Skocz do zawartości

DVB-T na Podkarpaciu


krzychuuu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro nikt nie potrafi mi odpowiedzieć na moje poprzednie pytanie, mam kolejne. Często oglądając naziemne TVP2, zauważałem że po paśmie regionalnym o 18, po kilku chwilach widoczny był przeskok jakości obrazu na lepszy. Wczoraj podczas pasma regionalnego, nie pierwszy raz zresztą, nie było znaczka TVP Rzeszów. Z tego co się dowiedziałem i domyśliłem, na TVP Rzeszów można było oglądać transmisję na żywo z zawodów sportowych w Rzeszowie, podczas gdy na antenie TVP2 były informacje lokalne. Dopiero teraz uświadomiłem sobie, że na moim nadajniku naziemnym nie mają 24-godzinnego dostępu do TVP Rzeszów, a jedynie do TVP2 z Rzeszowa z regionalnym okienkiem. Stąd zauważalny przeskok jakości, gdy po paśmie regionalnym, technicy przerzucają się na sygnał TVP2 z satelity (C+). Dlatego ciekawi mnie, jak to jest rozwiązane z DVB-T? Czy sygnał cały czas leci bezpośrednio z Rzeszowa, czy może technicy też kombinują i po paśmie regionalnym przerzucają się na satelitę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Główne nadajniki są połączone między sobą cyfrową radiolinią. Stąd właśnie dostęp na Suchej Górze do TVP Rzeszów 24h/dobę, która ma łącze z Baranówką. Samo przełączenie na pasmo regionalne odbywa się w Rzeszowie. Z satelity zapewne biorą sygnał w czasie jakiejś awarii radiolinii, ale na pewno nie jest to przekaz z C+. TVP nadaje swoje programy na Astrze 1KR (wcześniej były na Eutelsacie W3A) i stąd mają rezerwowy sygnał. Oczywiście to moje przypuszczenia. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rozjaśnienie w temacie. Widocznie jednak ta cyfrowa radiolinia nie dorównuje jakościowo przekazowi satelitarnemu, gdyż jak już pisałem, na moim nadajniku po skończeniu okienka regionalnego, na jinglu TVP2 lub odrobinę później, widoczny jest przeskok jakości (i trzask, pyk) oraz drobne przesunięcie w czasie. Napisałem, że sygnał biorą z C+, gdyż nieraz zdarzało im się zacięcie sygnału i widać było OSD Fergusona z providerem CYFRA+ (raczej Fergusony nie obsługują kart NDS, do tego potrzeba Tandberga). Podejrzewam również, że na moim nadajniku, przełączenie na cyfrową radiolinię (TVP2 + Rzeszów) następuje ręcznie w momencie pojawienia się jingla TVP Rzeszów, gdyż podczas tego również jest obecny przeskok (trzask, pyk), a nieraz zdarzało się ze panowie w ogóle sobie o tym zapomnieli i można było podziwiać TVP Warszawa. Gdyby korzystali non-stop z sygnału z Rzeszowa, takiego problemu w ogóle by nie było, ale jak już mówiłem - widocznie różnica w jakości jest znacząca, skoro ktoś się w to bawi. Dlatego o to pytałem i ciekawiło mnie jak sprawa wygląda w przekazie cyfrowym DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaz DVB-T moze isc dowolna droga - po swiatlowodzie, po kablu, radiolinia czy z satelity. Ta ostatnia mozliwosc raczej nie bedzie wykorzystywana bo ba satelicie jest ciasno i kosztownie dlatego programy sciska sie do maksimum i obniza jakosc jak tylko sie da. Na ziemi nie ma takiego przymusu wciskania na chama bo radiolinie i kable maja duze zapasy juz po testach DVB-T MPEG-4 widac ze jakosc jest w wielu miejscach lepsza od satelitarnej. Co do Podkapracia - widac ze to prowizorka, ale to wszak testy wiec nie ma sie czemu dziwic, jak wejdzie profesjonalna regularna transmisja to takich kwiatkow nie bedzie. Kazdy sie bedzie mogl przekonac jak platformy satelitarne robia go w konia obnizajac jakosc jak tylko sie da bo w koncu dostanie dostep do wysokiej jakosci cyfrowej w DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadzieja jest... "Tylko u nas" nie ma też MPEG-4 oraz Polsatu, TVNu, kanałów tematycznych TVP i innych. Może przynajmniej włączą wam w zamian TVP Sport. W każdym razie nie ma co narzekać, bo zapowiadano wyłączenie tego kanału po olimpiadzie. Jak widać "nasi chłopcy" są sumienni w swojej pracy.

 

Edycja: Zachęcam do przeczytania tego posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

37 - wystarczy poszukać. :roll:

 

Lepiej gdyby ktoś sporządził mapkę nowego zasięgu, bo może teraz udałoby się odebrać stamtąd sygnał. :)

 

Ciekawi mnie jeszcze informacja na stronie Info-TV-FM.

 

Informujemy, że z dniem 15 listopada zakończona została eksperymentalna emisja programu telewizyjnego TVP S.A. prowadzona w systemie DVB-T z obiektu nadawczego w Leżajsku/Giedlarowej, należącego do zamojskiej spółki INFO-TV-FM. Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej spółka INFO-TV-FM będzie kontynuować emisję eksperymentalną DVB-T z RTCN Leżajsk/Giedlarowa do końca bieżącego roku z mocą wypromieniowaną 25kW ERP, to jest docelową mocą przewidzianą dla pierwszego cyfrowego Multiplexu DVB-T. Pozostałe parametry emisji pozostały bez zmian. Dotychczasowa emisja prowadzona była od lutego 2005 roku z mocą wypromieniowaną 2,5kW. Podniesienie mocy ma na celu sprawdzenie praktycznego zasięgu emisji z mocą określoną docelowo dla RTCN Leżajsk/Giedlarowa w planowanym I Multipleksie, oraz możliwości występowania interferencji z emisjami multipleksu DVB-T z innych stacji nadawczych.

Nie rozumiem. Zakończyli więc emisję eksperymentalną i będą nadal kontynuować emisję eksperymentalną? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy ktoś zauważył zwiększenie mocy nadawania, tak doświadczalnie? Bo u mnie jak było tak jest 76%, czyli tak samo przed i po "zwiększeniu sygnału". Czyli jestem tak na granicy poprawnego odbioru.

 

Mam prośbę, aby ktoś sprawdził, czy oni naprawdę zwiększyli moc. Chyba, że z moim tunerem jest coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jeszcze informacja na stronie Info-TV-FM.

 

Informujemy, że z dniem 15 listopada zakończona została eksperymentalna emisja programu telewizyjnego TVP S.A. prowadzona w systemie DVB-T z obiektu nadawczego w Leżajsku/Giedlarowej, należącego do zamojskiej spółki INFO-TV-FM. Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej spółka INFO-TV-FM będzie kontynuować emisję eksperymentalną DVB-T z RTCN Leżajsk/Giedlarowa do końca bieżącego roku z mocą wypromieniowaną 25kW ERP, to jest docelową mocą przewidzianą dla pierwszego cyfrowego Multiplexu DVB-T. Pozostałe parametry emisji pozostały bez zmian. Dotychczasowa emisja prowadzona była od lutego 2005 roku z mocą wypromieniowaną 2,5kW. Podniesienie mocy ma na celu sprawdzenie praktycznego zasięgu emisji z mocą określoną docelowo dla RTCN Leżajsk/Giedlarowa w planowanym I Multipleksie, oraz możliwości występowania interferencji z emisjami multipleksu DVB-T z innych stacji nadawczych.

Nie rozumiem. Zakończyli więc emisję eksperymentalną i będą nadal kontynuować emisję eksperymentalną? :lol:

Najgorzej brzmi drugie zdanie. "będzie kontynuować emisję eksperymentalną DVB-T z RTCN Leżajsk/Giedlarowa do końca bieżącego roku" to oznacza, że jeśli nie nastąpi oficjalny start to od nowego roku nastąpi ciemność :?::?::?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to oznacza, że jeśli nie nastąpi oficjalny start to od nowego roku nastąpi ciemność :?::?::?:

Prawdopodobnie. Wszystko zależy przecież od decyzji UKE. Na razie ciągną emisję DVB-T ze zwiększoną mocą. Szkoda, że w MPEG-2, bo niesie się on zupełnie inaczej od MPEG-4 (a chyba nadawać w starym systemie tylko u nas nie zamierzają?). Jeśli poczytasz sobie plan przejścia na DVB-T (z 2005 roku, ale przyjęty), to Podkarpacie jest na szarym końcu listy. Może do wakacji się wyrobimy... A przez ten czas? Ciemność, pewnie wymiana sprzętu na nowy. Trzeba będzie obserwować sytuację.

 

Czy ktoś wie kiedy zostanie uruchomiony testowy przekaz dvb-t z obiektu Solina Góra Jawor, bo z tego co wiem to nadawanie

miało nastąpić w 2005 roku. :/

Chyba nie ma szans na emisje testowe, musimy czekać do oficjalnego startu DVB-T (w wakacje 2009?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...