Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

TVP Kultura w 16:9 to wspaniała informacja! To naprawdę dobry kanał i jedyny obecnie naprawdę "misyjny". Logo faktycznie spore, ale nie męczy - jest ok. Trochę tylko pixeloza się robi na nim, coś jakby... hmyy... graficy mnie zrozumieją -było nałożone gifem - 256 kolorów, a nie png 24bitowym z ośmiobitową przezroczystością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że w TVP1 i TVP2 używany jest system PAL-Plus. Gwarantuje on emisję w 16/9, dla zwykłego użytkownika w letterbox, bez utraty jakości.

PALplus jest stosowany przez część stacji telewizyjnych na terytorium Niemiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logo faktycznie spore, ale nie męczy - jest ok.

Powinni dopracować logo, by rozmiar jego był taki jak przy 4/3 w pillarboxie. Obecnie jest takie, jak byśmy dalej ogladali powiekszonego letterboxa.

 

Trochę tylko pixeloza się robi na nim, coś jakby... hmyy... graficy mnie zrozumieją -było nałożone gifem - 256 kolorów, a nie png 24bitowym z ośmiobitową przezroczystością.

Przy jasnym tle wychodzą niedoskonałości logo TVP. TVN ma je bardziej rozmyte, ale równie wyraźne, a przy TVP są takie ostre ciemniejsze krawędzie (piksele) i nie wygląda to dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , to logo jest zdecydowanie za duże . Mogli by zrobić takie rozmiaru tego z TVP Polonia .

 

Ciekawe kiedy na innych kanałach TVP bedzie ten format 16:9.

 

Miejmy nadzieję, że nigdy.

 

Widzę , że polko jest zwolennikiem 4/3 :D (pewnie nie ma jeszcze telewizora panoramicznego , tak jak ja niestety :/ ) , ale i dla nas TVP coś zostawiło , bo jak na razie , to na jednym z tp. TVP z Astry (na tym co są też TV Trwam i Belsat) TVP Kultura jest cały czas w 4/3 , nawet , gdy na tej na Hot Birdzie jest 16/9 (zmiana do wcześniejszej emisji polega tylko na tym , że wcześniej był letterbox , a teraz jest ściśnięty w 4/3 obraz z 16/9 . ) . Może to specjalnie dla posiadaczy starszych odbiorników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale i dla nas TVP coś zostawiło , bo jak na razie , to na jednym z tp. TVP z Astry (na tym co są też TV Trwam i Belsat) TVP Kultura jest cały czas w 4/3 , nawet , gdy na tej na Hot Birdzie jest 16/9 (zmiana do wcześniejszej emisji polega tylko na tym , że wcześniej był letterbox , a teraz jest ściśnięty w 4/3 obraz z 16/9 . ) . Może to specjalnie dla posiadaczy starszych odbiorników ?

To to samo, tyle że bez WSS. Myślę, że to zwykłe przeoczenie ze strony TVP. Dopiero testują tę formę transmisji - dajmy im trochę czasu. Kiedyś można było zaobserwować np. całkowity brak loga na Test3, podczas gdy na zwykłym przekazie było - lub na odwrót. Ważne, że już jest to prawdziwe 16/9. Teraz czekamy tylko na zmniejszenie loga do rozmiarów podobnych jak na TVP HD - myślę, że by wystarczyło. Kolejny krok to wprowadzenie półprzezroczystości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Może to specjalnie dla posiadaczy starszych odbiorników ?

 

Nie licz na to. TVP ma podpisane umowy z producentami/sprzedawcami telewizorów i chcąc, czy nie, musi zmniejszać obraz do 16/9, żeby zmusić ludzi do zakupu nowych telewizorów. A że ludzie są z natury ciemni, to dają się na to nabrać. Ba, większość myśli, że to wszystko dla ich dobra! Widać to chociażby z wypowiedzi na tym forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za spiskowa teoria dziejów? :D Chciałbym zobaczyć taką "umowę". Z tego co się orientuję, do przejścia TVP na format 16/9 zmusza EBU (i po części także konkurencyjne stacje - TVN i Polsat). Wystarczy poszukać archiwalnych artykułów na ten temat. Na początku tylko wymagali nagrywania w tym formacie (stąd wszystkie ważniejsze imprezy w 16/9), a widocznie teraz chcą żeby też puszczać w full 16/9. I dobrze! :]

 

P.S. Polko, może (prawdziwe) HD to też wciskanie ludziom ciemnoty? Przecież to niewygodne i źle się ogląda! Aż dziwne, że do dzisiaj w kinie istnieje "format kinowy", a nie kręcą filmów w 4/3, prawda? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej ty niczego nie wnosisz do żadnej z dyskusji, w której zabierasz głos. W dodatku jesteś specjalistą od PALplus. :jupi:

 

Tematem 16/9 interesuje się dużo osób, co było widać podczas przechodzenia na ten format stacji TVN24. A na zarzut, że niczego nie wnoszę do dyskusji, oto uzupełnienie mojego poprzedniego postu. :]

 

Format nadawania 16:9 jest standardem uznanym przez Europejską Unię Nadawczą (EBU) jako obowiązujący kierunek rozwoju dla nowoczesnej telewizji, w tym także telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV.

 

TVP jako członek EBU rozpoczęła wdrażanie zmian technologicznych zgodnie z dyrektywami tej organizacji, czego efektem jest systematyczna zmiana formatu produkcji i nadawania filmów i seriali w systemie 16:9, oraz rozpoczęcie produkcji filmów wysoko-budżetowych w technologii HD.

 

Docelowe przejście poszczególnych tytułów na realizację w nowej technologii jest zależne od postępu w wymianie bazy sprzętowej, oraz od decyzji poszczególnych Redakcji Filmowych dla których zmiana formatu na 16:9 ma konsekwencje artystyczne - poinformowano w Agencji Filmowej. Wymienione w pytaniu seriale są realizowane w formacie 16:9, tak jak większość obecnej produkcji Agencji Filmowej. W najbliższym czasie można się spodziewać dalszej systematycznej zamiany standardu 4:3 na 16:9.

 

Zmiana sposobu kadrowania w wymienionych produkcjach ma również przyczynę technologiczną: realizacja "M jak miłość" odbywa się obecnie na kamerach typu High Definition, w związku z czym zmieniła się, na znacznie lepszą, jakoś obrazu a wraz z nią, nieznacznie, kadrowanie. "Na dobre i na złe", realizowane dotychczas na BetaCam SP, oglądamy ostatnio także po liftingu technologicznym - realizatorzy zrezygnowali z BetaCamów SP na rzecz IMXów, zaś w "Egzaminie z życia" mamy do czynienia z kolejną formą rejestracji cyfrowej - tym razem na DVC. Dwie ostatnie różnią się właściwie tylko rozdzielczością i trybem zapisu, ale obie przenoszą nas z analogowego do cyfrowego świata, podnosząc walory wizualne tego, co oglądamy na naszych małych ekranach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej ty niczego nie wnosisz do żadnej z dyskusji, w której zabierasz głos.

 

Rozumiem, że to tak w celu dogryzienia Karolowi a nie poważny zarzut. :]

 

TVP ma podpisane umowy z producentami/sprzedawcami telewizorów i chcąc, czy nie, musi zmniejszać obraz do 16/9, żeby zmusić ludzi do zakupu nowych telewizorów. A że ludzie są z natury ciemni, to dają się na to nabrać. Ba, większość myśli, że to wszystko dla ich dobra! Widać to chociażby z wypowiedzi na tym forum...

 

To też prawda. No cóż.

 

Tak , to logo jest zdecydowanie za duże . Mogli by zrobić takie rozmiaru tego z TVP Polonia .

 

Żeby chociaż tak było. Ja już wielokrotnie waliłem do nich, aby to zrobili (nie pytajcie jak, nie pytajcie jakim kosztem - po prostu wykorzystując szansę). Mieli to w nosie. Teraz pewnie coś w tej kwestii się zmieni. Oby do 2010. Albo i dłużej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czemu wyskakujesz z tekstem sprzed 3 lat? :D Reklamujesz działania TVP, których wdrażanie rozpoczęto już dawno temu :brawo:

Jak to czemu? Po wypowiedziach niektórych osób, widać że nie zrozumiały mojej poprzedniej wypowiedzi i twierdzą, że TVP nadaje w 16/9 bo tak im się podoba.

 

A Polsat i TVN do EBU nie należą, więc ta nie ma na nich wpływu :D

Gdzie coś takiego napisałem? ... do przejścia TVP na format 16/9 zmusza EBU (i po części także konkurencyjne stacje - TVN i Polsat) - specjalnie dla ciebie z dopiskiem: również sukcesywnie wprowadzając format 16/9 na swoich kanałach.

 

Rozumiem, że to tak w celu dogryzienia Karolowi a nie poważny zarzut. :]

Wystarczy prześledzić dyskusję i popatrzeć na posty. Wszędzie tylko czepianie się innych i informacje "chyba cośtam kiedyś".

 

Ja już wielokrotnie waliłem do nich, aby to zrobili (nie pytajcie jak, nie pytajcie jakim kosztem - po prostu wykorzystując szansę). Mieli to w nosie. Teraz pewnie coś w tej kwestii się zmieni. Oby do 2010. Albo i dłużej. ;)

Ciekawe kto jest odpowiedzialny za przejście TVP Kultura na 16/9? Mam nadzieję, że nie interweniowałeś w tej sprawie do lokalnych dziennikarzy TVP, bo oni faktycznie mają to w nosie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
P.S. Polko, może (prawdziwe) HD to też wciskanie ludziom ciemnoty? :lol:

 

Oczywiście, że tak. Wiadomo, że polskie stacje tak zawzięcie lansują "HD" tylko po to, żeby wyciągnąć jeszcze więcej pieniędzy od ludzi, których wcześniej udało im się naciągnąć na zakup "nowoczesnego" telewizora 16/9. Nie jest tajemnicą, że sprzedawane w naszych sklepach telewizory plazmowe, te "tanie", po 2-4 tysiące zł, mają koszmarną jakość obrazu i tu pojawia się problem, bo nawet kanały cyfrowe, które w normalnym telewizorze wyglądały "idealne" są trudne do oglądania, nie mówiąc już o kanałach analogowych (naziemnych, z kablówki), których w ogóle nie da się oglądać. Dlatego ludzie posłusznie, jak barany, wykupują kolejne pakiety "HD" w platformach, czy cyfrowych kablówkach, żeby móc coś obejrzeć w swoim "nowoczesnym" telewizorze w przyzwoitej jakości, a nadawcy tylko zacierają ręce z radości....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że prominentni użytkownicy forum nie chcą iść z postępem. :lol2: 16/9 jest po prostu lepsze od 4/3. A HD lepsze od SD. Koniec kropka. Czy chcecie zawracać Wisłę? Ja miałbym pytanie nie dlaczego wprowadzają 16/9 tylko dlaczego tak późno.

Jak TVN24 zmieniało format to było cacy a TVP to be?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie interweniowałeś w tej sprawie do lokalnych dziennikarzy TVP, bo oni faktycznie mają to w nosie. :wink:

 

Intewencja to mocne słowo. Ale miałem okazję się przekonać, że do takich rzeczy nie przywiązują zbytniej uwagi, przynajmniej na razie. ;)

 

Jak TVN24 zmieniało format to było cacy a TVP to be?

 

Tylko zauważ, że tylko jedna osoba jest, że tak powiem - anty 16/9 i nawet chyba nie wypowiadała się nt wprowadzenia 16/9 w TVN24. Inaczej jest z innymi użytkownikami. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko, ale wy narzekacie! To tak jakby się czepiać, że po przejściu TVP Historia na 16/9, też nic tam w tym formacie nie leci. Bo co ma lecieć, jak na tym kanale puszcza się same archiwalne nagrania? Jeśli ktoś czeka na to 16/9, to proponuję dzisiaj włączyć TVP Kultura o 17:30 - będzie dokument z 2003 r., więc istnieje prawdopodobieństwo, że nakręcono go w 16/9. Można też spróbować jutro, o 13:50 będą "Jerozolimskie kapelusze" z 2005 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...