Skocz do zawartości

DVB-T Dolny Śląsk


malinax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy ktoś odbiera testy na Dolnym Śląsku? Bo ku mojemu zaskoczeniu wczoraj wieczorem złapałem sygnał na kanale 45. Wyskoczyło 10 programów (7 tv i 3 radio), wszystkie tvp. W tej chwili już nie nadają ale jakiś sygnał chyba jest bo przy skanowaniu telewizor na chwilę staje na 45 kanale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało Ci się odebrać sygnał z RTCN Żagań / Wichów. Tam jest nadawany sygnał z mocą 50 kW, który umożliwia odbiór w północno zachodniej części Dolnego Śląska. To, że udało Ci się to odebrać akurat wieczorem (w czasie lepszych warunków propagacji) świadczy o tym, że sygnał u Ciebie jest słaby. Zamontuj lepszą antenę ze wzmacniaczem a możliwe, że będziesz odbierał wtedy 24h/dobę.

Mapa zasięgu RTCN Zielona Góra / Jemiołów i RTCN Żagań / Wichów

:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja odbieram z Legnicy I multiplex z Wichrowa ( między Żaganiem a Nową Solą ) sygnał jest bardzo silny .

Odbieram 3 multipleksy z Niemiec z nadajnika Löbau z mocą 50 kw. ( ok. 110 km od nadajnika ) .

Jeśli nie zasłaniają budynki , wzgórza i masz otwarty teren a także dobrą antenę na dachu to odbiór będzie możliwy do Rawicza , Środy Śląskiej , Jawora i Jeleniej Góry . :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 września uruchomiony został nadajnik Czeski DVB-T Trutnov na Czarnej Górze w Karkonoszach, antena wyposadowiona na poziomie 1299 m, moc ERP nadajnika 100 kW. Jest to multipleks 1 ("Sít 1"ˇ) TV Czeskiej, na kanału 40. Na nim do przedwczoraj nadawano w analogu program ČT2. Równocześnie miesiąc temu uruchomiono multipleks 1 czeski z nadajnika libereckiego Ještěd na kanału 43, moc nadajnika tylko 50 kW. Szczegóły i mapę zakładanego zasięgu pokrycia sygnałem zobaczcie nahttp://www.digitalnitelevize.cz/infor ... utnov.html oraz http://www.digitalnitelevize.cz/magazin ... ni-ct.html. Zasięg na Dolny Śląsk jest znaczny. Jestem przekonany, iż na wysokich wieżowcach Wrocławia pod warunkiem instalacji dobrej anteny - a skąd dobry widok w kierunku Karkonoszy - odbiór będzie chyba możliwym.

Anteny kształtu"sito" lub "materac" są szerokopasmowe, z szczytem zysku ma "górnych" kanałach. Dlatego lepiej tu korzystać np. z typu anteny profesjonalnej UHF ATV 25/21-40 Dipola krakowskiego, a tu uwaga: Jakkolwiek to antena przeznaczona do odbioru w szczególnie trudnych warunkach, jest to antena długa, która działa skutecznie tylko pod warunkiem, iż pole elektromagnetyczna sygnału w wszystkich punktach około niej jest homogeniczne, to znaczy tam, gdzie w bliskości anteny niema kopczyków, zabudowy itd- Zanim anteny instalowano do długotrwałego odbioru, koniecznie mieć również wypróbowane, że siła sygnału w ciągu długiego okresu nie spadnie pod poziom możliwy do opracowania - takie zjawiska występują przy odbiorze na odległości koło 100-150 km. Ze względu na wyposadowienie anten nadawczych na poziomie 1299m nie jest odbiór na takie odległości wykluczonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokonałem dzisiaj dwóch mobilnych pomiarów na laptopie wyposażonym w tuner USB: http://www.avermedia.pl/index.php?p=produkt&id=volarhx (posiada MPEG-4!!) oraz zwykłą 2-elementową antenę bez wzmacniacza. Pomiaru dokonałem na wschód od Wrocławia - ok 17 km w pierwszym przypadku oraz 40 km w drugim.

 

1. za miejscowością Bielawa - powiat wrocławski, gmina Długołęka w strone miejscowości Raków, wysokość 130 m: http://mapa.targeo.pl/,20,17.25512,51.1 ... d7c59bbee9

Tuner wyszukał w tym miejscu cztery kanały z nadajnika Trutnov - Cerna hora - 120 km od nadajnika, sygnał był rzędu 28-56%, niestety nie udało mi się złapać obrazu. Również na moje nieszczęcie rozładował się laptop ;-( Pomiar zakończyłem połowicznym sukcesem.

 

2. po naładowaniu laptopa postanowiłem spróbować jeszcze raz, tym razem zachęcony wcześniejszymi próbami udałem się bliżej domu, a dalej na wschód od Wrocławia do miejscowości Ostrowina - powiat oleśnicki, wysokość 194 m: http://mapa.targeo.pl/,21,17.53094,51.2 ... 8e07775fb4

Tuner ponownie wyszukał (tylko, a może aż:-)) kanały z Cernej hory - 144 km od nadajnika, sygnał okazał się jeszcze lepszy od wcześniejszego pomiary tj. oscylował w granicach 54-88%. Jednak byl na tyle mało stabilny, że stała była tylko fonia, obraz uciekał, jednak dało się zrobić zdjęcie (ale widze, że brak jest możliwści ich umieszcznia). Potwierdziły się moje przypuszczenia, iż podwyższenie terenu oraz wolna przestzreń pozytywnie wpłynie na jakość sygnalu. Jak widać nie jest konieczne instalowanie profesjonalnych anten wysoko na dachach. Jestem mile zaskoczony, że na tak słabym sprzęcie udało mi się złapać ten multiplex. Po raz kolejny potwierdziło się jak korzystnie położony jest Wrocław (założe się, że w podobny sposób można bez problemu oderać ten pakiet w okolicach lotniska) oraz jaki potencjał mają czeskie nadajniki. Oczywiście próbowałem również odebrać najbliższy polski multiplex z Poznania - Śremu jednak bez żadnego rezultatu. Wychodzi, że obecnie mieszkańcy Dolnego Śląska są skazani na odbiór jedynie czeskiej wiąski. Nie mogę się wprost doczekać uruchomienia nadajnika w Jeseniku - Pradziad, ponieważ sygnał analogowy odbieram w domu na antenie pokojowej przystawionej do okna ;-) - w przypadku Cernej hory nie jest to u mnie możlowe - szkoda. Czekam na Wasze pomiary i uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc jestem z Jawora czy na tej antenie http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=105&id=674 zlapie sygnal cyfrowy z niemiec.I jeszcze jedno z Czech od 1.09.09 nadaje nowy nadajnik.Czy jak jest duza moc to antena musi byc skierowana na czechy czy nie zeby odbierac z czech?

 

Nie jestem specem od anten (sam się zastanawiam co kupić), ale do nadajnika w Lobau masz tylko 100 km, wiec przy dobrym kierunkowym ustawieniu powinno działać (w Legnicy podobno odbierają), na plus jest jeszcze to, ze nie masz po drodze żadnych większych przeszkód w postaci wysokich gór. Co do Czech to nie wiem czy czasami Karkonosze (gł. Śnieżka) nie zasłaniają Ci dostępu do Cernej hory, bo z tego co pamiętam odbór mimo małej odległości 50 km może być na zachód od Jawaora utrudniony - piszę to na podstawie obserwacji stacji radiowych z tego nadajnika. Wydaje mi się, że gdzieś tam zanikały. Pamiętam, że np. odbiór czeskich stacji w Jeleniej Górze jest gorszy niż we Wrocławiu. Może lepiej Ci łapać sygnał z Liberca, skoro chcesz mieć też Niemcy, a to przecież dla Ciebie będzie podobny kierunek - zachód. Oczywiście antena najlepiej jak jest skierowana bezpośrednio na nadajnik, ale jak czytam odstępstwa się zdarzają. Jeżeli odbierasz analogowo programy z Niemiec i Czech to DVB-T też będziesz miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam od dzis zdobyczny odbiornik skymax sx771 combo oraz antena siatkowa + wzmacniacz antenowy.

mieszkam w okolicy Żmigrodu ( 2 km w strone Wrocławia). Moje pierwsze próby z dvb-t. na kanale 40 (cerna hora): mam poziom sygnału 16-18, jakość 45-46%. Znalazłem 4 kanały TV i 6 stacji radiowych. Niestety nie mam obrazu a jedynie jakieś trzaski na stacjach radiowych i tv. Natomiast na kanale 39( z poznania)poziom sygnału:22-25%, jakosc 65% nie mam zadnych stacji telewizyjnych natomiast mam 9 stacji(?) radiowych tj: audio tvp1, tvp2, tvp info poz, tv polsat, tvn, tv4, tv puls, pr3 dd, radio merkur. Czy na kanale 39 ktoś odbiera sygnał TV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest Twój odbiornik: http://www.skymax.pl/oferta.php?id=42 ?? On obsuguje MPEG-4? Z opisu wynika, że nie, a nadajnik w Śremie jest wlaśnie w takim systemie kodowania. Druga kwestia jest taka, ze prawdopodobnie zachodzą jakies zmiany w poznańskim MUX-ie i dlatego takie dziwactwa Ci wyskakują. Jeżeli chodzi o czeski DVB-T to przy poprawnym ustawieniu anteny powinieneś odebrać sygnal z obrazem (oni nadają w MPEG-2), skoro ja odebralem podobny sygnal na zwyklej pokojowej antenie bez wzmacniacza na wschód od Wroclawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad Mirow, Wosokol i dalszy zainteresowani odbiorem zdalnego zasięgu DVB-T

Jak widać z wzmiankowanych tu eksperymentów z odbiorem TV czeskiej Trutnov, zakładana możliwość odbioru w Wrocławiu staje się rzeczywistością. Płaski kształt terenu koło Wrocławia lub w kierunku Oleśnicy itp. daje szans do odbioru nawet fały powierzchniowej sygnału, lecz nawet tu uwaga: Zależy także od kształtu terenu w bliskich okolicach nadajnika! Wyposadowienie jego anten na poziomie 1299 m daje szansę bezpośredniego widoku z wielu miejscowości Dolnego Śląsku, jednak odbiór jeszcze nie zapewnia, bo Czarna Góra Karkonoska nie jest szczytem najwyższym w tym łańcuchu górskim, nie nie jest ni szczytem granicznym. Niemniej na kierunek Wrocławia jakieś górki, przewyższającej poziom nadajnika, naprawdę jest brak, na północ oraz północny Zachód występuje niestety grzbiet graniczny, przewyższający poziom nadajnika.

Po stronie drugiej przy odbiorze na odległości 100 i więcej km zawsze koniecznie zauważyć, na ile % sygnału jest fala powierzchniowa i na ile rozpad troposferyczny. Okres eksperymentowania, zanim instalujemy antenę do długotrwałego odbioru, poleciłem właśnie po to, aby się przekonać, iż sygnał zawiera dostateczny poziom fały powierzchniowej, bo tego siła się waha znikomo, natychmiast co wahanie siły sygnału oznacza obecność fały troposferycznej. Tej cechą podstawową jest, iż sygnał odbija się od troposfery w wielu jej punktach, czyli na antenę odbiorczą dopada po więcej trajektoriach, a w każdym momencie stoją ta poszczególne trajektorie wobec sobie w innej fazie. Raz się te odbicia od troposfery wzajemnie dodają, raz się odejmują, tak prawie sygnał po jakiś okres jest silny, po inny okres słaby. Ten sygnał właśnie zmienia nawet również kierunek!

Tu uwaga: Jeżeli jest troposfera po parę dni stabilna, co zdarza się jednak rzadko - to sygnał przychodzący przez troposferę będzie się wahał mało lub w ogóle nie – będzie nawet ładny, stabilny...A po paru dni spadnie. Taki przypadek trzeba jest wyeliminować.

A właśnie: „Dachy wieżowców Wrocławia” wczoraj poleciłem prawie ze względu na nadzieję na większy udział fali powierzchniowej.

Anteny: Na bazie powyżej powiedzianego sprecyzuję wybór anteny. Zanim kupimy długą Yagi „Dipola profesjonalnego”, to trzeba się przekonać, iż w miejscu jej instalacji jest sygnał z przeważającą falą powierzchniową, oto, relatywnie stabilny. Zanim taką antenę instalować, to sens ma wypożyczyć sobie jakąś mniejszą antenę (chyba „sito”, bez wzmacniacza, a z członem symetryzacyjnym), a sprawdzić, jaki sygnał na całym obszarze, gdzie zamierzano ją instalować. Przynajmniej w wszystkich punktach „kule koło anteny opisanej” powinien być sygnał tego samego poziomu!

Jeżeli sygnał się na danym obszarze waha, ale nie jest to jeszcze więcej niż chyba 10 plus minus procentów – można stosować rozwiązanie kompromisowe...Zakładamy (najlepiej sprawdzając), iż niehomogeniczność sygnału na płaszczyźnie prostopadłej na kierunek sygnału jest zwykle mniejsza od homogeniczności wzdłuż kierunku sygnału. To znaczy system z dwóch „sit”, każde z 4 dipolami calofałowymi, jednak w zestawie 4 dwójki dipolów połączone seryjno-paralelnie. Lub 4 „sita”....niemniej to temat na szczególny artykuł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak tylko informacyjnie

kiedy we Wrocławiu będzie można odbierać DVB-T

w tym roku jeszcze ??

Polski DVB-T marzec 2010: https://satkurier.pl/news/44881/harmonog ... olsce.html

Do: wlodek czeski

Dzięki za obszerną relację, w kwestii warunków geograficznych zgadzam się z Tobą w zupełności, a co do dalszej części wypowiedzi (tej technicznej) muszę to przeanalizować i zakumać o co kaman, hehe

Pozdrawiam.

 

PS.

Dzisiaj u mnie deszcz i mobilny "wypad na górkę" przeniesiony na inny dzień :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie spod Żmigrodu.

Przeprogramowałem skymax-a na inny software. Teraz mam jakies FONESTAR na ekranie. Ale to niewazne. Odbieram wszystkie (!!!) programy z Cernej Hory bez zadnych zakłóceń czy przerwań (ct1 ct2 ct24 nova i 7 stacji radiowych) jakoś wzgórza Trzebnickie nie przeszkadzaja w odbiorze( a może to za sprawą dzisiejszej pogody :?: ). Programy z 39 kanału odbieram bez zmian czyli tylko sygnał radiowy(9 stacji) ( antena skierowana na Wrocław -> południe) . Podobno ten odbiornik ma mpge2. Ciekaw jestem czy kompresja jest w nich zaimplementowana programowo czy sprzętowo. Jeśli sprzętowo to chyba nic się nie zrobi.

Pozdrawiam poszukiwaczy sygnału od naszych południowych sąsiadów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie. Słyszałem że w Zgorzelcu można odebrać DVB-T z Żagania. I moje pytanie brzmi jaką antenę muszę kupić? (mam zamiar odbierać w dekoderze enki z usb stickiem, niestety w telewizorze mam mpeg2 bo mam dosc stary telewizor) I czy z tę anteną odbiorę programy z niemiec i czech?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odp. dla Krokodyl

Mieszkam w Legnicy i odbieram 3 multipleksy z nadajnika Löbau w polaryzacji pionowej ( ze Zgorzelca do Löbau masz ok 20-25 Km. ) , Trutnowa Czeskiego i Żagania jeśli chodzi o Czechy to odbierzesz Liberca lub Ústí nad Labem .

Z Żagania musisz pokombinować ale z dobrą anteną i wzmacniaczem .

Na dekoderze mpeg 2 z Żagania wyszuka ci kanały ale odbierzesz tylko radio zachód

Czechy i Niemcy nadają w mpeg 2 a Polska w Mpeg 4 :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apk dzięki za odpowiedź. Ja spróbuje pokombinować i w październiku kupię jakieś dwie dobre anteny kierunkowe i złącze je sumatorem. Jedną skieruje na Liberec i przesunę troszkę na zachód że będę odbierał i Niemcy a drugą dam na Żagań (a w przyszłości na regionalny nadajnik 20 km od Zgorzelca) i jeszcze kupie w listopadzie nowy telewizor i będzie działać (taką mam nadzieję)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Okolice Obornik Sl. - idealny odbiór z nadajnika w Śremie (antena kierunkowa). Wcześniej odbierałem na antenie siatkowej z odbicia (antena skierowana była na Ślężę), ale odbiór był z drobnymi zakłóceniami i przy dobrej pogodzie.Obecnie siła i jakość sygnału jest stabila w dzień i wieczorem. Odbiór bez zakłóceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...