Skocz do zawartości

DVB-T Ostrava - odbiór na południu Polski


yataman1976
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nawiązując do poprzedniego mojego postu, załączam mały akcent pocieszający. Być może pocieszający nie tylko mnie samego. Ja odnoszę to do anteny jakiej używam. Jeśli wierzyć temu wykresowi (ściągnięty ze strony firmowej Televes i trochę przeze mnie zmodyfikowany) to przełożenie emisji programów z kanału 39. na kanał 54. powinno dać antenie większe pole do popisu. Obym nie zapeszył.

 

wykresmi2.jpg

By arekatka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do poprzedniego mojego postu, załączam mały akcent pocieszający. Być może pocieszający nie tylko mnie samego. Ja odnoszę to do anteny jakiej używam. Jeśli wierzyć temu wykresowi (ściągnięty ze strony firmowej Televes i trochę przeze mnie zmodyfikowany) to przełożenie emisji programów z kanału 39. na kanał 54. powinno dać antenie większe pole do popisu. Obym nie zapeszył.

Trzeba jeszcze pamiętać, że zwiększenie kanału nadawania (a zarazem i częstotliwości emisji) prowadzi do większego tłumienia sygnału w atmosferze i większego tłumienia w kablu antenowym. :cry:

Więc (obym się mylił) może to pogorszyć odbiór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przecin - mam zaufanie do Twojej szerokiej wiedzy w tematyce anten do odbioru naziemnego. Taki wniosek wysuwam nie tylko z obrazka - awataru ale z treści wielu udzielanych przez Ciebie wyjaśnień. Nie znam szerzej bardziej naukowych wyjaśnień związanych z propagacją fal radiowych, do czego zresztą wielokrotnie już się przyznawałem w wielu miejscach. W moim prostym rozumowaniu biorę tylko to pod uwagę, że każda antena wielokanałowa UHF (najczęściej na zakres 21 - 60 k, podobnie jak moja Televeska) odznacza się rosnącym zyskiem w miarę wzrostu odbieranej częstotliwości (coraz wyższego kanału). Stąd to rozumowanie.

Przy okazji pozwolę sobie dołączyć trzy obrazki z kwestią do wyjaśnienia. Otóż już wcześniej w innych miejscach "pochwaliłem się" przeróbką - na swój sposób - mocowania anteny. Wychodząc z założenia, że jednak w fabrycznym rozwiązaniu, element mocujący przeszkadza trochę direktorom na głównym nośniku, wykonałem w górnym segmencie masztu odpowiednie wpusty. W tych wpustach precyzyjnie, niemal w całości mieszczą się profile nośników. Dostałem kilka odpowiedzi, że zbytnio przesadzam w moich zabawach, jakim też to miernikiem coś takiego wymierzyłem itp. A oto wczoraj, podczas poszukiwań odpowiedniego obrazka (dla zaprezentowania wykresu w poście poprzednim) natknąłem się na obrazek, który jak widzę, popiera te moje przewidywania. Pozdrawiam.

 

19536966rr1.jpg

By arekatka

66334585lh8.jpg

By arekatka

57803660ia9.jpg

By arekatka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

To mój pierwszy post na tym forum. Co prawda czytelnikiem byłem od dawna ale postanowiłem się zarejestrować, bo widzę że jak na razie to jedyne miejsce w sieci ze znaczkiem .pl w którym można się co nieco ciekawego o DVB-T dowiedzieć. ;)

Tematem dvb naziemnej interesuje sie od dawna, jednak praktykiem jestem od około tygodnia od kiedy kupiłem TV Sony (seria W4000) z wbudowanym tunerem DVB.

Ale do rzeczy. Mieszkam na południu woj. śląskiego (na południe od Wodzisławia Śl), dokładnie na samej granicy z Czechami, i od kiedy mam ten TV rwę włosy z głowy aby móc odebrać programy nadawane w mulipleksie ze strony naszej jak i czeskiej jednocześnie. Jestem w zasięgu nadajników: Skrzyczne - k.38, Ostrawa - oba nadajniki - A:k.39; B:k.54. Wydawaćby się mogło że sprawa jest klarowna, otóż jest zgoła inaczej. Problem polega na tym, że o ile sygnał z nadajnika na kanale 39 jest w miarę ok, to sygnał ze Skrzycznego również jest odbierany, jednak z mniejszą siła, co oczywiście jest zrozumiałe ze względu na moce nadajników i odległości. Programując TV i przypisując kanały okazuje się że kanał 38 i 39 wzajemnie na siebie nachodzą a więc z odbioru nici. W praktyce wygląda to tak, że po zaprogramowaniu w TV kanału 38 okazuje się że np. EPG jest z CT, a pojawiający się co chwila obraz z TVP, albo po wyszukaniu programów okazuje się że programy ze Skrzycznego nadawane są na k.39 (O_o). Nie wiem czy wina tkwi w słabej selektywności odbiornika, lub w złej pracy wzmacniacza antennowego, jednak wydaje mi się że nie, bo odstęp jednego kanału to za mało, aby zapewnic poprawny odbiór przy tak dużej różnicy sygnału. Ale to moje zdanie...

Odnośnie innej sprawy poruszonej w tym temacie w sprawie zanikania sygnału z Ostravy w różnych porach dnia. Otóż też to zauważyłem. Zdziwiło mnie to bardzo gdyż, bez ingerencji w ukł. antenowy pojawił sie MUX ze Skrzycznego i to bez szatkowania itp. Co ciekawe paczka czeskich programów znikła, albo odbiór był na skraju zaniku sygnału (niestety w tym odbiorniku pokazywana jest jedynie siła sygnału). Wątpie w to czy jest to wina warunków troposferycznych biorąc pod uwagę tak małą odległość od nadajnika czyli ok 20-25km w linii prostej przy otwartej przestrzeni w kierunku CR. W przypadku nadawania analogowego z nadajników czeskich nigdy takiego problemu nie zauważyłem.

Odnośnie kanału 54 i paczki multileksu B, to odbiór jest nieco gorszy, z oczywistych przyczyn, jednakże jest możliwy.

Nie wiem jak ugryźć tę sprawę. Próbowałem już kilku anten, obecnie zostałem przy tzw. choince ze wzmacniaczem (nie wiem jak ona się tam faktycznie nazywa ;) ). Odbiór mimo wszystko jest na niej najlepszy. Nie wiem czy da się zrobić coś aby móc odebrać obie paczki na sąsiednich kanałach bez wzajemnego zakłócania. Może ktoś poradzi jakich anten użyć. Będę wdzięczny.

No i mam nadzieje że ktoś w końcu wpadnie na to co się dzieje, bo wg mnie nadawanie na tym samym obszarze na (prawie) tych samych częstotliwościach to... co najmniej nieprzemyślane rozwiązanie.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problém s naladěním na tv Sony (a mnoha dalších např. Panasonic, Samsung LG) s integrovaným DVB-T tunerem je ve stejném ID sítě MPX-A a MPX-TVP na K39 a K38. Tv pak naladí buď jeden nebo druhý! K54 s MPX-3 vysílá z Ostrava Hošťálkovic výkonem 5kW ERP a ne z Hladnova, jako K39 s 10kW ERP. Od 31. 10. 2008 budou oba MPX přvedeny na vysílač Hladnov a ERP zvýšeno na 10kW a MPX-3 bude přeladěný z K54 na K32!! 29. 09. 2008 se bude na vysílači Hladnov měnit anténní systém, který by měl zlepšit vyzařování právě směrem na Karvinou a okolí! Jinak jsme sousedé, bydlíme, podle toho co jsi napsal kousek od sebe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szczerbaty - witam serdecznie nowego Kolegę . Dokładnie przeczytałem i przeanalizowałem treść Twojego postu ale odniosę się tylko do jednej wątpliwości, którą przedstawiasz. Moja odpowiedź nie powinna Cię jednak zmartwić bo nie wiem, czy mam tu pełną rację. Chodzi o sprawę selektywności tunera DVB-T wbudowanego do odbiornika TV. Osobiście korzystam z odbiornika Thomson DTH 370E. Jest to kombinacja odtwarzacza DVD i tunera.

Na podstawie tego, jak urządzenie się sprawuje praktycznie, oceniam je naprawdę bardzo wysoko. Swego czasu, w innym miejscu tej witryny opisywałem warunki, w jakich zdarzyło mi się odbierać multipleksy cyfrowe zarówno ze Skrzycznego jak i Ostrawy. Otóż we wczesnych godzinach porannych sygnał dochodził z taką mocą , że po prostu...zgłupiałem. Nie potrafiłem sobie wyjaśnić, co ma aż tak korzystny na to wpływ. Antena skierowana "bazowo" na Ostrawę odbierała z niesamowicie wielką mocą zarówno programy w kanale 38 jak i 39. Tylko ten jeden raz jakość sygnału wykazywana była w menu kontrolnym jako "do dechy", czyli maksymalnie możliwa = 99%. Normalnie antena, jako silnie kierunkowa, w podanym wyżej ustawieniu na Ostrawę, absolutnie nie odbiera ze Skrzycznego . Rozbieżność kierunkowa na te nadajniki wynosi u mnie dokładnie 40 stopni a skręcenie z tych kierunków (maszt obrotowy) o kilkanaście tylko stopni już powoduje zanik odbioru. Dlaczego chcę się odnieść do parametru selektywności odbiornika? Dlatego, że właśnie podczas tych fenomenalnych warunków propagacji sygnału nie zaobserwowałem jakichkolwiek zakłóceń, zarówno w odbiorze na k. 38 jak i 39. W ogóle takiego problemu nie biorę pod uwagę od chwili zakupu tego sprzętu. Przy okazji powtórzę, że kupiłem go w katowickim Auchan za...213 zł. Również odtwarzacz DVD jest bardzo dobrej jakości i obsługuje wszystkie stosowane obecnie formaty. Wrócę jeszcze do tej selektywności. Może nie w pełni będę miał rację, wszak postęp w elektronice przynosi dosłownie cuda. Blisko trzydzieści lat temu miałem bardzo dobry, jak na tamte czasy, odbiornik radiowy pozwalający na odbiór także w paśmie UKF. Przy moich antenowych wariactwach robiłem wszystko by odbierać jak najwięcej i z najodleglejszych stacji. Możliwości i jakość jednak nie zadowalały. Z ciekawości zajrzałem do wnętrza odbiornika i nie posiadałem się ze zdumienia: cały "tuner" UKF był tylko pudełeczkiem nie większym od paczki papierosów. Zaintrygowany tym, podzieliłem się moimi uwagami z przyjacielem, posiadającym wspaniałą wieżę audio, firmy Technics. Zaproponował mi bym wziął od niego i przetestował segment, będący w całości, tylko i wyłącznie tunerem ultrakrótkofalowym. Ludzie - niebo a ziemia ! Znajdą się zaraz tacy, którzy zwątpią w to co powiem. Na tym tunerze, dwie sprzężone ze sobą synfazowo, 14- elementowe anteny, które wykonałem samodzielnie, odbierały programy radia Wiedeń z odległości...300 km. Pojawi się też natychmiast opinia, że "winne" temu było korzystne tropo ale...niech tam. Jak poświeciłem latarką i zajrzałem przez perforację wentylacyjną do środka, wiedziałem już wszystko. Teraz podobną sytuację porównuję z odbiorem cyfrowym, jaki umożliwia mi posiadany Thomson oraz karta telewizyjna Pinnacle zabudowana w komputerze. I w zasadzie sam znajduję odpowiedź dlaczego aż tak bardzo różnią się możliwościami odbioru.

@szczerbaty - nie miałem zamiaru w tych przydługich wyjaśnieniach zmartwić Cię domysłami, że być może jednak marna selektywność tunera DVB-T wbudowanego do wnętrza telewizora jest powodem Twoich wątpliwości. W rachubę będzie wchodziła też (a może głównie) czułość tunera oraz inne jeszcze parametry, o których się nawet nie wypowiadam bo nie rozumiem ich znaczenia. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie moim postem.

 

Marian mazur - selektywność ma tu na pewno znaczenie, jednak inaczej sprawa wygląda w przypadku kiedy sygnały odbieranych stacji mają w miarę jednakowe poziomy, wówczas przy stosowaniu ant. kierunkowej można odebrać (z takiej pozycji jak np Ty się znajdujesz) dwie stacje nadające nawet na tym samym kanale ale z innej lokalizacji. W moim przypadku kąt pomiędzy Ostravą a Skrzycznem wynosi ok 100 stopni. Odległosci odpowiednio: ~20km od Ostravy i ~40km od RTCN Skrzyczne, jesli chodzi o moce nadawania to chyba widomo ;). Dlatego też ma miejsce taka sytuacja jaką opisał w poście wyżej lumca_2 - czyli albo odbiór CT albo TVP.

Wiem że odbiornik odbiornikowi nie równy ale zastanawiam się w tym miejscu czy warto zainwestowac w jakąś inną antenę, o dużym zysku i kierunkowości ale bez wzmacniacza, skierowaną na Skrzyczne. I stawałbym raczej na maszt/antenę stacjonarną ze względu warunki montażu anteny ;)

Czy może ktoś polecić jakiś konkretniejszy model ? ;)

 

@ lumca_2 - To że MPX "A" i MPX "B" CT są nadawane z innej lokalizacji to wiedziałem już wcześniej, ale to że będą zmiany w nadawaniu tego nie wiedziałem i za to dziękuję.

 

Problém s naladěním na tv Sony (a mnoha dalších např. Panasonic, Samsung LG) s integrovaným DVB-T tunerem je ve stejném ID sítě MPX-A a MPX-TVP na K39 a K38. Tv pak naladí buď jeden nebo druhý!

Jest tak jak napisałeś. Zapytam - czy jest na to jakaś rada w przypadku naszego regionu?

 

A skoro jsme sousedi tak zdravim ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lumca_2

W nawiązaniu do tego, o czym nas informujesz, zmieniłem "wizerunek" wykresu zamieszczonego w poście sprzed kilku dni. Teraz uwzględnia również kanał 63. To właściwie takie pocieszanie samego siebie. Jak wyjaśniał kol. Przecin, wykres wykresem a praktyka może być inna.

No ale coś w tym musi być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego nie pozostaje nic tylko się cieszyć... Jest tylko jedno ale. Z tego co słyszałem/czytałem są plany że ze Skrzycznego nadawany będzie w przyszłości MPX na kanale 62 w związku z tym będzie/może być powtórka z rozrywki (przynajmniej w moich okolicach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem (niedziela - 18:00) poprzednią treść postu, ponieważ wraz z upływem dnia kończy się jej aktualność. Pragnę natomiast przypomnieć, że to już jutro, pomiędzy godz. 9-tą a 18-tą trwać będzie przerwa w nadawaniu DVB-T w kanale 39. z Ostrawy. Od tej godziny emisja powinna się już rozpocząć z nowej, bardziej efektywnej anteny. Oczywiście na razie z tego samego nadajnika - Ostrava Slezska - Hladnow. Pan Sulisz informował o tym na portalu SAT Kurier, dając równocześnie nadzieję, że zwiększy się zasięg nadajnika. No, to mamy ciekawy jutrzejszy wieczór i dni następne.

Dołączam najświeższy, optymistyczny zrzut z czeskiej internetowej strony, z drobnym własnym przetłumaczeniem najistotniejszego fragmentu.

nowaantcw9.jpg

By arekatka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to jestem sceptykiem jeśli chodzi o znaczącą poprawę odbioru na terenie Polski zwłaszcza, że nie jest to wymiana anten na glównym centrum Ostrava Histalkovice. W krakowie sygnał ze Skrzycznego jest u mnie na poziomie: moc sygnału 70%, jakość 98% przy antenie ustawionej na Ostravę. Używana do tego celu antena to Antena ATX107 zysk 20dB. W krakowie póki co brak sygnału paczki z kanału 54.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@igorlan

Jeśli dokładnie przejrzałem wszystkie posty w tym wątku to jest to Twoje pierwsze wejście, z własnymi do niego uwagami. Myślę, że trochę niefortunny jest tytuł, jaki został mu nadany przez jego autora - yataman 1976. Może jakoś moderatorzy potrafiliby ten tytuł trochę przekształcić, tak, by sugerował, że chodzi o odbiór DVB-T w Katowicach ale...z Ostrawy. Tak bowiem wynika z treści pierwszego postu, otwierającego wątek. I właśnie pod kątem tego, od samego początku toczy się tutaj wymiana opinii i dyskusja pomiędzy zainteresowanymi. W moim przekonaniu są to osoby mieszkające właśnie w Katowicach i otaczających je pobliskich miastach. Odbiór ostrawskich programów DVB-T z terenu Krakowa to według mnie trochę odrębny temat. Uwagi dotyczące typu używanych anten, ich ukierunkowania itd. nie są bowiem bezpośrednio pomocne tym, którzy np. mieszkają w Tarnowskich Górach i interesuje ich jak najlepszy odbiór programów właśnie z Ostrawy. Może warto by było, abyś otwarł nowy wątek, również związany z odbiorem naziemnej telewizji cyfrowej z Ostrawy ale... z terenu Krakowa i najbliższych okolic Twojego miasta. Myślę, że spostrzegawczy Moderator dostrzeże istotną różnicę, mimo tematycznego podobieństwa z tym wątkiem, w którym właśnie rozmawiamy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marian trafne spostrzeżenie i dziękuję za uwagę. Przyznam, że zastanawiałem się nad założeniem nowego wątku, niemniej jednak doszedłem do wniosku, że temat ten może interesować również mieszkańców niekoniecznie zlokalizowanych w okolicach Katowic. Zakładanie drugiego podobnego wątku chyba mija się z celem, gdyz możnaby ten przekształcić na bardziej ogólny jak np DVB-T Ostrava - odbiór na terenie południowej Polski, coś w tym stylu, ale myslę, że Mod sam najlepiej zdecyduje co zrobić. W każdym razie temat tego wątku też nijak się ma do faktycznego tematu dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem (niedziela - 18:00) poprzednią treść postu, ponieważ wraz z upływem dnia kończy się jej aktualność. Pragnę natomiast przypomnieć, że to już jutro, pomiędzy godz. 9-tą a 18-tą trwać będzie przerwa w nadawaniu DVB-T w kanale 39. z Ostrawy. Od tej godziny emisja powinna się już rozpocząć z nowej, bardziej efektywnej anteny. Oczywiście na razie z tego samego nadajnika - Ostrava Slezska - Hladnow. Pan Sulisz informował o tym na portalu SAT Kurier, dając równocześnie nadzieję, że zwiększy się zasięg nadajnika. No, to mamy ciekawy jutrzejszy wieczór i dni następne.

Dołączam najświeższy, optymistyczny zrzut z czeskiej internetowej strony, z drobnym własnym przetłumaczeniem najistotniejszego fragmentu.

nowaantcw9.jpg

By arekatka

 

Pokud se mi podaří, budu zítra u výměny anténního systému přítomen a pokusím se (pokud to čas a situace dovolí) udělat pár fotek. Stávající AS mám už na několika fotkách a mohu je zítra případným zájemcům zaslat e-mailem. Taktéž mám fotky budoucího vysílače MPX4 K63 na Hladnově (ulice Lanová)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vysílač Hošťálkovice vysílá digitálně pouze MPX-3 K54 s výkonem 5kW ERP a tento kanál bude od 31. 10. 2008 přesunut na vysílač Hladnov (s už novou anténou) a ERP bude zvýšen na těch 10kW ERP. Hošťálkovice začnou vysílat digitálně s plným výkonem (100kW ERP na kanálech 37, 39, 48, 54) až v měsíci květnu (05) 2010. Do té doby se na vysílači musí vyměnit hlavní vysílací anténa pro pásmo UHF. Od roku 2010 by na kanálech 37 a 54 měl začít vysílat i vysílač Lysá Hora (bude s vysílačem Hošťálkovice v režimu SFN - Single Frekvence Network) a ákon by měl být asi 25kW ERP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...