Skocz do zawartości

Multimedia


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, djadijos napisał:

No nie do końca się zgodzę. Wyższa taryfa stwarza jednak szybszą konieczność rozbudowy magistrali. Szczególnie, gdy weszły przepisy o minimalnej gwarantowanej prędkości.

 

7 godzin temu, mattem napisał:

 

Nieszczególnie. Wbrew pozorom większa prędkość nie znaczy automatycznie większego zużycia. Gdy mówimy o set-Mbps średnie wykorzystanie transferu między klientem z taryfą np. 300 Mbps a 900 Mbps niewiele się różni.

Głównie dlatego, że usługi, które stanowią największy wolumen ruchu w sieci to streaming video. Netflix, który jest najpopularniejszy potrzebuje średnio 15 Mbps w najlepszej dostępnej jakości.

Bez znaczenia więc czy masz 300, 600 czy 900 Mbps, streaming zawsze zajmie te 15 Mbps.

 

 

Dokładnie. W wielu domach wieczorem idą np 2 streamy np jedna osoba YT, druga  Netflixa/HBO GO (niech będzie sumarycznie 40Mbps), czasami ktoś www czy FB na tel odpali w trakcie filmu i to jest wysycenie łącza. I nie ważne czy ktoś ma 100mbit, 300, 600 itp Szybsze łącze jest, "bo Pan powiedział, że będzie szybciej".

Szybsze łącze daje tylko to, że jak się coś ściąga dużego to obciążenie jest większe, ale przez krótszy okres czasu.

Szybsze łącze też czasami nic nie daje, bo po drugiej stronie jest limitowana infrastruktura - u mnie np jak Xbox ściąga grę to idzie max 60Mbps, mimo, że łącze mam szybsze, i da się je bez problemu wysycić (komercyjny VPS i VPN) czy np steam (z którego zawsze pięknie full leci).

 

Nawet patrzę po sobie - od kilku lat mam 120mbit, wcześniej miałem 60 mbit, a miesięczne transfery się nie zmieniają praktycznie zwykle łapią się w widełkach 600GB-800GB. Mój rekord to chyba 1,2TB w ciągu miesiąca.

I prędkość łącza nie ma tu nic do rzeczy - na wolniejszym łączu tez bym tyle "zużywał", tylko obciążenie by było przez dłuższy czas (pomijając przypadki z Xboxem, gdzie gra 50-60GB pobiera się ok 4h :(

 

Tak jeszcze dodam, że te moje rekordowe 1,2 TB były jeszcze na łączy 60Mbps.

Dodam też, że od czasu korzystania ze streamingu (Netflix, HBO Go, Amazon Prime, dużo YT) itp moje transfery na łączu SPADAJĄ. Ostatnio rzadko kiedy 500GB przebijam.Ostatnie 3 miesiące wahają się na poziomie 450-480GB, co przy łączu 120Mbps daje tylko jego 2% wysycenie (średnio przez miesiąc licząc w dużym uproszczeniu). DWA PROCENT - a bliżej mi do power usera niż Janusza. 

Więc pytanie jakie wysycenie jest na łączu u Januszy ;)

 

 

Edytowane przez rafmik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, korni007 napisał:

Na szczęście w MM masz wolna prawie rękę bo przełączasz szrot w Bridge i masz z głowy. W Inei teraz już chyba nie do pomyślenia takie rzeczy. 

 

BTW wychodzi na to że w chwili obecnej to od nikogo już nie kupisz usługi internetu, z możliwością przełączenia ichnich routerów z odpustu w Bridge. No z wyjątkiem lokalnych małych ISP za co ich bardzo szanuje. 

MM jeszcze umożliwia bo siedzi na hfc, na GPON już CGNAT wjeżdża pełna parą, i jak nie masz działalności to możesz sobie Bridge zrobić co najwyżej na swoim telefonie ;)

 

 

Oczywiście, że w Inei możesz przełączyć modem w tryb bridge, bez względu czy mówimy o PON czy HFC.

Dostajesz wtedy IP z CGNATa bezpośrednio na swój router. Jeśli chcesz mieć publiczne IP to płacisz 5 zł i masz bridge+pub IP.

Godzinę temu, rafmik napisał:

 

Dodam też, że od czasu korzystania ze streamingu (Netflix, HBO Go, Amazon Prime, dużo YT) itp moje transfery na łączu SPADAJĄ. Ostatnio rzadko kiedy 500GB przebijam.Ostatnie 3 miesiące wahają się na poziomie 450-480GB, co przy łączu 120Mbps daje tylko jego 2% wysycenie (średnio przez miesiąc licząc w dużym uproszczeniu). DWA PROCENT - a bliżej mi do power usera niż Janusza. 

Więc pytanie jakie wysycenie jest na łączu u Januszy ;)

 

2-3 lata temu UPC chwaliło się, że 1 klient transferuje średnio ok. 100 GB miesięcznie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, korni007 napisał:

Na szczęście w MM masz wolna prawie rękę bo przełączasz szrot w Bridge i masz z głowy. W Inei teraz już chyba nie do pomyślenia takie rzeczy. 

 

BTW wychodzi na to że w chwili obecnej to od nikogo już nie kupisz usługi internetu, z możliwością przełączenia ichnich routerów z odpustu w Bridge. No z wyjątkiem lokalnych małych ISP za co ich bardzo szanuje. 

MM jeszcze umożliwia bo siedzi na hfc, na GPON już CGNAT wjeżdża pełna parą, i jak nie masz działalności to możesz sobie Bridge zrobić co najwyżej na swoim telefonie ;)

 

Netia w GPON jak i HFC daje bridge. Tak samo w DSL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rafmik napisał:

 

 

Tak jeszcze dodam, że te moje rekordowe 1,2 TB były jeszcze na łączy 60Mbps.

Dodam też, że od czasu korzystania ze streamingu (Netflix, HBO Go, Amazon Prime, dużo YT) itp moje transfery na łączu SPADAJĄ. Ostatnio rzadko kiedy 500GB przebijam.Ostatnie 3 miesiące wahają się na poziomie 450-480GB, co przy łączu 120Mbps daje tylko jego 2% wysycenie (średnio przez miesiąc licząc w dużym uproszczeniu). DWA PROCENT - a bliżej mi do power usera niż Janusza. 

Więc pytanie jakie wysycenie jest na łączu u Januszy ;)

 

 

 

 

To jeszcze tak sobie dodam - jak bym się zdecydował dopłacić i wziąć łącze 600Mbps to i tak transfery mi nie wzrosną. Spadło by tylko wysycenie z 2% do 0,4% - co ewidentnie widać że przy skali działalności szybsze łącze = wyższa marża ISP. Kosztów wyższych i tak nie ma. Chyba że zdarzy się "kataklizm" i na 1000 podłączonych klientów 700 będzie mega power ssaczami połowy netu. A to się już coraz rzadziej zdarza. Streaming wbrew pozorom łączy  mocno nie nie obciąża na końcówce.

Z "dużych rzeczy" to w praktyce zostają tylko gry (Steam, Xbox, PS4) - zwłaszcza w dobie abonamentów typu Game Pass, Ea Access - a nie kryjmy w ta stronę idzie rynek.

 

Nawet jak ktoś w ramach dozwolonego użytku osobistego ściąga sobie filmy na HDD to przecież film w BDB jakości (myślę, że zadowalającej 95% odbiorców) waży 20-25GB. Filmy lepszej jakości (50-80GB na film) to i tak jeśli już pobiera znikomy odsetek ludzi. 

 

Ogólnie, dla dużego ISP koszt to końcówka (w sensie jedno podłączenie, jeden klient). Na koszt nie ma większego znaczenia czy łącze ma 100 czy 600mbit. Podkreślam, że chodzi o ISP który ma skalę działalności, nie jakieś małe lokalne firemki.

 

Edytowane przez rafmik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.telko.in/8-proc-nakladek-sieci-vectr-i-multimediow  Info z 4 lutego 2020 r. 

" Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów opublikował treść decyzji, na mocy której udzielił warunkowe zgody na przejęcie Multimediów Polska przez Vectrę. Nie znajdziemy w niej terminu, w jakim Vectra ma zrealizować warunki, ponieważ termin został utajniony, ale przeczytamy, jak ma wyglądać strona techniczna. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu ten świat jest tak skomplikowany ?!....? Przejęli Multimedię , powinni ogłosić że z dniem XX rozpoczynają dla byłych klientów MM i Vectry wspólny program TV i internet. A tu sprzedawanie,podkupowanie,szukanie dziury w całym itd itp.Potrwa to ze 2 lata albo dłużej. Lepiej na tym się nie znać bo można ześwirować. ?Skomplikowana materia. A tak na poważnie, może mi ktoś jednym zdaniem wytłumaczy kiedy można się spodziewać ZMIAN w tym temacie i na ekranie TV ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, zerojedynkaX said:

Czemu ten świat jest tak skomplikowany ?!....? Przejęli Multimedię , powinni ogłosić że z dniem XX rozpoczynają dla byłych klientów MM i Vectry wspólny program TV i internet. A tu sprzedawanie,podkupowanie,szukanie dziury w całym itd itp.Potrwa to ze 2 lata albo dłużej. Lepiej na tym się nie znać bo można ześwirować. ?Skomplikowana materia. A tak na poważnie, może mi ktoś jednym zdaniem wytłumaczy kiedy można się spodziewać ZMIAN w tym temacie i na ekranie TV ?

Wiesz, to nie takie proste. Kupienie 100% akcji jednej firmy przez drugą nie oznacza że ta pierwsza przestaje istnieć. Zostaje z całą infrastrukturą, umowami z klientami i, co ważne, z dostawcami.

Docelowo być może MMP przestanie istnieć jako oddzielny podmiot ale nawet wtedy ta infrastruktura i umowy zostaną, przejmie je nowy właściciel.

Jakaś integracja w jedną całość zapewne nastąpi ale pewnie nie wcześniej niż MMP zostanie wchłonięta przez Vectrę (o ile, choć to raczej nastąpi, marka MMP może jednak zostać).

Tymczasem nie mogą po prostu zacząć nadawać w MMP kanałów które ma Vectra bo MMP nie ma do nich praw/umów. MMP to nadal MMP a nie Vectra to Vectra, choć właścicielem MMP jest teraz Vectra.

Naprawdę wydaje mi się, że jakieś zmiany to zobaczymy może za rok, pomijając ceny czy politykę sprzedażową bo ta może się zacząć zmieniać bardzo szybko, nic do tego nie potrzeba, poza decyzjami nowego Zarządu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po  południu wszystko było niekodowane w DVB-C i co mnie zaskoczyło na pozycji 307 jest Radiowa Jedynka ?

Zawsze myślałem że w MM nie ma żadnego radia, a ta pozycja jest zakodowana w Superboxie. Jeszcze na chyba na dwóch pozycjach leciało PR1, wszystkie są bez nazwy kanału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed tą przerwą w kodowaniu przez kilka sekund zakodowane miałem wszystko.chyba nie to co trzeba technicy wcisnęli. ?

Jedno mnie zastanowiło że tv pokazywał ikonkę o kodowaniu, a były niekodowane. Podłączony w 2 pokoju TV  póki jeszcze był analog, tak zostało na wypadek jak dziś, jest przy nim dekoder CP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, klosz007 napisał:

Kupienie 100% akcji jednej firmy przez drugą nie oznacza że ta pierwsza przestaje istnieć. Zostaje z całą infrastrukturą, umowami z klientami i, co ważne, z dostawcami.

Docelowo być może MMP przestanie istnieć jako oddzielny podmiot ale nawet wtedy ta infrastruktura i umowy zostaną, przejmie je nowy właściciel.

Jakaś integracja w jedną całość zapewne nastąpi ale pewnie nie wcześniej niż MMP zostanie wchłonięta przez Vectrę (o ile, choć to raczej nastąpi, marka MMP może jednak zostać).

Trochę podobnie jest z Netią S.A.. W maju 2018 roku (prawie 2 lata temu) większościowy pakiet akcji Netii S.A. przejął Cyfrowy Polsat S.A. Ale marka i nazwa Netia wciąż istnieje mimo, że to Solorz dyktuje wszystkie warunki jeśli chodzi o biznes i ofertę Netii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Kleofas11 napisał:

https://www.telko.in/8-proc-nakladek-sieci-vectr-i-multimediow  Info z 4 lutego 2020 r. 

" Urząd Ochrony Konkurencji i Konkurentów opublikował treść decyzji, na mocy której udzielił warunkowe zgody na przejęcie Multimediów Polska przez Vectrę. Nie znajdziemy w niej terminu, w jakim Vectra ma zrealizować warunki, ponieważ termin został utajniony, ale przeczytamy, jak ma wyglądać strona techniczna. "

Jeden wielki bełkot nic więcej całe te przejęcie to jakaś lipa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Toruniu, czyli dość blisko, poinformowali mnie pocztą, że od 1 marca nie mogą kontynuować świadczenia usługi telewizji analogowej i w związku z tym wypowiadają umowę.

 

Co ciekawe, w internecie (przez Google) nie mogę nic znaleźć na ten temat, tak jakbym był jedynym człowiekiem, którego to dotyczy.

 

Używałem analogowej do samego końca, bo w cyfrowej jest problem z "tak dziwną" (dla mnie nie dziwną, ale inni się dziwią) konfiguracją jak kilka telewizorów w bardzo dużym mieszkaniu należących do niezależnych ludzi, którzy w dodatku wszyscy chcą mieć możliwość nagrywania, także nagrywania z jednego kanału podczas jednoczesnego oglądania drugiego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w mieście już dawno było info o wyłączeniu analogu. Kilka lat temu chodzili nawet z dekoderami aby od razu zrobić montaż, jednak był opór przed dekoderem obok nowego tv. Jak pojawiły się moduły CAM coś drgnęło i zaczęli informować że analog nie jest gwarantowany.

Musiała być niewielka ilość osób z umową na analog skoro go wyłączyli, w blokach nie było teraz żadnych ulotek o tym, jedynie plansza na ekranie dla zainteresowanych.

Brak jedynie DVB-T w kablu, a jest w innych miastach lub ewentualnie niekodowanej paczki kilku programów jak w Vectrze. Wczoraj niekodowane były ZOOM Tv HD oraz TTV SD nie licząc VoD info, Mango oraz Tv Okazje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Podpisałem w styczniu umowę z paczką usług TV Max +  internet 150 za 64zł. W tym kanały sportowe, Eleveny, usługi nagrywania i cofania, Multimedia GO i C+ oraz HBO na 6 m-cy gratis. 

Teraz myślę czy zostawić to czy może wypowiedzieć umowę z zachowaniem 14 dni (podpisałem umowę poza lokalem). Tylko nie wiem czy w takiej sytuacji będzie dzwonił DUK i czy mogę jeszcze coś lepszego dostać. Generalnie interesuje mnie net 150 plus podstawowa tv i pakiety sportowe +  Eleveny. Ewentualnie nagrywanie, ale to niekoniecznie. Zastanawiam się czy da radę taniej niż te 64zł.

I czy są umowy roczne?

Przeczytałem kilkadziesiąt stron wstecz, ale akurat o takiej sytuacji nie było mowy na forum, tylko o wypowiedzeniu przy przedłużaniu umowy.

Proszę lepiej poinformowanych o radę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...