniem oka. Zgodnie z wcześniejszym planem już wiosną tego roku miały zostać włączone nadajniki cyfrowe w Mikstacie i Wręczycy, które można by pewnie łapać w Łodzi (a przy okazji TVP Info Poznań i Katowice - to chyba największa korzyść z tv cyfrowej). No, ale te nadajniki nie tylko nie zostały włączone, ale w ogóle wypadły z planu. Już tam w Warszawie zadbają o to, żeby woj. łódzkie znalazło się na samym końcu... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVN odbieram całkiem dobrze na antenie szerokopasmowej 30 km od Łodzi. A DVB-T ma mieć mniejsze wymagania co do jakości sygnału. Może więc jednak jakoś to będzie działać. I tak nie pobije to 10-watowego testu z Krzemionek (tego który potem przenieśli na Chorągwicę, wyłączyli, włączyli z powrotem na miesiąc i wyłączyli na stałe).

 

Co ciekawe polaryzacja pozioma (z Zygier miała być pionowa, poza tym nadajnik na Sienkiewicza przez większość swojego życia nadawał TVP2 właśnie w polaryzacji pionowej) i uwaga - nadawanie kierunkowe. Ciekawe w jakim kierunku... Jest to północna część centrum (które w Łodzi jest rozciągnięte w linii N-S), tak więc pewnie niestety w kierunku południowym.

 

Jeśli z Zygier nadawaliby z tymi 50 kW, byłaby to lepsza opcja. Jednak przy 40 W, w Łodzi program byłby praktycznie nieodbieralny. W takiej sytuacji nie ma innego wyjścia niż nadawanie z wieżowca TVP (w rzeczywistości TVP mieści się w przybudówce, a w wieżowcu są urzędy). A raczej jest (EC-4), ale EC-4 nie należy do Emitela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chodzi o to, że na 47 kanale nadaje TVP1 z Przysuchy, które odbiera w Łodzi prawie przez cały czas. Więc na pewno będą zakłócenia. Może dlatego będą nadawać kierunkowo na zachód (Retkinia - jak zwykle...). Wcześniej zapowiadali, że dvb-t będzie w polaryzacji V, żeby zmniejszyć zakłócenia. Ale widać dla Łodzi Warszawa zrobiła wyjątek, byle tylko utrudnić odbiór :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...